Земля, є напевно найціннішим активом Києва (звичайно після самих людей).
Земля, окрім основи самого існування є ще одним із найважливіших джерел наповнення бюджету. Особливо це важливо в останні роки, коли кожна копійка на вагу золота і архіважлива для існування і розвитку міста.
І не дивлячись на це, “дякуючи” “забудькуватості” (юридично це звучить – злочинній недбалості і зловживанню службовим становищем) київських чиновників, які очолювали і очолюють Департамент земельних ресурсів КМДА, бюджет Києва втратив в якості недоотриманої орендної плати МІЛЬЯРДИ гривень.
Продемонструємо цей корупційний механізм “службової недбалості” лише на прикладі двох оренд.
1. “Мрії-мрії, в чому ваша насолода”?!
Рішенням Київської міської ради від 7 липня 2005 року N 608/3184 https://kmr.ligazakon.net/document/mr050539$2005_07_07 майже тридцять гектарів Київської було передано в оренду такому собі ТОВ “Мрія-інвест”.
Договір оренди було укладено з відсотковою ставкою 1.5%.
В подальшому в податкове законодавство було внесено зміни, яким було визначено мінімальний розмір орендної плати 3%. Відповідне рішення про приведення ставок оренди до мінімальних прийняла і Київрада https://kmr.ligazakon.net/document/mr130090$2015_04_02
Але механізм корегування ставок оренди у Податковому кодексі був прописаний недосконало (напевно на чиєсь прохання), а тому “приводити” розміри оренди до мінімальних 3% доводилось через суди.
Так як “забудькуваті” чиновники Департаменту земельних ресурсів КМДА не поспішали з такими позовами, відповідний позов довелось подавати прокуратурі.
Київський апеляційний господарський суд Постановою від 4 жовтня 2016 року у справі № 910/4654/16 задовольнив цей позов і вніс зміни до договору оренди, укладеного Київрадою з ТОВ “Мрія інвест”, збільшивши розмір орендної плати з 1.5% до 3% https://reyestr.court.gov.ua/Review/61902681
Вказане рішення було залишене в силі остаточною Постановою Вищого господарського суду України від 13 грудня 2013 року https://reyestr.court.gov.ua/Review/63655620 Таким чином, з 2016 року ТОВ “Мрія-інвест” мало б сплачувати 3% орендної плати.
Проте, розрахунок Збитки — несплата оренди Мрія-інвест: olexsandrdyadyk — ЖЖ (livejournal.com) здійснений на підставі інформації отриманої з податкових органів Податкова “Мрія-інвест”: olexsandrdyadyk — ЖЖ (livejournal.com) показує, що ТОВ “Мрія-інвест” і надалі всі ці роки сплачувало оренду виходячи зі ставки 1.5%. І лише за 2016-2020 роки заборгували місту 16 млн.грн.
Чому так сталось?
В нашому податковому законодавстві (а воно регулює порядок нарахування і сплати орендної плати за землі державної і комунальної власності) є така дивна норма, згідно якої орендар – сам подає до податкових органів розрахунок розміру орендної плати. Наприклад, згідно нормативно-грошової оцінки землі, орендна плата мала б складати 1000000 грн у рік, але орендар подає довідку, що розмір оренди, яку він має платити, складає 1 гривню. І справно сплачує до бюджету 1 грн
І коли робиш запит до податкових органів – чи має орендар, наприклад фірма “Рога і копита” заборгованість зі сплати орендної плати за земельні ділянки комунальної власності Територіальної громади міста, податкова бодро рапортує – що нема, тому що згідно поданого орендарем розрахунку, орендна плата, яка підлягає сплаті складає 1 гривню і орендар ТОВ “Рога і копита” справно сплатило до бюджету цю 1 гривню, а відтак немає заборгованості.
Звичайно, у структурі Виконавчого органу Київської міської ради (КМДА) – є найбільший за штатом Департамент – Земельних ресурсів, який має денно і нощно бдіть інтереси громади – щодо раціонального використання найціннішого ресурсу громади – ЗЕМЛІ, в тому числі вчасного і повного надходження орендної плати.
А тому чиновники цього департаменту мали б постійно комунікувати з податковими органами і перевіряти – чи задекларовані орендарями Київської землі суми орендної плати за нашу Київську земельку – відповідають, тому що належить насправді до сплати.
Добросовісно використовуючи свої службові повноваження, як написано в ст. 11 закону України – “Усвідомлюючи свою високу відповідальність, … сумлінно виконувати свої посадові обов’язки”.
Але ж якби ж то чиновники Департаменту Земельних ресурсів КМДА, особливо їх недавній начальник Петро Оленич (а нині профільний зам, що контролює цей Департамент) думали про інтереси міста, а не про набиття власних кишень та не зраджували присязі, то так воно і було б.
Але по факту, всі ці 8 років (рахуючи з дня набрання чинності рішенням суду), в тому числі останні 5 років коли департамент очолював, а зараз курує Петро Оленич чиновники Департаменту і особисто керівник Петро Оленич, палець об палець не вдарили, щоб реалізувати вигране прокуратурою судове рішення і забезпечити належне наповнення міського бюджету. Як результат бюджет Києва лише за 2016-2020 роки недоотримав 16 млн.грн., а якщо рахувати по цей день, то сума думаю перевищує 20млн.
ЗАБУДЬКУВАТІСТЬ ціною 200 млн.грн.
16 мільйонів втрачених бюджетом міста через “недбалість” Оленича і його підлеглих по землі біля Вирлиці – то ще квіточки.
Є суми і куди більші.
1 жовтня 2007 року Київська міська рада прийняла рішення, яким передала в оренду такому собі ТОВ “Галерна затока” сорок з хвостиком гектарів в районі Галерної затоки https://kmr.ligazakon.net/document/mr071741$2010_02_26
Але Черновецький чомусь довго не підписував цей договір (кажуть він тоді часто впадав в транс і нерідко навіть по півроку не підписував жодних документів), а тому орендар ТОВ “Галерна затока” звернувся до суду з позовом при визнання договору оренди цієї землі укладеним.
Рішенням господарського суду м. Києва від 06.10.08, залишеним у силі Постановою Вищого господарського суду України від 19.05.2010 у справі №17/354 договір оренди визнано укладеним https://reyestr.court.gov.ua/Review/9557657
Причому у своєму рішенні суддя О. А. Кролевець зобов’язав не будь кого, не орендаря, а саме Управління земельних ресурсів КМДА зареєструвати цей договір. Суд зобоязав зареєструвати: olexsandrdyadyk — ЖЖ (livejournal.com)
Чому реєстрація така важлива? А тому, що згідно чинного цивільного законодавства початок перебігу строку оренди (та обов’язок сплати орендної плати) починається не з моменту прийняття Київрадою відповідного рішення про передачу комусь в оренду землі – а з моменту реєстрації цього права.
І за весь цей період ТОВ “Галерна затока” мало б сплатити до Київського бюджету понад 200 мільйонів гривень. Лише за останні 5 років, коли департаментом рулить Петро Оленич – понад 100 млн.грн. Несплата оренди Галерна: olexsandrdyadyk — ЖЖ (livejournal.com)
Але ай я яй, ой йо йой, Управління (а потім Департамент) земельних ресурсів КМДА імені Петра Оленича – до цих пір так і не зареєстрували цей договір.
А відтак, як слідує з листа податкових органів Податкова Галерна: olexsandrdyadyk — ЖЖ (livejournal.com) ТОВ “Галерна затока” за всі ці роки не сплатила до Київського бюджету ані ламаного шеляга.
І що саме обідно – абсолютно законно.
Тому що право оренди (і обов’язок платити орендну плату) виникає з моменту державної реєстрації договору оренди. А зареєструвати цей договір згідно рішення суду та п. 3.35 Положення Про департамент земельних ресурсів КМДА https://kmr.ligazakon.net/document/mr020568$2022_06_23 мав саме Департамент, тобто – Петя Оленич. А він цього не зробив.
Я намагався звернути увагу Кличка і секретаря Київради Бондаренко Володимир на ці колосальні збитки спричинені бюджету міста “недбалістю” Петі Оленича, але таких мєлочєй, як сотні мільйонів гривень збитків для міста їх не зацікавили і вони, в порушення закону Про звернення громадян перенаправили мою скаргу на розгляд тому на кого я скаржився – до Департаменту земельних ресурсів.
Намагаючись якось виправдати свою високоприбуткову комерційну службову недбалість, представники Департаменту спочатку написали, що вони “нє в кухсє рєбята” Отмаза Земельних: olexsandrdyadyk — ЖЖ (livejournal.com) і взагалі вперше чують про таку землю, а потім коли я їх тицьнув носом – що є не лише відповідне рішення Київради, але і рішення судів – в яких Управління (Департамент) навіть було учасником (а відповідно достеменно знає про ці обставини) – вони почали городити взагалі якусь фентезі – що дєскать для того щоб укласти договір оренди “Галерна затока” мало подати їм якісь папірці і що згідно чинного на даний час законодавства земля може бути надана в оренду лише на підставі земельних торгів.
Але справа в тому, що земля уже надана давним давно, ще в 2007 році і на підставі чинного на той час законодавства і непотрібно було укладати договір оренди – бо він судом уже визнаний укладеним, його треба було лише зареєструвати. Просто елементарно зареєструвати – і бюджет Києва за всі ці роки отримав би 200 млн.грн. Але вже не отримає.
І це я навів приклади лише по двох орендарях, а таких “лежачих” ділянок (як їх називають у кулуарах Департаменту земельних ресурсів) дуже багато. Тому збитки, у вигляді недоотриманої оренди, по всіх таких ділянках складуть мільярди і мільярди гривень. Суми збитків колосальні.
Злі язики кажуть, що така “службова недбалість” і зловживання службовим становищем з боку колишнього і теперішнього керівництва і чиновників Департаменту земельних ресурсів та профільного зама Кличка – Петра Оленича обумовлені дуже вагомими розмірами “подяк” з боку хитрих орендарів, за такі “лежачі” ділянки. А прикриває Оленича Кличко тому, що, як кажуть ті самі злі язики Оленич регулярно і щомісячно заносить Кличку суми з багатьмааааааааа нулями, за недбалість уже з боку самого Кличка.
Але я в такі наклепи недоброзичливців не вірю. Петро Оленич (і його попередники та наступники) на ниві служіння інтересам громади в сфері земельних ресурсів, на весь Київ відомі своєю легендарною безкорисливістю і відразою до грошових знаків. Кажуть, що в кінці місяця, бідний Оленич недоживає до зарплати і іноді від недоїдання навіть непритомніє з голоду.
Тому я категорично відкидаю будь які натяки на корупційні мотиви таких зловживань владою і службовою недбалістю.
То чому Оленич (і до та після нього) наносять Києву такі страшні багатомільярдні збитки??
Ну якщо не корупційні мотиви (а я вже зазначив, що я їх категорично відкидаю) то залишається одне – якась особиста ненависть до Києва і киян, спричинена можливо якимись образами нанесеними Оленичу і його колегам нами киянами, Територіальною громадою міста.
Я не знаю як і коли ми кияни, Територіальна громада познущались над паном Оленичем, бо для того щоб так люто ненавидіти Київ і киян і так жорстоко їм мститись треба мати дуже вагомі причини.
Прости нас Петя.
І більше не мстись, бо у країні війна і міському бюджету дуже треба кошти від оренди.
Можливо офіс Генерального прокурора і НАБУ розберуться у образах пана Оленича і чому від так жорстоко мстить Києву, спричиняючи йому багатомільярдні збитки.
Можливо керівник Київської військово-цивільної адміністрації пан Попко, якому зараз підпорядковується Оленич звільнить пана Оленича від такої непомірно важкої для нього ноші. Адже люта ненависть останнього до Києва, така сильна, викликає такі емоційні навантаження, що нєрви пана Оленича можуть не витримати, а я дуже переживаю за його здоров’я (і бюджет Києва). То може краще відправити пана Оленича на відпочинок?