На Київщині стрімко погіршується ситуація щодо захворюваності на Covid-19. Заповненість ліжок в лікарнях складає вже 50%, збільшується і кількість хворих, які потребують підключення до апаратів ШВЛ. У той же час в регіоні продовжується вакцинальна кампанія. За минулий тиждень – понад 65 тисяч провакцинованих.
Про це KV стало відомо із інтерв’ю з директоркою департаменту охорони здоров’я Київської ОДА Оленою Єфіменко, опублікованого у Facebook.
Епідеміологічна ситуація
“В Київській області ситуація щодня погіршується. За весь період це більше 145 тис. хворих, 29 дітей та шість медичних працівників. Лікарні перевантажені, хоча ми вживаємо всіх заходів для того, щоб було достатньо місць для госпіталізації хворих сьогодні і в наступні дні. Якщо говорити про завантаженість лікарняних ліжок, то ми тримаємо їх на рівні 50%”, – розповіла Олена Єфіменко.
Та все ж, за її словами, наразі говорити про пік захворюваності зарано. Проте найближчими днями, а можливо і тижнями, ситуація буде погіршуватися. Тому в області наразі звільняють лікарні та ліжка під резерв, щоб мати можливість забезпечити лікуванням всіх хворих за потреби.
Так, за її словами, навесні під лікування хворих на ковід було задіяно 29 лікарень.
“На сьогодні іх задіяно лише 20. У нас є ще лікарні в резерві і ми також в кожній лікарні, в якій вже лікуємо ковід, вишукуємо можливість щотижня збільшити на якусь кількість додаткових ліжок. Також, якщо говорити про кисень, то потреба в ньому сьогодні збільшилася в порівнянні з весняним піком. Адже перебіг хвороби зараз набагато важчий, аніж навесні. На жаль, більш важкі хворі поступають на лікування”, – говорить вона.
Також вона додала, що наразі збільшується і кількість осіб, що потребують підключення до ШВЛ.
“У нас практично не було більше 31 хворого підключеного до ШВЛ навесні. Сьогодні ж на апараті штучних легень у нас знаходиться 46 хворих. Це дуже високий показник і тому можна констатувати, що перебіг хвороби значно важчий, аніж в попередню хвилю”, – зауважила Єфіменко.
Вакцинальна кампанія
У той же час, за словами директорки департаменту охорони здоров’я, все ж почала збільшуватися і кількість охочих вакцинуватися. Так, за попередній тиждень в області провакцинували понад 65 тис. осіб. Показники зросли майже вдвічі.
Цьому, вона впевнена, сприяли не лише показники зростання захворюваності і летальних випадків та інформація про перевантажені лікарні, а й вжиті заходи та нововведені правила на державному рівні.
Пункти щепленя
Розповіла вона і про те, що нещодавно запрацювали додаткові пункти щеплення. Вони були розгорнуті за проханням керівництва “Укрзалізниці”. Попередньо планувалося, що на залізниці працюватиме лише одна бригада денного перебування, але наразі цю кількість збільшено вже до двох. Пункт щеплення працює на залізничному вокзалі цілодобово: одна бригада на другому поверсі основного корпусу, інша – у медичному пункті.
“Щодня на вокзалі вакцинується від 400 до 500 бажаючих. І це не лише працівники, а більше саме ті, хто прагне подорожувати”, – говорить вона.
Covid-сертифікат
Олена Єфіменко також нагадала, що наразі одержати сертифікат про проходження вакцинації можливо лише у свого сімейного лікаря або у будь-якого лікаря, який має доступ до відповідної системи. Це, якщо необхідно одержати паперовий носій.
Також кожен вакцинований має можливість “підтягнути” відповідний сертифікат до додатку “Дія” з допомогою QR-коду. І надалі користуватися саме цим електронним сертифікатом, який буде достатньо продемонструвати, відкривши відповідний додаток у мобільному телефоні. Роздруковувати сертифікат не обов’язково, у такому вигляді документ необхідний лише при перетині кордону чи за вимогою.
Крім того, прес-служба Служби безпеки України, прокуратура, поліція озвучують про випадки виявлення підроблених сертифікатів, тому директорка департаменту нагадала про кримінальну відповідальність не лише тим, хто виробляє сертифікат, а й тим, хто ними користується. А також, що використовуючи такий документ людина наражає не лише себе на небезпеку, а й оточуючих.
“Якщо цей папірець не просто роздрукований, а підроблені дані введені ще й у систему, то коли людина виявить бажання дійсно вакцинуватися, цього вона уже не зможете зробити. Цю ситуацію можливо буде вирішити лише у поліції. Якщо лікар помітив, що сертифікат несправжній, він також обов’язково має повідомити про це поліцію і вже правоохоронні органи будуть шукати винних, приймаючи відповідні міри. На жаль, хворі зізнаються, що мають підроблений сертифікат лише перед тим, як потрапити до реанімаційного відділення”, – повідомила вона.
На Київщині ж поки що відсутні офіційні дані щодо незаконного одержання подібних сертифікатів.
Міфи про вакцинацію
За словами очільниці департаменту, 95% хворих, які на сьогодні перебувають у лікарні – невакциновані. Ті ж хворі, які потрапляють до лікарні після вакцинації, мають перебіг хвороби куди легший. І додала, що вакцинація не захищає від хвороби, а дає лише можливість імунітету впоратися із хворобою.
“Вакцинація не лікує, вона попереджає важкі ускладнення. І тому думки, що вакцинація не захищає на 100% – це міф. Вона дає можливість, якщо людина захворює, перенести хворобу у легкій формі”, – запевнила вона.
Де і як вакцинуватись
Вакцинуватися ж сьогодні може кожний. Цю процедуру можливо пройти, звернувшись до первинного закладу охорони здоров’я. Якщо заклад розташований на значній відстані, то на сайтах Міністерства охорони здоров’я, Ради національної безпеки, Київської обласної державної адміністрації, департаменту охорони здоров’я є вся інформація про те, де і коли можливо вакцинуватися, за яким графіком і якою вакциною.
“У Київській області працює 205 пунктів щеплення, 33 центри вакцинації і є ще мобільні бригади, які за окремими графіками виїздять у віддалені села, де немає пунктів щеплення чи амбулаторії, фельдшерського пункту. І також мобільні бригади виїжджають на підприємства, які надають свою заявку. Вся ця інформація відкрита та доступна, достатньо лише скористатися телефоном”, -заявила Єфіменко.
Також вона зауважила, що охочий може зробити щеплення, навіть, якщо у нього не підписана декларація із сімейним лікарем. Для цього діє відповідна процедура: необхідно звернутися до координатора чи регістратора пункту щеплення, де і нададуть всі роз’яснення. Про собі необхідно обов’язково мати паспорт, у який і внесуть необхідні дані.
Крім того, якщо людина з якихось причин не може відвідати пункт щеплення, то при медичних показах, обов’язково через свого сімейного лікаря та Центр первинної медико санітарної допомоги, можливо організувати виклик лікаря додому. У регіоні задіяно на час вакцинації 60 мобільних бригад, які також надають можливість вакцинуватися і надому. Для цього особа може звернутися самостійно або скористатися допомогою родичів. Наразі така кількість звернень незначна.
Нагадаємо, що на Київщині продовжує збільшуватись кількість хворих на коронавірус.
Так, за даними обласного лабораторного центру за минулу добу, 25 жовтня, захворювання на коронавірус виявили у 787 осіб, у тому числі 46 дітей. Також лише впродовж минулого тижня 65 545 жителів Київщини отримали щеплення проти коронавірусу.
Читайте: Захворювання на коронавірус виявили в 787 мешканців Київщини
Через загострення ситуації, Кабмін ввів нові правила міжрегіональних перевезень: лише за наявності ковід-сертифікату, довідки про вакцинацію або ПЛР-тесту. У разі встановлення в області червоного рівня епіднебезпеки, працюватимуть лише ті заклади харчування, ТРЦ, фітнес-зали, співробітників яких повністю вакциновано.
Фото: коллаж KV