Не поділили гроші: столичний “ГІОЦ” та одеський “Герц” заплутались в “білінгових” підрядах

Не поділили гроші: столичний “ГІОЦ” та одеський “Герц” заплутались в “білінгових” підрядах

Столичне КП “ГІОЦ” активно судиться зі своїми підрядниками – одеськими ТОВ “Герц” і ТОВ “ФК “Герц”. Протягом останніх двох років сторони не можуть знайти порозуміння стосовно умов договорів щодо надання в Києві білінгових послуг (продаж електронних квитків та прийом комунальних платежів). Через це “комунальники” і вказані компанії вже мають взаємні фінансові претензії на суму більше 15 млн гривень. Очевидно, що головною причиною такої ситуації є те, що відповідні угоди були складені так, щоб надалі їхні умови можна було по-різному тлумачити. Примітно, що наразі ТОВ “Герц” керує ексочільник КП “ГІОЦ” Віталій Козубський (на колажі праворуч), при якому ці договори підписувалися та який є обвинуваченим в рамках кримінального провадження щодо багатомільйонних “бюджетних розпилах” при впровадженні муніципальної системи управління ліфтами.

Як стало відомо KВ, протягом 2020-2022 років КП “Головний інформаційно-обчислювальний центр” (“ГІОЦ”) активно судиться зі своїми підрядниками ТОВ “Герц” і ТОВ “Фінансова компанія (ФК) “Герц”.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Мова йде мінімум про 8 судових справ, у яких вказане столичне КП виступає як у ролі позивача, так і в ролі відповідача. В рамках цих проваджень КП “ГІОЦ” вимагає від служителів Феміди стягнути зі вказаних компаній 5,4 млн гривень, а ТОВ “Герц” і ТОВ “ФК “Герц” у свою чергу намагаються добитися стягнення з цього КП грошових коштів у сумі 9,7 млн гривень. На рівні судів першої інстанції майже усі ці провадження закінчилися для обох сторін безрезультатно – служителі Феміди відмовили їм у задоволенні позовів. Втім, більшість цих судових спорів наразі розглядаються судами апеляційної та касаційної інстанцій.

Так, зокрема, 15 липня 2022 року Господарський суд Одеської області відмовив КП “ГІОЦ” у задоволенні його позову до ТОВ “Герц” про стягнення 442,6 тис. гривень. Ці грошові кошти у столичному КП вважають “переплатою”, яку вказана компанія неправомірно отримала у якості винагороди у розмірі 1% від вартості розповсюджених електронних квитків для проїзду в громадському транспорті Києва (відповідно до договору від 20 січня 2020 року). 

В суді представники позивача пояснили, що вказана сума заборгованості утворилася через те, що ТОВ “Герц” протягом січня-червня 2020 року здійснювало реалізацію квитків через платіжні термінали комплексного самообслуговування та інформаційну систему “Особистий кабінет “, які знаходяться в комунальній власності Києва і обслуговуються КП “ГІОЦ”, на що у цієї компанії не було повноважень. Втім, аргументи юристів столичного КП не подіяли на служителів Феміди.

Крім того, КП “ГІОЦ” намагалося стягнути з ТОВ “ФК “Герц” грошові кошти в сумі 3,4 млн гривень. В задоволенні цього позову все той же Господарський суд Одещини відмовив столичним комунальникам 4 серпня 2022 року. Ці грошові кошти у КП “ГІОЦ” також вважають “переплатою”, яку його підрядник з липня 2018 року по червень 2020 року несправедливо отримав при зборі житлово-комунальних платежів від киян. 

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

В рамках відповідної угоди від 7 серпня 2017 року ТОВ “ФК “Герц” фактично є посередником між “ПриватБанком” і КП “ГІОЦ” при отриманні вищевказаних платежів, за що вказана компанія отримує відсотки з кожного такого платежу. При цьому, у КП “ГІОЦ” вважають, що за договором мова йде про 0,5%, тоді як ТОВ “ГІОЦ” начебто вказувало в актах приймання виконаних робіт 1%, і тому, відповідно, отримувало більше грошових коштів, ніж потрібно. Проте, довести на суді справедливість своїх вимог юристи столичного КП поки не змогли.

Єдиною успішним позовом, хоча б для однієї сторони, є справа про стягнення з КП “ГІОЦ” грошових коштів у сумі 8,9 млн гривень, яка була ініційована ТОВ “Герц”. Рішення про задоволення цих вимог було прийнято Господарським судом Києва 2 червня 2021 року, наразі справа знаходиться на розгляді в Касаційному господарському суді.

Як вважають у ТОВ “Герц”, ця заборгованість виникла при наданні ним послуг з інформаційно-технологічного супроводження програмного забезпечення “Автоматизованої системи оплати проїзду” (“АСОП”). Відповідно до умов договору від 7 травня 2020 року, за цю роботу вказана компанія мала б, зокрема, отримувати від КП “ГІОЦ” 1% від суми платежів, що сплачені пасажирами за використання електронного квитка. Втім, протягом серпня-грудня 2020 року комунальне підприємство не перерахувало ці грошові кошти своєму підряднику. 

На суді представник столичного КП пояснив, що у ТОВ “Герц” неправильно трактують умови договору. Мовляв, у цій компанії вважають, що 1% необхідно визначати від суми коштів, яку пасажири сплатили на поповнення транспортних карток незалежно від того, чи користувалися пасажири послугами з проїзду в громадському транспорті. Разом з тим, у КП “ГІОЦ” були впевнені, що насправді цей відсоток потрібно розраховувати від суми коштів, отриманих від пасажирів, які фактично скористалися транспортними послугами. Але такі доводи не знайшли підтримки в суді.

Зазначимо, в усіх випадках спори фактично виникли через різні тлумачення умов договорів. Відповідно, можна припустити, що ці угоди навмисно укладалися так, щоб надалі можна було маніпулювати способами їхньої реалізації та сумами ймовірних доходів. Про це, наприклад, може свідчити той факт, що в судах оспорювалося “невірне” виконання договорів лише протягом певних періодів. Адже ніщо не заважало сторонам робити усе, що завгодно впродовж усього терміну реалізації угод.

Монополісти-мільйонники

За інформацією бази даних публічних закупівель Clarity-Project, із 2016 року, з моменту введення в дію системи Prozorro, ТОВ “Герц” уклало з різними державними та комунальними структурами України 60 договорів на суму більш ніж 316 млн гривень. Серед головних клієнтів цієї компанії – столичний комунальний концерн “Центр комунального сервісу” (15 договорів на суму 146,6 млн гривень), згадане вище КП “ГІОЦ” (18 договорів на суму 143,6 млн гривень), а також КП “Київпастранс” (2 договори на суму 18 млн гривень).

У свою чергу, ТОВ “ФК “Герц” за останні роки отримало від “бюджетних структур” України 8 підрядів на суму 174,7 млн гривень. Переважну більшість цих коштів – 174,3 млн гривень – компанія отримала можливість освоювати в рамках договору з КП “Київтеплоенерго” від 1 січня 2022 року. Відповідно до цієї угоди, ТОВ “ФК “Герц” до 31 грудня поточного року має надавати вказаному підприємству фінансові консультації, приймати від громадян платежі на сайті цього КП, обробляти їх для подальшого переказу даному підприємству тощо. 

При цьому, як неодноразово повідомляла КВ, ТОВ “Герц” і ТОВ “ФК “Герц” фактично є монополістами на ринку білінгових послуг в столиці (прийом оплати різноманітних послуг в режимі онлайн, наприклад – через банківські картки), які замовляють підконтрольні КМДА структури. 

Так, дані компанії впроваджували та обслуговують згадану вище “АСОП”, а також “Автоматизовану систему прийому та обліку комунальних платежів”, “Єдину системи автоматизованих нарахувань оплати за комунальні послуги” тощо. Відповідні угоди найчастіше укладалися зі столичними КП без проведення конкурсних процедур, адже ці компанії мають авторські права та права інтелектуальної власності на дані програми, а тому формально не мають конкурентів на території України. 

Таке активне співробітництво дає можливість ТОВ “Герц” і ТОВ “ФК “Герц” отримувати в Києві не лише бюджетне фінансування за реалізацію договорів підряду, а й заробляти на різного роду винагородах – наприклад, тих, через які наразі тривають судові спори. Наразі інформація щодо точних розмірів таких доходів у відкритих джерелах відсутня, але, наймовірніше, мова йде про десятки або навіть сотні мільйонів гривень на рік. У зв’язку з цим та іншими причинами окремі представники влади неодноразово виражали сумніви щодо доцільності використання послуг “посередників” при прийомі столичними комунальними структурами різноманітних платежів.

Так, у 2016 році депутат Київради Денис Москаль (у VIII та IX скликаннях обирався від “ВО “Батьківщина”) направив звернення до КМДА із вимогою пояснити, на яких підставах у столиці облік та прийом платежів за житлово-комунальні послуги почали приймати приватні компанії. Серед таких народний обранець називав і ТОВ “Герц”. Тоді Москаль звернув увагу чиновників на те, що вартість послуг у таких компаніях значно вища, ніж у КП “ГІОЦ”, і що згадані вище білінгові відсотки йдуть “у кишені” приватних структур (раніше вони де-факто залишалися в міській скарбиниці, адже їх отримувало КП “ГІОЦ”). 

Читайте: С молчаливого согласия КГГА КП “ГИВЦ” вытесняют с рынка биллинговых услуг

Схожі питання в 2019 році міському голові Києва Віталію Кличку озвучив нардеп Олексій Кучеренко (фракція “ВО “Батьківщина”). Тоді народний обранець повідомив очільнику столиці, що мешканці міста стурбовані тим, що на платіжках за послуги з утримання будинків та прибудинкових територій, а також у касових чеках при купівлі електронних квитків на проїзд в громадському транспорті зазначено реквізити приватної фірми – ТОВ “ФК “Герц, а не безпосередніх постачальників послуг – комунальних підприємств. Кучеренка тоді також зацікавило, який відсоток одержує це ТОВ за надання послуг, скільки коштів ним уже отримано, а також чи передавалися “ФК “Герц” персональні дані киян.

Читайте: Кличко просят объяснить, почему киевляне платят за коммуналку и Е-билеты через частного посредника

Крім того, ще у 2017 році аудитори КМДА повідомляли, що в результаті прийому комунальних платежів через “посередників” (у тому числі ТОВ “Герц” і ТОВ “ФК “Герц”) економічну вигоду отримують не КП “ГІОЦ”, як повинно було би бути, а ті самі “посередники”. Ці та інші фактори призвели до того, що в 2014-2016 роках дане КП недоотримувало доходи.

Читайте: Столичный “ГИВЦ” погряз в финансовых нарушениях

Керівники столичних комунальних структур співпрацю з ТОВ “Герц” пояснюють просто – мовляв, самі не можуть виконувати відповідну роботу. Наприклад, у 2020 році директор КК “Центр комунального сервісу” Андрій Щербина розповів, що КП “ГІВЦ” не має фінансової ліцензії Нацбанку, а тому це підприємство не може здійснювати фінансові операції. “Теоретично “ГІОЦ” може отримати таку ліцензію, але це коштуватиме чимало та ляже навантаженням на плечі споживачів”, – заявив Щербина.

Читайте: Андрей Щербина: “Благодаря удобству наших онлайн-сервисов, киевляне стали более ответственными и перестали слушать призывы не платить за ЖКУ”

Хто отримує доходи

За даними аналітичної системи Youcontrol, одеське ТОВ “Герц” було засноване в грудні 1999 року. Керівником цієї компанії вказано Віталія Козубського (на колажі праворуч), засновником – підприємство з іноземними інвестиціями “Аверс”, кінцевими бенефіціарами – мешканця міста Татарбунари Одеської області Геннадія Беседовського та одесита Костянтина Ткача (на колажі в центрі). У свою чергу ТОВ “ФК “Герц” було зареєстроване в Одесі у квітні 2015 року. Керівником цієї компанії є Ганна Сушкіна, засновником – вказане вище ТОВ “Герц”, співвласниками – все ті ж Беседовський і Ткач.

Зазначимо, до з березня 2021 року по липень 2022 року керівником ТОВ “Герц” було вказано одесита Дмитра Нікітіна. Він же раніше, до липня 2022 року, був зазначений у переліку співзасновників цієї компанії. Нікітін є колишнім заступником голови Одеської облради – у 2007 та 2008 роках. 

Читайте: КП “ГИВЦ” отдаст 7 млн гривен компании из окружения Труханова за пользование программой приема коммунальных платежей

В 2015 році радник Прем`єр-міністра України (Арсенія Яценюка) Олександр Малін (працював заступника голови Одеської ОДА за часів президента-втікача Віктора Януковича) просував Дмитра Нікітіна на посаду керівника державної “Укрпошти”. За даними “Одеса-медіа”, Костянтин Ткач і Дмитро Нікітін входят до сотні найбільш впливових одеситів.

Крім того, ТОВ “Ремус-С”, яка належить Ткачу, була замовником будівництва “п’ятиповерхового адміністративного будинку з інфраструктурою для відпочинку” на схилах елітного одеського мікрорайону Відрада, яке декілька років тому викликало значний суспільний резонанс та увагу правоохоронних органів.

В 2021 році “Думская.нет” (пов’язують з народним депутатом Олексієм Гончаренком, який є членом фракції “Європейська солідарність”, а до Революії Гідності був членом Партії регіонів та заступником голови Одеської облради від цієї партії) повідомляла, що Нікітін і Ткач є партнерами Володимира Галантерника – депутата Одеської облради V скликання від партії “Наша Україна”, мультимільйонера, відомого одеського бізнесмена, якому належать, зокрема, ринки “Привоз” і “7-й кілометр”, та який наразі проживає в Лондоні.

Видання “Новоє врємя” у 2021 році назвало Галантерника “неофіційним господарем Одеси”. Таку характеристику він отримав після того, як став фігурантом кримінального провадження щодо незаконного заволодіння землею, яка знаходиться в комунальній власності громади Одеси. Наприкінці 2021 року Галантерник отримав підозру та був заочно заарештований. Разом з ним про підозру правоохоронці повідомили декільком високопосадовцям, у тому числі – меру Одеси Геннадію Труханову. За попередніми даними слідства, група цих осіб нанесла одеській громаді збитки на суму 689 млн гривень.

У свою чергу, нинішній керівник ТОВ “Герц” Віталій Козубський є не чужою для КП “ГІОЦ” людиною. Так, із листопада 2015 року по травень 2016 року він працював заступником начальника планово-фінансового департаменту КП “ГІОЦ”, а з 13 липня 2016 року по 12 липня 2020 року очолював дане підприємство, змінивши на цій посаді Валерія Місаня.

Зазначимо, Віталій Козубський наразі є обвинувачуваним в рамках кримінального провадження за фактами можливих “бюджетних розпилів”, допущених керівництвом КП “ГІОЦ”. Як повідомляла KВ, у 2018 році, це підприємство втратило орієнтовно 20,8 млн гривень при впровадженні комплексу “Оперативно-диспетчерське обслуговування житлового фонду та систем управління, контролю та забезпечення безпеки ліфтового обладнання”. В епіцентрі уваги правоохоронців опинилися ще декілька осіб, у тому числі керівник підрядника ТОВ “Українські Бізнес Комунікації” Єгор Бургомістренко. Обвинувальні акти у відношенні фігурантів провадження знаходяться на розгляді Вищого антикорупційного суду України. Засідання цього суду по даному питанню повинно було відбутися ще 26 жовтня 2022 року, але чи відбулося воно, наразі на сайті “Судової влади України” та Держреєстрі судових рішень не уточнюється.

Читайте: СБУ вменяет директору КП “ГИВЦ” Виталию Козубскому растрату более 20 млн гривен

Втім, ВІталій Козубський в інтерв’ю КВ катогрично спростував всі звинувачення на свою адресу.

Читайте: Виталий Козубский: “Единый е-билет в Киеве уже внедрен”

Після звільнення Козубського, з 12 липня 2020 року, обов’язки директора КП “ГІОЦ” виконує перший заступник керівника цього підприємства Оксана Мисак. 

Дане КП знаходиться в підпорядкуванні Департамента інформаційно-комунікаційних технологій (ІКТ) КМДА, який з 27 серпня 2021 року очолює Олег Половинко. Раніше, з 3 березня 2017 року по 29 квітня 2020 року, цю структуру очолював скандально відомий Юрій Назаров. Саме за часів роботи останнього столичні КП, які підпорядковані Департаменту ІКТ КМДА, отримували сотні мільйонів гривень на “цифровізацію” Києва, що нерідко призводило до скандалів. Один із таких – кримінальне провадження за фактами присвоєння бюджетних коштів при впровадженні в столиці системи управління та контролю мереж зовнішнього освітлення.

Читайте: Полтора миллиарда из воздуха: как столичный бюджет расплачивается за работу Юрия Назарова 

Діяльність Департамента ІКТ КМДА з 2 квітня 2021 року контролює заступник голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень Петро Оленич.

Фото: колаж KВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Оцифрування та електронні замки: у Києві визначились з управлінням комунальною власністю до кінця 2027 року
Оцифрування та електронні замки: у Києві визначились з управлінням комунальною власністю до кінця 2027 року
09:00 Нещодавно столична міськрада ухвалила програму управління об’єктами комунальної власності, розраховану на період 2025-2027 років. Усього на її реалізацію планується витратити 251,3 млн гривень,…
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
Справи насущні: скільки та на що у листопаді 2024-го витрачала Баришівка
09:00 В листопаді бюджетні замовники селища Баришівка на Броварщині уклали договорів на кругленьку суму – понад 26 млн гривень. Найбільше грошей спрямували на облаштування…
Banner
QlU7mDx4