Порушень на мільярд: аудитори КМДА завершили перевірку діяльності КП “Плесо”

Порушень на мільярд: аудитори КМДА завершили перевірку діяльності КП “Плесо”

Аудитори Київської міськдержадміністрації (КМДА) продовжують фіксувати кричущі фінансові порушення у діяльності КП “Плесо”. Нещодавно стало відомо, що з початку 2019 року по перший квартал 2021 року це підприємство допустило порушень та недоліків на суму близько 983,4 млн гривень, що призвело до втрати 64,5 млн гривень та неефективного використання комунального майна та бюджетних коштів на суму 32,8 млн гривень. Зокрема, “ревізори” встановили, що КП “Плесо” не контролювало використання комунального майна, ігнорувало факти сумнівного будівництва у прибережних захисних смугах, недоотримувало орендну плату від розважальних закладів, що розташовані на пляжах, а при реалізації деяких “мільйонних проєктів” з благоустрою та реконструкції була суттєво завищена вартість робіт. При цьому, керівництво підприємства не поспішає “замолювати свої гріхи” – із 53 наданих аудиторами зауважень щодо усунення порушень лише дві такі рекомендації були частково враховані. 

Як стало відомо KВ, нещодавно Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА оприлюднив результати позапланового аудиту діяльності КП “Плесо”.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Відповідний аудиторський звіт №070-2-04/19 датований 19 грудня 2022 року, але на сайті вищезгаданого департаменту його було опубліковано в кінці січня поточного року – після того, коли стало відомо відомо, які рекомендації аудиторів були враховані керівництвом КП “Плесо”, а на які “комунальники” заплющили очі.

Як зазначено у звіті, аудиторський департамент КМДА перевіряв, чи виконувало вказане підприємство покладені на нього функції, чи у повній мірі воно отримувало доходи, наскільки ефективно здійснювало управління об’єктами комунальної власності територіальної громади Києва тощо. В рамках цієї перевірки аудитори охопили діяльність КП “Плесо” у період 2019-2020 років та І кварталу 2021 року, а тривав даний аудит трохи більше року – з 2 червня 2021 року по 29 вересня 2022 року.

Що цікавого знайшли аудитори

У ході аудиту були встановлені факти фінансових порушень, що призвели до втрат на суму 64,5 млн гривень, неефективного використання комунального майна та бюджетних коштів на суму 32,8 млн гривень, здійснення ризикових операцій на суму 45,7 млн гривень та інших порушень і недоліків, що не призвели до втрати фінансових ресурсів міської скарбниці, на суму 840,46 млн гривень. Таким чином, загальна сума допущених порушень дорівнює приблизно 983,4 млн гривень.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Так, аудитори з’ясували, що у 2019-2020 роках при реалізації проєкту “Розчистка та благоустрій ставка у селищі Мриги у Голосіївському районі Києва” столичний бюджет зазнав втрат на суму 28,2 млн гривень. Зокрема, за даними “ревізорів”, підрядник – ТОВ “Сіті-О” – допустив завищення вартості обсягів робіт на суму 22,8 млн гривень (загальна вартість робіт за декількома договорами підряду – 42,8 млн гривень). Наприклад, в актах виконаних робіт були вказані більші об’єми робіт з розробки грунту плавучими землесосними дизельними снарядами, ніж це було зроблено по факту – різниця склала 116 тис. куб.м.

Нагадаємо, вищезазначеними роботами близько двох років тому зацікавилися й правоохоронні органи. В рамках відповідного кримінального провадження слідчі Нацполіції встановили, що станом на жовтень 2020 року роботи з розчищення та благоустрою прибережної зони вказаного ставка не проводилися, а замість цього посадові особи КП “Плесо” та ТОВ “Сіті-О” створили схему з видобутку піску безпосередньо в районі цієї водойми.

Читайте: “Распил” и добыча песка: Нацполиция заинтересовалась, как КП “Плесо” облагораживало пруд в Голосеевском районе

Також в рамках цього аудиту було встановлено, що при здійсненні реконструкції очисних споруд “Харківські” по вул. Ревуцького в Дарницькому районі, замовником якої виступало КП “Плесо”, підрядна організація – ТОВ “Княжна Либідь” – завищила обсяги і вартість виконаних робіт за грудень 2019 року-грудень 2020 року на загальну суму 22,42 млн грн (загальна вартість робіт – 115,7 млн гривень). Зокрема, в актах виконаних робіт були зазначені “зайві” витрати на перевезення сміття, грунтування металевих поверхонь, влаштування вертикальної гідроізоляції бентонітовими матеріалами тощо.

До того ж, станом на період проведення аудиту КП “Плесо” не використало устаткування, яке підприємство закуповувало саме для проведення цієї реконструкції ще в 2017-2018 роках. За інформацією “ревізорів”, вказані матеріальні цінності зберігалися в приміщеннях КП “Плесо” і ТОВ “Науково-інженерний центр “Потенціал-4” (відповідно до угоди про зберігання майна). На думку аудиторів, усе це свідчить про неефективне використання бюджетних коштів у сумі 20,7 млн гривень, витрачених на придбання цього устаткування, а також створює ризик втрати комунального майна через його непридатність для подальшого використання як морально застарілого.

Крім того, за інформацією аудиторів КМДА, посадовці КП “Плесо” при здійсненні закупівель спортивних тренажерів, дитячих майданчиків, складських приміщень та модульних споруд допустили факти неефективного використання бюджетних коштів на суму близько 7,59 млн грн та можливого завищення вартості робіт на вказану суму. Усе це обладнання та об’єкти встановлювалися підрядниками даного КП у зонах відпочинку “Чорторий”, “Галерна” і Троєщина”. “Ревізори” з’ясували, що причиною цих порушень стало, зокрема, “непроведення належного моніторингу цін на устаткування”.

Також в аудиторському департаменті КМДА встановили факти нестачі т.зв. “основних засобів” КП “Плесо” в кількості 53 одиниці первісною вартістю 4,13 млн гривень (у тому числі металеві огорожі та сходів з термодеревини у зоні відпочинку вздовж Русанівської протоки в Дніпровському районі). “Ревізори” зробили висновок, що причиною цього стало незабезпечення керівництвом даного підприємства належного контролю за станом збереження комунального майна.

Ще одним із багатьох порушень з боку керівників КП “Плесо” стало “неналежне виконання функцій з контролю суб’єктів різного виду, які здійснюють свою діяльність або знаходяться на територіях водних об’єктів Києва”. 

Зокрема, аудитори КМДА встановили, що на території пляжу “Молодіжний (на острові Долобецькому) знаходяться комплекси відпочинку “Lagoon beach club” і “Bora Bora Beach”, документи на розміщення яких у КП “Плесо” відсутні. Разом з тим, за даними “ревізорів”, вказані заклади отримували “світло” на підставі угод про відшкодування вартості електроенергії, які були укладені протягом 2012-2021 років між КП “Плесо” та трьома компаніями – ТОВ “Карвері” (“Lagoon beach club”), ТОВ “Дакарс” і ТОВ “Укрспорттрейд” (обидва – “Bora Bora Beach”). При цьому, вартість послуг з утримання електричних мереж за 1 кВт/год переданої електроенергії для двох останніх ТОВ становила 0,45 гривень, тоді як насправді ці послуги повинні коштувати 2,5 грн за 1 кВт/год. 

І на цьому “фокуси” з розміщенням у пляжних зонах розважальних закладів не закінчуються. Так, за інформацією аудиторів, КП “Плесо” допустило незаконне та неефективне використання комунального майна, переданого в оренду, що призводить до неотримання коштів, як підприємством, так і бюджетом Києва. У більшості випадків у цих об’єктів працюють різні кафе та ін.

Зокрема, за даними “ревізорів”, підприємство недоотримало від ТОВ “В.О.Л.Н.А” близько 220 тис. гривень через те, що ця компанія здійснювала продаж підакцизних товарів у орендованому об’єкті в зоні відпочинку “Осокорки”, тоді як договором оренди від 2018 року продаж такої продукції передбачений не був. Справа в тому, що для продажу підакцизних товарів діє орендна ставка в розмірі 15% від оціночної вартості об’єкта, а для “безакцизної” діяльності – 6%. При цьому, аудитори встановили, що, відповідно до згаданого договору, ТОВ “В.О.Л.Н.А” орендує у столичної громади бетонний майданчик площею 300 кв.м., але по факту він розміщений під газоном на території ресторану “River Bridge”, будівля якого побудована на прибережній захисній смузі на незрозумілих підставах. 

Крім того, за інформацією аудиторів, ФОП Бельський А.М. спорудив двоповерхову будівлю площею понад 200 кв.м на місці громадської вбиральні площею 89,2 кв. м. на вул. Юрія Шумського,3, літ. Б (в районі озера Тельбін в Дніпровському районі), яка належить столичній громаді та знаходиться на балансі КП “Плесо”. “Ревізори” встановили, що вказаний підприємець не отримав відповідні дозвільні документи на проведення цих робіт, а споруда використовується як приміщення для приготування їжі та відноситься до сусіднього ресторанного комплексу. Таким чином, КП “Плесо” недоотримало близько 300 тис. гривень – мова йде про те, що майно використовувалося не за цільовим призначенням і його орендна ставка повинна була бути більшою.

Читайте: Полиция покрывает незаконную торговлю на пляжах Киева, – ОО “Пляжный патруль”

Що стосується вищезгаданих порушень на суму 840,4 млн гривень, то вони були допущені через так зване “завищення вартості основних засобів”. Саме стільки, за інформацією аудиторів, “коштують” 119 одиниць водних об’єктів (озер, штучних водойм, ставків, струмків, річок, каналів тощо), які обліковуються на балансі КП “Плесо” та на які належним чином не були оформлені землевідводи. Мова йде про те, що, згідно з законодавством України, землі водного фонду можуть передаватися лише в оренду, тоді як розпорядженням КМДА №111 від 4 лютого 2009 року такі ділянки були закріплені за КП “Плесо” з тією вимогою, що підприємство отримає від Київради дозволи на право постійного користування.

Зазначимо, в аудиторському аудиті не уточнюється, скільки таких дозволів від столичного муніципалітету було отримано. Але раніше КВ неодноразово писала, що міська влада має проблеми навіть з тим, щоб винести прибережні захисні смуги водойм Києва в натуру і зафіксувати ці дані в держземкадастрі, без чого землевідводи неможливі.

Читайте: Киевсовет неумело взялся за защиту водоемов 

За результатами перевірки Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА надав КП “Плесо” 53 рекомендації про усунення виявлених порушень та їхнє недопущення в майбутньому. Із них лише дві були враховані частково, а решта – повністю проігноровані. Зокрема, у КП “Плесо” вирішили “забити” на рекомендації щодо створення обліку об’єктів та споруд, розміщених на територіях водних об’єктів; щодо проведення аналізу договорів на відшкодування вартості електроенергії, про які згадувалося вище; щодо усунення порушень при благоустрої ставка в селищі Мрига тощо. Разом з тим, КП “Плесо” добилося часткового виконання робіт по реконструкції очисних споруд “Харківських” на вул. Ревуцького на суму 7,8 млн гривень, що дозволило аудиторам позначити відповідну рекомендацію як “частково враховану”.

Махінація як спосіб життя

Як неодноразово повідомляла KВ, діяльність КП “Плесо” регулярно критикується  аудиторами столичної міськдержадміністрації КМДА та звертає на себе пильну увагу правоохоронних органів.

Читайте: Присвоение денег и добыча песка: полиция расследует нарушения при благоустройстве озера Алмазного

Так, у 2019 році Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА встановив, що з початку 2016 року по перше півріччя 2018 року включно КП “Плесо” викривляло фінансову звітність та допустило фінансових порушень на суму 613,8 млн гривень, що призвело до втрати 14 млн гривень і створило ризик втрат 77,8 млн гривень. При цьому, “ревізори” навіть не змогли зрозуміти, за якими критеріями це КП встановлює ціни на ряд своїх послуг, а перевірити, як підприємство прибирало столичні пляжі та зони відпочинку, взагалі було нереальною задачею, адже у документах була відсутня навіть площа цих об’єктів.

Читайте: Как КП “Плесо” за 2,5 года “расстроило киевлян” на 613,8 млн гривен

У 2020 році столична прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом “бюджетних розпилів” при здійсненні капремонту гідротехнічних споруд та розчистці струмка Сирець. Правоохоронці встановили, що міський бюджет Києва при реалізації цього проєкту міг втратити понад 1 млн гривень. За результатами слідства прокуратура склала обвинувальні акти у відношенні двох посадовців КП “Плесо” (заступника начальника відділу проєктування та підготовки будівництва та інженера технічного нагляду) і директора компанії-підрядника ТОВ “ДК “Мідас”. Наразі обвинувальні вироки по цьому провадженню ще не винесені.

Читайте: Прокуратура готова доказать, что на расчистке ручья Сырец украли 1 млн гривен

При цьому, кримінальні провадження щодо зловживань з боку посадовців КП “Плесо” дійсно іноді “доходять” до вироків суду. Наприклад, у вересні 2021 року Дніпровський районний суд Києва визнав екс-гендиректора цього підприємства Олега Юсипенка (на колажі праворуч) невинним у службовій недбалості при будівництві берегоукріплювальних споруд та зони відпочинку вздовж Русанівської протоки. Слідчі Нацполіції не змогли переконати суддю Галину Галигу у тому, що столичний бюджет втратив на цих роботах 1,56 млн. гривень. Схоже, не останню роль такому розвитку подій зіграло те, що аудитор, який виявив порушення при виконанні цього підряду, на суді не зміг згадати обставини перевірки. У столичній прокуратурі з таким судовим вердиктом не погодилися, у зв’язку з чим була подана апеляційна скарга, яка наразі ще не розглянута.

Читайте: Суд оправдал экс-директора КП “Плесо” Олега Юсипенко по делу о служебной халатности

Обов’язки генерального директора КП “Плесо” з 26 квітня 2021 року виконує заступник керівника цього підприємства В’ячеслав Савицький (на колажі в центрі). Його попередниками на цій посадці були вищезгаданий Олег Юсипенко (з вересня 2017 року по грудень 2019 року), Григорій Сойкіс (з січня по лютий 2020 року) та Віталій Боярчук (з лютого 2020 року по квітень 2021 року, на колажі ліворуч).

Вказане КП підпорядковане Управлінню екології та природних ресурсів КМДА, яким з 11 січня 2021 року керує Олександр Возний. Раніше, з 26 липня 2018 року до 21 травня 2020 року, це управління очолював Андрій Мальований. Після звільнення Мальованого та до призначення Возного обов’язки начальника згаданого управління виконував заступник керівника цієї структури Олександр Савченко. Сферою екології столиці вже близько восьми років опікується заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
09:00 Генпрокуратура через суд намагається повернути державі земельну ділянку площею 5,69 га на просп. Академіка Глушкова, 65 (територія НПП “Голосіївський”). У 2022 році право…
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
Banner
QlU7mDx4