ТОВ “Євро-реконструкція” замовило роботи з продовження переходу Дарницької теплоелектроцентралі в Києві з донецького антрациту, постачання якого стало неможливим через військові дії, на газове вугілля. Вимушене переведення ТЕЦ на непроєктне паливо обійдеться компанії майже у 274 млн гривень, наразі вона замовила перебудову четвертого котлоагрегату. Підряд вартістю в понад 53 млн гривень без конкурсу дістався кременчуцькому ТОВ “НВП “Енерго-плюс”, що належить депутату Полтавської облради Євгену Корфу, який був обраний туди від нині забороненої партії “Опозиційна платформа – За життя” (на колажі праворуч).
Як стало відомо KВ з оголошення електронної системи ProZorro, 19 червня 2023 року ТОВ “Євро-реконструкція” (*) уклало з ТОВ “Науково-виробниче підприємство “Енерго-плюс” (**) договір на реконструкцію ТЕЦ компанії на вул. Гната Хоткевича, 20 з переведенням котлоагрегату ст. № 9 на спалювання непроєктного палива (вугілля газової групи). Ціна договору склала 53,26 млн гривень.
За умовами договору, обраний підрядник повинен виконати реконструкцію теплоелектроцентралі до кінця 2024 року в два етапи.
Конкурентів на торгах у ТОВ “НВП “Енерго-плюс” не було. Він запропонував ціну за свою роботу на 16,74 млн гривень нижче оголошеної вартості реконструкції.
Проєкт реконструкції ТЕЦ з переведенням котлоагрегату ст. № 9 ТОВ “НВП “Енерго-плюс” замовляла у лютому поточного року за 2,16 млн гривень у СО ПАТ “Донбасенерго” ДПР НДІ “Теплоелектропроект”.
Навіщо реконструкція
Як вказано в тендерній документації, перехід запроєктованої на спалювання антрациту Дарницької ТЕЦ на вугілля газової групи зумовлений в першу чергу повномасштабним вторгенням рф на Україну. Після 24 лютого минулого року, як зазначається, постачання донецького антрациту, а також антрациту і пісного вугілля з країни-агресора стало неможливим, а імпорт палива цих марок іншого походження – став вкрай ускладненим.
Після укладання нинішнього договору в ТОВ “Євро-реконструкція” на своєму сайті повідомили, що робота над проєктом реконструкції ТЕЦ для поетапного переведення всіх котлоагрегатів станції з антрацитової групи на вугілля газової групи (марка Г) компанія почала більше року тому. Відповідне рішення було прийнято 24 травня 2022 року на нараді під головуванням прем’єр-міністра України щодо підготовки до осінньо-зимового періоду 2022/23 років. В ТОВ зазначили, що минулоріч для роботи на газовому вугіллі вже було переведено три котлоагрегата (в системі ProZorro такі закупівлі відсутні, – KВ), наразі розпочато підготовчі роботи з переведення четвертого котлоагрегата ст. №9.
В ТОВ “Євро-реконструкція” назвали і загальну вартість вимушеної реконструкції – майже 274 млн гривень без ПДВ, які компанія інвестує самостійно без підтримки держави.
Разом з цим, в “Євро-реконструкції” наголосили, що з 2017 року на ТЕЦ триває програма поступової реконструкції з встановлення сучасних електрофільтрів на котлоагрегатах станції. В рамках цієї реконструкції, як розповіли в ТОВ, на котлоагрегаті ст. №6 було збудовано перший із запланованих електрофільтрів з системою сухого золовидалення, в грудні 2020 року – закінчено будівництво електрофільтру котлоагрегату ст. №7, а в 2022 році – котлоагрегату ст. №8. Також, як зазначили в ТОВ, в 2019 році було розроблено ТЕО на реконструкцію ТЕЦ із запланованими екологічними заходами по зменшенню викидів сірки та азоту.
Історії компаній
Згідно з даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “НВП “Енерго-плюс” було зареєстровано у 2013 році в місті Кременчук Полтавської області. Статутний фонд компанії – 200 тис. гривень. Основний вид діяльності – виробництво електророзподільної та контрольної апаратури. Засновник та керівник – Євген Корф, зареєстрований в Кременчуці.
Євген Корф – депутат Полтавської обласної ради поточного скликання, член депутатської групи “За Полтавщину”. Був обраний туди від нині забороненої політичної партії “Опозиційна платформа – За життя”. У 2014 році балотувався до Верховної Ради від партії Сергія Тігіпка “Сильна Україна”, але безуспішно.
Читайте: Українці просять Зеленського та Верховну Раду позбавити мандатів депутатів від ОПЗЖ
Євген Корф також є засновником ТОВ “Група компаній “Високовольтні технології”, головою БО “Благодійний фонд “Довіра та допомога” та має 70% активів Науково-виробничого ТОВ “Преобразовательная техника”.
Євген Корф також є директором польської “NPP Energo-Plus Europe”. За даними журналістського розслідування “Наші гроші”, у грудні минулого року через цю фірму ПАТ “Укргідроенерго” закупило електрощитові шафи і трансформатори на 500 мільйонів гривень. За даними розслідувачів, таким чином державні кошти відразу переводять у валюту та виводять за кордон, де складно проконтролювати справжню вартість, яку витратили на закупку товарів.
За даними Clarity Project, ТОВ “НВП “Енерго-плюс” бере участь у публічних закупівлях з 2016 року. За цей час підприємство уклало 74 договори на суму 1,15 млрд гривень (з урахуванням нинішнього).
ТОВ “Євро-реконструкція”, яка контролює Дарницьку ТЕЦ, було зареєстровано у 2011 році в Києві. Статутний фонд компанії – 1,17 млрд гривень. Основний вид діяльності – виробництво електроенергії. Керівник компанії – Олексій Сидоренко.
Бенефіціаром ТОВ “Євро-Реконструкція” є народний депутат Верховної Ради V скликання Анатолій Шкрібляк (фракція “Наша Україна”, на колажі ліворуч) – через кіпрську офшорну компанію “Мерве Інвестментс Лімітед”. Наразі Анатолій Шкрібляк також є власником Чернігівської ТЕЦ, Сумської ТЕЦ, низки аграрних, хімічних, будівельних і інших підприємств.
Дарницька ТЕЦ ТОВ “Євро-Реконструкція” є одним з основних джерел електроенергії у столичному регіоні, а також забезпечує теплом та гарячою водою близько 300 тисяч мешканців Дніпровського та Дарницького районів Києва.
Дарницька ТЕЦ була введена в експлуатацію у 1954 році, для енергетичних котлів проєктним паливом було закладено донецький антрацит та природний газ. У 1988 році, згідно з рішенням Держплану СРСР, основним видом палива для ТЕЦ було встановлено природний газ, а вугілля було визначено як резервне паливо. Однак, через зміну цінової політики на природний газ, з 2013 року “Євро-реконструкція” почала розглядати вугілля, насамперед вітчизняного видобутку, як найбільш перспективне паливо на довгий термін.
Нагадаємо також, що столичні ТЕЦ №5 і ТЕЦ №6 перебувають у комунальній власності міста та управляються КП “Київтеплоенерго”. Вказане КП постійно отримує значні кошти “на свою діяльність” не тільки від оплати рахунків споживачами послуг централізованого постачання тепла та гарячої води, але й з бюджету Києва. При цьому, столична влада нещодавно клопотала перед Верховною Радою та Кабміном стосовно виділення КП “Київтеплоенерго” 5,5 млрд гривень із держбюджету задля підготовки та сталого проходження в Києві опалювального сезону 2023/2024.
Читайте: Підсмоктування: столиця просить у держави 5,5 млрд гривень для “Київтеплоенерго”
* ТОВ “Євро-реконструкція” (Код ЄДРПОУ: 37739041)
** ТОВ “Науково-виробниче підприємство “Енерго-плюс” (Код ЄДРПОУ: 38655518)
Фото: коллаж KВ