Битва за воду: між Бучею та Ірпенем спалахнув новий скандал за право постачати воду

Битва за воду: між Бучею та Ірпенем спалахнув новий скандал за право постачати воду

Буча та Ірпінь у черговий раз зчепилися навколо питання, хто ж має забезпечувати водою мешканців Бучі та Ворзеля. У Бучі стверджують, що в громаді діє власне КП “Бучасервіс” і виключно воно є постачальником послуг. КП має всі необхідні дозвільні документи, а отже, і право виставляти рахунки за платіжки, стверджує влада. Іншої ж думки і в Ірпінській громаді –  жителів закликають продовжувати сплачувати за чинними договорами до КП “Ірпіньводоканал”. Ситуацію може вирішити створення підприємства спільної власності. Та поки громади розмірковують, чи підкурювати трубку миру, продовжують страждати виключно мешканці. 


Як дізналася KВ, 19 січня голова Бучанської громади Анатолій Федорук анонсував, що з 1 січня місцеве КП “Бучасервіс” розпочинає виставляти рахунки за воду і водовідведення. 

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Битва за воду: між Бучею та Ірпенем спалахнув новий скандал за право постачати воду“Це плановий крок, пов’язаний з перезапуском проекту “Водоканал” після звільнення міста та з повним відновленням роботи підприємства за рахунок бюджетних коштів і грошей донорів. Звертаюся до мешканців громади з проханням вчасно сплатити за надані послуги. Нові платіжки кожному абоненту прийдуть з 1 лютого”, – написав Федорук. 

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Варто додати, що до створення Бучанською громадою власного КП, мешканців Бучі та Ворзеля обслуговувало інше КП –  “Ірпіньводоканал”, яке теж розташоване на території міста Буча та селища Ворзель. 

Після заяви Федорука під постом стартувало активне обговорення, в якому схвильовані мешканці хотіли одержати низку роз’яснень. 

Битва за воду: між Бучею та Ірпенем спалахнув новий скандал за право постачати воду

Битва за воду: між Бучею та Ірпенем спалахнув новий скандал за право постачати воду

Виявилось, що чимало людей і досі мають чинні договори з Ірпінським водоканалом, який, начебто, відмовлявся їх розривати, хоча саме КП вже давно нібити не обслуговує абонентів. Не бажають платити мешканці і двічі, за два рахунки, чи мати борги у разі відсутності проплат до одного із двох КП.

Чи досі дійсні договори з КП “Ірпіньводоканал” і який механізм припинення їхньої дії, а також – куди ж таки сплачувати кошти за спожиту воду і куди передавати зафіксовані показання – одне з найнагальніших питань мешканців Бучі.

Битва за воду: між Бучею та Ірпенем спалахнув новий скандал за право постачати воду

Битва за воду: між Бучею та Ірпенем спалахнув новий скандал за право постачати воду

Позиція “Ірпіньводоканалу”


Як роз’яснили ситуацію KВ в КП “Ірпіньводоканал”, офіційної передачі об’єктів водопостачання та водовідведення з Ірпінського водоканалу до Бучанського здійснено так і не було.

“Нам багато телефонують з цього приводу, споживачі приходять й особисто, скаржаться на ситуацію. Ми роз’яснюємо так: ми працюємо на підставі дозвільних документів і жодних змін щодо відключення об’єктів водопостачання з підприємства чи відповідних дозволів прийнято не було. Не має жодних рішень й щодо передачі цих об’єктів водопостачання та водовідведення, які знаходяться в Бучі та Ірпені. Немає договорів, які б змогли врегулювати це питання передачі від одного підприємства до іншого”, – розповідають в КП.

Також додається, що договірні відносини зі споживачами дійсні і не було жодних підстав для їхнього розривання. 

“Тому ми інформуємо наших споживачів і закликаємо й надалі сплачували кошти за одержані послуги. КП “Ірпіньводоканал” надає послуги мешканцям Бучі та Ворзелю вже багато років. Все перебуває на балансі нашого КП, так прописано і в відповідних дозволах. Бучанська міська рада прийняла рішення про те, що надавачем послуг буде  “Бучасервіс”, надали юридичний супровід для цих дій, але ж не було підписано жодних актів про передачу об’єктів від “Ірпіньводоканала” до “Бучасервіс”. Тому ми також не маємо підстав і для зняття відповідного майна з балансу”, – додали в КП “Ірпіньводоканал”. 

Точка зору Бучі

У свою чергу, секретар Бучанської міськради Тарас Шаправський розповів KВ, що відповідно до рішення Бучанської міськради, надавачем послуг із водопостачання та водовідведення таки було визначено КП “Будсервіс”. Відповідно, підприємство має ліцензію на право здійснення господарської діяльності, спецдозвіл на користування надрами і на водокористування – тобто весь пакет документів, необхідний для надання відповідних послуг.

І більше того, у власності громади та у господарському віданні КП знаходяться всі об’єкти – це артезіанські свердловини, резервуари чистої води тощо, а також укладені договори на електропостачання з ДТЕК. 

Битва за воду: між Бучею та Ірпенем спалахнув новий скандал за право постачати воду“Жодного об’єкта у власності чи користуванні “Ірпіньводоканалу” у Бучі немає і послуги фактично він не надає, і не має права цього робити. Тому будь-які спроби “Ірпіньводоканалу” виставляти рахунки просто виглядатимуть як шахрайство. Оскільки витрат підприємство не несе, а намагається в неправомірний спосіб виставляти платіжки і стягувати кошти з громадян. З точки зору законодавства, баланс – це лише форма здійснення бухгалтерського обліку. Для того, щоб поставити будь що на баланс, треба мати речове право. Речове право – це або право власності, або, відповідно, користування на підставі договору. Сьогодні КП “Ірпіньводоканал” не може показати жодного договору, який би засвідчив, що ці свердловини чи об’єкти були в його користуванні, а в користування їх могла передати тільки Бучанська громада, як власник. Тому що це критична інфраструктура громади.

Фактично “Ірпіньводоканал” самовільно та без згоди власника, не маючи жодних підстав, поставив на свій баланс ці об’єкти. Право власності зареєстровано у реєстрі речових прав за Бучанською громадою, а господарське відання, як речове право, зареєстроване за “Бучасервісом”, яке на підставі цього і поставило собі всі об’єкти на баланс”, – розповів Шаправський. 

І додав, що в період бойових дій, окупації, та і загалом із  24-го лютого, “Ірпіньводоканал” припинив обслуговування мереж на території їхньої громади. 

“Крім інтернет-публікацій, що вони є надавачами послуг, жодних дій не відбувається. Це може підтвердити кожен голова ОСББ та  мешканець. Якщо порив якогось водогону, виїжджає та ліквідовує “Бучасервіс”, забита каналізація – виїжджає аварійна служба “Бучасервіс”. Всі каналізаційно насосні станції, свердловини заживлені генераторами, які стоять на балансі “Бучасервіс”, який і забезпечує їхню безперебійну роботу в умовах блекауту. Податки від діяльності підприємства сплачуються до бюджету громади. Ми не настільки заможні, щоб дотувати сусідні громади. Робочі місця теж створюються в межах громади, тож економічний патріотизм у цьому процесі також є”, – говорить він. 

За його словами, наразі на стадії врегулювання перебуває і питання щодо централізованого водовідведення. Адже Буча, Ірпінь та Ворзель не мають власних очисних споруд. Каналізаційні стоки перекачуються до мережі ПрАТ “Київводоканал” – до Бортницької станції аерації. 

“Ми розробили і направили на підписання трьохсторонній договір між КП “Бучасервіс”, КП “Ірпіньводоканал та “Київводоканалом” щодо прийняття наших стоків та врегулювання і цього питання. Договір на розгляді – сподіваємося одержати позитивну відповідь”, – зауважив він. 

Дружбі бути?

Цікавим є факт, що 27 січня голова Ірпінської міської громади Олександр Маркушин офіційно сповістив споживачів послуг водопостачання та водовідведення КП “Ірпіньводоканал” з міста Буча та селища Ворзель, що міськими головами Ірпеня та Бучі було проведено спільне обговорення. І що за їхнім результатом було прийняте рішення про створення у 2023 році підприємства спільної власності Ірпінської та Бучанської міськрад. Цей допис у Facebook він підкріпив і офіційними документами. 

Битва за воду: між Бучею та Ірпенем спалахнув новий скандал за право постачати воду“На найближчу сесію ми плануємо винесення відповідного рішення (відомо, що сесія має відбутися вже 9 лютого – від KВ). До моменту створення нового підприємства спільної власності, єдиним надавачем всіх послуг щодо водопостачання та водовідведення в м. Буча та смт Ворзель, залишається КП “Ірпіньводоканал”. Договори, укладені вами з КП “Ірпіньводоканал”, є чинними, відповідно надання послуг та проведення оплати згідно них здійснюється і надалі. Також наголошуємо, що всі мережі, об’єкти водопостачання та водовідведення на сьогодні знаходяться на балансі КП “Ірпіньводоканал”, – зауважив мер Ірпеня.

І додав, що КП “Ірпіньводоканал” також здійснює свою діяльність на підставі дозвільних документів щодо водокористування, забору підземної води зі свердловин, а скид стоків здійснюється в мережі АТ “Київводоканал” також  на підставі укладеного договору на приймання стічних вод через каналізаційні мережі міст.

“Про створення нового підприємства буде повідомлено на офіційних джерелах та у ЗМІ. При цьому обслуговування споживачів Ірпінської та Гостомельської громад і надалі здійснюватиме виключно КП “Ірпіньводоканал”, спільне підприємство з Бучанською громадою обслуговуватиме споживачів Бучі та Ворзеля”, – каже Маркушин.

Битва за воду: між Бучею та Ірпенем спалахнув новий скандал за право постачати водуБитва за воду: між Бучею та Ірпенем спалахнув новий скандал за право постачати воду

І як додав KВ директор КП “Ірпіньводоканал” Артур Загодіренко, КП “Бучасервіс” до створення спільного підприємства з КП “Ірпіньводоканал” по обслуговуванню абонентів Бучі та Ворзеля, не може одержувати плату від абонентів замість КП “Ірпіньводоканал”. 

Битва за воду: між Бучею та Ірпенем спалахнув новий скандал за право постачати воду“Це буде протизаконно, оскільки КП “Бучасервіс” має надавати повний цикл послуг, зокрема, водовідведення. Для цього КП “Бучасервіс” має укласти трьохсторонню угоду з КП “Ірпіньводоканал” та КП “Київводоканал”. Станом на сьогодні таку угоду не укладено і її не буде укладено до моменту завершення процесу створення спільного підприємства. Іншого варіанту, ніж через Ірпінь, КП “Бучасервіс” не має для транспортування стоків. Будь-яка спроба транспортування стоків без укладання трьохсторонньої угоди буде протизаконною і це транспортування буде невідкладно припинено. Таким чином, дії керівництва КП “Бучасервіс” наражають мешканців Бучі та Ворзеля на екологічне лихо. На сьогодні немає необхідності “бігти поперед поїзду” під назвою “спільне комунальне підприємство”, оскільки цей біг матиме більше негативних, ніж позитивних наслідків”, – наголошує він. 

Читайте: В Ірпені місцевий водоканал знову вивозитиме стоки


У свою чергу, КП “Бучасервіс” також підтвердило цю інформацію, але, зауваживши, що ці процеси перебувають лише на початкових етапах і звернуло увагу на те, що все ж єдиним надавачем послуг на території Бучанської громади є лише КП “Бучасервіс”.

“Розуміючи позицію Ірпеня і їхнє бажання мати з Бучею спільне підприємство, ми дійсно пішли назустріч їхньому проханню і готові формувати спільну групу для переговорів. Інформуємо вас, що реальні переговори ще не почалися, а процес можливого утворення спільного підприємства може зайняти не один місяць. Увесь цей час потрібно обслуговувати мережі і надавати послуги абонентам. КП “Бучасервіс” уже надає послуги водопостачання та водовідведення. Наше комунальне підприємство працює майже рік, проводить звірку лічильників і здійснює нарахування за січень 2023 року”, – наголошують в КП. 

Битва за воду: між Бучею та Ірпенем спалахнув новий скандал за право постачати воду

Битва за воду: між Бучею та Ірпенем спалахнув новий скандал за право постачати воду

Договірні відносини та тарифи

Зібрала KВ і відповіді на болючі питання мешканців щодо продовження та припинення договірних відносин, розмірів тарифів.

Як роз’яснив KВ секретар Бучанської міськради Тарас Шаправський, кожен договір надання послуг є типовим і термін його дії – рік. Тож кожен громадянин може відмовитися від цієї послуги, письмово повідомивши “Ірпіньводоканал”. 

“Відповідні шаблони звернень юридичний відділ “Бучасервіс” розробив і відповідні повідомлення до “Ірпіньводоконалу” вже багато хто з мешканців направив. Крім того, відповідно до законодавства, договір про надання послуг водопостачання та водовідведення є договором публічної оферти. Тож, якщо договір був опублікований на офіційному ресурсі, в даному випадку на сайті міськради, і впродовж 30 днів до нього не було зауважень та відмов, то оплата першої нарахованої платіжки за послуги означатиме погодження на заключення договірних відносин з КП “Бучасервіс”, – говорить секретар. 

За його словами, “Бучасервіс”, як надавач послуг, наразі здійснює опломбування лічильників і на початку лютого вставить відповідні платіжні для населення. І, якщо споживач не встиг опломбувати лічильники з якихось причин, згідно законодавства, застосовуються норми споживання води на одну особу, які затверджені, відповідно до рішення виконавчого комітету Бучанської ТГ. 

Щодо тарифів, то “Бучасервіс” для мешканців їх не піднімала.

Битва за воду: між Бучею та Ірпенем спалахнув новий скандал за право постачати воду

Тарифи “Бучасервіс”

“Якщо ми беремо водопостачання і водовідведення, то тарифи в середньому на дві гривні нижчі, ніж були в “Ірпіньводоканал”. Тож, якщо брати загальну суму за централізоване водопостачання та водовідведення, то виходить на рівні 30 гривень з копійками, у той час як в “Ірпіньводоканал” 32 гривні з копійками. І на період військового стану ми тарифи не переглядаємо і не піднімаємо, бо розуміємо ситуацію в державі. Це робиться з метою не створювати тарифного тиску на окремо взяті домогосподарства”, – додав секретар Бучанської громади.

Битва за воду: між Бучею та Ірпенем спалахнув новий скандал за право постачати воду

Тарифи “Ірпіньводоканал”

Нагадаємо, як раніше повідомляла KВ, що черговий скандал між сусідами Ірпенем і Бучею спалахнув ще на початку минулого року, перед війною. Буча та Ворзель вирішили від’єднатись від Ірпінського водоканалу, створивши власну мережу водопостачання. Тоді такі наміри засудили в Ірпені: говорячи про те, що це необхідно не жителям, а бучанським забудовникам для “спрощення” процедури отримання дозволів, в той час як місцеві тонутимуть в помиях без ірпінської стічної труби. 

У свою чергу Держагентство водних ресурсів просило скасувати ліцензію, видану КП “Бучасервіс” на свердловину, якою вже користувався  “Ірпіньводоканал”.

Читайте: Фекальний розбрат: Бучанська громада зі скандалом запускає власний водоканал


Уже в липні 2022 року “Ірпіньводоканал” запідозрили владу Бучі у намаганні захопити комунальне підприємство, яке розташоване на території міста Буча та селища Ворзель. Керівник КП говорив, що мешканців, які обслуговуються в “Ірпіньводоканалі”, змушували під час війни переукладати договори з КП “Бучасервіс”,  не маючи на це відповідних документів та дозволів. Тож КП “Ірпіньводоканал” звертався до Бучанської міської ради, до КП “Бучасервіс” з проханням припинити рейдерське захоплення об’єктів водопостачання та каналізування міста Буча та селища Ворзель. А також просили мешканців не дозволяти вводити себе в оману та не укладати договорів з “Бучасервіс”. 

Читайте: “Ірпіньводоканал” запідозрив мерію Бучі у рейдерстві


Влада ж Бучанської громади не забарилася із відповідями на закиди щодо рейдерського захоплення КП “Ірпіньводоканал” та переманювання споживачів до КП “Бучасервіс”. У міськраді тоді запевняли, що інформаційні звернення “Ірпіньводоканалу” є ні чим іншим, як маніпуляцією та перешкоджанням діяльності місцевого комунального підприємства.

Крім того, наголошували, що надавачем послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення в населених пунктах Бучанської міської тергромади уповноважено саме КП “Бучасервіс” БМР, яке має всі відповідні рішення. І що влада Бучі повідомляла їх  про припинення з березня минулого року про надання послуг з централізованого водопостачання та централізованого водовідведення на території міста Буча та селища Ворзель.

Читайте: У Бучі відповіли на звинувачення щодо захоплення “Ірпіньводоканалу”


Фотоколаж KВ

КиївВлада

Автор:
Інна Міхно
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
09:00 Наразі в судах вирішується доля 7,8 га лісу в заказнику “Дарничанка” – біля колишнього хутору Рибного в Дніпровському районі Києва. Столична прокуратура вимагає…
Banner
QlU7mDx4