Олександр Івченко: “Агітатора за адмінтерреформу в нас на Згурівщині ледь не закидали шапками”

Олександр Івченко: “Агітатора за адмінтерреформу в нас на Згурівщині ледь не закидали шапками”

Гасло “чим гірше народові – тим краще владі” за роки Незалежності для багатьох українців із алегорії перетворилося на основну формулу взаємин між громадянами і керманичами різного штибу. Небезпідставно в суспільній свідомості образ чиновника чи депутата закарбовано поряд із образом злодія чи пройдисвіта. Плюс, майже інстинктивно на питання “навіщо хтось іде до влади?”, більшість українців відповість: “красти”. КиевVласть вирішила розібратися: чим приваблива і кого приваблює влада районного рівня. Протягом 25 тижнів журналісти видання планують об’їхати всі районні ради Київщини, аби поговорити про владу, гроші і життя із головами цих поважних представницьких органів. Продовжує цикл матеріалів інтерв’ю з головою Згурівської районної ради Олександром Івченком.

KV: Охарактеризуйте бюджет Згурівського району 2016 року. Чи буде приріст у 2017 році?

Олександр Івченко: В 2016 році план бюджету виконано на 134,7%. З минулого року залишилося близько 1,7 млн гривень залишків. Ці гроші ми розподілили на фінансування наших програм і освіти.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Порівняно з минулим роком податків до бюджету надійшло більше на 52%. Головні наповнювачі – це СП ТОВ “Нива Переяславщини” (13%), ТОВ “Краєвид” (5,4%), СТОВ “Урожай” (5,1%), ТОВ “Українська молочна компанія” (4,9%), ТОВ “Ван Хоф Юкрейн ЛТД” (3,8%).

KV: Ви подали до ОДА інфраструктурні проекти на співфінансування?

Олександр Івченко: Так, першочергові – це ремонт дорожньої інфраструктури та впровадження енергозберігаючих технологій у бюджетних закладах. До області ми подали низку проектів капітальних ремонтів доріг (смт Згурівка, села Турівка, Черевки, Середівка, Великий Крупіль, Красне), проекти реконструкції будинку культури і будівництва міні-фубольного поля зі штучним покриттям (смт Згурівка), проекти будівництва водогонів, бюветів, буріння свердловин на воду (смт Згурівка, села Красне та Черевки). Ці об’єкти є дуже важливими для району.

Сьогодні ми мало покладаємо надій на те, що нам допоможуть із будівництвом районного будинку культури, на що потрібно більше 13 млн гривень. Наразі такого будинку в нас немає, доводиться проводити всі зібрання, свята і прийоми у адмінбудинку. Також можуть знехтувати пропозицією щодо футбольного поля, хоча для наших численних футбольних команд в районі це дуже актуально.

Читайте: Сезон инвестиций: актуальные предложения для бизнеса в Згуровском районе

KV: Згурівщина – сільськогосподарський край. Чи є проблеми із розподілом земельних паїв?

Олександр Івченко: Звичайно є. Є земля – отже є і проблеми. В середньому у Згурівському районі паї по 2-4 га. За них йде конкуренція між аграріями. Проблеми виникли ще під час поділу на паї. Гадаю, цей процес у нас проводився поспіхом, необдумано. Свого часу розпаювали все, що можна було розпаювати, сільрадам не залишили навіть земель запасу та ділянок для соціальної сфери.

KV: Чи варто продовжувати дію мораторію на продаж сільськогосподарської землі?

Олександр Івченко: Звичайно. Я б узагалі не ставив на порядок денний обговорення відміни мораторію найближчі 10 років. Сумніваюсь, що до цього часу населення України заживе заможно, і кожен зможе купити собі клаптик землі. Зняття мораторію вигідне не аграріям, а великому бізнесу. Якщо дозволити продаж сільськогосподарської землі зараз і відкрити ринок землі, земля Київщини ризикує опинитися у недбалих руках монополістів.

Тому наші фермери проти зняття мораторію. Вони кажуть, як тільки відкриють ринок землі, завтра приїде хтось із мішком грошей, і всі запропонують на продаж свої ділянки. А фермер, який довго обробляв землю, може лишитися ні з чим, бо в нього такого мішка з грошима немає.

KV: Чи вдосталь з у вас робочих місць на підприємствах?

Олександр Івченко: З кожним днем робочих місць лишається менше і менше. В нас район аграрний, промислових підприємств дуже мало, в основному є робота у сільськогосподарській сфері. Тим паче, підприємства почали закуповувати сучасну техніку, яка зменшує необхідність людського втручання у процес а іноді й управління нею важко опанувати.

KV: Раніше у медіа часто обговорювалася проблема виділення земельних ділянок учасникам АТО та маніпуляції чиновників з цього приводу. Чи виділяються зараз у Згурівському районі земельні ділянки “для своїх” під виглядом наділів для АТОшників?

Олександр Івченко: Скандал, який останнім часом викликав найбільший резонанс, розгорівся навколо двох земельних ділянок. Одна з цих ділянок у Держгеокадастрі вважається територією поза межами району. Була виділена Держкомземом з численними порушеннями. Місцева прокуратура звернулась до суду щодо відміни рішень про передачу і повернення її державі.

Однак, сьогодні це питання вже не є гострим. Ми забезпечили всіх учасників АТО землею і без цих ділянок. В нас оформлено 189 заяв від учасників бойових дій, які є жителями нашого району.

KV: Чи працює в районі Prozorro?

Олександр Івченко:  Prozorro у нас працює, хоча є кілька нюансів у процесах закупівлі. Наприклад, купували на Згурівську селищну раду трактор. Переміг у конкурсі підприємець, який не подав вчасно документи. Він так і не вийшов на зв’язок. Довго чекали, а потім вирішили звернутися до підприємства, яке пропонувало дорожче. І хоча покупка була для нас терміновою, потім почули немало звинувачень в маніпуляціях з процедурою закупівлі.

Старе і звичне завжди здається кращим, як не крути, хоча і воно потребує змін. Я за те, щоб залишити в системі лише покупки по 200 тис. гривень і більше. Купувати у ній абсолютно все, навіть відносно недорогі товари та послуги, – недоцільно. Це не настільки великі затрати і не настільки великий ризик зловживань для Згурівського району.

*KV: Які соціальні проблеми в районі потребують негайного вирішення?

Олександр Івченко:  Наш район після аварії на ЧАЕС активно приймав ліквідаторів. Звідси – проблема онкозахворювань. У нас на обліку стоїть 500 осіб. Здавалося б, небагато, але відносно загальної кількості населення – 17 тис. – це суттєво. Знову ж таки, державна програма за цим захворюванням раніше була, тепер не працює.

Є проблема кадрів в освіті і медицині. Якщо нічого не зміниться, то через декілька років 70% спеціалістів покинуть робочі місця й підуть на пенсію. Інтерни від нас тікають, мовляв, перспектив на Згурівщині нема. Та й умови роботи погані. Приміщення центральної районної лікарні – колишні конюшні – має вигляд, наче хата-мазанка. Але ми вже розробили до співфінансування проект, подали на обласний рівень і сподіваємося на його успіх.

До речі, щодо відсутності матеріальних перспектив – неправда. Після подій на Сході до нас переїхала сім’я кваліфікованих лікарів – анестезіолог і терапевт. Ми надали їм квартиру, люди живуть і спокійно собі працюють. Також плануємо переобладнати в житлове приміщення для “бюджетників” колишній гуртожиток, але він перебуває на балансі Міносвіти.

KV: Ви просили передати це приміщення на баланс району?

Олександр Івченко: Так, ми вже писали декільком губернаторам, щоб нам передали цю будівлю на баланс. КОДА звернулася з листом до Міністерства освіти. Поки що відповіді ми не дочекалися.  

Знову ж таки, повертаючись до найбільших проблем району, варто зазначити і малокомплектність шкіл. Держава дає близько 16 тис. гривень на рік на одного учня, а у нас місцями ця сума доходить до 54 тис. гривень. Минулого року у нас була школа в селі Красному, яка терміново потребувала оптимізації, хоча вона і найновіша в районі. На 5 учнів – 12 вчителів. Це ненормально, як для перших, так і для других. Школу не без спротиву громади закрили. Приміщення передали селу, щоб його зберегти. Зараз там розміщені всі структури: ФАП, сільрада, бібліотека. Ще зробили там 2 групи дитячого садка. Я коли виступав на зустрічі з громадою, оголосив: усе у ваших руках. Робіть дітчок – і школу відкриють.

KV: Дітей зараз возять на навчання у іншу школу?

Олександр Івченко:  Так, діти зараз навчаються у Згурівці. Тут і матеріально-технічне забезпечення краще, є фізкультурно-оздоровчий комплекс, комп’ютерні класи.

Але шкода, що школу в Красному довелося закрити. Це було моє перше місце роботи, потужна школа. Працюючи наприкінці 90-х у відділі спорту Згурівської райдержадміністрації, я всім вихвалявся, що у мене є село в районі, де 2 спортзали: один у школі, один у клубі. Їх ще колгосп будував. Зараз спортзал у клубі своїм технічним станом дещо нагадує Брестську фортецю…

KV: Які громади створюються в межах Згурівського району і чи є пов’язані з цим конфлікти на місцевому рівні?

Олександр Івченко: Наш район за перспективним планом – це одна об’єднана громада. Сюди входить 41 населений пункт – 20 сільських і одна селищна рада. 4 сільради це питання ще не розглядали, всі інші прийняли рішення утриматися від пропозиції селищної ради.

KV: Тобто, поки що немає жодного села, яке б дало згоду на об’єднання?

Олександр Івченко: Є такі, яким діватися просто нікуди… Ми межуємо з Чернігівською областю. Села на околиці району навіть не мають грошей, не мають бюджетоутворюючих підприємств. В іншому разі вони просто залишаться біля розбитого корита.

Загалом, в цьому питанні на нас ніхто не тисне, однак немає жодної роз’яснювальної допомоги. Коли президент Петро Порошенко представляв нового голову КОДА – Олександра Горгана – він дав чітку настанову: зробити у роботі ставку саме на створення громад. Що маємо натомість? Немає жодної довіри до реформаторів як зі сторони громади, так і зі сторони сільських голів. Останні сьогодні мають, наприклад, визначені законом функції та повноваження, а що з ними буде завтра, ніхто чітко пояснити не може.

KV: Згурівський район взагалі не отримує інформації щодо суті адмінтерреформи?

Олександр Івченко: Чому ж ні? Приїжджав голова офісу реформ Володимир Удовиченко. Цього агітатора адмінтерреформи в нас ледь не закидали шапками. Обіцяють багато, але захмарним обіцянкам ніхто у нас не вірить.

Для нас яскравим прикладом перспектив реформування сьогодні є Калитянська громада. Незрозуміло, яким чином там змінився рівень життя після об’єднання. Незрозуміло, хто такий староста села, які будуть бюджетні надходження, як буде вестися розподіл… Думаю, все буде як завжди: центр громади буде на себе витрачати більше грошей, ніж на околиці, хоча те чи інше село може давати набагато більше в бюджет, ніж районний центр.

KV: Тож, у цьому році можемо не чекати появи на мапі Київщини Згурівської об’єднаної територіальної громади?

Олександр Івченко: Цього року, думаю, ні.  Це – процес довгий, і ми будемо все проводити згідно процедури та закону. Поки що держава заманює бюджетним пряником, а ми з сільськими головами боїмося, що це об’єднання не дасть нічого доброго.

Є навіть непорозуміння з двома сільрадами. Великий Круглик і село Жуківка планують приєднуватися до Березанської ОТР. Кажуть, що в Березані їм буде краще, бо “там залізниця є”. Я такого не розумію. Невже вони думають, що після об’єднання зі Згурівщною їх на залізницю будуть за перепустками пускати? Ще одна причина – “там лікарня”. Знову ж таки, зараз проводиться поділ на госпітальні округи, і не варто розглядати це як перевагу. Немає гарантії, що лікарня збереже свій статус в тому вигляді, що і зараз.

Згурівщина зацікавлена в тому,  щоб зберегти село Великий Круглик. Там розташоване велике підприємство ТОВ “Українська молочна компанія”. Це потужне, сучасне підприємство, де молочне стадо сягає 7 тис. голів. Корови теж непрості – кожна вартує по 2 тис. євро. Не соромно показати таке підприємство іноземцям, не кажучи вже про те, що це – робочі місця і регулярні надходження в бюджет.

KV: У Вас була розмова з головою Березанської міської ради щодо цього села?

Олександр Івченко:  Ні, ми про це не розмовляли. Згурівщина наче осторонь стоїть і споглядає на це все… Знаю, що голова Згурівської РДА мав таку розмову, і Володимир Тимченко начебто не зазіхає. Але хто ж вам зізнається в такому? Я розумію, що якісь “гінці” з Березані все ж навідувалися у Великий Круглик.

KV: З якою метою Ви прийшли до влади? Як бачите свою подальшу кар’єру в політиці?

Олександр Івченко: Я неамбітна людина. Коли йшов у депутати, не мав на меті сісти у крісло голови районної ради. Мене обрали не з першого разу, – ми конкурували із нинішнім головою райадміністрації.

З приводу планів на майбутнє – мої повноваження діють до 2020 року і я вважаю, що далі йти ще рано. Мені бракує досвіду. Хотілося б зробити більше для району – вирішити питання медицини, освіти.

Хотілося б розвивати в районі спортивне виховання, бо інвентарю в школах майже не залишилось. Я думаю, було б доречним ввести в сільську структуру місцевого самоврядування посаду спеціаліста з фізичної культури і спорту. В нас у районі є 22 футбольні команди. Це суттєвий показник. Тому одна з моїх цілей – відновити сферу фізичного виховання в районі.

Читайте:

Наталія Баласинович: Не виключаю, що робота в районі буде стартом для майбутньої політичної кар’єри

Олександр Гулак: Не буду займатись політикою до 65 років

Владислав Байчас: В Бориспільському районі відбувається не децентралізація, а централізація

Сергій Гришко: У Броварському районі занепадає ринок землі

Віктор Грицай: “Треба лише 47 мільйонів, аби ніяких заморських біженців в Яготинському районі точно не було”

Володимир Замирайло: “Громади у Богуславському районі спроектовані “методом склянки”

Наталiя Жубер: “В Тетіївському районі немає жодного водного об’єкту, у користувача якого були б усі необхідні документи”

Володимир Гуменюк: “Система Prozorro дисциплінує, але людей все рівно цікавить, як її обійти”

Петро Качкалда: “Вже давно стоять Боїнги, напаковані грошима під зняття мораторію на продаж землі”

КиевVласть

Автор:
Ігор Дармостук, Оксана Мельник, Вікторія Білоус
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Київ виділив 10 млн гривень громадам області (на що пішли гроші)
Київ виділив 10 млн гривень громадам області (на що пішли гроші)
16:00 Цьогоріч дві громади Київщини – Козинська селищна та Феодосіївська сільська – вчергове отримали зі столичного бюджету по 5 млн гривень в якості компенсації…
Справи насущні: скільки та на що у червні 2024-го витрачало Рокитне
Справи насущні: скільки та на що у червні 2024-го витрачало Рокитне
09:00 Протягом червня 2024 року Рокитне Білоцерківського району Київщини здійснило публічних закупівель на 2,33 млн гривень. Найбільшою покупкою селища став модульний будинок, де цілодобово…
Нацполіція хоче припинити “бездозвільну” житлову забудову “КСМ-Груп” на столичному Академмістечку
Нацполіція хоче припинити “бездозвільну” житлову забудову “КСМ-Груп” на столичному Академмістечку
09:00 Правоохоронці розслідують факти порушень законодавства при будівництві житлових будинків на більш ніж 6,9 га землі столичного Академмістечка. Мова йде про забудову на земельних…
Banner
QlU7mDx4