Компанія соратника Віталія Кличка “влипла” в судову тяганину з Міноборони

Компанія соратника Віталія Кличка “влипла” в судову тяганину з Міноборони

Компанія із орбіти депутата Київради Михайла Іщенка (фракція “УДАР”, на колажі) – ТОВ “Лендер Груп” – опинилася в епіцентрі скандалу. Наразі Міністерство оборони України (МОУ) спільно з “дочірнім” Квартирно-експлуатаційним управлінням (КЕУ) намагається в судовому порядку відібрати у неї нежитлову будівлю на вул. Медовій, 1-Г (Солом’янський район Києва) та оскаржити рішення столичної міськради про передачу в оренду ділянки під цим об’єктом. Такі вимоги в оборонному відомстві пояснюють тим, що споруда була привласнена шахрайським шляхом, а землевідвід був незаконним через відсутність відповідних погоджень від Міноборони. Таким чином, плани ТОВ “Лендер Груп” побудувати в цій локації автозаправну станцію з об`єктами сервісного обслуговування можуть бути зведені нанівець.

Як стало відомо KВ, найближчим часом може відбутися засідання Касаційного господарського суду по справі №910/361/21.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Заявниками касаційної інстанції виступають ТОВ “Лендер Груп” і Головне управління Держгеокадастру в Києві. На початку серпня 2022 року касаційний суд з різних причин відмовився приймати їхні скарги до розгляду. Зокрема, юристи Держгеокадастру не надали суду документи, які підтверджують сплату судового збору. До кінця серпня поточного року у заявників є можливість виправити усі недоліки, після чого суд зможе розпочати розгляд їхніх скарг.

Дане судове провадження було ініційоване Київським КЕУ МОУ та безпосередньо самим Міноборони. Позивачі вимагають: визнати незаконним та скасувати рішення Київради №107/8277 від 13 лютого 2020 року, відповідно до якого столична влада передала ТОВ “Лендер Груп” в оренду земельну ділянку на вул. Медовій, 1-Г; скасувати державну реєстрацію цієї ділянки в Державному земельному кадастрі; витребувати у вказаної компанії розміщений на цій землі нежитловий будинок тощо. Відповідачами у даній справі виступають Київрада, ТОВ “Лендер Груп” та Головне управління Держгеокадастру в Києві. 

KВ вирішила проаналізувати, з чим пов’язані претензії оборонного відомства. 

Сумнівна будівля та скандальний землевідвід

За даними реєстру судових рішень, ще у червні 2011 року між КП “Дирекція будівництва шляхово-транспортних споруд” (“ДБШТС”) і Київським КЕУ було укладено договір щодо грошової компенсації вартості будівель військового містечка №268 в Солом’янському районі. Цією угодою було передбачено, що вказане КП має сплатити КЕУ 1,8 млн гривень у якості компенсації за знесення пяти будівель, які на той час належали вказаній структурі Міноборони. 

Необхідність демонтажу цих споруд була покликана тим, що міська влада на той час в рамках підготовки до чемпіонату Європу з футболу-2012 збиралася побудувати під’їздну дорогу від просп. Червонозоряного до міжнародного аеропорту “Жуляни”. Дані об’єкти “заважали” облаштуванню цієї транспортної артерії. У подальшому КП “ДБШТС” сплатило кошти за демонтаж і знесло чотири із п’яти споруд. Одну будівлю – металеве сховище на вул. Медовій, 1-Г площею 330 кв.м. – було вирішено не демонтувати.

Упродовж наступних років ця будівля за невідомих обставин неодноразово змінювала власників. Їхній повний перелік наразі достеменно не встановлений, але відомо, що у грудні 2016 році право власності на даний об’єкт було зареєстровано за якоюсь фізичною особою (його ім’я та прізвище у відкритих джерелах не вказані. – КВ), а в січні 2017 року його власником стало згадане вище ТОВ “Лендер Груп”. У березні 2017 року на відчуження цього та інших об’єктів нерухомості зацікавилися слідчі Шевченківського управління Нацполіції Києва – вони відкрили кримінальне провадження за фактом заволодіння шахрайським шляхом об’єктами нерухомого майна. Вже у листопаді 2017 року Шевченківський районний суд за клопотанням правоохоронців наклав арешт на нежитловий будинок на вул. Медовій, 1-Г (у держреєстрі судових рішень відсутня інформація щодо зняття арешту. – KВ) .

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Примітно, що у 2018-2019 роках КП “ДБШТС” намагалося в судовому порядку витребувати у ТОВ “Лендер Груп” вказаний об’єкт та визнати за собою право власності на нього. У своїй позовній заяві підприємство вказувало на те, що дана будівля незаконно вибула із її власності. Проте, служителі Феміди усіх трьох інстанцій відмовили КП в задоволенні таких вимог. Судді посилались, зокрема, на той факт, що укладання вищезгаданого договору про компенсацію вартості цих споруд не означає, що КП “ДБШТС” стало їхнім власником. Відповідно, заявляти свої претензії на дані  об’єкти підприємство не могло. 

При цьому, у березні 2017 року, ТОВ “Лендер Груп” звернулось до Київради з клопотанням про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення в оренду земельної ділянки на вул. Медовій, 1-Г для будівництва, експлуатації та обслуговування автозаправної станції з об`єктами сервісного обслуговування. У червні 2017 року вказана компанія підготувала проєкт землеустрою, а у серпні того ж року Головне управління Держгеокадастру у Києві на основі цієї документації здійснило державну реєстрацію земельної ділянки на вул. Медовій, 1-Г з кадастровим номером 800000000000:72:488:0422 площею 0,2784 га з цільовим призначенням – “для розміщення та експлуатації будівель і споруд додаткових транспортних послуг та допоміжних операцій”. Вид використання – для будівництва, експлуатації та обслуговування автозаправної станції з об`єктами сервісного обслуговування.

13 лютого 2020 року Київрада рішенням №107/8277 затвердила вказаний проєкт землеустрою та передала ділянку на вул. Медовій, 1-Г в оренду ТОВ “Лендер Груп” на термін 5 років із зазначеним вище цільовим призначенням. Офіційною підставою здійснення цього землевідводу столична міськрада вказала наявність об’єкта нерухомості, який належить цьому ТОВ – згаданого нежитлового будинку площею 330 кв.м. Надалі, як повідомлялось вище, Міноборони та його столичне КЕУ подали позов до Господарського суду Києва. 

Компанія соратника Віталія Кличка “влипла” в судову тяганину з Міноборони

Ділянка на карті

В обґрунтування своїх вимог військові вказали, зокрема, на те що столична влада не отримала згоду цього міністерства на здійснення даного землевідводу. Мовляв, ділянка на вул. Медовій, 1-Г є частиною ділянки площею 2,9173 га в межах вищезгаданого військового містечка, яку Виконавчий комітет Київської міської ради депутатів трудящих передав оборонному відомству для державних потреб ще у травні 1963 року. Також у Міноборони повідомили, що органи Держгеокадастру незаконно здійснили реєстрацію: станом на 2017 рік це була територія земель оборони, і її цільове призначення на той час не було змінено в установленому законом порядку. Тобто, Держгеокадастр при реєстрації просто вказав нове цільове призначення, без рішення столичної влади. Що стосується нежитлового будинку площею 330 кв.м., то, згідно з позицією Міноборони, це майно вибуло з володіння КЕУ поза його волею “внаслідок незаконних дій сторонніх осіб за підробленими та неіснуючими документами”.

8 вересня 2021 року Господарський суд Києва частково задовольнив вимоги позивачів – витребував вказану будівлю на користь Міноборони, визнав незаконним та скасував спірне рішення Київради та державну реєстрацію земельної ділянки на вул. Медовій, 1-Г у Державному земельному кадастрі (це рішення відсутнє у держреєстрі судових справ, інформація про нього міститься в інших ухвалах по даному провадженню. – КВ). 6 липня 2022 року Північний апеляційний господарський суд відмовив ТОВ “Лендер Груп” і Київраді у задоволенні їхніх апеляційних скарг на рішення суду першої інстанції. Відповідно, тепер у цій справі, схоже, наступив вирішальний етап – від позиції касаційного суду залежить і доля землі, і доля майна Міноборони.

Дійові особи

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ” Лендер Груп” було засноване в листопаді 2016 року. Засновниками та кінцевими бенефіціарами цієї компанії вказано киянку Людмилу Іщенко та мешканку міста Миколаїв Ірину Чорнобай, яка також є керівником цього ТОВ.

Система Youcontrol відносить “Лендер Груп” до групи родини Іщенко, яка об’єднує близько півтора десятка компаній, працюючих у сферах нерухомості, сільського господарства, харчової промисловості, торгівлі паливом тощо. Ключові особи даної групи – депутат Київради Михайло Іщенко (фракція “УДАР”) та його дружина – згадана вища Людмила Іщенко.

Михайло Іщенко є депутатом столичної міськради та входить до складу провладної більшості вже другу підряд каденцію. У минулому VIII скликанні він обирався по округу №34 (Деснянський район) від партії “Солідарність”, списки якої були сформовані із політиків, близьких до тодішнього президента України Петра Порошенка та столичного мера Віталія Кличка. У поточній каденції він був обраний від округу №3 (той же район), а висувала його вже безпосередньо партія київського “градоначальника” – “УДАР”. Крім того, Михайло Іщенко має значний досвід роботи на керівних посадах у столичних “бюджетних” структурах. Так, у 2006-2011 роках він працював першим заступником голів Деснянської та Святошинської районних в місті Києві державних адміністрацій, а з 2013 по 2016 роки він почергово займав посади заступника директорів двох комунальних дирекцій з управління та обслуговування житлового фонду – Солом’янського та Деснянського районів.

Зазначимо, громадськості та журналістам Михайло Іщенко відомий як людина, яка усіма силами відстоює ініціативи вищого керівництва столиці та протидіє ініціативам її опозиції. 

Наприклад, у минулому скликанні Київради Михайло Іщенко активно виступав проти введення процедури передачі комунального майна в оренду через систему Prozorro, на чому наполягали окремі депутати міськради, які були незадоволені роботою профільних чиновників Київської міськдержадміністрації (КМДА). Свою незгоду з такою ідеєю Іщенко пояснював просто: мовляв, насправді спеціальна комісія при КМДА вдало справляється із цими процесами. Серед іншого, Іщенко активно захищав ТОВ “Альтернатива” – скандального ексорендаря комунальних приміщень на вул. Богдана Хмельницького, 34-Б, Б’, який, схоже, не за призначенням використовував цей об’єкт і власники якого входять до оточення Віталія Кличка. Нагадаємо, у 2019 році цей об’єкт був приватизований іншою компанією із орбіти Кличка (ТОВ “Віт-Плюс”), що викликало значний суспільний резонанс та звернуло на себе увагу правоохоронців.

Читайте: Продажа Владимиру Кличко здания на ул. Богдана Хмельницкого может обойтись киевлянам в 433 млн гривен

Нагадаємо, Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). З 27 липня 2018 року по 1 квітня 2021 року, цим департаментом керував Петро Оленич, який з 2 квітня 2021 року обіймає посаду заступника голови КМДА та курує в Києві земельні та містобудівні питання.

Читайте: Петру Оленичу разрешили “утилизировать” в столичную землю 1,32 млрд бюджетных гривен

Київським КЕУ Міноборони з лютого 2015 року керує Костянтин Діцуленко. Міністерство оборони України з 4 листопада 2021 року очолює Олексій Резніков. Він – не чужа для столичної влади особа: Резніков був секретарем Київради VII скликання (2014-2015 роки, до міськради був обраний від партії мера столиці “УДАР”) та заступником голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень (2016-2018 роки).

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
16:00 Демонтаж держави-агресора та спонсора тероризму, російської федерації, є безумовним і обов’язковим запобіжником проти подальших злочинних дій з боку кремлівських режимів. Тільки це убезпечить…
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об'єктів на приватизацію
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об’єктів на приватизацію
14:00 Столична міськрада затвердила новий перелік комунальних будівель та приміщень, які підлягають “малій приватизації”. До нього увійшли близько сотні об’єктів загальною площею понад 16…
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Banner
QlU7mDx4