“Битва за 16 га”: прокуратура судиться з оточенням Рябікіна-Вавриша за землю в Дарницькому лісгоспі

“Битва за 16 га”: прокуратура судиться з оточенням Рябікіна-Вавриша за землю в Дарницькому лісгоспі

Столична прокуратура в судовому порядку добивається скасування державної реєстрації ділянки площею майже 16 га на території Дарницького лісгоспу та права користування нею компанією ТОВ “Аеронн”. Правоохоронці вказують на те, що Київрада не приймала рішень щодо її відведення та зміни цільового призначення (із “земель лісового фонду” на “землі рекреаційного призначення”). При цьому, в прокуратурі зазначають, що відвід цієї землі обов’язково мав бути погоджений комунальним підприємством, яке займається утриманням лісових насаджень, і що вказане ТОВ, вочевидь, має плани щодо забудови даної території. На даний момент правоохоронці не мають успіхів: у столичному госпсуді їм було відмовлено в задоволенні позову через те, що, мовляв, держреєстрація не дорівнює реєстрації права власності. Яким буде кінцевий результат, прогнозувати зарано, адже за “Аеронном”, схоже, стоять впливові люди – зокрема йдеться про осіб із оточення Павла Рябікіна і Андрія Вавриша (на колажі праворуч та ліворуч).

Як стало відомо КВ, незабаром Північний апеляційний господарський суд розпочне розгляд справи №910/4752/24 щодо повернення до комунальної власності громади Києва земельної ділянки площею 15,89 га на Лісній, 1-Д у Дарницькому районі столиці.

В рамках цього судового спору Дніпровська окружна прокуратура Києва вимагає усунення перешкод у користуванні та розпорядженні вказаною землею шляхом скасування державної реєстрації та визнання відсутнім права користування, які були оформлені за ТОВ “Аеронн”. Відповідні відомості до Державного земельного кадастру були внесені ще 9 листопада 2021 року державним кадастровим реєстратором відділу у Лиманському районі Головного управління Держгеокадастру в Одеській області.

23 жовтня 2024 року Господарський суд Києва повністю відмовив правоохоронцям у задоволенні їхнього позову, у зв’язку з чим прокуратура подала апеляційну скаргу. 18 листопада у Північному апеляційному господарському суді було призначено колегію суддів, які мають винести свій вердикт.

Деталі справи

Як з’ясувалося, 2 квітня 2020 року ТОВ “Аеронн” стало власником розташованих на вказаній ділянці, яка має кадастровий номер 8000000000:90:317:0001, будівель та споруд загальною площею 6980,3 кв.м. Надалі, 29 жовтня 2021 року, компанія подала до вищезгаданого управління Держгеокадастру заяву щодо внесення відомостей по цій ділянці до Державного земельного кадастру, і 9 листопада це клопотання було задоволено. 

“Битва за 16 га”: прокуратура судиться з оточенням Рябікіна-Вавриша за землю в Дарницькому лісгоспі
Ділянка на карті

Втім, як вважають у прокуратурі, посадовці вказаного відомста не мали права цього робити, адже Київрада не приймала рішень щодо затвердження документації із землеустрою по цій ділянці та про її передачу будь-якій фізичній чи юридичній особі у власність чи користування. Крім того, вилучення даної ділянки не було погоджено комунальним підприємством (КП) “Дарницьке лісопаркове господарство”, хоча без цього не можна, адже ця земля сформована за рахунок земель комунальної власності лісогосподарського призначення, які використовується для ведення лісового господарства, і суцільно вкрита рослинністю.

При цьому, правоохоронці вказали на те, що ця ділянка потрапляє в межі території, на яку рішенням Київради  №191/191 від 18 вересня 2014 року КП «Дарницьке лісопаркове господарство» було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення землі загальною площею 5430,77 га в постійне користування для ведення лісового господарства.

Зазначимо, що раніше ця ділянка складалася з чотирьох ділянок меншої площі, три з яких у 50-70-х роках Рада Міністрів СРСР виділяла структурам Мінвуглепрому для будівництва піонертабору “Орленок”, а ще одна площею 2,3 га не перебувала в користуванні будь-яких фізичних або юридичних осіб. А в 2021 році на замовлення ТОВ “Аеронн” була розроблена технічна документація із землеустрою щодо інвентаризації цієї землі, на підставі якої була сформована одна ділянка і яку надалі було надано Держгеокадастру для її реєстрації за вищезазначеною компанією.

Також у прокуратурі зазначили, що столична міськрада не приймала рішень про зміну цільового призначення земельної ділянки по вул. Лісна, 1-Д із “земель лісового фонду” на “землі рекреаційного призначення”. Йдеться про те, що при згаданій реєстрації було зазначено, що цільове призначення даної землі – для будівництва та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення, а вид використання – для експлуатації та обслуговування майнового комплексу.

Більш того, ТОВ “Аеронн”, достовірно знаючи, що ділянка розташована в межах території лісу, усвідомлюючи, що площа земельної ділянки більш ніж в 28 разів перевищує площу належних йому нежитлових будівель, володіючи інформацією, що попередньому власнику цього нерухомого майна ділянка не передавалася у власність чи користування, та маючи інтерес на незаконне отримання ділянки комунальної форми власності у позаконкурентний спосіб безпідставно замовило технічну документацію із землеустрою щодо інвентаризації земель, та у подальшому звернулося до державного реєстратора щодо державної реєстрації земельної ділянки площею 15,8915 га в Державному земельному кадастрі”, – зазначено у рішенні суду від 23 жовтня 2024-го.

“Битва за 16 га”: прокуратура судиться з оточенням Рябікіна-Вавриша за землю в Дарницькому лісгоспі
Скріншот судового рішення по цій справі від 23 жовтня 2024-го

Примітно, що при розгляді цієї справи в столичному госпсуді прокурори стверджували, що у “ТОВ Аеронн” відсутні “законні підстави для користування ділянкою для забудови”. Чому правоохоронці акцентували на цьому увагу, у судових матеріалах не уточнюється. Втім, можна припустити, що у прокурорів є інформація стосовно того, що на цій землі може розпочатися будівництво певних об’єктів. І зважаючи на те, які особи “стоять” за ТОВ “Аеронн” (про них мова йтиме нижче. – КВ), можна припустити, що компанія планує там саме житлову забудову.

У задоволенні позовних вимог прокурорам було відмовлено через те, що “державна реєстрація прав не є підставою набуття права власності, а є лише засвідченням державою вже набутого особою права власності, що унеможливлює ототожнення факту набуття права власності з фактом його державної реєстрації”. Тобто, на переконання судді столичного госпсуду Ірини Андреїшиної, державна реєстрація прав не є підставою виникнення права власності, а тому і скасовувати її не треба.

Зазначимо, що 13 травня 2024 року Господарський суд Києва в рамках іншої судової справи задовольнив позов Дніпровської окружної прокуратури щодо стягнення з ТОВ “Аеронн” грошових коштів у сумі 747 тис. гривень. Йшлося про кошти, які компанія недоплатила до столичного бюджету у вигляді орендної плати за вказану ділянку. Суд погодився із доводами правоохоронців стосовно того, що, мовляв, “Аеронн” де-факто використовував цю землю, але не оформив право оренди та, відповідно, нічого не сплачував до міської скарбниці. Що цікаво, ТОВ “Аеронн” навіть не подало відзив на цей позов (тобто, не намагалося спростувати претензії правоохоронців) та не стало оскаржувати програшне для себе рішення суду в апеляційній інстанції.

Хто має інтерес у цій справі

За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Аеронн” було зареєстроване у січні 2007 року в селі Здорівка Обухівського (колишнього Васильківського) району Київщини. Його керівником зазначено Дениса Соболя, засновниками – мешканця села Білогородка Бучанського району Київської області Сергія Баскакова та АТ “ЗНВКІФ “Торос”, кінцевим бенефіціаром – киянина Олега Козловського.

Відношення до цієї компанії можуть мати особи із орбіти впливу досить відомих столичних бізнесменів та експосадовців Київської міськдержадміністрації (КМДА). Так, Вищезгаданий Сергій Баскаков також є керівником та співвласником декількох компаній, які система Youcontrol відносить до т.зв. “групи родини Рябікіних” (ТОВ “Деревресурс” і ТОВ “Фіцрой Девелопмент”). У свою чергу, Наталія Кошма і Олег Козловський у різні час були та досі залишаються керівниками та співвласниками низки суб’єктів господарювання, які мають відношення до т.зв. “групи Андрія Вавриша” і адвокатської групи “Горо Лігал” (ТОВ “”РК Траекторія”, ТОВ “Мендорл”, ТОВ “Ріфіло Груп”, ТОВ “Файненс Комплаєнс”, ТОВ “Рорк”, ТОВ “Смарт-Тикет Технолоджи”, АТ “ЗНВКІФ “Інтерстеллар” тощо).

До “групи родини Рябікіна” входить близько двох десятків компаній, які працюють переважно у сфері нерухомості та ресторанного бізнесу. Головними активами цієї групи є комплекс “Маячок” (включає в себе, серед іншого, яхт-клуб і ресторан), а також ресторан “Sanpaolo” і кафе “Імбир”. Ключові особи – Павло Рябікін та його дружина Галина Рябікіна.

Павло Рябікін – політик і чиновник з багаторічним досвідом роботи у чисельних держструктурах. Він був народним депутатом III, IV та VII скликань Верховної Ради (обирався від “Демократичного союзу”, “Єдиної України” та “УДАРу”), заступником міністра транспорту і зв’язку України (2005-2006 роки), послом України в Данії (2009-2010 роки), заступником голови КМДА Віталія Кличка (2014-2015 роки), директором державного “Міжнародного аеропорту “Бориспіль” (2017-2020 роки) та керівником Державної митної служби (2020-2021 роки), Міністр з питань стратегічних галузей промисловості України (2021-2023 роки) тощо. Із 2023 року Рябікін є Надзвичайним і Повноважним Послом України в Китаї.

Суб’єкти господарювання із його орбіти неодноразово фігурували в різних земельних скандалах. Серед таких – обслуговуючий житлово-будівельний кооператив індивідуальних забудовників приватних житлових будинків (ЖБК) “Совські ставки”, який з 2010 року був орендарем 5,3 га землі на Жуковому острові (вул. Лютнева, Голосіївський район Києва). Протягом останніх десяти з гаком років оскаржити здійснений міськрадою землевідвід намагалася столична прокуратура. Правоохоронці, зокрема, вказували на те, що орендар використовує ділянку не за цільовим призначенням – замість “об’єктів транспортної інфраструктури” там розміщена одна з будівель пляжного клубу “Маячок”, розташованого поруч. 

Врешті-решт, у лютому 2024 року у прокуратурі добилися свого – договір оренди було розірвано постановою Касаційного господарського суду. Таким чином правоохоронці та служителі Феміди поставили під загрозу можливість зведення на цій та сусідніх ділянках, які кооператив свого часу отримав у Київради у власність, житлового комплексу. Про ці плани ЖБК “Совські ставки” стало відомо у 2019 році, коли Департамент містобудування та архітектури КМДА видав йому містобудівні умови та обмеження (МУО) на проєктування такого будівництва.

Читайте: Десятиріччя спорів: прокуратура знову намагається “вигнати” кооператив Павла Рябікіна з острову Жуків

Що стосується “групи Андрія Вавриша”, то до неї Youcontrol відносить близько 120 компаній, переважно зайнятих у сферах будівництва та нерухомості. Ключовою особою даної групи є Андрій Вавриш – ексзаступник директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА (2010-2015 роки) та засновником девелоперської компанії “Saga Development”. При цьому, близьким до нього є один із керуючих партнерів адвокатської фірми «GORO legal» (“Горо Лігал”) Дмитро Овсій – журналісти називають останнього юристом Вавриша та його партнером.

Примітно, що приблизно в 700 метрах на захід від спірної ділянки на вул. Лісній, 1-Д, у тому ж Дарницькому лісі, “Saga Development” зводить відразу два своїх ЖК – “O2 Residence” і “O2 City Village”. При цьому, завадити будівництву першого комплексу вже як кілька років намагаються правоохоронці. 

Як повідомляла КВ, у Нацполіції вже встановили, що реалізація цього проєкту проводиться всупереч цільовому призначенню відповідних ділянок (це землі рекреації та оборони, що знаходяться в користуванні Нацакадемії внутрішніх справ, яка й виступає замовник робіт), внаслідок чого, зокрема, державі нанесено збитки. Крім того, слідчі звернули увагу на факт несанкціонованого “зникнення” більш ніж десятка будівель колишнього піонертабору “Алмазний”, який раніше знаходився на цій землі. При цьому, паралельно прокуратура намагається в рамках судового господарського спору відібрати у вказаного навчального закладу цю землю.

Читайте: Столична прокуратура судиться за землю під житловими комплексами Андрія Вавриша

Зазначимо, що випадки реєстрації різними компаніями прав користування або власності на ділянки без погодження з КМДА і Київрадою, у тому числі землі на територіях лісових масивів, не є поодинокими. 

Наприклад, наразі в судах вирішується доля 7,8 га лісу в заказнику “Дарничанка” – біля колишнього хутору Рибного в Дніпровському районі Києва. Столична прокуратура вимагає від служителів Феміди скасувати державну реєстрацію цієї земельної ділянки, позбавивши права власності на неї ТОВ “Експо-Буд”, що входить до орбіти одіозних політиків та бізнесменів Віктора Пилипишина і Степана Івахіва. Правоохоронці встановили, що дана компанія фактично отримала цю землю без погодження Київради і Кабміну, хоча законодавство суттєво обмежує відведення в приватні руки лісогосподарських земель. Крім того, правоохоронці оскаржують зміну цільового призначення цієї землі, через яку ділянка може втратити свою природоохоронну цінність і може бути використана для житлової забудови. 

Примітно, що на Хрещатику, 36 були в курсі “втрати” цієї землі громадою, але за два роки з момента здійснення цієї реєстрації ні міськрада, ні КМДА нічого не зробили задля її повернення до комунальної власності.

Читайте: “Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу

Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання. 

Фото: колаж КВ

Іван Кулик

КиївВлада
Рекомендуємо до перегляду
Роман Смик тимчасово очолив Обухівський район: що про нього відомо
Роман Смик тимчасово очолив Обухівський район: що про нього відомо
15:19 25 листопада до виконання обов’язків голови Обухівського районної державної адміністрації Київської області приступив Смик Роман Петрович, який до цього обіймав посаду першого заступника…
“Битва за 16 га”: прокуратура судиться з оточенням Рябікіна-Вавриша за землю в Дарницькому лісгоспі
“Битва за 16 га”: прокуратура судиться з оточенням Рябікіна-Вавриша за землю в Дарницькому лісгоспі
09:00 Столична прокуратура в судовому порядку добивається скасування державної реєстрації ділянки площею майже 16 га на території Дарницького лісгоспу та права користування нею компанією…
Екопарк чи забудова: у Київраді вирішується доля 176 га землі на Осокорках
Екопарк чи забудова: у Київраді вирішується доля 176 га землі на Осокорках
09:00 Невдовзі, можливо вже 5 грудня, в столичній міськраді спробують поновити для ТОВ “Контактбудсервіс” договори оренди земельних ділянок у житловому масиві Осокорки-Центральні загальною площею…
Banner
QlU7mDx4