У Калитянській громаді владна криза: 16 депутатів селищної ради написали заяви на звільнення, через що селищна рада втратила можливість збирати кворум. Вже понад 4 місяці в громаді не вирішуються питання порядку денного, через що обурились місцеві мешканці. Виконуючий обов’язки голови громади Сергій Рудницький написав лист до Офісу Президента, КОВА та Броварської районної військової адміністрації, де просить створити на території Калитянської громади військову адміністрацію. Місцеві депутати збурені і наполягають, щоб Сергій Рудницький склав свої повноваження як секретар селищної ради, й, відповідно, як виконуючий обов’язки голови громади.
На межі існування
Як передає KВ, приводом для написання листа про необхідність створення військової адміністрації у Калитянській громаді стала відсутність сесій – за 4 місяці громада не змогла назбирати кворуму.
Автор листа, виконючий обов’язки селищного голови Сергій Рудницький зазначає, що подальша відсутність управлінської роботи в громаді призведе до неминучої катастрофи – для закладів освіти не можуть виділити кошти на укриття й харчування, військова частина не отримує кошти згідно звернень, а сама громада взагалі може залишитись без водопостачання.
“У зв’язку з тим, що не вiдбуваються ceciї селищної ради: вiйськова частина А 0415 не отримує кошти на вiйськовi потреби згiдно звернень, не видiляються кошти на придбання модульного укриття для дiтей закладу дошкiльної освiти вiйськової частини села Семиполки, Опорний заклад освiти “Калитянський лiцей” Калитянської селищної ради Броварського району Київської областi, Заворицька гiмназiя не можуть працювати на денній формi навчання, мешканці смт. Калита позбавленi можливостi сховатись в укриттi, яке знаходиться у будинку культури в смт. Калита; для вихованцiв дитячого будинку вже п’ять мiсяцiв не закупляються харчовi продукти, два мiсяцi не проплачується електрична енергія у дитячому будинку, вже два мiсяці працiвники дитячого будинку не отримують заробiтну плату; водопостачання та водовідведення в громадi буде зупинено, оскiльки комунальне пiдприємство, яке надає цi послуги населенню громади, не розрахувалось за електроенергiю з енергопостачальною компанiєю; oнкохворі залишились без допомоги та знеболюючих засобiв”, – йдеться у листі.
Пуста зала
Фінальним акордом скандалу стали заяви на складення депутатських повноважень – 11 липня 3 депутати написали заяви на дострокове припинення повноважень. Вже 25 серпня таких депутатів стало 9.
“Тренд на звільнення”, за словами Рудницького, задали саме ті, хто не відвідував сесії протягом 4-х місяців.
“Ti депутати, якi подали заяви про дострокове складання повноважень, не відвідують засiдання ради, кворум вiдсутнiй, рада не може розглянути їх заяви та проголосувати за дострокове припинення депутатських повноважень. Вiдповiдно, не вирішуються найболючіші питання громади”, – додається у листі.
Станом на жовтень таких депутатів вже 16. Загалом, депутатський корпус Калитянської селищної ради налічував 22 депутати, з яких кворум являє собою 12 осіб. Решта 7 депутатів нібито були готові працювати у сесійній залі, та розчарувалися у намаганні зібрати кворум.
“Оскiльки Калитянська селищна рада не функцiонус вже чотири мiсяці, сім депутатів, якi працювали, працюють та готовi працювати на благо Громади, вирiшили подати заяви про дострокове припинення повноважень, для того, щоб не довести дiяльнiсть Калитянської селищної територіальної громади до колапсу. Зважаючи на вищевикладене, єдине, що може допомогти вирішити нагальнi питання Калитянської селищної територiальноi громади та i взагалi забезпечити нормальне функціонування – це запровадження вiйськової адмiнiстрацiї. Вiдповiдно до Виборчого кодексу загальний склад Калитянської селищної ради становить 22 депутати, кворум становить 12 депутатiв. Два депутати Калитянської селищної ради достроково припинили повноваження, 16 депутатiв подали заяви на дострокове припинення повновaжень. Отже, Калитянська селищна рада не в змозi виконувати покладенi на неї Конституцією та законами повноваження. Задля недопущення до соцiального колапсу у Калитянськiй селищнiй територіальній громаді, на дотримання ч. 3 ст. 4 Закону України “Про правовий режим воєнного стану”, просимо ввести військову адміністрацію у Калитянській селищній територіальній громаді”, – йдеться у листі Сергія Рудницького.
Фото: повний текст звернення Сергія Рудницького
Чергова спроба
Чергову сесію в Калитянській громаді намагались зібрати 28 вересня, однак, безуспішно. Замість депутатського кворуму на сесію прийшли обурені батьки учнів закладів освіти, які досі не мають укриттів. Присутні записали відеозвернення до Президента України Володимира Зеленського, де також просили ввести в Калитянській громаді військову адміністрацію. Крім цього, мешканці громади особисто намагались змусити депутатів піти на сесію. Такою депутаткою стала Віта Пилипенко (самовисування), яка знаходилась на роботі у ЦНАПі поверхом нижче. В результаті, Пилипенко відмовилась відвідати сесію й викликала поліцію.
Змова?
Очільник громади Сергій Рудницький прокоментував KВ ситуацію, заявивши, що саботаж роботи ради неможливо припинити іншим шляхом, а заяви про припинення депутатських повноважень могли бути написані за попередньою домовленістю.
Попри бажання опозиції, Рудницький не планує самовільно покидати посаду.
“На даний час, ті депутати, що блокують роботу ради і не з’являються на засіданнях, як я розумію, не хочуть голосувати за свої заяви. Це для них гра. Є підозра, що все це відбувається за їх попередньою домовленістю. В них немає більшості, але вони хочуть змусити мене скласти свої повноваження секретаря Ради. Вже 6 місяців блокується робота ради й не відбуваються сесії. В громаді колапс. Ті депутати, що відвідують сесії і готові працювати для громади, також вимушено написали заяви на складення повноважень, готові їх підтримати і вимагають створення у Калитянській громаді військової адміністрації. Це вже крайня межа, бо ми не бачимо інших виходів з ситуації, що тягнеться ще з 2022 року. Колишня влада за рік ніяк не розвинула громаду, ексголова виплачував своїм заступникам зарплати по 80 000 гривень, хоча ми – практично дотаційна громада. 16 лютого мене було обрано секретарем, вже 18 лютого селищний голова складає повноваження. Я залишився керувати громадою. Але тоді в нас було хоча б 12 депутатів, які були готові працювати для громади. Коли почалась повномасштабна війна, з цих 12-ти один депутат загинув під час евакуації, інший, як багатодітний батько, виїхав за кордон, й ще один депутат перебуває зараз у лавах ЗСУ. Ось, опозиційна частина депутатів побачила, що тепер в мене немає більшості, і заявила, що зроблять тут пекло. Вони підтримували минулу владу, йшли в команді з тим головою. Те, що зараз відбувається, це політика на кістках. Вони не збираються зупинятися і працювати на громаду”, – розповів Рудницький кореспонденту KВ.
Опозиція
Натомість, депутатка Віта Пилипенко у коментарі KВ заявила, що сам Рудницький довів громаду до колапсу. На думку депутатки, Рудницький вчиняє тиск на кожного, хто не готовий підтримувати цікаві йому рішення та взагалі не має очолювати громаду. Очільнику закидають дивні кадрові рішення, намагання купити трактор за 8,5 мільйонів гривень та навіть відсутність вищої освіти.
“Просити про військову адміністрацію – це його особиста слабкість, бо якщо він не зміг об’єднати депутатів та врешті-решт зробити чоловічий вчинок і скласти повноваження, то він буде вводити військові адміністрації і займатися популізмом. Але військову адміністрацію не так легко ввести, вона може вводитись хіба що в регіоні, де активно ведуться бойові дії. У нас у Київській області є лише один такий кейс, це Гостомельська селищна військова адміністрація і там для цього були підстави: селищний голова загинув під час окупації. А тут нема чого вводити військову адміністрацію, є сенс зробити вольовий вчинок. Коли 16 депутатів з ним працювати не хочуть, треба зробити якийсь висновок. Я написала заяву на складення повноважень ще 11 липня, коли я побачила, що голова не чує депутатів. Ця людина не може керувати й я не хочу брати участь у цьому збіговиську. Вважайте, що я не виконала свої депутатські повноваження.
Рудницький навіть не виставив цю заяву на сесії, бо йому зручно утримувати мене у заручниках, бо я також працівник виконкому. Він вчиняє на мене тиск. А все тому, що мій погляд на доцільність рішень не збігається з його. При колишньому голові я була секретарем ради, й коли йому почали закидати, що він не виконує свою роботу, він склав повноваження. Рудницький ж не може вчинити мужньо, він шукає винуватих. Він може скласти повноваження секретаря, залишитись депутатом, приєднатись до коаліції чи опозиції і працювати для своїх виборців. Є інші люди з вищою освітою і досвідом роботи, які зможуть вдало керувати громадою. Прикро про це говорити, але Сергій Володимрович навіть не має вищої освіти. Коли я прошу його показати протоколи сесії, в нього немає жодного за 1,5 роки. Таким чином можна підставити і сфальсифікувати будь-яке рішення. Недовіра виникла ще давно, коли він брав працювати сторонніх людей по цивільно-правовим договорам з винагородою у 50 тисяч гривень, при цьому маючи штат кваліфікованих спеціалістів. У четвер він знову намагався скликати сесію, я мусила викликати поліцію. Я була на робочому місці, зайшли нетверезі жінки з погрозами фізичної розправи”, – прокоментувала Пилипенко.
Як раніше писала KВ, опоненти очільника Калити давно натякали на корупцію з боку Сергія Рудницького й відмовлялись відвідувати сесії. Робота ради майже заблокована з початку повномасштабного вторгнення. У вересні 2022 року депутати звинувачували Сергія Рудницького у затягуванні рішень та перешкоджанні депутатській діяльності.
“Скільки було втрачено не сотень тисяч, а мільйонів коштів завдяки Рудницькому та депутату Олександру Малешко. Вони повністю блокували роботу голови. Було стільки проєктів щодо багатомільйонної оренди землі, продажу – вони умисно затягували ці рішення. Профілонили й 25 млн гривень інвестицій в Калитянську лікарню. Вони хотіли керувати громадою. Тепер апелюють тим, що не збирається земельна комісія і ми втрачаємо 450 тис. гривень”, – розповідав депутат Дмитро Чалий (самовисування).
За його словами, особисто він не відвідував сесії виключно через те, що Рудницький умисно перешкоджає його депутатській діяльності, затягує відповіді на запити тощо. Станом на жовтень 2023 року депутат Чалий так і не відвідує сесії селищної ради.
Читайте: Робота Калитянської громади заблокована через скандали між керівництвом та депутатами
Селище Калита утворило навколо себе об’єднану громаду в рамках реформи децентралізації ще в 2015 році. Однак, з тих пір громада так і не змогла продемонструвати стрімкий розвиток і успіх самоуправління.
Як тоді розповідав голова Броварської районної ради Сергій Гришко, громада так і не спромоглася провести елементарних речей – інвентаризацію землі, створити інвестиційний паспорт. А замість того, щоб шукати нових інвесторів, керівництво товариства “молилося” на СОАТ “Агрокомбінат “Каліта”.
На думку Гришка, основна причина занепаду громади крилася в її очільнику, Олексію Христинченку.
“Прогресу у його роботі та оточенні не відчувається. Голова зациклений на власних політичних амбіціях і постійно виправдовується тим, що головує дуже короткий термін і нічого ще не встиг зробити”, – коментував тоді голова райради.
У результаті, за п’ять років існування громада лише змогла нажити купу боргів і в цьому продовжували звинувачувати керівництво громади. Тому 25 січня 2018 року одноголосно, дев’ятнадцятьма голосами, депутати громади ухвалили рішення про дострокове припинення повноважень Христиченка, як очільника ТГ. Згодом Христиченко, навіть, оскаржив це рішення в суді, та після довгих судових процесів вирішив добровільно скласти свої повноваження.
Читайте: Скандально известная Калитянская терробщина осталась без председателя
Фото: колаж КВ