Директору КП “Спецжитлофонд” Володимиру Шарію (на колажі) загрожує до 5 років позбавлення волі за службову недбалість. У Нацполіції наразі підозрюють цього посадовця в тому, що він не виконав свої обов’язки стосовно повернення на рахунки очолюваного підприємства більш ніж 21 млн гривень. Ці грошові кошти “Спецжитлофонд” перерахував ТОВ “Скайбуд Груп” як частину авансу за будівництво першої черги ЖК “Forest” на житловому масиві Лісовий, але через розірвання договору підряду такі роботи не були виконані. Наразі відомо, що Володимир Шарій не погоджується з підозрою, але пообіцяв сприяти слідству та не переховуватися від поліцейських. Що цікаво, дане кримінальне провадження було відкрито за результатами аудиту, який у 2021-2022 роках проводили “ревізори” столичної мерії та під час якого були встановлені факти й інших порушень при зведенні вказаного будинку (в нього столичне керівництво дуже давно обіцяє переселити мешканців “будинка-вбивці” на вул. Мілютенка, 23-А), в тому числі – чисельні затримки в графіках робіт та завищення вартості будівництва.
Як стало відомо KВ, наразі правоохоронці розслідують факти можливих зловживань з боку директора КП “Спецжитлофонд” Володимира Шарія.
Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №42023102070000148, яке було відкрито 19 червня 2023 року Подільським управлінням Нацполіції Києва. Вказаний посадовець підозрюється у вчиненні злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 Кримінального кодексу (КК) України – службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки (максимальне покарання – до 5 років позбавлення волі).
Офіційно про підозру правоохоронці повідомили Володимиру Шарію ще 5 липня 2023 року. Надалі, 11 липня, Подільський районний суд Києва за клопотанням слідчого застосував до керівника “Спецжитлофонду” запобіжний захід у вигляді домашнього арешту в нічний час (з 22:00 до 7:00) на термін до 5 вересня поточного року. Ймовірно, підозрюваний буде намагатися оскаржити таке рішення суду – принаймні, на сайті “Судова влада України” є інформація, що на нього була подана апеляційна скарга.
Що цікаво, під час судового засідання, на якому обиралася міра запобіжного заходу, адвокат Володимира Шарія заявив, що підозра, вручена його підзахисному, є необґрунтованою. Що саме він мав на увазі, у відповідній судовій ухвалі не уточнюється. Разом з тим, адвокат запевнив суд у тому, що директор КП “Спецжитлофонд” не має жодного наміру переховуватися від органів досудового розслідування та служителів Феміди і що він сприяє слідству.
Що зацікавило правоохоронців
Як зазначено в судовій ухвалі по цьому кримінальному провадженню, 7 грудня 2017 року між КП “Спецжитлофонд” і ТОВ “Скайбуд Груп” було укладено договір на будівництво 1-го пускового комплексу житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями на перетині вул. Мілютенка і вул. Шолом-Алейхема (Деснянський район столиці). Згідно з угодою, роботи повинні були бути виконані протягом 18 місяців, а їхня вартість мала б скласти 75,6 млн гривень з умовою, що ця ціна є динамічною та може змінюватися. Надалі, 29 грудня 2020 року, сторони погодили продовження терміну виконання робіт до грудня 2021 року, але 1 листопада 2021 року між вказаними КП і ТОВ було укладено додаткову угоду про розірвання договору підряду.
Зазначимо, йдеться про будівництво житлового комплексу (ЖК), більш відомого під назвою “Forest”, до якого міська влада дуже давно планує переселити мешканців горезвісної багатоповерхівки на вул. Мілютенка, 23-А. Нагадаємо, вона відома як “будинок-вбивця”, адже перебування в цій будівлі негативно впливає на здоров’я мешканців через наявність шкодочинних мікроскопічних грибів.
У судовій ухвалі по цьому слідству повідомляється, що на момент розірвання договору ТОВ “Скайбуд Груп” виконало робіт на загальну суму 52,3 млн гривень, або на 70% від запланованих обсягів – саме такі цифри зазначені в актах виконаних робіт. Разом з тим, за даними слідства, станом на 1 лютого 2022 року за компанією-підрядником обліковувалася заборгованість перед “Спецжитлофондом” по отриманим за вказаною угодою авансових платежах на суму 21,1 млн гривень – йдеться про роботи, які фактично не були виконані. У зв’язку з цим можна зробити висновок, що загалом ТОВ “Скайбуд Груп” отримало 73,4 млн гривень з передбачених договором 75,6 млн гривень.
Скріншот судової ухвали по кримінальному провадженню
Саме неповернення авансу стало причиною того, чому правоохоронці “взялися” за директора КП “Спецжитлофонд” Володимира Шарія. Так, за інформацією слідчих, відповідно до укладеного з Київрадою контракту цей посадовець зобов’язаний “забезпечувати недопущення значного зростання простроченої дебіторської та кредиторської заборгованості”. Проте, як встановили в Нацполіції, внаслідок неналежного виконання своїх службових обов`язків Володимир Шарій не забезпечив контроль за цим питанням та не здійснив “претензійно-позовну роботу” стосовно повернення вказаних коштів на рахунки “Спецжитлофонду”.
Вручення підозри Володимиру Шарію (фото Київської міської прокуратури)
Зазначимо, вказане кримінальне провадження було відкрито за результатами позапланового аудиту діяльності КП “Спецжитлофонд”, який у 2021-2022 роках здійснював Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту Київської міськдержадміністрації (КМДА). Як повідомляла КВ, в рамках цієї перевірки було встановлено, що протягом 2020-2021 років керівництво вказаного підприємства допустило порушень та недоліків у своїй роботі на загальну суму 70,4 млн гривень, з яких 6,8 млн гривень було втрачено. При цьому, саме будівництво ЖК “Forest” було одним із головних напрямків перевірки “ревізорів” столичної мерії. Зокрема, аудитори з’ясували, що цей комплекс будується зі значними затримками, а вартість робіт з прокладання зовнішніх інженерних мереж до даного ЖК могла бути завищена на 1,3 млн гривень за рахунок завищення обсягів робіт та вартості матеріалів.
Скандальні фігуранти
За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Скайбуд Груп” було зареєстроване у червні 2015 року. Засновником та кінцевим бенефіціаром цієї компанії є киянин Олександр Степенко (з червня 2019 року), керівником – Ігор Софтенко (з липня 2021 року). На момент підписання вищезгаданої угоди з КП “Спецжитлофонд” і перших періодів її реалізації власником цього ТОВ був мешканець міста Миронівка Київської області Олександр Безкровний (з травня 2016 року по червень 2019 року), а керівниками – Володимир Філончук (2017-2018 роки), вищезгаданий Олександр Безкровний (2018-2019 роки), Тимофій Гнатюк (2019 рік) та Михайло Музиченко (з 2019 року і до призначення Софтенка).
ТОВ “Скайбуд Груп” є активним учасником тендерів, які проводять різні державні та комунальні структури Києва та Донецької області. Із моменту запровадження системи Prozorro ця компанія отримала 15 підрядів на загальну суму близько 973 млн гривень. Найбільш активним клієнтом ТОВ “Скайбуд Груп” є саме КП “Спецжитлофонд” – 7 контрактів на суму 705,5 млн гривень. При цьому, очевидним є факт, що дана компанія отримала набагато більше бюджетних коштів за час свого існування – наприклад, той же договір щодо будівництва ЖК “Forest” було укладено ще до того, коли всіх “бюджетників” України зобов’язали здійснювати закупівлі товарів та послуг через відкриті електронні аукціони.
Нагадаємо, Володимир Шарій очолює КП “Спецжитлофонд” з березня 2016 року, а до цього з лютого 2015 року працював на посаді заступника директора вказаного підприємства. У минулому VIII скликанні Київради Шарій паралельно був депутатом від “Солідарності” і входив до постійної комісії міськради з питань містобудування, архітектури та землекористування.
Ім’я Володимира Шарія згадується на сторінках різних видань як скандального столичного забудовника, відомого своїми зв’язками із кримінальними колами. Наприклад, за даними деяких інформресурсів, Володимир Шарій причетний до незаконної забудови Жукова острова та, зокрема, до зведення палацу близького до президента президента Януковича кримінального авторитету Юрія Іванющенка. Також у відкритих джерелах є інформація, що Володимир Шарій є бізнес-партнером ексдепутата Київради Олександра Ліщенка – бізнесмена, якому приписували належність до кримінального угрупування “Прища”, що контролювало найбільший столичний ринок “Троєщина”.
Читайте: Нацполиция расследует служебную халатность в КП “Спецжилфонд” ценой в 240 млн гривен
Також фігурантами розслідувань неодноразово ставали підлеглі та експідлеглі Шарія. Наприклад, у липні 2022 року Київська міська прокуратура передала до суду обвинувальний акт відносно першого заступника директора КП “Спецжитлофонд” Анатолія Волківського у провадженні щодо привласнення близько 760 тис. гривень при будівництві дитячого садка №536 на вул. Бахмацькій, 35 (Святошинський район). Як повідомляла КВ, під час цього слідства правоохоронці при обшуках в КП “Спецжитлофонд” не могли знайти деякі важливі для справи документи, а також встановили, що Волківський має російське громадянство.
Крім того, у липні 2022 року столична прокуратура повідомила про передачу на розгляд суду справи щодо двох ексзаступників директора “Спецжитлофонду”, які звинувачуються в службовій недбалості. В рамках відповідного слідства правоохоронцям стало відомо, що у 2018-2020 роках через завищення вартості робіт при прокладанні та перекладанні інженерних мереж в Голосіївському та Солом’янському районах, замовником яких виступало вказане КП, столичний бюджет втратив 495,5 тис. гривень. При цьому, екскерівнику ТОВ “ВЛД Груп” (підрядник по цим проєктам) вдалося “вийти сухим із води” завдяки так званому “дійовому каяттю” – компанія перерахувала на рахунки КП “Спецжитлофонд” грошову компенсацію за спричинені збитки.
Читайте: Правоохоронці готують “судний день” для підлеглих Вячеслава Непопа
Зазначимо, вказане КП підпорядковане Департаменту будівництва та житлового забезпечення КМДА, яким із 2 липня 2021 року керує Борис Работнік. З 22 березня 2016 року по 25 жовтня 2019 року цей департамент очолював Костянтин Федотов, з 25 жовтня 2019 року по 1 липня 2020 року – Володимир Денисенко, з 1 липня 2020 року по 14 грудня 2020 року – Сергій Мартинчук.
Діяльність цього департаменту з 2018 року контролює заступник голови КМДА Вячеслав Непоп. Останній відомий як екс-директор КП “Житлоінвестбуд-УКБ” (з 2002 по 2018 рік) і депутат IV, V, VII, VIII скликань та чинного IX скликання Київради (на останніх виборах пройшов від партії мера Києва Віталія Кличка “УДАР”).
Фото: колаж КВ