Більше коштів на армію та Подільсько-Воскресенський міст: Київрада відкоригувала бюджет і програму соцекономрозвитку

Більше коштів на армію та Подільсько-Воскресенський міст: Київрада відкоригувала бюджет і програму соцекономрозвитку

Київрада вчергове внесла зміни до бюджету міста-2024, а також відкоригувала Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР) у розрізі видатків на 2024 рік. Таким чином, столична міськрада до 13,7 млрд гривень скоротила дефіцит скарбниці, збільшивши дохідну частину до 87,5 млрд гривень, а видаткову – до 101,2 млрд гривень. При цьому, депутатський корпус перерозподілив витрати між різними напрямками життєдіяльності Києва і направив на них додаткові обсяги коштів. Так, влада Києва, зокрема, виділила ще 1,2 млрд гривень на будівництво скандально відомого Подільсько-Воскресенського мостопереходу, 625,3 млн – на реалізацію програми “Захисник Києва”, 133 млн гривень – на виконання заходів програми цивільного захисту, 114 млн гривень – на “дрібні” ремонти доріг. Вже традиційно під час обговорення цих питань окремі депутати висловлювали своє невдоволення тим, що деякі департаменти КМДА неефективно використовують отримані бюджетні кошти і що на підтримку військових потрібно направляти значно більше фінансових ресурсів. Втім, на результати голосувань це не вплинуло.

Як стало відомо КВ, 19 вересня 2024 року столична міськрада внесла зміни до ПЕСР Києва на 2024-2026 роки та до бюджету Києва на 2024 рік. 

Відповідні проєкти рішень №08/231-1340/ПР (суб’єкти подання – міський голова Києва Віталій Кличко і Департамент економіки та інвестицій КМДА) і №08/231-1342/ПР (суб’єкти подання – Віталій Кличко і Департамент фінансів КМДА) були зареєстровані в Київраді 9 вересня 2024 року. У сесійній залі за погодження цих документів проголосували 74 та 76 депутатів відповідно.

Згідно з ухваленими змінами, доходи бюджету Києва у 2024 році мають скласти 87,5 млрд гривень. У порівнянні з попередньою редакцією бюджету це показник збільшився на 7,3 млрд гривень. У свою чергу, видаткова частина бюджету тепер має становити 101,2 млрд гривень, що на 2 млрд гривень більше, ніж було передбачено “останнім” варіантом головного фінансового документу столиці. Таким чином, на сьогодні дефіцит міського бюджету Києва складає близько 13,7 млрд гривень. 

Збільшення дохідної частини бюджету столична влада планує досягти за рахунок зростання надходжень різних податків та зборів, зокрема – податку на доходи фізичних осіб (“плюс” 2,2 млрд гривень), податку на прибуток підприємств (“плюс” 1,5 млрд гривень) тощо. Щодо можливості таких додаткових “вливань” у КМДА дійшли висновку на фоні того, скільки податків та зборів надійшло до міської скарбниці з січня по серпень 2024-го. Завдяки цим надходженням столична влада вирішила збільшити видатки за різними напрямками життєдіяльності Києва, а також перерозподілити між цими напрямками раніше встановлені фінансові витрати.

Найбільше додаткових коштів міськрада вирішила направити на реалізацію міської цільової програми “Захисник Києва” на 2022-2025 роки – близько 625,3 млн гривен. Ці кошти планується витратити на матеріально-технічне забезпечення сил територіальної оборони Києва, військових частин та інших підрозділів сил безпеки та оборони тощо. 

Також ще 263,3 млн гривень було вирішено виділити на на закінчення капремонту в КНП “Київський міський центр нефрології та діалізу”, проведення ремонту магнітно-резонансного томографу і закупівлю медичного обладнання, 246,1 млн – на проведенні капітальних ремонтів  закладів охорони здоров’я та закупівлю медичного обладнання для них, 133 млн – на реалізацію заходів Міської цільової програми забезпечення готовності до дій за призначенням територіальної підсистеми Києва Єдиної державної системи цивільного захисту на 2024–2025 роки”.

Серед іншого, столична влада ухвалила направлення додаткових 114 млн гривень на розвиток вулично-шляхової мережі (переважно різні “дрібні” ремонтні роботи на дорогах Києва), 50 млн – на реконструкцію та модернізацію ліфтового господарства, 37,5 млн – на капремонти фасадів та заміну вікон у закладах освіти в межах проведення заходів з термомодернізації тощо.

У свою чергу, згідно з коригуваннями ПЕСР, Київрада збільшила обсяги її фінансування на поточний рік на суму понад 2,5 млрд гривень – з 16,3 млрд до 18,8 млрд. Із них 9,6 млрд гривень планується витратити на проведення капітальних ремонтів, решту 9,1 млрд – на капітальні вкладення (реконструкція та будівництво різних об’єктів). Крім того, у сесійній залі були перерозподілені видатки між різними напрямками робіт. Відповідно, усі ці зміни були зафіксовані і в бюджеті Києва на 2024 рік.

Найбільше додаткових коштів міська влада вже традиційно вирішила направити на будівництво Подільсько-Воскресенського мостопереходу – 1,2 млрд. Відповідно витрати на реалізацію цього проєкту в поточному році можуть зрости з 298 млн до 1,5 млрд гривень. Крім того, додаткові 150 млн гривень було виділено на реконструкцію транспортної розв’язки на перетині вул. Полярної та вул. Богатирської (видатки в 2024-ому можуть зрости з 350 млн до 500 млн); 110 млн – на будівництво під’їзної дороги до аеропорту в Жулянах (на це в ПЕСР було передбачено всього 77,2 тис.); 30 млн – на реконструкцію Позняківського каналізаційного колектора на вул. Здолбунівській (на це раніше не було передбачено жодної копійки) тощо.

Зазначимо, що усі вищезазначені цифри є приблизними, адже депутати і чиновники полюбляють вносити зміни до проєктів рішень щодо коригувань бюджету і ПЕСР безпосередньо напередодні пленарного засідання і вже у сесійній залі – шляхом подання десятків та сотень відповідних правок. А тому повний перелік усіх змін стане відомим після публікації кінцевих варіантів ухвалених Київрадою рішень.

Затвердження обох проєктів рішень проходило на фоні недовготривалих обговорень. Зокрема, свої претензії до цих документів висловив голова комісії Київради з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності Андрій Вітренко (також є очільником фракції “Слуга народу” в міськраді).

Так, депутат засумнівався у необхідності виділення додаткових коштів комунальним підприємствам, які підпорядковані Департаменту транспортної інфраструктури КМДА. Він вкотре зазначив, що очільник даного структурного підрозділу столичної мерії Руслан Кандибор демонструє настільки неефективну роботу, що кияни вже декілька разів просили про його звільнення шляхом подання відповідних петицій до Київради. 

Читайте: Розкрадання у “Київському метрополітені”: Кличка закликали звільнити директора транспортного департаменту КМДА Кандибора

Крім того, Андрій Вітренко висловив питання стосовно того, чому КП “Київміськсвітло”, яке також знаходиться в підпорядкування транспортного департаменту КМДА, отримує “додаткові” 44 млн гривень в рамках коригувань ПЕСР. Таку заяву народний обранець обґрунтував тим, що нещодавній аудит цього підприємства показав його нецільові витрати на суму 368 млн гривень (яку саме перевірку він мав на увазі, Вітренко не уточнив. – КВ).

“Я хотів би дуже побачити Руслана Васильовича Кандибора, якому на 1,4 млрд гривень збільшують фінансування (це цифри з коригувань ПЕСР по всім КП, підзвітним транспортному департаменту. – КВ). Наскільки ефективно він розпоряджається бюджетними коштами? Руслан Васильович не справляється. Окремо я вважаю, що структура змін до бюджету не відповідає сучасній безпековій ситуації і необхідно виділяти більше коштів на збройні сили України”, – підкреслив Андрій Вітренко.

У відповідь на це директорка Департаменту економіки та інвестицій КМДА Наталія Мельник, серед іншого, зазначила, що встановлювати порушення щодо ефективності використання бюджетних коштів та відповідальності у цьому питанні певних осіб у мають правоохоронні органи та суд.

Як повідомляла КВ, фактично “мирний” бюджет Києва на поточний 2024 рік було затверджено рішенням міськради №7531/7572 від 14 грудня 2023 року. Згідно з ним, дохідна частина міської скарбниці мала скласти 72,6 млрд гривень, а видаткова – 85,3 млн гривень. 

Читайте: “За законами мирного часу”: Київрада ухвалила бюджет-2024 та нову Програму соцекономрозвитку

Надалі, протягом січня-червня 2024 року, Київрада чотири рази вносила зміни до бюджету міста на 2024 рік, збільшивши його дохідну частину до 80,2 млрд гривень, а видаткову – до 99,2 млрд гривень. Зокрема, керівництво столиці збільшувало обсяги фінансування програми “Захисник Києва”, на яку в початковому варіанті бюджету було передбачено лише 13 млн гривень, передбачило додаткові кошти на різні виплати військовослужбовцям, виділило більше фінансових ресурсів на ремонти доріг та реконструкцію ліфтового господарства тощо. 

Крім того, у день затвердження бюджету, 14 грудня 2023-го, міськрада також погодила нову Програму економічного та соціального розвитку, яка прийшла на зміну “старій” (2021-2023 роки) і яка розрахована на період на 2024-2026 роки (рішенням Київради №7530/7571). У її початковому варіанті було передбачено 13,3 млрд гривень на виконання різних інфраструктурних проєктів. 

Міська влада поки що лише двічі коригувала ПЕСР – у квітні та червні 2024-го до неї, зокрема, були внесені правки щодо виділення додаткових коштів за рахунок вільних залишків минулорічного бюджету та перерозподілу фінансових ресурсів між різними напрямами. Завдяки цьому її кошторис на поточний рік зріс до 16,3 млрд гривень.

Читайте: “Ручний” розподіл коштів та “фатальний” дефіцит: Київрада вчергове внесла зміни до бюджету-2024 і Програми соцекономрозвитку

Нещодавно міська влада відзвітувалася про виконання у першій половині поточного року цих двох головних фінансових документів Києва. Ситуація така, що дохідна і видаткова частина міської скарбниці, порівняно з аналогічним періодом минулого року, значно зросла – склала 48,3 млрд і 30 млрд гривень відповідно. Що цікаво, до бюджету надійшло на 21,1% більше коштів від сплати орендної плати за землю та земельного податку, ніж заплановано, хоча збільшення нормативної вартості столичних земель і було відтерміновано. Також цікавим є і значне зростання видатків на утримання “чиновницького апарату” і депутатів Київради – на це було витрачено 1,6 млрд гривень (5,4% від усіх видатків), що на 404,1 млн гривень більше, ніж в аналогічному періоду 2023-го. Що стосується звіту про виконання стратегічних і оперативних цілей ПЕСР, то тут чиновники себе перевершили. Вони вже давно не діляться з платниками податків інформацією стосовно відсотку реалізації цих цілей, а тепер навіть припинили вказували “виконано” чи “не виконано”.

Читайте: Гроші для чиновників: у КМДА відзвітувалися про виконання бюджету міста у першому півріччі 2023 року

Нагадаємо, Наталія Мельник очолює Департамент економіки та інвестицій КМДА з 16 лютого 2018 року. Департаментом фінансів КМДА з 2012 року керує Володимир Рєпік. Діяльність цих структурних підрозділів контролює перший заступник голови КМДА Микола Поворозник.

Фото: колаж КВ

Іван Кулик

КиївВлада
Рекомендуємо до перегляду
На зв’язку: в Укртелеком розповіли про протидію блекаутам та розбудову мереж на Київщині
На зв’язку: в Укртелеком розповіли про протидію блекаутам та розбудову мереж на Київщині
14:00 Телефонія та зв’язок стали однією з цілей під час нападу росіян одразу після вторгнення їх на Київщину. Оператори зв’язку області постали перед необхідністю…
Справи насущні: скільки та на що у вересні 2024-го витрачав Бориспіль
Справи насущні: скільки та на що у вересні 2024-го витрачав Бориспіль
10:00 У вересні бориспільські замовники провели через Prozorro договорів загальною ціною 19,63 млн гривень. Найдорожчим вкладенням міста стало продовження реконструкції амбулаторії в селі Рогозів,…
Підозра іноземцю: на капремонті гуртожитка “Київпастрансу” могли вкрасти 1,8 млн гривень
Підозра іноземцю: на капремонті гуртожитка “Київпастрансу” могли вкрасти 1,8 млн гривень
09:00 Нацполіція розслідує справу щодо розкрадання 1,8 млн гривень столичного бюджету при здійсненні капремонту одного з гуртожитків КП “Київпастранс” на вул. Мрії (раніше мала…
Banner
QlU7mDx4