«єВідновлення»: покрокова інструкція для отримання компенсації 

Віолета Максюта
Віолета Максюта

юрист JN Legal

«єВідновлення» є новим та одним з найскладніших сервісів в історії цифрової держави. Наш досвід абсолютно унікальний та показує як цифрові інструменти стають рушійним механізмом у відбудові України та забезпечують прозорість процесів та мінімізують корупційні ризики. Хоча, звичайно, у зв’язку з великою кількістю процесів, що відбуваються як в цифровому просторі (підтягуються дані з Реєстру пошкодженого та зруйнованого майна, перевіряються дані в інших реєстрах), так і безпосередньо на місцях (робота комісій) тощо, можуть виникати певні проблеми щодо надання послуг по відновленню житла громадян, пошкодженого чи знищеного внаслідок бойових дій. 

Розповім про основні особливості та підводні камені програми.

Послуга надається на підставі заяви, поданої до Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів проти України, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія), зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), або в інший спосіб, передбачений Порядком.

Компенсація за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна надається відповідно до Закону України від 23.02.2023 № 2923-IX. Закон визначає отримувачів компенсації за пошкоджені, або знищені об’єкти нерухомого майна, порядок роботи Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна, порядок подання заяви про надання компенсації та визначення черговості розгляду заяв про зазначену компенсацію. А також джерела фінансування компенсації за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна.

Хто може отримати компенсацію

Отримувачем такої компенсації може бути фізична особа, яка є громадянином України; досягла 18-річного віку; є власником (співвласником) пошкодженого об’єкта, право власності якого підтверджено; подала заяву у встановлений Порядком спосіб.

Важливо зазначити, що у разі, якщо власником об’єкта нерухомого майна є недієздатна/обмежено дієздатна особа або особа, яка не досягла 18-річного віку, отримувачем компенсації є один з її законних представників. У разі якщо недієздатна/обмежено дієздатна особа або особа, яка не досягла 18-річного віку, є співвласником об’єкта нерухомого майна, отримувачем компенсації є один із дієздатних співвласників (за наявності), який досяг 18-річного віку. Згоду співвласника об’єкта нерухомого майна, який є недієздатною/обмежено дієздатною особою або особою, яка не досягла 18-річного віку, на отримання компенсації надає один із законних представників такої особи. При цьому, як заява, так і згода співвласника, що подається законним представником особи недієздатної/обмежено дієздатної особи або особи, яка не досягла 18-річного віку, подається виключно у паперовій формі.

Натомість, отримувачем компенсації не можуть бути: особи, до яких застосовано санкції відповідно до Закону України «Про санкції»; особи, які мають судимість за вчинення кримінальних правопорушень, передбачених розділом I «Злочини проти основ національної безпеки України» Особливої частини Кримінального кодексу України; спадкоємці зазначених вище осіб у разі, коли належний спадкодавцю об’єкт нерухомого майна був пошкоджений за життя такого спадкодавця.

Деякі категорії осіб мають пріоритетне право на отримання компенсації. Серед них учасники бойових дій, особи з інвалідністю внаслідок війни, особи з інвалідністю I та II групи, багатодітні сім’ї тощо.

Компенсація за умовами Порядку надається при пошкодженні одноквартирних будинків, котеджів, будинків садибного типу, дач та садових будинків. Також, під умови підпадають зблоковані будинки з окремими квартирами, що мають власний вхід із вулиці та квартири (житлові приміщення) у багатоквартирному будинку, якщо місця загального користування не пошкоджені. Оселі мають підлягати поточному, або капітальному ремонту. 

Компенсація, відповідно до Порядку, надається за таких умов: об’єкт нерухомого майна був пошкоджений після набрання чинності Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», що відбулося 24 лютого 2022 р.; об’єкт нерухомого майна розташований на території України, крім територій активних бойових дій, територій активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких на дату подання заяви не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації; відомості про право власності на пошкоджений об’єкт внесені до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.

Компенсація надається у вигляді грошової допомоги для придбання будматеріалів (для самостійного, або замовного проведення ремонту, або як компенсація за придбання будівельної продукції та виконання поточного чи капітального ремонту на об’єкті нерухомого майна за власні кошти заявника, коли на дату подання заявки ремонтні роботи були повністю чи частково проведені.

У разі коли ремонтні роботи були частково проведені на дату подання заяви, отримувач компенсації має право подати заяву про надання компенсації за виконаний ремонт щодо завершеної частини ремонтних робіт, та заяву про компенсацію для проведення ремонту щодо тієї частини ремонтних робіт, яка не була проведена на дату подання заяви.

Компенсація надається шляхом перерахування грошових коштів на спеціальний рахунок, що відкривається в одному з банків України, з яким Мінцифри укладено договір інформаційної взаємодії.

Під час використання спеціального рахунку діють наступні правила: забороняється перерахування коштів зі спеціального рахунка на інші рахунки, крім рахунків суб’єктів господарювання, які задіяні у реалізації електронної публічної послуги “єВідновлення”; спеціальний рахунок не підлягає поповненню; забороняється зняття готівки із спеціального рахунка; при поверненні товару, відмови від виконання відповідних послуг / робіт, гроші можуть бути повернуті тільки на відповідний спеціальний рахунок, з якого здійснювалась оплата товару, послуг / робіт.

11-ть кроків для отримання компенсації:

Щоб отримати таку компенсацію, існує покрокова інструкція: 

  1. Встановити мобільний додаток Дія на електронному носії, критерії якого підтримують його використання, пройдіть електронну ідентифікацію та автентифікацію.
  1. Подати інформаційне повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.

Якщо раніше було подано кілька інформаційних повідомлень, обрати одне з них. Інформаційне повідомлення може бути подане фізичною особою самостійно, засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (Портал Дія), з використанням мобільного додатку Дія у разі наявності реєстраційного номера облікової картки платника податків, через адміністратора ЦНАПу або нотаріуса.

* Не менш важливим питанням є саме фіксація ушкоджень. Оскільки наразі немає єдиного механізму фіксації ушкоджень, керуючись Порядком № 473 від 19 квітня 2022 р.  після того, як Вам стало відомо про подію, викличте на місце уповноважені органи (поліцію та ДСНС). За результатами комісійного обстеження складається акт обстеження об’єкта, пошкодженого внаслідок військових дій, спричинених збройною агресією Російської Федерації (примірна форма акту міститься у додатку до Порядку № 473). Відповідно до пункту 8 Порядку № 473 від 19 квітня 2022 р. даний акт надалі долучається міськими/сільськими радами або військовими адміністраціями до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, а копію акта має бути надано заявнику протягом 3 днів з дня його складання або шляхом надсилання засобами Порталу Дія. 

  1. Переконатися, що пошкоджений об’єкт внесено до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, а у разі відсутності такого запису – здійснити його реєстрацію.
  2. У разі подання заяви для отримання компенсації для проведення ремонтних робіт – відкрити поточний рахунок із спеціальним режимом використання для зарахування компенсації в одному з банків України, з яким Мінцифри укладено договір інформаційної взаємодії, та перевірте номер спеціального рахунка (за стандартом IBAN) для виплати компенсації, інформація щодо якого передана банком та який наявний у мобільному додатку Дія. Перелік відповідних банків наведено на сайті єВідновлення.
  3. Обрати у мобільному додатку Дія послугу «єВідновлення» або шукати послугу «Компенсація за пошкоджене майно» на Порталі Дія.
  4. Сформувати заяву на Порталі Дія або у мобільному додатку Дія. Заява повинна містити, зокрема: ПІБ, дату народження, контактні дані (номер телефону, адреса електронної пошти), РНОКПП; у разі подання заяви для отримання компенсації для проведення ремонтних робіт – номер спеціального рахунка (за стандартом IBAN) отримувача компенсації для виплати компенсації, інформація щодо якого передана банком та який відображається у мобільному додатку Дія;  місцезнаходження одного пошкодженого об’єкта з інформаційного повідомлення; відомості про наявність пріоритетного права на отримання компенсації; відомості про проведення ремонтних робіт на пошкодженому об’єкті нерухомого майна.
  5. Надати згоду співвласників об’єкта нерухомого майна на отримання компенсації заявником (у разі спільної власності на об’єкт нерухомого майна). Така згода може бути надана, за вибором заявника у електронній, або паперовій формі.
  6. Вказати про відсутність обмежень, встановлених п. 4 Порядку.
  7. Згенерувати засобами Порталу Дія витяг з інформаційно-аналітичної системи «Облік відомостей про притягнення особи до кримінальної відповідальності та наявності судимості» про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством України.
  8. Отримати засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія, автоматичні повідомлення про реєстрацію поданої заяви та про початок її розгляду.
  9. У разі отримання засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатку Дія, відповідних повідомлень від комісії, забезпечити подання запитуваної інформації.

Розгляд питання надання компенсації здійснює комісія з розгляду питань щодо надання компенсації за пошкоджені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України.

Комісія утворюється виконавчим органом сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військовою адміністрацією населеного пункту або військово-цивільною адміністрацією населеного пункту. Кількість членів комісії повинна становити не менше 5 осіб, а до її складу входять представники від уповноваженого органу та громадськості. При цьому кількість представників від громадськості не може бути меншою 1/3 загального складу комісії.

До складу комісії повинен входити фахівець, який здобув вищу освіту у галузі знань «Будівництво та архітектура» (крім спеціальності «Геодезія та землеустрій»), або особа, що має досвід роботи у сфері будівництва. 

Розмір компенсації визначається окремо для кожного пошкодженого об’єкта відповідно до спеціального чек-листа з визначення розміру компенсації для відновлення пошкодженого об’єкта нерухомого майна (далі – чек-лист), що заповнюється за результатами огляду такого об’єкта. Форма чек-листа встановлена в додатку 2 до Порядку. Залежно від розрахованої в чек-листі суми компенсації ремонтні роботи, необхідні для відновлення пошкодженого об’єкта нерухомого майна, поділяються на:

  • ремонт категорії А – розрахована сума компенсації не перевищує 200 тис. гривень;
  • ремонт категорії Б – розрахована сума компенсації становить:

➢ від 200 тис. гривень до 350 тис. гривень – для квартир (житлових приміщень) у багатоквартирному будинку (у разі, коли місця загального користування не пошкоджені);

або 4 ➢ від 200 тис. гривень до 500 тис. гривень – для одноквартирних будинків, зокрема відокремлених житлових будинків садибного типу, зблокованих будинків з окремими квартирами, що мають власний вхід з вулиці, котеджів та будинків одноквартирних підвищеної комфортності, будинків садибного типу, дачних та садових.

Черговість розгляду заяви про надання компенсації

Черговість прийнятих до розгляду заяв визначається автоматично програмними засобами Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів проти України, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі – Реєстр пошкодженого та знищеного майна) у порядку надходження інформаційних повідомлень з урахуванням пріоритетного права

Строк розгляду заяви

Такий строк не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви до комісії та до внесення в Реєстр пошкодженого та знищеного майна рішення про надання/відмову в наданні компенсації. Якщо заява подана до дати утворення комісії, строк розгляду заяви обчислюється від дати утворення відповідної комісії.

Результати розгляду заяви

За результатами розгляду заяви комісія приймає рішення про надання компенсації або про відмову в наданні компенсації. У рішенні про відмову у наданні компенсації обов’язково зазначаються підстави для такої відмови. Прийняте рішення передається на розгляд уповноваженого органу, який утворив комісію, не пізніше п’яти робочих днів з дати його прийняття.

Уповноважений орган розглядає прийняте комісією рішення разом із запереченнями заявника, якщо такі були подані, протягом п’яти днів від завершення строку для подання заперечень на рішення комісії (з урахуванням можливого його продовження за 

Підставами для відмови у наданні компенсації є: подання заяви про надання компенсації особою, яка не може бути отримувачем компенсації відповідно до Порядку або не має повноважень для подання заяви;  виявлення факту недостовірності даних, зазначених у заяві про надання компенсації за пошкоджений об’єкт;  встановлення факту розташування об’єкта нерухомого майна на територіях активних бойових дій, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких на дату подання заяви не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації; виявлення факту проведення на пошкодженому об’єкті ремонтних робіт, в результаті яких ліквідовано пошкодження в повному обсязі (у разі подання заяви на отримання компенсації для проведення ремонту); виявлення факту пошкодження об’єкта нерухомого майна до набрання чинності Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України “Про введення воєнного стану в Україні»; виявлення факту пошкодження об’єкта нерухомого майна не внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації;  виявлення, що об’єкт нерухомого майна не був пошкоджений; розташування пошкодженої квартири в багатоквартирному будинку, в якому пошкоджені місця загального користування житлового будинку (крім випадків, коли такі пошкодження місць загального користування було усунуто на дату подання заяви або 8 прийнято рішення щодо їх відновлення за рахунок інших джерел) та/або який підлягає капітальному ремонту; подання заявником до комісії повідомлення у паперовій формі про відкликання заяви; відсутність інформації про пошкоджений об’єкт нерухомого майна у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно; повторне звернення заявником для отримання компенсації тієї ж форми щодо одного і того самого об’єкта нерухомого майна у разі, коли було прийнято рішення про надання компенсації (крім випадків, коли об’єкт нерухомого майна був повторно пошкоджений внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації).

За результатами розгляду заяви заявнику засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Дія надходить повідомлення про прийняте комісією рішення та розмір компенсації не пізніше ніж протягом наступного робочого дня з дати внесення рішення в Реєстр знищеного та пошкодженого майна.

Відомості про надання чи відмову в наданні компенсації, суму компенсації відповідно до рішення комісії та/або уповноваженого органу публікуються на офіційному веб-сайті уповноваженого органу (за наявності) або оприлюднюються в інший спосіб (із посиланням на номер заяви без зазначення персональних даних заявника) не пізніше наступного робочого дня після прийняття відповідних рішень.

 Порядок виплат

Виплата компенсації для проведення ремонту категорії А відбувається одним платежем після затвердження. 

Порядок виплати компенсації для проведення ремонту категорії Б здійснюється шляхом виплати 70 відсотків суми компенсації після затвердження рішення комісії про надання компенсації уповноваженим органом, або 30 відсотків суми компенсації виплачується після подання повідомлення про завершення проміжного етапу ремонтних робіт та висновку комісії про виплату залишку коштів за результатами проміжної верифікації.

Строк використання компенсації

Отримувач компенсації для проведення ремонту повинен її використати на ремонтні роботи, визначені у чек-листі: протягом 12 місяців з дня отримання компенсації для проведення ремонту категорії А; протягом 18 місяців у разі проведення ремонту категорії Б.

Порядок передбачає обов’язок отримувача компенсації подати повідомлення після завершення ремонтних робіт, визначених у чек-листі. Обов’язок додаткового проміжного повідомлення покладено на отримувачів компенсації у випадку проведення ремонту категорії Б. Згідно з п. 27 Порядку.

Заперечення та скарги подаються заявником у паперовій формі через адміністратора ЦНАПу, посадову особу ОСЗН або нотаріуса. До них можуть додаватися пояснення, фотофіксації, висновки від третіх осіб, інші документи на підтвердження аргументів.

За зверненням заявника строк подання заперечень/ скарг може бути продовжений ще на 5 робочих днів.

Рішення уповноваженого органу можуть бути оскаржені у судовому порядку.

Проблеми, що можуть виникнути 

У зв’язку з тим, що до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно внесені не всі об’єкти нерухомості, зокрема, ті право власності на які було придбане до 2013 року, виникає проблема відсутності даних про наявність такого майна та можливості подання заяви на отримання допомоги. Таким чином, громадянам, що втратили чи мають пошкоджене нерухоме майно внаслідок бойових дій, спочатку необхідно подати необхідний пакет документів, що підтверджує право власності на таке майно та здійснити реєстрацію права власності в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно. На цьому етапі може виникнути проблема наявності таких документів, якщо вони були знищенні разом з майном чи іншим способом під час військових дій.

Тому законодавцем необхідно розробити та передбачити заходи та порядок підтвердження права власності на таке нерухоме майно.

Інколи виникають проблеми в роботі самого сервісу, що призводить до неможливості подання заявки. Застосунок постійно вдосконалюється та оновлюється, проте не всі громадяни можуть мати відповідні гаджети, тобто технічну можливість, та розумітися в роботі сервісу.

З попереднім вище зазначеним питанням пов’язана й наступна можливо проблема щодо підтвердження заяви співвласниками, наданням дозволу  протягом 24 годин шляхом сканування QR-коду саме в застосунку Дія, в іншому випадку така заява буде скасованою та її необхідно заповняти заново. Якщо у співвласника відсутня така можливість надати дозвіл через застосунок Дія, йому необхідно надати нотаріально завірену згоду безпосередньо до комісії.

Слід визнати, що у низці випадків зв’язок зі співвласниками може бути втрачено, в той час як відсутність їхньої безпосередньої згоди унеможливлює отримання компенсації заявником.

До компетенції комісії входить розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна, у тому числі: приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна; приймає рішення про наявність/відсутність у спадкодавця правових підстав для отримання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна, яке надається протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту від спадкоємця або нотаріуса, який завів спадкову справу.

На практиці прийняття таких рішень може містити корупційну складову, а звернення до суду за захистом порушеного права може значно відтермінувати, а то й взагалі позбавити права на отримання компенсації. Тому, вважаємо, у зв’язку з досить складною ситуацією викликаною бойовими діями, крім судового захисту необхідно передбачити інші способи швидкого реагування на ситуацію.

Компенсація, відповідно до Порядку, надається за умови, що об’єкт нерухомого майна був пошкоджений після набрання чинності Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», що відбулося 24 лютого 2022 р. Зазначена норма повторює положення Закону, що передбачає аналогічне обмеження. Наразі це виключає можливість отримання компенсації за Законом та Порядком тими особами, житло яких було пошкоджено внаслідок збройної агресії Російської Федерації в період до 24 лютого 2022 р. Тож, як Закон, так і Порядок вимагають змін у цій частині, аби забезпечити рівні права на отримання компенсації для всіх постраждалих від збройної агресії проти України, починаючи з 2014 р.

Ст. 4 Закону України від 23.02.2024 № 2923-IX визначено строк подання заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна протягом дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об’єкт нерухомого майна. Враховуючи складність ситуації, даний строк є необґрунтованим та досить коротким.

КиївВлада
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Столична прокуратура судиться за землю під житловими комплексами Андрія Вавриша
Столична прокуратура судиться за землю під житловими комплексами Андрія Вавриша
09:00 Київська міська прокуратура наразі в судовому порядку намагається “відібрати” у Національної академії внутрішніх справ (НАВС) 29,9 га землі на 22 км  Дарницького шосе…
“Розпил” на 25 млн гривень: БЕБ і Офіс Генпрокурора розслідують як у 2021-2023 роках “Київпастранс” купував шини
“Розпил” на 25 млн гривень: БЕБ і Офіс Генпрокурора розслідують як у 2021-2023 роках “Київпастранс” купував шини
09:00 Бюро економічної безпеки (БЕБ) спільно з Офісом Генпрокурора розслідують справу щодо можливих розкрадань посадовцями КП “Київпастранс” бюджетних коштів при закупівлі пневматичних шин. Наразі…
На столичному мосту Метро майже за 2 млрд гривень проведуть протиаварійні роботи
На столичному мосту Метро майже за 2 млрд гривень проведуть протиаварійні роботи
09:00 В столиці стартує довгоочікуваний ремонт на аварійному мосту Метро. Втім, поки що йдеться тільки про протиаварійні роботи, в рамках яких майже за 2…
Banner
QlU7mDx4