Земельне рейдерство в Києві: як це робиться на Осокорках

Дмитро Овсій
Дмитро Овсій

Адвокат, співголова ГО “Громадський контроль і порядок”

Одним ранком в офісі організації “Громадський контроль і порядок” з’явилася літня засмагла жіночка, чий вигляд і настирливість дуже контрастували з похмурим дощовим краєвидом за вікном. Вона влетіла неначе шарова блискавка, тримаючи в мозолистих долонях пару засмальцьованих папок із документами. Ми не могли не вислухати її з повагою до її рук та нечуваної життєвої енергії, яку надає українцеві лише сумлінна праця на своїй землі.

Вислухавши, ми зрозуміли, що з її документами слід ретельно ознайомитися й зробити її історію публічною. Бо це чудовий приклад того, як земельна мафія і корумпована система місцевого самоврядування здатні буквально “пробити дно” у паплюженні прав громадян, аби заволодіти їхніми ділянками, майном, конституційними правами.

Далі згідно хронології наданих нам документів та виявлених нами в рамках власного розслідування фактів.

Земельне рейдерство в Києві: як це робиться на Осокорках

Раїса Юрченко – голова садово-дачного кооперативу “Орхідея-3” в себе вдома показує юристам ГО “Громадський контроль і порядок” документи

Як відомо, за останні 30 років площа Києва тільки на лівому березі збільшилася вдвічі. Внаслідок експансії столичного мегаполісу у 1992 році луки радгоспу ім. Щорса в урочищі Осокорки, розпайовані на дачі, опинилися у межах Києва. Людям тоді сказали: “через чотири года здєсь будєт город-сад” і спробували виселити, щоб спорудити земснаряди й забудувати урочище “панельками”. Але люди буквально з вилами відстояли своє право на власні пайові наділи, об’єднавшись у Товариство індивідуальних забудовників. Проте формально питання виділення земельної ділянки вдалося зрушити лише в 2004 році.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Тоді Київрада такі набралася політичної волі, виділивши під індивідуальне котеджне будівництво на Осокорках 216 га. Їх передали для експлуатації 5 садово-дачним кооперативам: “Орхідея-3”, “Патріот”, “Стадне”, “Ентузіаст” і “Вікторія”.

Межі кооперативів були узгоджені між сусідами та затверджені Дарницькою райрадою. 57,2 га отримав і кооператив Раїси Юрченко “Орхідея-3”. А разом і всі позитивні висновки для погодження проекту рішення та отримання землі в оренду з подальшою її приватизацією членами кооперативу.

Земельне рейдерство в Києві: як це робиться на Осокорках

І тут закрутилася корупційна карусель. На розгляд Постійної комісії Київміськради з питань земельних відносин, містобудування та архітектури проект потрапив тільки через п’ять років – у 2009-му. І те – лише після рішення Окружного адмінсуду Києва, до якого Раїса Михайлівна з сусідами позивалися через бездіяльність виконавчого органу Київради. Тоді Комісія Київради зареєструвала проект і знову приховала його на декілька років…

Земельне рейдерство в Києві: як це робиться на Осокорках

У 2014 році, користуючись соціально-політичними змінами в країні, кооператорам вдалося витягти своє питання з небуття. Тоді проект було знову передано до Департаменту земельних ресурсів. Згідно зі ст. 23 Регламенту Київради, Постійна комісія з питань містобудування, архітектури та землекористування повинна була впродовж 30 діб опрацювати проект та винести рішення. Насправді комісія затягнула розгляд ще на півтора року й навіть спробувала розбити проект землевідводу.

Земельне рейдерство в Києві: як це робиться на Осокорках

Кооператори змушені були вдруге позиватися до Окружного адмінсуду. Той своїм рішенням від 3 березня 2016 року визнав позицію Київміськради неправомірною і зобов’язав передати проект рішення в Управління правового забезпечення Київради.

Земельне рейдерство в Києві: як це робиться на Осокорках

Земельне рейдерство в Києві: як це робиться на Осокорках

З цього моменту Управління правового забезпечення, згідно Регламенту діяльності Київради, повинно було впродовж 14 днів прийняти одне з рішень. Однак і тут відбулося порушення закону. На численні звернення кооперативу щодо впровадження рішення суду жодної конкретної відповіді не надходило ще декілька місяців. Відтак людям натякнули, що кооперативу збираються відмовити у погодженні проекту начебто на підставі того, що на землях кооперативу знаходиться майно осіб, яке не належить членами кооперативу.

Усі опитані мною юристи запевняють, що це твердження грубо суперечить закону. Тим більше, що всі інші кооперативи на тих самих Осокорках, як вдалося з’ясувати в процесі персональних запитів, безперешкодно отримали землевідвід без надання списків членів.

Земельне рейдерство в Києві: як це робиться на Осокорках

Але найдивніше було попереду: Київрада зажадала від “Орхідеї-3” отримання згоди Мінрегіонбуду. По-перше, це не передбачено жодним нормативно-правовим актом. По-друге, позбавлено здорового глузду, бо на всій території кооперативу вже 25 років як здійснюється ведення колективного господарства, і в земельному кадастрі ця земля закріплена за кооперативом.

Земельне рейдерство в Києві: як це робиться на Осокорках

Земельне рейдерство в Києві: як це робиться на Осокорках

І це при тому, що Київрада рішенням 354/6570 від 6 жовтня 2011 року щодо виділення земельної ділянки сусідньому кооперативу “Вікторія” сама ж зазначила, що ані перелік членів кооперативу, ані згода Мінрегіонбуду не вимагаються.

Для нас – це ярмарок правового нігілізму в серці країни, що претендує на побудову громадянського суспільства та сучасної демократії. А для 465 членів кооперативу – разом із родинами це майже три тисячі осіб – це означає опинитися повними заручниками безпорадності чиновників виконавчого органу Київради. І не лише безпорадності…

Ситуація з невизначеним статусом земельного активу призвела до численних актів рейдерства й перепродажу ділянок махінаторами різних рівнів – від колишнього керівництва кооперативу до депутатів Київради. Наприклад, відсторонені у 2013 році голова правління кооперативу Петро Корочко та бухгалтер Генадій Бойдаровцев невдовзі заснували СДК “Лугове” та “Лотос-2007” і протягом 2015-2017 років укладали на ці СДК фіктивні угоди на земельні ділянки, що перебувають на території кооперативу “Орхідея-3”.

За змовою з посадовими особами ДП “СЕТАМ”, Корочко і Бойдаровцев використовували печатку і штамп кооперативу, ставили свої підписи, не маючи на це жодних повноважень. Зрештою, на підставі цих довідок та інших фіктивних документів реєструвалося право власності підставної особи на неіснуючий будинок. Вся схема була потрібна для того, щоб, використовуючи реєстраційні документи на будинки-химери, фіктивні власники могли податися на індивідуальну приватизацію землі.

Сам Корочко, будучи головою правління кооперативу “Орхидея-3” з 2004 по 2013 рік, підкилимово продавав членські книжки стороннім особам. Навіть кілька книжок на одну й ту саму ділянку. Про ті та інші дії Корочки ведеться розслідування у кримінальному провадженні №12017100000000057 з ознаками кримінального правопорушення за ч. 4 ст. 190, ст. 356 і ч. 4 ст. 358 КК України.

Земельне рейдерство в Києві: як це робиться на Осокорках

На допиті Корочко зізнався у фальсифікації документів щодо оформлення права власності на неіснуючі будівлі з метою подальшої приватизації земельних ділянок, на яких начебто розташовані будинки-химери. Але він – не “вовк-одинак”. До його злочинної групи, окрім бухгалтера Геннадія Бойдаровцева, входили держреєстратор С. Тарнавська і посадовці ДП “СЕТАМ”: М. Борискевич, А. Хиба і З. Франчик.

Реєстрації ділянок здійснювалися Корочкою і Бойдаровцевим на підставі документів з печатками і штампами “Орхідея-3” вже після 2013 року, коли вони, нагадаю, вже були позбавлені права підпису та усунені загальними зборами з посад голови правління та бухгалтеру “Орхідея-3” відповідно. Ось лише декілька з численних прикладів того, як колишні керівники кооперативу видавали фіктивні довідки в 2014 та 2016 роках:

Земельне рейдерство в Києві: як це робиться на Осокорках

Земельне рейдерство в Києві: як це робиться на Осокорках

Земельне рейдерство в Києві: як це робиться на Осокорках

Зрештою, махінатори спромоглися видати документи фіктивного членства в кооперативі і документи на незаконне оформлення будівель 12 власникам. По 11 з цих незаконних ділянок департаменту земельних ресурсів навіть сформував кадастрові справи – вочевидь, з метою їхнього індивідуального землевідведення.

Попри те, що на цих ділянках – по вул. Луговій та Західній – мешкали їхні господарі, декотрим із них знесли паркани та попалили будинкові споруди, як-от члену кооперативу Владиславу Малхосяну. А ось Василь Гайдук – побудував будинок прямо на фундаменті, закладеному членом кооперативу Ігорем Сервірогом, а згодом зніс паркан і пошкодив будинок члену кооперативу Богдану Бондарю.

Одною з постраждалих внаслідок рейдерський дій стала соціально вкрай незахищена літня жінка Лариса Омельяненко. На її ділянці площею 800 кв м уже стоїть незаконна споруда, побудована Юрієм Равнушкіним. Усі ці дії кваліфікуються як рейдерство і підпадають під кримінальне правопорушення за ч. 4 ст. 190 і ч. 4 ст. 358 КК України.

Але це легко сходить з рук і тим, хто підробляє документи, і тим, хто захоплює чуже майно, бо організована рейдерська група діє під “кришею” посадовців Київради і Генпрокуратури.

Один із опосередкованих власників 12 захоплених ділянок – адвокат Олександр Беззубець. Ми з’ясували, що його сестра працює в Дарницькій прокуратурі. Її колега – Олександр Валевич – наразі є прокурором першого відділу процесуального керівництва ГПУ. Саме він, не маючи правових підстав і повноважень, звернувся до Постійної комісії Киїради з вимогою заблокувати будь-які рішення з використання землі кооперативом “Орхідея-3”. Папір з правової точки зору нічого не вартий, але Київраду вдалося взяти “на понт”, чим досягнуто блокування розгляду нормативних питань щодо землевідведення.

Земельне рейдерство в Києві: як це робиться на Осокорках

Сам адвокат Беззубець отримав у Держкомземі акт обстеження з метою індивідуального відведення кооперативної земельної ділянки, де зазначено, що ділянка “незабудована”. При тому що документ, виданий п’ятьма місяцями раніше тим самим адміністративним органом, ідентифікував ділянку як “забудовану”. Як таке може бути?

Земельне рейдерство в Києві: як це робиться на ОсокоркахЗемельне рейдерство в Києві: як це робиться на Осокорках

Ще один важливий нюанс: у Київраді інтереси групи, як повідомили одразу кілька моїх джерел, може лобіювати депутат від “Батьківщини”, адвокат Юрій Дідовець. Подейкують, що саме він нещодавно натрапив на технічну помилку діловода КМДА, де 2007 рік випадково було зазначено як 2017-й (довідка видана 2017) і нацькував правоохоронців на голову кооперативу Раїсу Юрченко. Правоохоронці, попри її паралізованого чоловіка в хаті, півдня порпалися в її особистих речах, шукаючи “фабрикацію документів”. Не знайшли нічого, адже сама КМДА давно визнала технічну похибку власного клерка, надавши відповідний документ:

Земельне рейдерство в Києві: як це робиться на Осокорках

До слова, той саме Дідовець намагався запровадити дублюючий Нацполіцію орган “Муніципальна поліція м. Києва”. Він із 2015 року прагне увійти до складу майнової комісії. Проте Київрада не дає голоси, через що отримала від Дідовця позов до Адміністративного суду.

Він співвласник приватної воєнної компанії Global Ex-Forces в Україні (код 41423943) та її болгарського підрозділу “Глобъл Екс- Форсес”, де він володіє 22%. Партнером Дідовця в українському охоронному бізнесі є голова ліги мішаних єдиноборств WWFC Володимир Тесля. Помічник Дідовця в Київраді Павло Кікена з 30 липня є ліквідатором (а до цього часу директором) ТОВ “Міжнародний центр спеціальної підготовки “Альфа-Метал” з філіями в Києві, Софії (Болгарія), Москві, Санкт-Петербурзі (РФ) та Греції. На болгарському сайті компанії можна знайти дані про те, що підприємство надає послуги з охорони силами приватних військових компаій.

Земельне рейдерство в Києві: як це робиться на Осокорках

Чим займаються приватні російськи військові компаії у нас Донбасі, в Сирії чи у Центрально-Африканській республіці, гадаю пояснювати не варто. До речі, пітерський підрозділ “Альфа-Метал” знаходиться за тою самою адресою, що й сумнозвісний “Фонд помощи ветеранам спорта, силовых структур и членам их семей” – структура, що працевлаштувала багатьох “тітушек” Майдану і не рідко фігурує в пропагандистських сюжета російського телебачення з окупованої території Донбасу…

Мораль у тому, що якщо така вакханалія відбувається зі столичною землею, у кількох хвилинах їзди на метро від адміністративного серця країни – в місті, де безліч іноземних представництв і моніторингових місій з захисту прав громадян, то що очікувати від регіонів, куди зміни дістаються довше, ніж до місяця…

Дмитро Овсій, адвокат, співголова ГО “Громадський контроль і порядок”

KиевVласть


Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Нацполіція хоче припинити “бездозвільну” житлову забудову “КСМ-Груп” на столичному Академмістечку
Нацполіція хоче припинити “бездозвільну” житлову забудову “КСМ-Груп” на столичному Академмістечку
09:00 Правоохоронці розслідують факти порушень законодавства при будівництві житлових будинків на більш ніж 6,9 га землі столичного Академмістечка. Мова йде про забудову на земельних…
У Київраді збираються передати оточенню Кушніра землю під історичною будівлею “лісопильні Сніжка”
У Київраді збираються передати оточенню Кушніра землю під історичною будівлею “лісопильні Сніжка”
09:00 У столиці розгорається черговий скандал щодо знищення історичної забудови. Мова про будівлю “лісопильні Сніжка” на вул. Турівській, 29-а у Подільському районі, земельну ділянку…
Витрачені в 2023 році на ремонт столичних парків “Орлятко” і “Юність” гроші могли бути розкрадені
Витрачені в 2023 році на ремонт столичних парків “Орлятко” і “Юність” гроші могли бути розкрадені
09:00 Нацполіція вивчає факти можливих розтрати і привласнення бюджетних коштів при здійсненні капітальних ремонтів та реконструкцій парків “Юність” та “Орлятко” у Солом’янському районі Києва.…
Banner
QlU7mDx4