Київрада підтримала дострокове припинення повноважень заступника міського голови Києва – секретаря міськради Володимира Бондаренка. Це було зроблено “демонстративно”: спочатку депутатський корпус не підтримав відповідну ініціативу фракції “Слуга народу”, а потім “позитивно проголосував” за задоволення такої ж заяви самого Бондаренка. Обговорення цих питань супроводжувалося взаємними звинуваченнями з боку фракцій “УДАР”, від якої тепер вже екссекретар був обраний до міськради, та “Слуга народу” – у торгівлі голосами, спробах узурпувати владу тощо. Про звільнення Бондаренка у міськраді заговорили після оприлюднення правоохоронцями і журналістами деталей операції “Чисте місто”, в рамках якої розслідуються “земельні махінації” в столиці – мовляв, цей посадовець міг відіграти одну з ключових ролей у таких порушеннях. Паралельно з цим стало відомо, що “УДАР” ініціюватиме звільнення голови “Слуги народу” в Київраді Андрія Вітренка з посади голови бюджетної комісії.
Як стало відомо КВ, під час сьогоднішнього позачергового пленарного засідання Київрада підтримала дострокове припинення повноважень заступника голови столиці – секретаря міськради Володимира Бондаренка за його ж заявою.
За це проголосував 81 депутат. До цього депутатський корпус не підтримав питання про дострокове припинення повноважень, яке було ініційоване фракцією “Слуга народу”. Ініціатива цієї політисилии голосувалася в таємному режимі через бюлетені: “за” звільнення Бондаренка проголосували всього 34 (необхідний мінімум – 61 голос) депутатів із 96 депутатів, які взяли участь у цьому акті волевиявлення. Ще 23 народних обранців віддали свої голоси проти, решта 38 – утримались. При цьому, Володимир Бондаренко зберігає статус депутата Київради.
У своїй промові він подякував виборцям і сесійній залі за довіру, але при цьому зазначив, що має піти з посади сам заради того, щоб міськрада продовжила свою роботу. Крім того, тепер вже екссекретар Київради продемонстрував депутатам витяг про те, що він не є підозрюваним у кримінальних правопорушеннях.
При цьому, Володимир Бондаренко звинуватив голову фракція “Слуга народу” Андрія Вітренка у тому, що той сам “торгував голосами” (в контексті гучної справи про земельні махінації в столиці, про яку мова йтиме нижче. – КВ) і що ця політсила в міськраді погрожувала депутатам створити нові проблеми, якщо питання звільнення секретаря не буде вирішено. Також екссекретар заявив, що такі дії “Слуги народу”, мовляв, направлені на узурпацію влади в столиці – наприклад, шляхом незаконної передачі усіх повноважень з управління містом Київській міській військовій адміністрації (КМВА), яку очолює Тимур Ткаченко.
“Майже 5 років ми працювали разом. У нас багато перемог і здобутків. Але є ряд невирішених проблем. Я хотів би перепросити у зали за можливі помилки. І якщо образив, також хотів би перепросити, бо це не було зроблено зумисно. Нашу роботу хочуть заблокувати, аби всупереч закону передати повноваження військовій адміністрації, аби усунути міського голову від управління Києвом і аби завести в цю залу потрібну людину”, – заявив Володимир Бондаренко.
У свою чергу, очільник фракції “УДАР” у Київраді Дмитро Білоцерковець у сесійній залі прямо назвав прізвище особи, яка хоче “узурпувати владу в Києві” – йдеться про голову Офісу Президента (ОП) України Андрія Єрмака. Також він заявив, що його політсила починає процедуру відкликання Андрія Вітренка з посади голови комісії Київради з питань бюджету, соціально-економічного розвитку та інвестиційної діяльності.
У фракції “Слуга народу” озвучені Бондаренком та Білоцерковцем факти прямо назвали брехнею.
“Це – політична маніпуляція. Володимир Бондаренко сплюндрував честь Київради, маніпулював депутатами, торгував голосами. Він є фігурантом цих записів (йдеться про записи телефонних та інших розмов по тій же кримінальній справі, які були оприлюднені правоохоронцями. – КВ), і отримував прямі вказівки від людини, яка не є членом Київради. А все, що розповідав Білоцерковець – це його “вологі фантазії”, – заявив все той же Андрій Вітренко.
Як повідомляла КВ, ще 14 березня Володимир Бондаренко написав заяву про відсторонення його від функціональних обовʼязків щодо підготовки і проведення засідань Київради на час досудового розслідування в резонансній справі щодо земельних махінацій в столиці.
У рамках вказаного провадження, яка отримало назву “операція “Чисте місто”, правоохоронці повідомили про підозри близько десяти особам із числа чиновників столичної мерії, депутатів Київради та інших посадовців, які можуть бути причетними до порушень при відведенні земельних ділянок комунальної форми власності – у тому числі є попередня інформація про передачу землі за т.зв. “туалетною схемою”. На чолі цих схем, попередньо, стояли впливові бізнесмени, яких у народі вже називають “смотрящими”, які фактично “купували” голоси депутатів. При цьому, за інформацією журналістів, одним із тих, хто зіграв ключову роль у цих порушеннях мін відіграти саме Бондаренко, який начебто приймав інструкції від цих бізнесменів щодо голосувань (це, звісно, не доведено обвинувальним вироком суду. – КВ).
Минулого четверга, 3 квітня, під час пленарного засідання представники фракції “Слуга народу” заявили про наявність 40 підписів депутатів щодо зняття Бондаренка з посади. У зв’язку з цим депутати від президентської партії вимагали розглянути дане питання терміново і навіть блокували трибуну Київради, коли відповідна ініціатива не знайшла підтримки серед їхніх колег. Але в результаті було вирішено перенести розгляд даного питання на інший день, заради чого і було призначено сьогоднішню “пленарку” (зазвичай такі засідання проходять у четвер).
Читайте: Бондаренко “під ударом”: наступного тижня секретар Київради може втратити посаду
Примітно, що того ж дня, 3 квітня, столична міськрада прийняла рішення, яким дозволила Київській міській державній адміністрації (КМДА) в умовах воєнного стану вирішувати нагальні проблеми міста шляхом видання своїх розпоряджень. Таким чином депутатський корпус фактично відібрав відповідні повноваження у КМВА. Заявляється, що це було зроблено задля виконання Закону України “Про місцеве самоврядування” – на фоні численних скарг КМДА стосовно того, що КМВА на чолі з Тимуром Ткаченком блокує життєдіяльність столиці, тривалий час не підписуючи відповідні розпорядження. Окремі депутати Київради наголошували, що таке рішення є сумнівним з точки зору законодавства, адже в нинішніх реаліях превалюючим є законодавство про запровадження воєнного стану. Але такі аргументи не були почуті більшістю народних обранців.
Читайте: Київрада “відібрала” у КМВА і Тимура Ткаченка повноваження щодо управління столицею
Нагадаємо також, Володимир Бондаренко був обраний до поточного IX скликання Київради від партії мера Києва Віталія Кличка “УДАР” (№8 загальноміського списку партії), а вже на другому пленарному засіданні міськради поточної каденції, яке відбулося 3 грудня 2020 року, його було обрано секретарем.
Раніше, з серпня 2014-го по серпень 2017-го він обіймав посаду керівника апарату Київської міськдержадміністрації (КМДА). У цей період громадськості стало відомо, що Володимир Бондаренко, щоб зробити кар’єру, підробив диплом бакалавра Львівського національного університету ім. Івана Франка. Через цей скандал у червні 2017-го Віталію Кличку довелося усунути його від виконання посадових обов’язків, і стосовно Бондаренка розпочалося слідство. Втім, вже у жовтні того ж року стало відомо, що прокурор задовольнив клопотання захисника про звільнення Володимира Бондаренка від кримінальної відповідальності у зв’язку із закінченням термінів давності. Таким чином він уникнув відповідальності, яка передбачала покарання до двох років позбавлення волі.
Наступного року, в грудні 2018-го, Бондаренка було призначено радником міського голови Віталія Кличка на громадських засадах. Надалі, у березні 2019 року Володимир Бондаренко очолив лише створену комісію при КМДА з перевірки інформації щодо об’єктів будівництва, які викликають громадський резонанс.
Фото: колаж КВ
КиївВладаІван Кулик