Проєкт “Децентралізація”: Бородянська ОТГ розвиватиметься за рахунок фінансових донорів

Проєкт “Децентралізація”: Бородянська ОТГ розвиватиметься за рахунок фінансових донорів

Бородянська громада Київщини планує інвестувати в свій розвиток більше 30 млн гривень. Серед масштабних проєктів – створення агробіотехнологічного комплексу, відкриття індустріального технопарку, реконструкція аеродрому “Бородянка” обласного авіаційного центру. На місцях запевняють: це – лише перший етап на шляху реалізації стратегії розвитку громади.

Як стало відомо KV, 20 грудня 2019 року Бородянська ОТГ затвердила Стратегію розвитку громади на період до 2025 року. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Як розповів KV голова Бородянської селищної ОТГ Олександр Сахарук, процес розробки і затвердження Стратегії передбачав декілька етапів. Так, у травні 2019 року була створена  робоча група, яка співпрацювала з експертами Програми “U-LEAD з Європою”, і за вісім місяців громада виробила свою першу Стратегію. Реалізація планів запланована двома етапами по три роки кожен. 

Проєкт “Децентралізація”: Бородянська ОТГ розвиватиметься за рахунок фінансових донорів“Бородянська ОТГ – інвестиційно приваблива, самодостатня громада Київщини. Це громада з конкурентоспроможною економікою, що базується на розвитку бізнесу у сфері сільського господарства, екологічно чистому виробництві і зберіганні агропромислової продукції з глибоким ступенем переробки, а також потужній логістичній мережі. Громада забезпечує високий рівень життя мешканців та є дружньою до ініціатив щодо розвитку особистості, підприємництва та активного дозвілля. ОТГ є і туристично  привабливим осередком, адже багата на різноманітну історичну спадщину. І всі ці напрямки закладені в основні цілі Стратегії. На мою думку, місцеві вибори не вплинуть на подальшу реалізацію нашої Стратегії. Ми прагнемо стабільності і будемо її зберігати. 72% опитаних вірить у позитивні зрушення та досягнення цілей Стратегії. А це говорить про високий рівень довіри до влади”, – розповів Сахарук. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Дорожня карта ОТГ

Бородянська селищна ОТГ була утворена в грудні 2018 року, об’єднавшись разом із Дружнянською, Новогребельською, Новокорогодською, Новозаліською, Шибенською, Мирачанською, Дмитрівською та Пилиповицькою сільрадами. До складу ОТГ входить наразі 16 населених пунктів. А восени до ОТГ приєднаються ще чотири сільради: Загальцівська, Качалівська, Майданівська та Небратська. 

Читайте: Проєкт “Децентралізація”: Кабмін схвалив ще 45 ОТГ Київщини

Депутатський корпус громади представлений 26 депутатами від політичних партій “Нові обличчя”, “Аграрної партії України”, “Солідарності” та “Опозиційний блок”, “Укроп”, “Батьківщина”, “Народний фронт”. Та переважна більшість з них все ж безпартійні. 

Бородянська ОТГ займає 34% від загальної площі території Бородянського району  – 31 649 га із населенням в 21,6 тис. осіб. Станом на 2019 рік, найбільше жителів проживає в адмінцентрі ОТГ – 12952 людини, найменша – в селі Коблицький Ліс – 12 чоловік. Кількість людей працездатного віку становила більше 11 тис. осіб, із них же зайняті лише 6,6 тисяч. Найбільш зайняте населення в галузях сільського господарства, транспорту, промисловості, будівництва та у приватному секторі. Середня заробітна плата по ОТГ у 2019 році становила 8 346 тис. гривень. 

Громада має розгалужену інфраструктуру: 10 загальноосвітніх (більше 20 тис. учнів) та шість дошкільних закладів освіти (більше 700 дітей), а ще працює Бородянський професійний аграрний ліцей. Галузь медицини представлена 14 закладами: медамбулаторія, Бородянська ЦРЛ на 200 ліжок, Бородянський ЦПМСД та 11 фельдшерсько-акушерських пунктів. На території громади діє районний палац культури ім. Т.Г. Шевченка та шість закладів культури різного типу, громадські організації:  районна “Спілка підприємців та виробників Бородянщини”, Бородянський спортивний клуб “Арсенал”. Функціонує і ТОВ “Бізнес Центр Полісся”. Крім того, має і розвинуту мережу торговельних закладів, туристичних локацій. 

Великі плани

Відповідно до Стратегії, на думку мешканців у громаді передусім необхідно здійснити благоустрій територій, розвивати сферу дозвілля і спорту та малий і середній бізнеси.

Втілення ж Стратегії передбачає два етапи і перший План заходів розрахований на 2020–2022 роки. У 2020 році на реалізацію завдань громада передбачила більше 17 млн гривень, у 2021 році планують спрямувати більше 11 млн гривень, а в 2022-му – більше 4 млн гривень. Частина з них співфінансуватимуться за рахунок грантів, коштів від бізнес-партнерів, з ресурсів міжнародних фінансових організацій чи державного та обласного бюджетів тощо.

Із планів можна виділити найбільш дороговартісні проєкти як створення агробіотехнологічного комплексу в Бородянці за 32,2 млн гривень та будівництво житлового масиву на 1 тис. родин за принципом “пасивного будинку” за 3,2 млн гривень за рахунок фінансування зовнішніх джерел. 

“Планів і проєктів багато. Основні: створення агробіотехнологічного комплексу, відкриття індустріального технопарку, отримання статусу міста Бородянка. Крім того, плануємо створити КП  “Аеропорт “Бородянка” в рамках державно-приватного партнерства з реконструкцією аеродрому “Бородянка” (І черга), збудувати заклад культурно-просвітницького і спортивного обслуговування населення та психологічної реабілітації учасників АТО в селі Дружня. Плануємо втілити Концепцію розвитку рекреаційної зони в Бородянці, створити публічну інтерактивну “Бібліотеку-трансформер”, одержати офіційний статус “Історична пам’ятка” для об’єктів місцевого значення”, – додав голова Бородянської ОТГ. 

За словами Олександра Сахарука, у рамках Стратегії вже покращено матеріально-технічну базу закладів охорони здоров’я. А саме: придбано два апарати ШВЛ  у відділення інтенсивної терапії та три  кисневих концентратори у терапевтичне відділення Бородянської ЦРЛ; систему ендоскопічної візуалізації та ультразвуковий скануючий прилад у поліклінічне відділення, 2 електроскутери для працівників амбулаторії в селі Пилиповичі та ФАпу в селі Дружня (всього витратять 200 тис. гривень).

У галузі освіти функціонує “Учнівський парламент”, придбано комп’ютерне обладнання, оргтехніку та програмне забезпечення для єдиного інформаційного простору в закладах освіти. А ще – започатковано “Університет майбутнього вчителя”, реалізується проєкт “Кава з директором”.

Впровадила громада й енергоефективні технології в  закладах освіти. Замінено вікна у всіх школах та дитсадках, впроваджено сучасний проєкт із встановлення теплових насосів у дитсадку “Колосочок”. А також збудовано ТОВ “СіДіСі” за 190 тис. гривень сонячну електростанцію  потужністю в 10 МВт.

Як каже голова Бородянської ОТГ, поліпшують вони і спортивну інфраструктуру.  Збудовано спортивне поле зі штучним покриттям у селі Пилиповичі, майданчик із штучним покриттям та тренажерним обладнанням у селі Нове Залісся, розпочато будівництво футбольного поля зі штучним покриттям у Бородянці. 

Економічна складова

“Формування місцевого бюджету є одним з найважливіших питань для ОТГ. Основним джерелом надходжень до загального фонду бюджету Бородянської ОТГ є податок та збір на доходи фізичних осіб – близько 48% всіх надходжень. А також податок на майно – 22,8%, земельний (20%), єдиний (14,3%) та акцизний (11,3%) податки. Для збільшення надходжень, ми співпрацюємо з фіскальними органами, аби роботодавці не платили зарплату “в конвертах” і сплачували податки вчасно. Крім цього, працюємо над тим, аби до  бюджету надходили і податки на доходи фізичних осіб від відокремлених підрозділів підприємств, зареєстрованих за межами ОТГ. У перспективі наповнення за рахунок плати за землю та збір за природні ресурси”, – каже Сахарук. 

Наповнюється бюджет ОТГ і за рахунок діяльності найбільших підприємств-роботодавців.  А саме: ТОВ “Алюпол” – виробництво алюмінію, ТОВ “Мішель” – лісопильне та стругальне виробництво, ТОВ “СП “Агропроммаш”, ПСП “Колос” – вирощування зернових культур,  ТОВ “Біоенергозбут” – вироби з деревини,  ПП “Корал-Дизайн” – виробництво іграшок та  ТОВ “Баліс” – переробка та консервування риби.

У 2019 році в ОТГ лише податкових надходжень передбачалось більше 90 тис. гривень.

Точка зору


Голова Бородянської райради Георгій Єрко

Проєкт “Децентралізація”: Бородянська ОТГ розвиватиметься за рахунок фінансових донорівСтратегія розвитку – це, перш за все, стратегія розвитку економіки. Громада обрала агропромисловий курс, але розвиток сільського виробництва не повинен бути в пріоритеті. Це, на мою думку, лише одна із галузей. Тому що Полісся – це зона ризикованого землеробства. Країна чому занепадає, тому що не має розвитку промислової економіки. У районі діяли заводи з машинобудування, легкої промисловості, виробниче бавовняне об’єднання, ткацька фабрика. На території району є два лісгоспи, деревину експортують, а її переробки немає: виробництва меблів, вікон тощо. Був військовий деревообробний комбінат та нині він не працює. Тож є що перевести на рейки сучасності і в якому напрямку рухатися, щоб одержати економічне зростання. Район має інвестиційну привабливість. Нехай маленький аеропорт, але він є і його можна реконструювати для середньої та важкої авіації. На території району відремонтована автомагістраль, є залізниця. До громади приєднається Майданівка, де працює комплекс з вирощування полуниць. Треба відроджувати ті галузі, які споконвічно тут були. А район має для цього всі передумови. 

Читайте:

Проект Децентрализация: Софиевская и Петропавловская Борщаговки не спешат объединяться

Проект “Децентрализация”: Войти в Озернянскую ОТО готовы лишь два сельсовета из шести

Проект “Децентрализация”: Великодымерская теробщина этой осенью идет на выборы

Проект “Децентрализация”: Медвинская теробщина идет на выборы в неполном составе

Проект “Децентрализация”: Фурсовская теробщина может лишиться части бюджета

Проект “Децентрализация”: Села Переяслав-Хмельницкого района отказались примкнуть к городу

Проект “Децентрализация”: Кагарлыкская теробщина объединит город и 26 сельсоветов

Проект “Децентрализация”. Политические амбиции мешают состояться большой Боярской теробщине

Проект “Децентрализация”: Тетиевская терробщина готовится к выборам в декабре

Проект “Децентрализация”. Узинской терробщине придется поработать над развитием

Проект “Децентрализация”: КОГА тормозит назначение выборов в Циблевской терробщине

Проект “Децентрализация”: Гостомельская ОТО пойдет на выборы только в составе Киево-Святошинского района

Проект “Децентрализация”: Студениковская терробщина готовится к выборам в декабре

Проект “Децентрализация”: Предусмотренная Кабмином Дымерская ОТО может не состояться

Проект “Децентрализация”: Мироновская терробщина ждет позитивного вывода от КОГА

Проект “Децентрализация”: Ржищевская терробщина может стать проблемой для Кагарлыкского района

Проект “Децентрализация”: Ходосовская терробщина может объединить села трех районов

Проект “Децентрализация”: села Ставищенского района готовы митинговать против объединения

Проект “Децентрализация”: Яготинская терробщина не спешит на выборы

“Проект Децентрализация”: Создание Боярской ОТО дошло до суда

Проект “Децентрализация”. Сельсоветы потенциальной Вороньковской ОТО не готовы объединяться

Проект “Децентрализация”: Власти Згуровщины не готовы терять полномочия

Проект “Децентрализация”: Потенциальная Дмитровская терробщина уже год дожидается выборов

Проект “Децентрализация”: Гребенковская терробщина не может быть создана без согласия двух сельсоветов

“Проект Децентрализация”: Создание потенциальной Бышевской ОТО остановилось в 2015 году

Проект “Децентрализация”: Козин поборется за право быть центром терробщины

Проект “Децентрализация”: Пирновская терробщина может быть создана только принудительно

Проект “Децентрализация”: Процесс объединения в Барышевке даже не начали

Проект “Децентрализация”: Терробщина с центром в Украинке может быть названа Трипольской

Проект “Децентрализация”: Рожновская терробщина не может определиться с центром

“Проект Децентрализация”: Обухов может присоединить окрестные села

Проект “Децентрализация”: Иванковская ОТО поборется за зону отчуждения

Проект “Децентрализация”: Ташанская терробщина год ждет позитивного вывода КОГА

Проект “Децентрализация”: Березанская терробщина будет проходить процедуру создания ОТО заново

Проект “Децентрализация”: Володарский район не планирует объединяться в ближайшее время

Проект “Децентрализация”: Полесский район этим летом планирует начать процесс объединения

Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО может объединить не все сельсоветы

Проект “Децентрализация”: Ракитнянский район может объединиться в две терробщины

Проект “Децентрализация”: Калиновская терробщина может быть создана с разрешения Кабмина

Проект “Децентрализация”: Белая Церковь может присоединить три сельсовета

Проект “Децентрализация”: В Броварском районе может появиться Придеснянская терробщина

Проект “Децентрализация”: Потенциальная Вишневская ОТО начала процесс объединения

Проект “Децентрализация”: Германовка и Григоровка Обуховского района хотят быть центрами одной ОТО

Проект “Децентрализация”: Сельсоветы Таращанского района не хотят объединяться в терробщину

Проект “Децентрализация”: Процесс создания Чабановской терробщины стоит на месте

Проект “Децентрализация”: Скандальная Бучанская ОТО первой на Киевщине воспользовалась законом о присоединении

Проект “Децентрализация”: Потенциальная Томашовская терробщина объединит два района Киевщины

Проект “Децентрализация”: Ржищев начал присоединять села двух районов

Проект “Децентрализация”: Потенциальная Бородянская терробщина готова идти на выборы

Проект “Децентрализация”: Фастов планирует присоединить окружающие села

Проект “Децентрализация”: потенциальная Киево-Святошинская терробщина разделилась на две ОТО

Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила Мироновскую терробщину

Проект “Децентрализация”: Заборский сельсовет не отдадут Боярке

Проект “Децентрализация”: Барышевская ОТО готовится к выборам

Проект “Децентрализация”: вялое руководство, имитация объединения и недостаточный результат

Проект “Децентрализация”: Обухов планирует присоединить один сельсовет

Проект “Децентрализация”: Березань присоединила пять сельсоветов

Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО не пошла на зимние выборы из-за бездействия КОГА

Проект “Децентрализация”: Ковалевскую терробщину за один день утвердили в КОГА и отправили на выборы

Проект “Децентрализация”: жители Клавдиево-Тарасово просят президента ускорить их объединение

Проект “Децентрализация”: выборы в терробщинах Киевщины под угрозой срыва

Проект “Децентрализация”: 4 сельсовета Иванковского района тормозят создание терробщины

Проект “Децентрализация”: в Бузовском сельсовете скандал из-за присоединения к Ирпеню

Проект “Децентрализация”: потенциальная Вишневская терробщина готовится подавать документы в КОГА

Проект “Децентрализация”: в Ирпене со скандалом пытаются присоединить два сельсовета

Проект “Децентрализация”: Полесский район отложил объединение на следующий год

Проект “Децентрализация”: еще 6 сельсоветов могли бы присоединиться к Ржищеву

Проект “Децентрализация”: терробщины Киевщины просят парламент провести объединение по закону

Проект “Децентрализация”: Киевщина оказалась в числе аутсайдеров рейтинга формирования ОТО 

Проект “Децентрализация”: терробщинам Киевщины урезали дотацию на содержание школ и больниц

Проект “Децентрализация”: сельсоветы Белоцерковщины просят Киевоблсовет ускорить их присоединение к городу

Проект “Децентрализация”: Гройсмана просят разобраться с объединением территориальных общин на Згуровщине

Проект “Децентрализация”: протестующий Ворзель войдет в состав Бучанской ОТО

Проект “Децентрализация”: Киевская ОГА одобрила создание Томашовской терробщины

Проект Децентрализация: в Васильковском районе может появиться Калиновская терробщина

Проект Децентрализация: КОГА утвердила создание Глевахской ОТО 

Проект Децентрализация: Созданию Макаровской ОТО угрожает новоявленная Комаровская община

Проект Децентрализация: Ташанская терробщина готова идти на выборы

Проект Децентрализация: Гребенковская терробщина поборется за положительное заключение КОГА

Проект Децентрализация: Гатное и Вита-Почтовая хотят спастись от столицы совместным объединением 

Проект Децентрализация: Гостомель борется с Ирпенем за создание отдельной общины

Проект “Децентрализация”: администрация Терещука выдала общинам Киевщины еще два позитивных вывода

Проект “Децентрализация”: Калиновская община Броварского района может объединить четыре сельсовета

Проект “Децентрализация”: Сельсоветы Фастовского района надеются успеть добровольно объединиться в Кожанскую ОТО

Проект “Децентрализация”:  теробщины Киевщины жалуются на нехватку инфраструктурной субвенции 

Проект “Децентрализация”: судебное дело о присоединении Заборья к Боярке рассмотрят заново 

Проект “Децентрализация”: смена власти в Копылове заблокировала создание Березовской терробщины

Проект “Децентрализация”: села Бориспольщины хотят спастись от города созданием Золочевской общины

Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила создание Обуховской терробщины

Проект “Децентрализация”: Гоголевская община продолжит объединение после утверждения перспективного плана

Проект “Децентрализация”: процесс утверждения Вишневской общины может затянуться до конца года

Проект “Децентрализация”: Козинскую общину Обуховского района могут исключить из перспективного плана

Проект “Децентрализация”: в Бородянском районе суды тормозят объединение общин

Проект “Децентрализация”: Островская община просит президента Зеленского разобраться с решениями КОГА

Проект “Децентрализация”: села потенциальной Боровской ОТО может переманить новоявленная Мотовиловская община

Проект “Децентрализация”: миллионные долги могут оставить жителей Калитянской ОТО без воды и света

Проект “Децентрализация”: Таращанский район может разделиться на две общины

Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины недополучают налоги за землю

Проект “Децентрализация”: бюджеты четырех теробщин Киевщины оказались под угрозой

Проект “Децентрализация”: Киевщину могут поделить на шесть районов

Проект “Децентрализация”: пять теробщин Киевщины хотят расшириться за счет окрестных сел

Проект “Децентрализация”: села на Васильковщине, рассорившиеся из-за реформы, могут объединить насильно

Проект “Децентрализация”: Киевская ОГА дала сельсоветам последний шанс добровольно присоединиться к ОТО

Проект “Децентрализация”: Бориспольщина и Белая Церковь не определились с центрами развития теробщин

Проект “Децентрализация”: общины Киево-Святошинского района требуют от КОГА пересмотреть состав и количество местных общин

Проект “Децентрализация”: Киевоблсовет просит ВРУ и Кабмин разобраться с проблемными селами Киевщины

Проект “Децентрализация”: вокруг потенциальной Боярской теробщины разгорелся новый скандал

Проект “Децентрализация”: КОГА может вынести негативный вердикт потенциальной Пристоличной ОТО 

Проект “Децентрализация”: села Киево-Святошинского района спешно взялись за объединение

Проект “Децентрализация”: Бориспольщину разделят на шесть теробщин

Проект “Децентрализация”: потенциальная Березовская ОТО под угрозой срыва

Проект “Децентрализация”: судьбу потенциальной Феодосиевской общины решит Кабмин

Проект “Децентрализация”: Мироновская ОТО расширила границы за счет трех сельсоветов

Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО просит Кабмин откорректировать перспективный план

Проект “Децентрализация”: Обуховская ОТО поборется за окружающие села с потенциальной Козинской общиной

Проєкт “Децентралізація”: Петропавлівська і Софіївська Борщагівки проти об’єднання з Вишневим та столицею

Проєкт “Децентралізація”: села Переяслав-Хмельницького району відстоюють потенційну Гайшинську громаду

Проєкт “Децентралізація”: найгучніші провали й успіхи Київщини у 2019 році

Проєкт “Децентралізація”: Київщина увійшла в ТОП-5 областей-аутсайдерів за рейтингом формування спроможних громад

Проєкт “Децентралізація”: на Київщині стартувало примусове об’єднання громад

Проєкт “Децентралізація”: сільради Київщини знову відмовляються об’єднуватися із містянами в одну громаду

Проєкт “Децентралізація”: села Миронівського та Кагарлицького районів готові протестувати проти Ржищівської ОТГ

Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини вимагають від уряду обіцяного ПДФО

Проєкт “Децентралізація”: зміни в Конституцію та права громад

Проєкт “Децентралізація”: десятки громад на Київщині запізнились втрапити в перспективний план

Проєкт “Децентралізація”: Київщина виступила за ліквідацію районних рад 

Проєкт “Децентралізація”: села Києво-Святошинського району погрожують перекривати дороги у разі насильницького об’єднання 

Проєкт “Децентралізація”: одиниці тергромад Київщини потрапили в рейтинг потужних ОТГ України 

Проєкт “Децентралізація”: секвестр бюджету залишить ОТГ без засобів для існування та боротьби з епідемією

Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини озброюються засобами захисту та ведуть профілактичну боротьбу з коронавірусом 

Проєкт “Децентралізація”: Ірпінь та Бородянка поборються за звання райцентру субрегіонального рівня

Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини нажахані перспективою укрупнення та централізації повноважень

Проєкт “Децентралізація”: громади Фастівського району виступили проти примусового об’єднання

Проєкт “Децентралізація”: Обухівська громада планує розширюватися за рахунок суміжних сіл

Проєкт “Децентралізація”: Кабмін схвалив ще 45 ОТГ Київщини

Проєкт “Децентралізація”: Вишгород зазіхнув на звання центру Приірпіння

Проєкт “Децентралізація”: Кабмін змінив конфігурації п’яти громад Києво-Святошинського району

Проєкт “Децентралізація”: Урядовий проєкт укрупнення районів обурив Київщину (опитування)

Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини позбавлять фінансової залежності від районних рад

Проєкт “Децентралізація”: громадам Київщини дозволили змінювати цільове призначення землі та затверджувати містобудівну документацію

Проєкт “Децентралізація”: села Київщини боронитимуть право на добровільне об’єднання в суді

Проєкт “Децентралізація”: Мінгромад обіцяє ОТГ поповнення бюджетів за рахунок ПДФО 

Проєкт “Децентралізація”: асоціаціям Київщини не вдалось відстояти “мажоритарку” для сіл

Проєкт “Децентралізація”: На Київщині через недобровільність об’єднання знову судяться Боярка і Забір’я

Проєкт “Децентралізація”: Миронівська ОТГ планує заробляти на природі та інвестиціях

Проєкт “Децентралізація”: Студениківська ОТГ збагатиться за рахунок банку землі та “Ниви Переяславщини” 

Проєкт “Децентралізація”: Фурсівській ОТГ не вистачає коштів на розвиток громади 

Фото: колаж KV

КиевVласть

Автор:
Інна Міхно
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
09:00 Наразі в судах вирішується доля 7,8 га лісу в заказнику “Дарничанка” – біля колишнього хутору Рибного в Дніпровському районі Києва. Столична прокуратура вимагає…
Banner
QlU7mDx4