Будівництво в зоні ЮНЕСКО: столична міськрада соромиться поновлювати оренду землі біля “Софії Київської”

Будівництво в зоні ЮНЕСКО: столична міськрада соромиться поновлювати оренду землі біля “Софії Київської”

Столична міськрада поки не вирішила питання поновлення договору оренди земельної ділянки на перетині вул. Стрілецької та пров. Георгіївського, 9/11. Тут ТОВ “Докас”, що входить до орбіти девелопера “НЕСТ”, планує звести житлову багатоповерхівку, але на останньому в 2024 році пленарному засіданні Київради відповідний проєкт рішення двічі не набрав необхідну кількість голосів. Причина – вказана компанія із запізненням звернулася до влади Києва щодо пролонгації даної угоди, а сама земля знаходиться в буферній зоні “Софії Київської”, яка охороняється ЮНЕСКО. Втім, крапку в цьому питанні, вочевидь,  ставити зарано. Справа в тому, що ТОВ “Докас” регулярно судиться з міською владою за цю ділянку – і договір її оренди, і подальші його пролонгації були здійснені саме завдяки служителям Феміди. Ймовірно, вони знов допоможуть, якщо у більшості депутатів Київради не вистачить сміливості самостійно віддати забудовнику землю в настільки історично цінній зоні столиці. 

Як стало відомо КВ, столична влада на невизначений термін відклала вирішення питання поновлення договору оренди земельної ділянки на перетині вул. Стрілецької та пров. Георгіївського, 9/11 у Шевченківському районі Києва.

Так, під час пленарного засідання Київради, яке відбулося 12 грудня 2024 року, депутатський корпус двічі провалив голосування по відповідному проєкту рішення №08/231-1804/ПР від 29 листопада 2024-го – за це проголосували 50 і 54 депутати відповідно. Суб’єктами подання вказаного документу виступили заступник голови Київської міськдержадміністрації (КМДА) з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич і Департамент земельних ресурсів КМДА.


Про ділянку

Йдеться про земельну ділянку площею 0,2232 га з цільовим призначенням “для будівництва і обслуговування багатоквартирного житлового будинку з об’єктами торгово-розважальної та ринкової інфраструктури (для будівництва житлового будинку з вбудованими приміщеннями та підземним паркінгом, кадастровий номер – 8000000000:91:175:0013)”. Цю землю у столичної громади, на підставі відповідного договору від 19 грудня 2007 року, орендувало ТОВ “Докас”. Термін оренди вказаної ділянки закінчився 11 жовтня 2024 року, а проєктом рішення пропонувалося поновити його ще на 5 років.

Будівництво в зоні ЮНЕСКО: столична міськрада соромиться поновлювати оренду землі біля “Софії Київської”
Ділянки на карті (скріншот матеріалів аерофотозйомки з пленарного засідання Київради)

Як повідомляється у пояснювальній записці до даного проєкту рішення, на цій землі розміщується шість будівель невідомого призначення у занедбаному стані (4 одноповерхові, 1 двоповерхова та 1 триповерхова). При цьому, власником трьох будівель загальною площею 754,6 кв.м. є ТОВ “Докас” (компанія отримала їх у власність у 2014 та 2020 роках), а інформація стосовно трьох одноповерхових споруд в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно взагалі відсутня.

Також в документі зазначається, що, згідно з Генеральним планом Києва, за функціональним призначенням дана ділянка відноситься до території громадських будівель та споруд, частково – до території вулиць та доріг. Але головне – ця земля розміщена в межах пам’ятки археології національного значення «Культурний шар Міста Ярослава» ІХ-XIII ст., XI-XIII ст., в межах буферної зони об’єкта всесвітньої спадщини ЮНЕСКО «Київ: Собор Святої Софії та прилеглі монастирські будівлі, Києво-Печерська лавра» (менш ніж в 200 метрах від Софіївського собору. – КВ) та в межах охоронних зон окремих пам’яток культурної спадщини.

Мабуть, саме через це 4 грудня 2024 року деякі рекомендації до проєкту рішення погодила комісія Київради з питань збереження та захисту культурної спадщини. І того ж дня відповідні нові пункти цього документу ухвалила профільна комісія міськради – з питань архітектури, містопланування та земельних відносин.

Зокрема, було вирішено, що ТОВ “Докас” має дотримуватися вимог Законів України “Про охорону культурної спадщини” та “Про охорону археологічної спадщини”; що будь-які земляні роботи на цій ділянці мають проводитися під обов’язковим наглядом фахівців-археологів; що ТОВ “Докас” має проінформувати Комітет всесвітньої спадщини ЮНЕСКО про намір здійснення містобудівних, архітектурних перетворень на цій території і що невиконання цих та інших пунктів є підставою для розірвання договору оренди.

Разом з тим, управління правового забезпечення діяльності Київради повернуло цей проєкт рішення без погодження “як такий, що в цілому не відповідає вимогам законодавства”. Так, у правовому висновку від 5 грудня 2024 року юристи міськради, зокрема, зазначили, що ТОВ “Докас” “запізнилося” із поданням клопотання про поновлення орендної угоди. За їхньою інформацією, компанія це зробила 16 вересня 2024 року, за три “з гаком” тижні до закінчення терміну дії оренди, тоді як мала це зробити не пізніше, ніж за три місяці.

Під час обговорення вказаного проєкту рішення у сесійній залі проти його затвердження виступила депутатка Київради Вікторія Пташник (фракція “Європейська солідарність”). Вона нагадала, що зазначений договір оренди було визнано укладеним в судовому порядку – мовляв, Київрада хоча й ухвалила рішення про цей землевідвід, але підписувати відповідну угоду відмовилася. Головною причиною цього, за інформацією народної обраниці, тоді був саме той факт, що ця земля знаходиться в буферній зоні “Софії Київської”.

Також депутатка припустила, що голова комісії міськради з питань архітектури, містопланування та земельних відносин Михайло Терентьєв (фракція “УДАР”) може мати свій інтерес у цьому питанні. Таку думку Вікторія Пташник висловила на фоні того, що після першого невдалого голосування по даному проєкту рішення Терентьєв ініціював його повторний розгляд, в рамках якого документ також не набрав необхідну кількість голосів.

“Цей житловий будинок, судячи з усього, пропонується побудувати впритул до пам’ятки архітектури “Софія Київська”. На секундочку – це об’єкт всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. І мені здається, щонайменше, м’яко кажучи, неправильно будувати будинки, які можуть певним чином вплинути на “Софію Київську”. У вас є особисті інтереси, можливо (звернення до Терентьєва. – КВ)? Яка мотивація? Що вас спонукає на ці поновлення? Я вже мовчу про те, що дане товариство право на поновлення втратило, і це просто незаконно, бо [поновлення вказаного договору] не відповідає Земельному кодексу і Закону “Про оренду землі”, тому що не була дотримана процедура [стосовно строків подання клопотання]”, – зазначила Вікторія Пташник.

У свою чергу Михайло Терентьєв, вочевидь, захотів заспокоїти депутатський корпус і повідомив про те, що майбутній будинок… не буде занадто високим.

“На цій ділянці розташовані будівлі в занедбаному стані. Оренда надавалася раніше. І нагадаю, що будинок може бути і одноповерховий, і двоповерховий – є обмеження [щодо висотності] на будівництво в цій зоні”, – підкреслив голова профільної комісії міськради.

Трохи подробиць

26 червня 2007 року, при міському голові Леоніді Черновецькому, Київрада рішенням №994/1655 погодила передачу ділянки на перетині вул. Стрілецької та пров. Георгіївського, 9/11 площею 0,23 га (надалі площа була уточнена. – КВ) в оренду ТОВ “Докас” для обслуговування житлового будинку з вбудованими приміщеннями та підземним паркінгом. Термін оренди мав скласти 5 років. Однією з підстав для цього землевідводу називалося те, що компанія уклала з кимось певний інвестиційний договір на реконструкцію одного з розташованих на вказаній землі нежитлових будинків.

У серпні того ж року ТОВ “Докас” звернулося до столичної влади із клопотанням щодо укладення відповідної орендної угоди, надавши також проєкт цього договору. Втім, як зазначалося вище, міськрада не підписала його і не повернула компанії ці “папірці” із зауваженнями, у зв’язку з чим ТОВка ініціювала судовий спір щодо укладання даного договору. Врешті-решт, 23 жовтня 2007 року Господарський суд Києва визнав зазначену угоду укладеною, а 19 грудня того ж року Головне управління земельних ресурсів КМДА зареєстрував її.

Після цього даний договір двічі, у 2012 та 2019 роках, визнавався укладеним на новий строк – обидва рази через суди, адже Київрада знову ігнорувала його підписання у “добровільному порядку”. При цьому, між відповідними судовими спорами столичній прокуратурі навіть вдалося повернути цю ділянку до комунальної власності через суд – через те, що термін оренди вже був завершений, а ТОВ “Докас” фактично не звільнило землю. Але особливого впливу на ситуацію навколо можливої забудови даної землі позов правоохоронців не мав.

Протягом усіх цих років орендар майже нічого не робив задля реалізації своїх планів щодо забудови. Ще у 2011 році було розроблено проєкт вищезгаданої реконструкції, згідно з яким на цій землі мала з’явитися у т.ч. 7-поверхова будівля. Але чи є такі напрацювання актуальними станом на сьогодні, невідомо – тим паче, що ТОВ “Докас” не отримувало ні містобудівних умов та обмежень (МУО) на проєктування будинків, ні дозволів на реконструкцію чи будівництво на даній території. 

Будівництво в зоні ЮНЕСКО: столична міськрада соромиться поновлювати оренду землі біля “Софії Київської”
Одна з візуалізацій проєкту 2011 року

Фактично єдиний скандал по цьому питанню, про який можна знайти інформацію у відкритому доступі, мав місце восени 2019 року. Тоді одна з місцевих мешканок залишила в службі 1551 (контакт-центр Києва) звернення про те, що вона стала свідком завезення будівельної техніки на земельну ділянку, яка знаходиться на перетині вулиці Стрілецької та провулку Георгієвського, 9/11. Втім, схоже, у результаті ніякі роботи там не проводилися.

Цікавим є і те, що одна з вищезгаданих будівель за вказаною адресою у 1996-2001 роках мала статус щойно виявленої пам’ятки, так як була збудована наприкінці XIX століття. Чому вона втратила цей статус, наразі у відкритих джерелах інформація відсутня. Втім, столичні пам’яткоохоронці з посиланням на місцевих мешканців повідомляли, що за часів радянського союзу цю будівлю екіпірували обладнанням для прослуховування, через що вона мала прізвисько “ізбушка-прослушка”. Пояснювалося все тим, що навпроти даної споруди свого часу планувалося звести американське посольство. Щоправда за таким призначенням будівля, схоже, так і не була використана, адже в 1991 році американці відмовились від даної локації.

Хто хоче будувати

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Докас” було зареєстроване у жовтні 2003 року. Наразі його керівником зазначено Олександра Трифонова, засновниками – ТОВ “Центр української культури та мистецтва” і ТОВ “КУА “Контадор”, кінцевими бенефіціарами – мешканців Києва Максима Шнипка та Світлану Долеско.

Система Youcontrol відносить ТОВ “Докас” і ТОВ “КУА “Контадор” до т.зв. групи компаній родини Трофименків, яка об’єднує близько сотні суб’єктів господарювання, зайнятих у сферах будівництва, девелопменту і управління нерухомістю. Головні активи цієї групи – столична девелоперська компанія “НЕСТ”, в управлінні якої знаходиться близько 260 тис.кв.м. комерційної нерухомості, а також мережа кінотеатрів “Мультіплекс”. Ключові особи даної групи – бізнесмени Володимир (на колажі) і Всеволод Трофименки (батько і син).

Як неодноразово повідомляла КВ, компанії з групи “НЕСТ” раніше фігурували в гучних історіях щодо комерційної забудови столичних земель, у тому числі й тих, на яких розташовані старовинні будівлі. Зокрема, йдеться про реконструкцію садиби Міхельсона на вул. Євгена Чикаленка, 35-37 (колишня назва – Пушкінська), яку захотіли “перетворити” у житловий будинок. Експерти і громадськість неодноразово висловлювали обурення стосовно реалізації даного проєкту – серед іншого, вони вказували на те, що дана будівля “опинилася у приватних руках” за сумнівних обставин і що замість заявленої реконструкції йдеться про знесення цього об’єкту.

Читайте: Жители центра Киева пожаловались в Кабмин на Авакова и Кличко

Ще одна схожа історія – будівництво бізнес-центру “REITER HALL”, яке ініціювала ще одна компанія з орбіти вказаного девелопера. Цей комерційний об’єкт планується звести на ділянці по вул. Рейтарській, 37, де розташований збудований у 1913 році Будинок Київського повітового земства. Проти реалізації цього проєкту активно виступає столична громадськість – через те, що від  пам’ятки історії та архітектури забудовник буцімто хоче залишити лише фасад, що неприпустимо. Зокрема, активістам минулоріч вдалося добитися від КМДА припису щодо зупинення робіт з демонтажу, а від Нацполіції – відкриття кримінального провадження за фактом можливої незаконної реставрації вказаної будівлі. При цьому, в компанії “НЕСТ” раніше заявляли, що попередньо отримали для цієї “реставрації” всі необхідні дозволи та погодження, в тому числі – від КМДА.

Читайте: Бізнес-центр замість історичного будинку: чи зможуть Перов і Соловйова зупинити будівництво “REITER HALL” на Рейтарській, 37

Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих. Раніше, з 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував вищезгаданий Петро Оленич. Останній з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

Фото: колаж КВ

Іван Кулик

КиївВлада
Рекомендуємо до перегляду
Будівництво в зоні ЮНЕСКО: столична міськрада соромиться поновлювати оренду землі біля “Софії Київської”
Будівництво в зоні ЮНЕСКО: столична міськрада соромиться поновлювати оренду землі біля “Софії Київської”
09:00 Столична міськрада поки не вирішила питання поновлення договору оренди земельної ділянки на перетині вул. Стрілецької та пров. Георгіївського, 9/11. Тут ТОВ “Докас”, що…
Без бар’єрів: Славутич хоче трансформувати кіноконцертний комплекс в інклюзивний культурний простір
Без бар’єрів: Славутич хоче трансформувати кіноконцертний комплекс в інклюзивний культурний простір
09:00 Славутицька громада планує реалізувати сучасний безбар’єрний простір у місті і для цього шукає ресурси. Центральним проєктом може стати реконструкція кіноконцертного комплексу, який матиме…
У ТОПі масло, фрукти та овочі: як і наскільки зросли ціни на продукти та послуги в Києві
У ТОПі масло, фрукти та овочі: як і наскільки зросли ціни на продукти та послуги в Києві
14:00 За даними ГУ статистики у місті Києві вартість окремих категорій товарів та послуг в столиці зросла подекуди до 35% порівняно з груднем минулого…
Banner
QlU7mDx4