Зараз наша медицина переживає не найкращі часи, але це можна виправити

Алла Арешкович
Алла Арешкович

Кандидат у депутати Київської облради від “Слуги Народу” (№4 в списку партії в ТВО №9, Фастівщина), кандидат медичних наук, радник голови Київської ОДА

Медична реформа, розпочата попередньою владою, має цілий ряд недоліків, що вже проявилися як локально на рівні окремих лікарень, так і на всеукраїнському рівні. Можу це стверджувати як лікар і як людина, що має стосунок до адміністрування медичної галузі. Що ми бачимо зараз на прикладі лікарень Київської області?

По суті, зміни торкнулися розпорядника бюджетних коштів: заклад вже не отримує субвенцію на охорону здоров’я, а отримує оплату за медичну послугу, яку надає пацієнтам – від головного розпорядника, НСЗУ.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Так, бюджетні медичні заклади стали комунальними підприємствами та здійснюють свою “господарську” діяльність без мети отримання прибутку. При недостатності коштів медичний заклад має брати позику в банку. Але субвенції, які могли б допомогти на місцях, централізовано розподіляє Національна служба здоров’я України (НСЗУ). 

Вона ж розподіляє кошти на оплату гарантованих державою медичних послуг, одноосібно щороку прогнозуючи потребу всього (!) населення України у лікуванні. Розмір повної оплати за послуги (від якої вираховується оплата з бюджету) визначається лише математично, а не залежно від конкретних умов. Якщо ця служба не вносить корективи, хтось залишається без гарантованого лікування і буде змушений сплачувати його повну вартість. А щорічний обсяг коштів  на реалізацію медичних гарантій у розмірі не менше 5% ВВП десь знову губиться в державному бюджеті.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Тому другий етап медичної реформи, очевидно, буде мати такі ж помилки, які не дозволятимуть ефективно працювати на місцях у конкретних обставинах. У нас на Київщині є 69 об’єднаних територіальних громад, де ми маємо гарантувати якісну та вчасну медичну допомогу. Тільки виправивши недоліки реформи, ми зможемо цього добитися. Пріоритетами є дії, спрямовані на збільшення народжуваності, зростання тривалості життя, скорочення смертності та поліпшення якості життя.

Якими є цілі команди “Слуги Народу”, яку на Київщині очолює Олександр Дубінський

По-перше, допомогти нашим медикам вистояти в боротьбі із COVID-19. По-друге, зробити медицину дійсно доступною. Ми мусимо не допустити закриття фельдшерських пунктів на селі та лікарень у громадах. Також це розбудова мережі сільських амбулаторій, у тому числі з  житлом для медиків. І кадрове питання – ми запропонуємо обласній владі замовити підготовку та перепідготовку фахівців для роботи на місцях.

По-третє, ми маємо діяти системно, організовуючи систему медичної допомоги. Для цього ми мусимо визначити роль і функціональну можливість кожного медичного закладу та впровадити єдиний медичний простір на території Київщини, об’єднавши логістично лікарів первинної допомоги, лікарні в громадах та області. Конкретно за напрямками  – ми маємо розвивати багаторівневу перинатальну допомогу, створюючи заклади, де не лише приймають пологи, а й діагностують і лікують новонароджених та матерів. Далі – це лікарні інтенсивного лікування, їх не вистачає, вони знаходяться часто далеко від пацієнтів, тому людей у важкому стані інколи привозять до них надто пізно. Діагностика та лікування пацієнтів з невідкладними станами в цілодобовому режимі має забезпечуватися оптимальними маршрутами, своєчасно та якісно. Також ми повинні створити регіональну мережу відділень серцево-судинної патології на базі лікарень інтенсивного лікування. 

По-четверте, ми повинні навчити людей з дитинства берегти здоров’я – відновити профілактичні медичні огляди та шкільну медицину, а також підготувати відповідні інформаційні кампанії, спрямовані на батьків та дітей.

Алла Арешкович, кандидат у депутати Київської облради від “Слуги Народу” (№4 в списку партії в ТВО №9, Фастівщина), кандидат медичних наук, радник голови Київської ОДА

КиевVласть


Рекомендуємо до перегляду
Не пройшло і три роки: в Ірпені майже 100 млн гривень почали відновлювати будинок на вулиці Миру
Не пройшло і три роки: в Ірпені майже 100 млн гривень почали відновлювати будинок на вулиці Миру
13:00 Місто Ірпінь, яке стало одним із символів стійкості під час окупації Київщини, досі відновлює зруйновані оселі містян. Одним з показових прикладів відновлення є…
Мільйони на папери: як "Київавтодор" переписує свої кошториси
Мільйони на папери: як “Київавтодор” переписує свої кошториси
09:00 Ремонту кожної столичної дороги передує масштабна підготовка у вигляді розробки проєктно-кошторисної документації, яка влітає в добрячу копійку, однак далеко не всі ремонти розпочинають…
Щурячі мікросоми та наночастинки благородних металів: які хімічні речовини й за скільки купували київські ВНЗ у 2024 році
Щурячі мікросоми та наночастинки благородних металів: які хімічні речовини й за скільки купували київські ВНЗ у 2024 році
09:00 Щорічно університети вкладають чималі кошти задля забезпечення освітнього процесу, зокрема розвитку лабораторно-дослідницької діяльності. Торік лише пʼять провідних ВНЗ — Шевченків університет, Київська політехніка,…
Banner
QlU7mDx4