Київська обласна рада, котру останніми тижнями трясло через зміну лідера регіональних “Слуг”, за крок до одужання. Ліками для колегіального органу стане чергова коаліціада. Вже на початку квітня ситуативна депутатська більшість із політпроєктів Медведчука-Бойка, Тимошенко та Зеленського має відійти в історію. Значно оновиться і керівний склад ради. По нових заступниках рішення вже є, а ось перемовини щодо заміни спікера тривають. Правда, якщо на минулому тижні вважалося, що нинішній очільник може залишити за собою крісло, то зараз ситуація змінилася. Банкова прислухалася до партії “За Майбутнє” та її партнерів із “Євросолідарності” і активно почала вивчати резюме обласних “слуг”, що не проти посісти посаду голови Київоблради. Та й самі “слуги” вже не мають одностайності щодо необхідності збереження чинного голови.
20 березня депутати фракції “Слуга народу” в Київській обласній раді (КОР) зустрілися із новообраним головою регіональної парторганізації Андрієм Мотовиловцем. Партлідер познайомився із бойовим активом і оголосив новий етап у роботі: менше політики!
Депутати сказали: “ОК!”, привітали голову і поспішили публічно оголосити йому довіру і всіляку підтримку.
“Щиро вітаю народного депутата Верховної ради України Мотовиловеця Андрія Вікторовича із призначенням на посаду голови Київського обласного партійного осередку “Слуга народу”! Бажаю професійних успіхів, злагодженої роботи в дружньому колективі та здоров’я. Нехай ніякі труднощі не зустрічаються на трудовому шляху. Нехай Вас завжди супроводжує успіх!”, – написав у себе на сторінці у Facebook голова фракції “Слуг народу” в Київській обласній раді Олександр Поляруш.
Читайте: Слуги розбрату: за Київську обласну організацію правлячої партії може початися війна
Ну, і звичайно, запостив фоточку із колегами і новим головою, відмітив лояльних членів фракції, а вони, в свою чергу, цей допис активно перепостили у себе.
На фото зліва направо – депутати Вадим Геращенко (Київоблрада, фракція “Слуга народу”), Олександр Поляруш (КОР, фракція СН), Андрій Мотовиловець (ВРУ, фракція СН), Вадим Пасічнюк (КОР, фракція СН), Сергій Потрясаєв (КОР, фракція СН), Володимир Удовиченко (КОР, фракція СН)
Крім цього, депутати від Київщини направили до Володимира Зеленського офіційного листа, в якому публічно висловили підтримку його політиці та цілковиту згоду із лінією партії.
“Робити публічні реверанси партійців ніхто не просив. Натякнули, а вони вже зрозуміли натяк в силу свого досвіду та політичної чуйки. Можна було і не так відверто, але то вже в історії. Проте, насправді, ці публічні цьомки спрацювали. Партії треба було попустити Сашка Дубінського, який розводиться про те, що обласні слуги тотально за нього. Нє, не за нього – доведено”, – пояснив KV співрозмовник в “Слузі народу”.
Фракція “Слуги народу” і Скляров
Через три дні після презентації Мотовиловця в тому ж таки “Парковому” відбулося засідання фракції “Слуги народу” в Київоблраді. На порядку денному було кілька політичних питань. Ще раз проговорили розставання із Дубінським, а також торкнулися теми довіри до голови Київоблради, члена депутатської фракції “слуг” Олександра Склярова.
Як розповів KV, депутат КОР (“Слуга народу”) Володимир Удовиченко, він особисто задоволений плином політичної дискусії всередині фракції, але визнає, що по деяких питаннях, зокрема по Склярову, одностайності немає.
“Засідання фракції відбулося. Процес відведення Олександра Дубінського з посади голови партійної організації Київщини пройшов позитивно. Усі члени цього процесу зайняли правильну політику. Для нас головний Президент, маємо довіру до партії і до Олександра Корнієнка (голова партії “Слуга Народу”, – KV), зокрема. Вони вирішили призначити замість Дубінського Андрія Мотовилівця і ми це прийняли майже одноголосно. Дубінський повів себе нормально, я навіть наполягав, що ми маємо потиснути йому руку і подякувати, оскільки він багато зробив на виборах. Ця тема закрита. Зараз почався процес певного переформатування обласної ради. Він надскладний. Саме тому постійно переноситься сесія. Я за збалансований варіант, зараз все нормально, все працює, немає проблем із головою. Навіщо нам це переформатування. Але це залежить від вищого керівництва. Наскільки я зрозумів, вони хочуть трохи укріпити “Слугу народу” в облраді. Щодо непідтримки Олександра Склярова на посаді голови облради – тут на фракції було 50 на 50. Ця розмова продовжується. Особисто я його підтримую. Звісно, є ті, хто іншої думки, і не тільки депутати у фракції, але й “зверху”, – каже депутат.
Які саме претензії висловлюють колеги Склярову, Удовиченко не уточнив. Проте його колега, которий побажав залишитися інкогніто, повідомив KV, що претензій до Склярова кілька і їх навіть можна групувати.
“Перше, що закидають Олександру Івановичу – його характер. Він непередбачуваний, не завжди коректний у спілкуванні. Його гумор багатьох напружує, ну, і не всі у фракції вірять, що він дотримує слова. По-друге, багатьом не подобається його теплі стосунки із нардепами лідерами обласного ОПЗЖ Олександром Качним і “Батьківщини” Костянтином Бондарєвим. Інколи здається, що облрадою керує Ганна Старикова – колишня голова від Юлії Тимошенко, яку Бондарєв направив допомагати Склярову. Ну, і третє, є питання до чистоти прийняття управлінських рішень. Наприклад, є дискусія, чому Скляров погодив рішення продати обласну нерухомість на Азовському морі по ціні, яка в два рази нижча, ніж була ухвалена до продажу попередньою радою. Куди ми поспішаємо? (мова йде про нерухомість в смт Кирилівка, яку планували продати за 3,5 млн грн, а продали за продали за 1,7 млн грн., – KV), – каже співрозмовник видання.
Як вже писала KV, однією із умов утворення нової коаліції, членом якої вже запропонували стати партії “За Майбутнє”, є саме усунення з посади Олександра Склярова. Зокрема в партії наполягають, що для них є не принциповим кого замість Склярова “слуги” чи їх партнери висуватимуть на цю посаду, аби тільки не чинний голова.
Докладніше: Несправжній трон: Скляров і заступники опинились за крок до відставки
Кандидати і реакція Склярова
Активно обговорюють сьогодні прізвища щонайменше трьох “слуг”, які можуть теоретично зайняти посаду голови: Наталії Гунько (членкиня комісії з питань капітального будівництва, архітектури, транспорту, зв’язку, паливно-енергетичного забезпечення та розвитку інфраструктурних об’єктів, дружина парламентаря-”слуги” Анатолія Гунько), Вадима Геращенко (секретар комісії з питань екології, водних ресурсів, природокористування, земельних відносин, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій) та Володимира Удовиченко (секретар комісії з питань розвитку місцевого самоврядування, децентралізації та адміністративно – територіального устрою, регламенту, депутатської діяльності, законності, правопорядку, взаємодії з правоохоронними органами та запобіганню корупції, колишній міський голова Славутича).
“Наприклад, на одному із телеграм-каналів розганяється інформація, що депутатка від Київщини Ольга Василевська-Смаглюк просуває на посаду голови КОР пана Геращенко. Паралельно, знову ж таки через анонімні вкиди на телеграм-каналах з’являється інформація про пані Гунько. Потім з’являється типу компромат про неї в медіа. Потім починаються плітки в коридорах будівлі Київобладміністрації, в яких хтось авторитетно заявляє як бачив, що ці люди вже ходили на співбесіду на Банкову. Я підтверджую, що чутки чув, але не хочу їх коментувати. Це реальні люди, які б могли стати достойними кандидатами, але дочекайтеся засідання облради”, – каже джерело KV в обласній “Слузі”.
Володимир Удовиченко розповів KV, що до великої політики не прагне, сам активності не проявляє, але якщо його кандидатура з’явиться у чек-листі, то пропозицію цю він прийме.
“Якщо посаду голови облради запропонують мені – без проблем. Я маю знання, європейський авторитет. Був віце-президентом Конгресу Місцевих і Регіональних влад Європи. Але я не хочу великої політики. Тому ніякої ініціативи з мого боку нема і не може бути. Але якщо скажуть, що треба, зроблю це на самому високому рівні”, – розповів Удовиченко журналісту KV.
Між тим, сам Олександр Скляров взагалі вважає розмови про його відставку передчасними. Він стверджує, що сьогодні ніхто не веде мову про внесення до порядку денного майбутнього засідання облради пункту про переобрання голови. Мало того, у відповідь на питання KV, голова КОР запевнив нашого журналіста, що фракція його повністю підтримує, а інформація про те, що нібито на фракції обговорювалося його персона – не є достовірною.
Коаліціада
Правда, в оточенні Склярова підтверджують інформацію, що перемовини навколо нової коаліції ведуться.
“Формат її уточнити поки важко. Олександр Дубінський наприклад, стверджує, що це “Слуга народу” і “Європейська Солідарність”. У двох фракціях на загал 47 депутатів – технічно це більшість. Але такий формат, по-перше ніхто не розглядає, по-друге, – через групу з 5 депутатів того ж Дубінського всередині фракції “Слуги народу”, котора виокремила себе і фактично діє самостійно, голосів у такій коаліції все одно бракуватиме. Отже, такий варіант – фейк і маніпуляція. Перемовини йдуть навколо широких утворень. До них можуть увійти і “За Майбутнє”, і “ЄС”, яка координує із ними дії, і “Батьківщина”, і окремі депутати з ОПЗЖ”, – стверджує джерело KV.
Скільки точно багнетів буде у новій коаліції ніхто із співрозмовників KV не взявся прогнозувати. Свою відмову давати чіткі цифри вони пояснюють так: перемовини ще ведуться, а облрада настільки різнобарвна, що навіть у день голосування ситуація може змінитися.
“Мотором коаліціади є лідер “ЗаМайбаху” Ярослав Москаленко. Це ні для кого не секрет, це знають на Банковій, з якою він контактує, знають в КОДА, знають в громадах. У нього є принципова позиція по Склярову, є давня антипатія із головним батьківщиновцем області Бондарєвим і приязні стосунки із головним в ОПЗЖ Київщини Качним. Є стосунки із групою Засухи, який контролює чотирьох депутатів у “Батьківщині” і трьох в ОПЗЖ. Є дружні депутати в “Слугах” – той же Геращенко був його помічником, а Удовиченко – давній товарищ. Врешті, є взаємини із “ЄС” – найбільшою фракцією в облраді. З іншого боку, є власні амбіції кожного депутата, є небажання Склярова приймати ультиматум і йти. Є Офіс Президента, де зрозуміли, що мусять контролювати свою фракцію сильніше. Є політичні лідери і центральні штаби партій, яким не вигідні певні рухи… Тобто факторів настільки багато, що чітко вирахувати, коли перемовини не фіналізовані, – неможливо. Москаленко націлився на більше ніж 50 в коаліції, голову від “Слуг”, першого зама від “За Майбутнє” і заступницю від “Євросолідарності”. Але офіційних прогнозів про це від жодного із членів “ЗаМайбаху” ви не почуєте. Навіть натяку. Вони вже наломалися із заявою “Москаленко – голова облради”, бояться наврочити”, – підсумуав співрозмовник KV.
На фото: (зліва направо) Ярослав Москаленко (“За Майбутнє”), Олександр Качний (ОПЗЖ), Костянтин Бондарєв (“Батьківщина”)
Як вже писала KV, сформована в облраді у листопаді 2020 року коаліція ОПЗЖ, “Батьківщини” і “Слуги народу” поділила між собою керівні посади наступним чином: головою колегіального органа обрали “слугу” Олександра Склярова, його першою заступницею стала дружина мера Броварів Марина Сапожко з “Батьківщини”, а посаду звичайного заступника дали представникові найменшої фракції ОПЗЖ Валерію Ксьонзенко. Фракції “ЄС” та “За Майбутнє” не брали участі у цьому голосуванні, та заявили, що всупереч чинным нормам законодавства не отримали представництва в жодній з постійних комісій облради.
Читайте: Слуги і господарі: Київоблрада обрала керівний склад
Коллаж KV