НАБУ закінчило слідство щодо “бюджетних розпилів” у КО “Київзеленбуд” при закупівлі спецтехніки з-за кордону через сумнівних “посередників”. Вже 28 липня 2023 року цю справу по суті почне розглядати Вищий антикорупційний суд (ВАКС): десяти фігурантам даного провадження інкримінується заволодіння коштами на суму 115,1 млн гривень, відмивання доходів та зловживання службовим становищем. Серед тих, хто може отримати обвинувальні вироки, немало “віп-персон”: екскерівник “Київзеленбуду” Михайло Наконечний (на колажі в центрі), екскерівниця цього ж КО Наталія Бєлоусова (на колажі праворуч), ексначальник “екологічного” управління КМДА Андрій Мальований (на колажі ліворуч). Що цікаво, деякі з вищеназваних фігурантів наразі мають шанси “відтермінувати” свою відповідальність перед законом або й зовсім її уникнути: по Наконечному суд зупинив провадження, бо він несу службу в ЗСУ, Бєлоусова оголошена в міжнародний розшук через виїзд до Румунії (раніше правоохоронці вважали, що вона може втекти до росії).
Як стало відомо KВ, на 28 липня 2023 року призначено засідання ВАКС із розгляду справи щодо розкрадань бюджетних коштів на КО “Київзеленбуд”.
Відповідне слідство здійснювалося в рамках кримінального провадження №12017000000001326, яке було відкрито ще 2 вересня 2017 року і яке розслідувало Національне антикорупційне бюро України (НАБУ). Обвинувальні акти по цьому розслідуванню підготувала Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП), 5 травня 2023 року вони були направлені служителям Феміди.
Наразі в статусі обвинувачених офіційно перебувають десять осіб. Йдеться про Михайла Наконечного (гендиректор КО “Київзеленбуд” у 2016-2018 роках), Анатолія Халєєва (позаштатного радника Наконечного в цьому КО), Наталію Куракову (працювала в “Київзеленбуді” на різних посадах за часів Наконечного, у тому числі – його заступницею), Наталію Бєлоусову (гендиректорка даного КО у 2018-2019 роках), Володимира Лошманова (працівник “Київзеленбуду”, точні дані щодо його посади у відкритому доступі відсутні), Вадима Кощія, Олександра Некіпєлова (обидва – підприємці, які співпрацювали з цим КО), Андрія Мальованого (начальник управління екології та природних ресурсів КМДА у 2018-2020 роках), Ольгу Нечипоренко та Віталія Нестеренка (цих двох останніх KВ ідентифікувати не вдалося).
Фігурантам цієї справи інкримінується вчинення кримінальних правопорушень, передбачених низкою статей Кримінального кодексу (КК). Обвинувальні акти складені за ч.5 ст. 191 (заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем, вчинені в особливо великих розмірах або організованою групою), ч.3 ст. 27 ч.5 ст. 191 (організація злочину, передбаченого вищезгаданою статтею), ч. 5 ст. 27 ч.5 ст. 191 (пособництво у вчиненні злочину, передбаченого вищезгаданою статтею), ч.3. ст. 209 (легалізація (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, вчинені організованою групою або в особливо великому розмірі) та ч.2 ст. 364 (зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки). Втім, у зв’язку з тим, що в судових ухвалах “засекречені” імена та прізвища обвинувачених, достеменно встановити, кому саме і що інкримінується наразі проблематично.
Зазначимо, найбільш “суворе” покарання передбачено ч. 5 ст. 191 КК – до дванадцяти років позбавлення волі з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років та з конфіскацією майна.
Що цікаво, деякі з вищезгаданих фігурантів цього провадження мають шанси на деякий час “відтермінувати” свою відповідальність перед законом або й зовсім уникнути її.
Так, 24 травня 2023 року ВАКС зупинив провадження стосовно одного із обвинувачених (за ч.5 ст. 191 КК) у зв’язку з тим, що той з 4 липня 2022 року проходить військову службу в Збройних силах України. Його ім’я та прізвище в судовій ухвалі не уточнюються, але в документі зазначено, що ця особа є старшим лейтенантом – заступником командира стрілецької роти з морально-психологічного забезпечення однієї з військових частин. Можна припустити, що в даному випадку мова йде про Михайла Наконечного – принаймні, у серпні 2022 року ЗМІ “титрували”, його “лейтенантом і заступником командира стрілецької роти”.
Крім того, 14 червня поточного року ВАКС за клопотанням САП оголосив у міжнародний розшук ще одну фігурантку даної справи (обвинувачена за ч. 5 ст. 191 КК). Це було повязано з тим, що 3 квітня 2023 року вона виїхала з України до Румунії через КПВВ “Порубне”, дотепер не повернулась і пропустила як мінімум два засідання вказаного суду. Захисники цієї обвинуваченої протестували проти задоволення такого клопотання прокурорів. Вони, зокрема, наголошували на тому, що ця особа рятувала своє життя, адже проживала на Харківщині, яка страждає від обстрілів, і що вона як жінка могла без перешкод виїхати за кордон. Але такі аргументи не переконали служителів Феміди. В судовій ухвалі ім’я та прізвище цієї особи приховані, але, за інформацією ЗМІ, “в опалу” правоохоронців потрапила вищезгадана Наталія Бєлоусова.
Якщо такі дані підтвердяться, то можна стверджувати, що правоохоронці прогнозували такий варіант розвитку подій. Справа в тому, що ще на стадії досудового розслідування, при виборі запобіжного заходу Бєлоусовій, правоохоронці повідомляли суддям, що матеріальне становище цієї особи дозволяє їй тривалий час перебувати за кордоном. В якості підтвердження такого припущення детективи НАБУ демонстрували її декларації про доходи за період 2017-2021 років. Разом з тим, правоохоронці припускали, що Бєлоусова втече до росії (НАБУ мало дані, що протягом 2018-2021 років вона 15 разів перетинала кордон із цією державою) або на тимчасово окуповану територію Донецької та Луганської областей.
Не обійшлося у цьому провадженню і без “красивих жестів”. Наприклад, у березні 2022 року ВАКС змінив Андрію Мальованому (тоді ще був підозрюваним, наразі – обвинувачений по ч.2 ст. 364 КК України) міру запобіжного заходу із застави на особисте зобов’язання. Це було зроблено за його клопотанням, і при цьому ексначальник управління екології та природних ресурсів КМДА попросив служителів Феміди направити 340,5 тис. гривень, внесені ним на рахунок ВАКС, на спеціальний рахунок ЗСУ, який на початку повномасштабного вторгнення відкрив Нацбанк. Такі свої дії ексчиновник пояснив у тому числі бажанням допомогти українській армії.
Що встановили правоохоронці
У 2016-2018 роках КО “Київзеленбуд” здійснило низку закупівель спеціалізованої техніки – вакуумно-підмітальних електричних машин, тримерів, дорожніх пилососів, газонокосарок тощо. Постачальниками цього обладнання виступали три компанії – ТОВ “Клімтехінвест” (договори було укладено на суму близько 114 млн гривень, тут і далі – попередні дані. – KВ), ТОВ “Техноспецсервіс” (26,8 млн гривень) та ТОВ “Фірма “Скала” (48 млн гривень).
Як встановили детективи НАБУ, вже після того, як відповідні угоди на постачання були виконані, тобто коли техніка була поставлена, а грошові кошти – перераховані постачальникам, КО “Київзеленбуд” уклало зі вказаними компаніями додаткові договори щодо подовження дії вказаних угод. Цими договорами було передбачено збільшення вартості цієї техніки. Офіційними причинами здорожчання, серед іншого, називалося “підвищення курсу євро” (у випадку з ТОВ “Фірма “Скала”) та “підвищення вартості продукції, що поставлялась виробником” (у випадку з ТОВ “Клімтехінвест”).
Скріншот однієї з судових ухвал по цьому провадженню
У ході розслідування правоохоронці з’ясували, що після укладання вищезгаданих договорів із “Київзеленбудом” посадові особи ТОВ “Фірма “Скала” та ТОВ “Клімтехінвест” підписували контракти на придбання зазначеної техніки з двома чеськими (“New Life International S.r.o.” та “Tolara Trade s.r.o.”) та британською (“TD Steel company Limited”) компаніями. Проте, за інформацією детективів, фактично вся ця спецтехніка постачалася в Україну без вказаних “посередників” – тобто, італійськими та британськими компаніями-виробниками напряму. Внаслідок укладання “зайвих” контрактів, які правоохоронці прямо називають “фіктивними”, вартість відповідної техніки зросла більш ніж утричі.
Скільки коштів було “переплачено” “Київзеленбудом” в результаті таких, м’яко кажучи, маніпуляцій, в судових ухвалах точно не вказується. Але, наприклад, станом на жовтень 2020 року судово-економічною експертизою документально було підтверджено збитки цього КО на суму 14 млн гривень у результаті укладання додаткових угод з ТОВ “Клімтехінвест”. Ці збитки згадуються і в контексті співпраці “Київзеленбуду” з ТОВ “Техноспецсервіс”, але чи йде мова про зловживання з боку посадовців даної компанії, достовірно невідомо.
Разом з тим, в інших судових ухвалах по цьому провадженню згадуються збитки на суму 77,9 млн гривень, а в січні 2022 року і травні 2023 року пресслужба НАБУ повідомляла про розкрадання завдяки цій схемі 115,1 млн “бюджетних” гривень. Останні “цифри” можна вважати остаточними, але разом з тим вони дають підстави припускати, що загальна сума контрактів, укладених між “Київзеленбудом” та вищезгаданими компаніями, була більшою ніж та, яка згадується в судових ухвалах.
Під час досудового розслідування у прес-службі НАБУ повідомляли, що частину незаконно отриманих коштів учасники цієї корупційної схеми, ймовірно, перевели на рахунок фірми, зареєстрованої в Італії – “Corte Gisella S.r.l.”. За попередніми даними, в період з вересня 2017 року по травень 2018 року, на цю компанію було переведено 492,8 тис. євро, після чого частина коштів в сумі 357,1 тис. євро була використана на оплату робіт будівельною компанією “Nicolai Costruzioni S.r.l”, з якою було укладено договір на будівництво об’єктів нерухомості в місті Верона в Італії. На тому ж етапі слідства правоохоронці добилися від ВАКС накладення арешту на корпоративні права та об’єкти нерухомості цієї компанії. Мова йшла, серед іншого, про 17 будівель та споруд, з яких 9 – гаражі (автомайстерні), а інші 8 – “недобудовані блоки”.
В судових ухвалах по цьому провадженню повідомляється, що за переведення коштів до “італійської юрисдикції”, був відповідальним один із фігурантів цього провадження, який наразі є обвинуваченим по ч.3. ст. 209 КК України. При цьому, в січні 2022 року в пресслужбі НАБУ зазначали, що вищезгадана компанія “Corte Gisella S.r.l.” є підконтрольною учасникам цієї схеми, але вже в лютому того ж року правоохоронці уточнили, що ця фірма здійснювала законну діяльність, а її власники були “необізнаними у злочинних намірах”.
Зазначимо також, що ролі окремих фігурантів кримінального провадження у цих схемах правоохоронці детально не описували.
Наприклад, наразі на сто відсотків незрозуміло, з яких причин в епіцентрі їхньої уваги опинився тепер вже ексначальник управління екології та природних ресурсів КМДА Андрій Мальований. Так, у судових ухвалах уточнюється, що “Київзеленбуд” двічі звертався до цього структурного підрозділу столичної мерії з клопотанням щодо фінансування вищезгаданих “додаткових угод”, але як мінімум вперше чиновники відмовили комунальному об’єднанню в цьому. У тому числі це було пов’язано “з відсутністю документальних підтверджень підстав для збільшення суми договорів”. Надалі, як зазначають детективи НАБУ, все ж було підписано платіжне доручення, на підставі якого казначейська служба здійснила проплату цих угод, а тому, можна припустити, що саме Мальований врешті-решт погодив освоєння цих коштів.
Дійові особи
За даними аналітичної системи Youcontrol, ТОВ “Клімтехінвест” було зареєстровано у липні 2011 року. З моменту заснування і на сьогоднішній день компанія має харківську прописку. З липня 2018 року керівником цього ТОВ є мешканець Харкова Юрій Калугін, а до нього, з березня 2016 року, цю посаду обіймав його земляк, обвинувачений по вищезгаданому кримінальному провадженню Олександр Некіпєлов. Також Юрій Калугін з жовтня 2018 року є кінцевим бенефіціаром цієї компанії, змінивши на посаді її власника – все того ж Некіпєлова.
Харківське ТОВ “Технопрофсервіс” було засноване у червні 2015 року. З моменту реєстрації і до травня 2020 року керівником, засновником та кінцевим бенефіціаром цієї компанії значився харків’янин Володимир Баранець, після чого на цих постах його змінив мешканець того ж міста Сергій Мовчан, який керує та володіє цим ТОВ і на сьогоднішній день.
ТОВ “Фірма “Скала” було зареєстровано у Харкові серпні 1993 року. З квітня 2020 року керівником, засновником та кінцевим бенефіціаром цієї компанії вказано мешканця села Олексіївка Харківської області Володимира Єлізарова. До нього керівники ТОВ “Фірма “Скеля” неодноразово змінювалися, а засновниками значилися харків’яни Руслан Притико (з жовтня 2011 року до червня 2018 року) та Дмитро Рогач (з червня 2018 року до квітня 2020 року).
Ще при реєстрації ТОВ ”Фірма “Скала” його засновником був Анатолій Халєєв – тепер вже ексрадник гендиректора КО “Київзеленбуд” та ще один обвинувачений по даному кримінальному провадженню. При цьому, дана особа фактично має відношення і до двох інших компаній, що фігурують у даному кримінальному провадженню. На його зв’язках з цими харківськими “конторами” ще у 2019 році наполягала Ольга Довганич – звільнена за керівництва Наталії Бєлоусової співробітниця “Київзеленбуду”.
Халеєв – один із партнерів сина покійного мера Харкова Геннадія Кернеса Данила Привалова. За словами Ольги Довганич, Анатолій Халеєв сприяв стрімкому кар’єрному зростанню Наталії Бєлоусової з посади начальника відділу з персоналу КО “Київзеленбуд” до поста “тимчасового керівника”. І це, мовляв, пов’язане з їхніми тривалими дружніми стосунками.
Офіційні джерела замовчують, яким чином Анатолій Халєєв опинився у “Київзеленбуді”. Однак у 2019 році один з чиновників КМДА на умовах анонімності повідомив КВ, що він з’явився там, зокрема й тому, що меру Києва Віталію Кличку свого часу сподобався один із харківських парків, який був облаштований за безпосередньої участі оточення Данила Привалова.
Читайте: Харьковская команда: кто управляет “Киевзеленстроем”
Нагадаємо, з 16 липня 2019 року КО “Київзеленбуд” керує Олексій Король. До 10 грудня 2020 року він був виконувачем обов’язків генерального директора, а з 11 грудня того ж року був призначений гендиректором.
Михайло Наконечний керував цим КО з 13 липня 2016 року до 27 квітня 2018 року. Після звільнення з “Київзеленбуду” Наконечний не зник із “публічної площини” – у 2019 році він безуспішно намагався стати нардепом від нині забороненої партії “Опозиційна платформа – За життя” (№42 виборчого списку), а у 2020 році пройшов до Київради з тією ж політичною силою, вигравши вибори на окрузі №2 (Дарницький район).
Наталія Бєлоусова, яка змінила його на посаді, виконувала обов’язки гендиректора КО “Київзеленбуд” з 27 квітня 2018 року по 2 липня 2019 року. Залишивши цю посаду, Білоусова повернулася до Харкова – міста, де вона народилася, навчалася і деякий час працювала. Так, з липня 2020 року вона працювала радником гендиректора КП “Харківський метрополітен”, але чи займає вона цю посаду станом на сьогодні, у відкритих джерелах інформація відсутня.
КО “Київзеленбуд” підпорядковане управлінню екології та природних ресурсів КМДА, яким із 11 січня 2021 року керує Олександр Возний.
Його попередником був вищезгаданий Андрій Мальований, який очолював цей структурний підрозділ столичної мерії з 26 липня 2018 року по 21 травня 2020 року. Після звільнення, з травня 2020 року по 3 листопада 2021 року, Мальований керував Державною екологічною інспекцією України. Сферу екології столиці вже дуже давно займається заступником голови КМДА Петром Пантелеєвим.
Фото: колаж КВ