Квартири для Кубракова: за що скандальний київський забудовник пропонував хабар віцепрем’єру

Квартири для Кубракова: за що скандальний київський забудовник пропонував хабар віцепрем'єру

НАБУ мінімум до 21 квітня 2024 року розслідуватиме справу щодо пропозиції неправомірної вигоди очільнику Мінінфраструктури Олександру Кубракову (також є віцепрем’єр-міністром з відновлення України, на колажі). Відповідне слідство було продовжено у середині січня. Наразі детективам вже відомо, що фактичний власник ТОВ “Сітігазсервіс” (де-факто входить до групи будівельних компаній “СКМ-Груп”) Сергій Копистира, просив цього посадовця в обмін на квартири не тільки не розривати договір щодо будівництва житлового комплексу на вул. Тираспільській, 43 в Києві, а й надати деякі інші “послуги”. Зокрема, бізнесмен сподівався, що міністр посприяє йому в передачі під забудову сусідніх земельних ділянок, у виділенні коштів з держбюджету на модернізацію електричних мереж на них, в отриманні МУО на проєктування будівництва, які профільний департамент КМДА відмовився надавати, тощо. При цьому, Кубракову було обіцяно збільшення розміру хабара – на додачу до 15 квартир, які вже були “переписані” на його “довірену особу”.

Як стало відомо KВ, детективи Національного антикорупційного бюро (НАБУ) продовжують розслідувати справу щодо пропозиції неправомірної вигоди міністру розвитку громад, територій та інфраструктури Олександру Кубракову.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №52023000000000358, яке було відкрито вищезгаданим правоохоронним органом 3 серпня 2023 року. Вже цьогоріч, 19 січня, Вищий антикорупційний суд (ВАКС) за клопотанням НАБУ продовжив термін розслідування до 21 квітня 2024 року. Необхідність цього детективи пояснили, зокрема, тим, що для передачі справи до суду їм ще потрібно допитати низку свідків, розсекретити матеріали негласних слідчих дій тощо.

Ще 21 листопада 2023 року в цій справі було вручено підозри. Їх отримали Сергій Копистира, який називав себе власником компанії-забудовника ТОВ “Сітігазсервіс” і який, ймовірно, пропонував хабар, а також Алла Сушон – тодішня директора державного підприємства (ДП) “Укркомунобслуговування”, яке знаходиться в підпорядкуванні Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури. Наразі їм офіційно інкримінується вчинення злочину, передбаченого ч. 4 ст. 369 Кримінального кодексу України – “пропозиція службовій особі, яка займає особливо відповідальне становище, надати їй неправомірну вигоду, вчинена за попередньою змовою групою осіб, та надання такої вигоди за вчинення та невчинення службовою особою в інтересах того, хто пропонує, таку вигоду, та в інтересах третьої особи дій з використанням наданого їй службового становища”.

Надалі обом підозрюваним було обрано запобіжні заходи. Так, 24 листопада ВАКС відправив Сергія Копистиру під варту на термін до 19 січня 2024 року з можливістю внесення застави в розмірі 100 млн гривень. Того ж дня останній вийшов з-під варти у зв’язку зі внесенням застави. Із тих пір Копистира має носити електронний засіб контролю (браслет, який відслідковує його місцеположення), здати свій закордонний паспорт, прибувати до правоохоронців та суду за першої вимоги тощо. 

Квартири для Кубракова: за що скандальний київський забудовник пропонував хабар віцепрем'єру

Обрання запобіжного заходу Сергію Копистирі (фото – “Слово і діло”)

27 листопада 2023 року той же суд визначив для Алли Сушон запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 1,9 млн гривень. Надалі адвокати підозрюваної намагалися оскаржити таку міру, клопотавши про те, щоб її було відправлено під домашній арешт або особисте зобов’язання (тобто, виконання тих же обов’язків, які наразі покладено на Копистиру. – КВ). Але станом на початок лютого 2024 року суди не задовольнили таку скаргу адвокатів.

У зв’язку з тим, що ця історія наприкінці минулого року спричинила значний суспільний резонанс, KВ вирішила проаналізувати її та встановити, за що саме бізнесмен-забудовник міг планувати дати хабар Олександру Кубракову.

Забудова в обмін на квартири

За інформацією судових ухвал по вказаному провадженню, 9 грудня 2022 року між ДП “Укркомунобслуговування” і ТОВ “Сітігазсервіс” були укладені договори щодо забудови ділянки на вул. Тираспільській, 43 площею 11,1 га, яка знаходиться у користуванні вищезгаданого держпідприємства. Якою була кількість таких угод та якими були їхні умови, у відкритих джерелах інформація відсутня, але відомо, що “Сітігазсервіс” планувало звести на цій землі житло.

На початку серпня 2023 року директор Департаменту управління об’єктами державної власності та економічного планування Мінінфраструктури (про яку саме особу йдеться, у відкритих джерелах інформація відсутня. – KВ) після вивчення цих договорів зустрівся з директором ДП “Укркомунобслуговування” Аллою Сушон і висловив сумніви щодо доцільності укладання даних угод та їхньої законності. У чому саме полягала “незаконність”, в НАБУ не уточнюють. У свою чергу керівниця держпідприємства повідомила, що “інвестори (так вона називала Сергія Копистиру. – KВ) розуміють всі ризики, беруть на себе всі витрати та готові закрити питання”, але для цього, мовляв, вони повинні знати умови. 

На переконання правоохоронців, таким чином саме тоді Алла Сушон завуальовано висловила чиновнику пропозицію щодо надання Олександру Кубракову неправомірної вигоди від Сергія Копистири, з яким вона була у змові. І з матеріалів судового реєстру можна зробити висновок, що саме згаданий чиновник з Мінінфраструктури надалі виконував роль “переговірника” між своїм безпосереднім керівником та цим бізнесменом-забудовником – ймовірно, посадовець це робив під контролем правоохоронних органів. Про це, зокрема, може свідчити той факт, що директор Департаменту управління об’єктами державної власності та економічного планування Мінінфраструктури у цій справі має статус свідка.

Надалі, протягом серпня, цей чиновник і Алла Сушон, схоже, ще декілька разів зустрічалися, обговорюючи  “тонкощі” даної історії. 

Зокрема, за даними слідства, директорка ДП “Укркомунобслуговування” зазначила, що “інвестори” хочуть сприяння цього міністерства в отриманні містобудівних умов та обмежень (МУО) на проєктування будівництва на вказаній ділянці, адже Департамент містобудування та архітектури Київської міськдержадміністрації (КМДА) відмовляв забудовникам у видачі цього документу. Причини для відмови в судових ухвалах не уточнюються, але можна припустити, що це було повязано з тим, що на ділянці на вул. Тираспільській, 43 не може здійснюватися будівництво – такий факт, за інформацією НАБУ, озвучував Сергій Копистира. Крім того, під час цих зустрічей було обговорено, що “інвестори” сподіваються на підтримку Мінінфраструктури в питанні отримання чи то однієї, чи то декількох розташованих поруч ділянок під забудову.

Крім того, Алла Сушон, мовляв, передала чиновнику “довідку про співпрацю”, підготовлену “інвесторами”. У ній була описана їхня пропозиція щодо хабара Олександру Кубракову – йшлося про 2% від ефективної площі житлового комплексу на вул. Тираспільській, 43, що складатиме від 4,2 тис. до 4,9 тис. кв.м. У довідці уточнювалося, що житло, яке буде передаватися в якості неправомірної вигоди, має бути зареєстроване на будь-яких осіб, яких назве Олександр Кубраков. При цьому, Алла Сушон підкреслила, що така сама схема вже “успішно реалізована на інших проектах”. Але чи йшлося в даному випадку про схожі “схеми” на “Укркомунобслуговуванні”, чи конкретно про “схеми” забудовника “КСМ-Груп”, в судових ухвалах не зазначається.

За інформацією слідства, протягом серпня-жовтня 2023 року директор Департаменту управління об’єктами державної власності та економічного планування Мінінфраструктури також зустрічався і безпосередньо з Сергієм Копистирою. Зазначається, що у цей період останній, серед іншого, показав чиновнику квартири в об’єктах від “КСМ-Груп”, які він міг би передати Олександру Кубракову в якості частини хабара – йшлося про столичні житлові комплекси “Кришталеві Джерела”, “42 Авеню”, “Феофанія Сіті” та “Дніпровський”, до яких Копистира возив цього “переговорника”. 

Також фактичний власник ТОВ “Сітігазсервіс” передав через згаданого чиновника уточнений розрахунок площі квартир, які будуть надані Кубракову в якості неправомірної вигоди (тоді стало відомо, що 2% – це 5,2 тис. кв.м.), та повідомив, що вона буде надаватися міністру поетапно. Зокрема, передбачалося, що 30% хабара буде надано після отримання МУО, а ще 30% – після отримання дозволу на будівництво. При цьому, Копистира повідомив директору вищезгаданого департаменту, що на цих двох етапах по 15% хабара буде надаватись у чотирьох готових ЖК від “КСМ-Груп”, які вже побудовані, а інші 15% – в “проєктному” ЖК на вул. Тираспільській, 43. Решту 40% неправомірної вигоди Олександр Кубраков також мав отримати квартирами у останньому комплексі після введення його в експлуатацію.

Невдовзі після цього Копистира передав чиновнику конкретний перелік квартир, які він планував оформити на “довірених осіб” Олександра Кубракова – їхня загальна вартість дорівнювала 80,4 млн гривень. Надалі, з 29 вересня по 17 листопада 2023 року, на одну з таких осіб – за інформацією відкритих джерел, йшлося про Антона Гетьмана – були оформлені майнові права на 15 квартир загальною площею 785 кв.м. За даними ЗМІ, йшлося про житло в ЖК “Кришталеві джерела” (Голосіївський район столиці). При цьому, де-юре 14 квартир були лише оплачені забудовником через спеціальну компанію, яка займалася реалізацією житла в ЖК “Кришталеві джерела”, а ще на одну квартиру площею 39,8 кв.м. “довірена особа” встигла отримати право власності.

Квартири для Кубракова: за що скандальний київський забудовник пропонував хабар віцепрем'єру

Ухвала суду по цьому провадженню від 19 січня 2024 року

У судових ухвалах по цьому провадженню відсутня точна інформація стосовно того, скільки зустрічей Сергій Копистира провів саме з Олександром Кубраковим – більшу частину “комунікації” здійснював вищезгаданий підлеглий міністра. Втім, за інформацією слідства, такі зустрічі все ж були. 

Під час них фактичний власник ТОВ “Сітігазсервіс”, зокрема, попросив Кубракова не вчиняти дій щодо розірвання договорів, укладених з ДП “Укркомуноблслуговування”. Також, за даними слідства, Копистира закликав Кубракова використати свій вплив та зв’язки і довести до відома посадовців Офісу Президента України та Верховного суду позицію забудовників щодо судової справи №910/11827/21, а також надав від імені міністерства до суду відповідні заперечення по цьому провадженню. В рамках даної справи, до слова, судилися Фонд державного майна України і ПрАТ “Агрофірма “Квіти України” – колишній орендар майнового комплексу на вул. Тираспільській, 43, який знаходиться в державній власності. Тобто, йшлося про те, що від результатів розгляду цієї справи фактично залежала доля забудови ділянки за вищезгаданою адресою. 

Серед іншого, бізнесмен, мовляв, повідомив міністру, що готовий надати неправомірну вигоду за отримання інших ділянок під забудову і попросив сприяння у модернізації за рахунок коштів держбюджету ліній електромереж на них. 

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Що відомо про фігурантів

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Сітігазсервіс” було зареєстроване у липні 2016 року. З вересня 2018 року керівницею, засновницею та кінцевим бенефіціаром цієї компанії зазначено киянку Світлану Панасюк. Раніше, у 2018-2020 роках, ще однією співвласницею “Сітігазсервісу” була мешканка міста Біла Церква Київської області Тетяна Черненко, яка до того, з моменту заснування даної ТОВки, була її одноосібним кінцевим бенефіціаром. За інформацією ЗМІ, остання є двоюрідною сестрою Сергія Копистири – через неї та інших родичів він контролює низку компаній.

Зокрема, Тетяна Черненко разом зі своєю рідною сестрою Ольгою Черненко є співвласницею ТОВ “КСМ-Груп”, яку система Youcontrol відносить до однойменної групи компаній “КСМ-Груп”. Вона об’єднує близько шести десятків суб’єктів господарювання, зайнятих у сферах проектування та будівництва житлових масивів, інфраструктурних об’єктів, мостів, доріг тощо. Крім Сергія Копистири і Наталії Черненко, ключовими особами цієї групи, зокрема, є Микола і Арсеній Копистира (відповідно батько і брат Сергія Копистири). 

За даними відкритих джерел, Арсеній Копистира є зятем Михайла Вербенського – генерала-полковника міліції, діючого очільника Державного науково-дослідного інституту Міністерства внутрішніх справ (МВС) України, екскерівника Головного штабу МВС (у 2005-2007 та 2014-2015 роках) та ексчлена Центральної виборчої комісії (2018 рік). Сам Арсеній Копистира як мінімум до 2020 року викладав у Київському національному інституті ім. Т.Г. Шевченка. 


Як неодноразово повідомляла KВ, компанії з орбіти “КСМ-Груп” активно ведуть забудову земель Києва, які перебувають у користуванні НАН України та підпорядкованих академії структур. Зокрема, йдеться про територію в районі місцевості Феофанія (Голосіївський район столиці) – саме там наразі будуються 4 із 5 житлових комплексів, девелопером яких заявлено “КСМ-Груп”.


Реалізація забудовниками цих проєктів супроводжується скандалами, а також судовими розглядами, і протестами з боку громадськості. Серед останніх прикладів – у січні 2022 року близькі до “КСМ-Груп” компанії задля будівництва багатоповерхівок знесли гуртожиток НАН України на вул. Метрологічній (Голосіївський район), де все ще мешкають люди. Під час однієї з акцій протесту проти цієї забудови відбулося силове протистоянням між місцевими мешканцями та деякими людьми, яких громадські активісти назвали “тітушками”. 


Читайте: Апелляционный суд решит судьбу застройки Академгородка новым высотным жильем

Крім того, в столичних судах вирішується доля майбутньої забудови трьох земельних ділянок загальною площею 5,68 га на вул. Антоновича в Голосіївському районі. Мова йде про землю, що знаходиться в постійному користуванні Інституту електрозварювання ім. Є.О. Патона НАН України і яку науковці передали для забудови ТОВ “Інвест-Проект Будівництво”, яке, ймовірно, теж пов’язане з “КСМ-Груп”. Наразі вказане ТОВ  намагається “змусити” Департамент містобудування та архітектури КМДА “переписати” МУО на проєктування будівництва. Зокрема, компанія вимагає, щоб замість адміністративно-побутових та наукових будівель на цій території можна було б проєктувати зведення багатофункціонального комплексу (БФК) з житловою частиною; щоб його висота складала більше 100 метрів, а не 27 метрів; щоб забудову не потрібно було погоджувати з органами охорони культурної спадщини тощо. 

Читайте: “Переписати МУО”: у столичних судах вирішується доля забудови 5,6 га землі на вулиці Антоновича

Варто зазначити, що Алла Сушон очолювала ДП “Укркомунобслуговування” з вересня 2020 року по грудень 2023 року. Після її звільнення обовязки директора цього держпідприємства виконує Денис Лазурко. “Укркомунобслуговування” знаходиться в підпорядкуванні Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури (до 2022 року це Міністерство мало більш коротку назву та меншу кількість охоплених сфер – Міністерство інфраструктури), яке з травня 2021 року очолює Олександр Кубраков. Останній також є віцепрем’єр-міністром з відновлення України.

Нагадаємо, раніше Олександр Кубраков, серед іншого, був народним депутатом поточного IX скликання Верховної Ради (був обраний по списку “Слуги народу”), де встиг попрацювати в комітеті з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та Криму, Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин. Надалі він склав депутатський мандат, і з листопада 2019 року по травень 2021 року очолював Державне агентство автомобільних доріг України (Укравтодор).

Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА – головного архітектора Києва з 1 листопада 2016 року займає Олександр Свистунов. Діяльність цього структурного підрозділу столичної мерії з 2 квітня 2021 року контролює заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
16:00 Демонтаж держави-агресора та спонсора тероризму, російської федерації, є безумовним і обов’язковим запобіжником проти подальших злочинних дій з боку кремлівських режимів. Тільки це убезпечить…
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об'єктів на приватизацію
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об’єктів на приватизацію
14:00 Столична міськрада затвердила новий перелік комунальних будівель та приміщень, які підлягають “малій приватизації”. До нього увійшли близько сотні об’єктів загальною площею понад 16…
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Banner
QlU7mDx4