Депутати Київської обласної ради збільшили вартість опалення для обласних тепломереж і компенсували їм різницю у тарифах для населення. Часткову компенсацію спрямували до міських бюджетів. Кошти одержали лише 24 громади, які централізовано забезпечують населення теплом. Місцева влада вказує на проблеми утримання бюджетної сфери, вартість газу для якої також суттєво зросла. Ситуація дедалі критичніша, очільники громад сподіваються, що область і тут простягне їм руку допомоги.
Нові тарифи
Як стало відомо KV, 21 жовтня депутати Київської обласної ради прийняли рішення “Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії комунальному підприємству Київської обласної ради “Переяслав-Хмельницьктепломережа”, комунальному підприємству “Києво-Святошинська тепломережа” Київської обласної ради”.
Так, згідно додатків до рішення, для КП “Переяслав-Хмельницьктепломережа” було встановлено тариф за 1 Гкал без ПДВ у розмірі: для категорії “бюджетні установи та організації” 3 766,72 гривень, для категорії “інші споживачі” – 4 865,93 гривень, для категорії “населення” – 2 579,28 гривень.
Тарифи на теплову енергію, що діяли раніше, вказані на сайті тепломережі з урахуванням ПДВ.
Для КП “Києво-Святошинська тепломережа” встановлено тарифи: для бюджетних установ та організацій – 3 691,37 гривень, для інших споживачів – 5 058,97 гривень, для населення – 2 533,74 гривень без ПДВ за 1 Гкал.
При цьому раніше тариф для населення становив 1 287,89 гривень, для бюджетних установ та організацій – 2 338,48 гривень, для інших споживачів – 2 347,45 гривень за 1 Гкал з ПДВ.
Як розповів у коментарі KV депутат Київоблради (“За Майбутнє”), голова постійної комісії з питань управління комунальною власністю, приватизації, житлово-комунального господарства та впровадження енергозберігаючих технологій Володимир Сабадаш, для населення тариф не виріс.
“Тарифи підняли до економічно обґрунтованих, не зачіпали лише тариф для населення. Він виріс для тепломереж. Різниця буде компенсуватись із обласного бюджету та бюджетів громад”, – каже він.
У коментарі депутат облради Олександр Колодій (ВО “Батьківщина”) розповів, що тарифи для обласних КП не піднімались роками.
“Наразі ми підняли тарифи для тих підприємств, які перебувають у підпорядкуванні облради. Оскільки деякі особи страждають популізмом, тарифи не піднімались роками. І через це ми змушені їх підняти відразу на значну суму”, – каже він.
Компенсація тепломережам
Також депутати Київоблради прийняли чергові зміни до Київської обласної цільової програми підтримки підприємств спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Київської області і запобігання їх банкрутству на 2020-2022 роки. У вересні обласні депутати вже надавали фінансову підтримку своїм КП на погашення боргів, а саме: “Управління споруд”, “Переяслав-Хмельницьктепломережа” та “Кагарликтепломережа”.
У додатку до рішення вказано, що цього разу вже по 4 млн гривень з обласного бюджету на погашення заборгованості за спожитий природний газ перед АТ “Національна акціонерна компанія “Нафтогаз України” та АТ “Оператор газорозподільної системи “Київоблгаз” одержать КП “Переяслав-Хмельницьктепломережа” та КП “Києво-Святошинська тепломережа”.
Читайте: Проєкт “Децентралізація”: тепломережі столичного регіону загрузли у боргах
Кошти громадам
Крім того, на засіданні позачергової сесії депутати проголосували за часткове відшкодування різниці в тарифах на послуги з постачання теплової енергії населенню, встановлених на 2021 рік.
Як повідомила на своїй сторінці у Facebook голова Київоблради Наталія Гунько, тергромади Київщини одержать з обласного бюджету 19 мільйонів гривень.
“24 громади області отримають відшкодування в розмірі від 5 до 13% від необхідної суми. Це кошти, які розраховані тільки до кінця цього року. Тобто при формуванні бюджету 2022 ми також будемо розглядати можливість відшкодувати різницю в тарифах для громад Київщини до кінця опалювального сезону”, – говорить вона.
І як додав у коментарі KV депутат облради Олександр Колодій, таке рішення обласна влада прийняла, виходячи із неодноразових звернень місцевого самоврядування зарадити ситуації щодо різкого зростання цін на паливо.
“Асоціація міст, міські голови та голови громад неодноразово звертались до Київської обласної ради щодо компенсації різниці в тарифах у зв’язку із зростанням вартості енергоносіїв, заробітної плати та іншого. Тому таку компенсацію ми виділили. Ті міські, селищні та сільські громади, які подали відповідні заяви, кошти одержали”, – говорить депутат.
У додатку до рішення “Про затвердження Програми фінансової підтримки місцевих бюджетів Київської області з часткового відшкодування різниці в тарифах на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води населенню, встановлених уповноваженими органами на 2021 рік” визначено перелік громад, що одержали компенсації.
Так, найбільше коштів одержить Білоцерківська громада – КП БМР “Білоцерківтепломережа” виділено 5,3 млн гривень. Комунальне підприємство Броварської громади “Броваритепловодоенергія” отримає 3,09 млн гривень, КП “Бориспільтепломережа” Бориспільської громади – 1,9 млн гривень.
Підприємству Вишневої громади “Вишнівськтеплоенерго” було виділено 1,6 млн гривень. По 1,1 млн гривень спрямують підприємствам Славутицької та Вишгородської громад – “Управління житлово-комунального господарства” та “Вишгородтепломережа”.
Бучанській громаді виділено 993,3 тис. гривень на три підприємства: приватному комунально-побутовому підприємству “Теплокомунсервіс”, ТОВ “Ліневич Груп Сервіс”, “Теплоенергопостач” Ірпінської міської ради.
Трохи менше коштів має Обухівська громада – 973 тис. гривен. Вони будуть розподілені між двома підприємствами – ПАТ “Енергія” та ТОВ “Тепло-Енергопостач”. КП “Васильківтепломережа” Васильківської громади виділять 623,3 тис. гривень.
Два підприємства буде профінансовано в Ірпінській громаді на загальну суму 572 тис. гривень – приватне КПП “Теплокомунсервіс” та “Теплоенергопостач”. КП “Боярське головне виробниче управління житлово-комунального господарства” Боярської громади збагатиться на 407,3 тис. гривень.
По 225 тис. гривень нададуть КП “Керуюча компанія Новосілки” Чабанівської громади та “Управління житлово-комунального господарства “Біличі” Коцюбинської громади.
Борщагівська громада одержить 192,2 тис. гривень для підприємств КП “Борщагівка” та “Софія”. Трохи менше, 173 тис. гривень, виділено КП “Богуславське житлово-комунальне підприємство” Богуславської громади. Майже однакові суми отримали “Виробниче управління житлово-комунального господарства-1” Узинської громади та Приватне комунально-побутове підприємство “Теплокомунсервіс” Глевахівської громади та – 158 і 102,5 тис. гривень відповідно. У розпорядженні Гостомельської громади буде 102 тис. гривень також надані для “Теплокомунсервісу”.
Значно менші суми у громад Тетіїва (КП “Тетіївтепломережа”) – 62,3 тис. гривень, Володарки (КП “Володарка”) – 46,2 тис. гривень та Баришівки (КП “Баришівкатепломережа”) – 35 тис. гривень.
Мізерні суми компенсації мають громади Яготина (КП “Яготинтепломережа”) – 13,9 тис. гривень, Білогородки (“Комбінат комунальних послуг с. Білогородка”) – 5 тис. гривень та Ставища (Ставищенське житлово-комунальне підприємство) – 2,5 тис. гривень.
Та все ж за словами заступника голови Яготинської міської громади Сергія Овчаренка, ця кошти нададуть суттєву підтримку громадам на той час, доки не запрацюють обіцяні державою компенсаційні заходи.
“Відбулося засідання АМУ в Київській області. Мер Бучі підняв питання, щоб обласна рада прийняла програму, щоб хоча б частково виділити кошти на компенсацію. Пропозицію підтримали. Коли почнуть надходити кошти – наразі важко сказати. Програма, звичайно, не панацея, але це буде значна допомога громадам, щоб компенсувати різницю в тарифах, додатково до державної підтримки. Адже, що таке Меморандум – це угода про наміри. Поки що це лише документ, який не врегульовує питання виділення компенсації на різниці в тарифах. Як розповіли нам в КОДА, наразі вони очікують на відповідну постанову Кабміну, яка й врегулює це питання. На сьогодні декларується, що всім нададуть компенсацію на різницю в тарифах і, вірогідно, що її розпочнуть виплачувати починаючи з 1 січня наступного року. Наша теплогенеруюча компанія поки що надає тепло, виходячи із здійснених проплат”, – говорить він.
У коментарі ж KV голова Бучанської міської громади, член правління в Асоціації міст України Анатолій Федорук також підтвердив, що загалом передбачено два компенсаційних механізми для громад як на державному, так і на обласному рівнях. І саме Асоціація міст України виступила ініціатором для надання громадам компенсації щодо відшкодування часткової різниці в тарифах на тепло на обласному рівні.
“Для того і є асоціація міст, як громадський колективний орган, який представляє інтереси місцевого самоврядування, територіальні громади. Тож персональні якісь звернення робити не варто, тому що саме асоціація покликана обстоювати їхні інтереси. І дійсно, виходячи з проблематики, з якою зіткнулася кожна громада на переддень опалювального сезону, одержавши такі ціни на газ, енергоносії, провівши внутрішній аналіз по кожній громаді: а скільки ж з місцевого бюджету потрібно передбачати коштів, асоціація звернулася до обласної державної адміністрації, обласної ради і знайшла підтримку. Була схвалена програма і майже 20 мільйонів гривень передбачили в обласному бюджеті як компенсацію для громад. Чому саме така кількість? Тому що не всі громади на Київщині мають централізовану систему опалення. Тому, де сукупно є централізоване теплопостачання, і була передбачена пропорційна компенсація, виходячи з методики, яку теж було схвалено на профільній депутатській комісії, а саме: 75 гривень за вартість однієї гігакалорії без ПДВ”, – каже він.
А ось наскільки задоволена сумою компенсації саме Бучанська громада, стане зрозуміло після того, як пройде опалювальний сезон на території у квітні-травні наступного року. Наразі ж тергромада має кілька компенсаційних джерел для стабільного проходження опалювального сезону.
“На державному рівні були визначені у Меморандумі фіксовані ціни для бюджетної сфери та населення. І передбачена низка додаткових компенсаційних заходів: 4% ПДФО, 13,4% акцизний податок та інші механізми, які передбачать у Бюджетному кодексі. Як відомо, 4% ПДФО почнуть надходити до місцевих бюджетів лише з січня наступного року. Одержать їх, навіть, ті громади, що не мають централізованого опалення. Це – успіх та перемога місцевого самоврядування у відносинах з урядом, що дає зміцнити базу оподаткування місцевого самоврядування. Тому область саме і передбачила компенсацію на цьому етапі саме на поточний рік для підтримки органів місцевого самоврядування. Тож ми маємо на меті пройти опалювальний сезон успішно, аби наші громадяни не відчули зростання ціни на тепло, виходячи з ціни на газ, яка нині є на світовому ринку”, – резюмував очільник громади.
За бортом
Також KV поцікавилася у керівників громад, які не одержали компенсації, чи зверталися вони до облради із проханням надати відповідну фінансову підтримку і яка загалом у них ситуація із зростанням тарифів на опалення.
Як вдалося дізнатися KV, у більшості цих громад майже відсутня централізована система опалення, а переважає більш індивідуальна, або встановлені мережі із альтернативними джерелами опалення чи ж послуги надають приватні компанії.
Та у громадах зізнаються, наразі їх куди більше хвилює питання утримання бюджетної сфери, вартість газу для якої також суттєво зросла. Ціна питання подекуди досягає понад 2 млн гривень. І цю проблему місцеве самоврядування вже також озвучило на обласному рівні влади.
Голова Фастівської міської громади Михайло Нетяжук:
Справа в тому, що у нас “Фастівтепломережа” практично не обслуговує споживачів першої категорії, тобто населення. Відповідно й обрахунку по різниці в тарифах неможливо здійснити, тому що її, як такої, де-факто практично і не має. На все місто лише близько 20 квартир обслуговується саме тепломережею. З цієї причини і не подавали на компенсацію. Громада зверталася, але з приводу того, щоб обласна рада також розглянула можливість компенсації за опалення саме бюджетних закладів та установ. Адже вартість газу для бюджетної сфери також суттєво зросла – більш ніж удвічі. І йдуть додаткові витрати саме на комунальну сферу, тобто другу групу споживачів. На превеликий жаль, поки що це питання залишається невирішеним. У зв’язку з цим по громаді залишаються незакритими понад 13 млн гривень незабезпеченості. Ми вже провели сесію міської ради і внесли зміни до бюджету для того, щоб перенаправити кошти на покриття енергоносіїв. Довелося навіть знімати деякі кошти із заробітних плат, щоб закрити хоча би листопад. Але вже у грудні ми прогнозуємо дефіцит. Тож зараз вже звертаємося і до Кабміну, КОДА, Київоблради з приводу того, щоб влада підтримала місцеві бюджети саме у площині розрахунку за енергоносії.
Голова Немішаївської селищної громади Петро Перевозник:
У кожного жителя громади встановлені котли для індивідуального опалення. Кабмін забезпечує стабільне проходження цього сезону з гарантованою сталою ціною на газ. Залишаються лише комунальні підприємства, які обслуговують і постачають тепло до багатоповерхівок, де встановлена централізована система опалення. У громаді ми маємо лише один такий будинок. Ним займається комунальне підприємство і окремо – ОСББ. Тому великої потреби в компенсації у громади не було. Ми потребуємо відшкодування для бюджетної сфери, для якої встановлена ціна у розмірі 16 800 гривень за 1 тис. кубометрів. Це питання ми вже обговорили з губернатором, відпрацьований механізм компенсації, який запрацює після нового року. Крім того, з нового року до громад надходитиме вже 64% ПДФО. Ці додаткові 4% нам також нададуть змогу відшкодувати різницю в тарифах. Ми маємо загалом невелику різницю. І до речі, для населення вона складає всього на всього 180 тис. гривень, яку ми здатні покрити. Велика різниця саме у розрізі бюджетних установ – 2 млн гривень.
Голова Золочівської сільської громади Олександр Лазаренко:
Нам пощастило – у трьох селах нашої громади не має централізованого опалення, тому такого питання у нас не виникало. Кабмін надає компенсацію і громадяни можуть закуповувати газ індивідуально по хорошій ціні. Та встановити електроопалення до трьох тисяч, це що стосується саме тих, хто користується електрокотлами. Нас турбує більше бюджетна сфера. Тут дійсно є проблема, бо, на жаль, не має бажаючих брати участь у конкурсі щодо постачання тепла до цих установ за низькою ціною. Громада вже двічі оголошувала тендер із закупівлі газу. Наскільки відомо, наразі “Нафтогаз” вивчає подібні пропозиції і можливості, адже з ними наразі не має таких прямих договорів. Не всі підприємства працюють із бюджетною сферою, і не дуже висловлюють таке бажання.
Нагадаємо, як раніше повідомляла KV, початок нового опалювального сезону став значним викликом для більшості громад. Упродовж року громади Київщини оббивали владні кабінети у пошуках грошей на утримання освітньої мережі. Більшості вже вкрай не вистачає субвенції на виплати заробітних плат вчителям, немає у бюджеті й коштів на енергоносії школам. Субвенції нині вистачає лише малим громадам і тим, хто встиг оптимізувати освітні заклади. Швидке зростання цін на газ теж значно здорожчало утримання закладів освіти. Тож в громадах запевняли – без дотації не протримаються до весни.
Читайте: Кабмин “зафиксировал” октябрьские и ноябрьские цены на газ для населения и бюджетников
Через затримку погодження річних лімітів споживання газу комунальники в Броварах взагалі були змушені відкласти початок опалювального сезону.
А у Вишгороді загалом сума платежів за тепло могла зрости на 35%. Та у ході сесійного засідання депутати вирішили залишити діючими минулорічні тарифи і не збільшувати його для населення. Громада пообіцяла компенсувати КП різницю у тарифах з місцевого бюджету.
Читайте: Зима близько: на Київщині стартувала підготовка до опалювального сезону
Фото: колаж KV