Іноземні інвестиції, індустріальний парк, низка реалізованих освітніх та соцпроєктів – неповний перелік досягнень Великодимерської ОТГ. Громаду можно сміливо зараховувати до п’ятірки найбагатших у пристоличному регіоні. До 2027 року тут збираються збудувати дитсадки, школи, відремонтувати системи водопостачання, тощо. Про перспективи та можливості громади дізнавалася KV.
Стратегію розвитку громади Великодимерська селищна рада Броварського району затвердила у грудні 2018 року.
Як розповів KV голова Великодимерської ОТГ Анатолій Бочкарьов, наразі громада розпочала вивчати питання щодо коригування плану Стратегії до 2027 року. Це пов’язано з тим, аби включити у документ території, що доєдналися до ОТГ після виборів.
“Відділи економіки, фінансів, капітального будівництва вже працюють над коригуванням Стратегії. Збираються необхідні дані. Буде проведена сесія, після якої новообрані депутати візьмуться до виконання своїх повноважень і вивчатимуть думку населення”, – розповів Анатолій Бочкарьов.
Дорожня карта ОТГ
Відповідно до профілю Великодимерської ОТГ, громада була створена 29 жовтня 2017 року шляхом об’єднання Великодимерської, Бобрицької, Жердівської, Руднянської та Шевченківської сільських та селищних рад у складі 11 сіл з адмінцентром в селищі Велика Димерка.
На місцевих виборах 2020 року до ОТГ приєдналися ще Богданівська, Гоголівська, Кулажинська, Плосківська, Русанівська та Світильнівська ради. Головою ОТГ було переобрано, як самовисуванця, Анатолія Бочкарьова, а до ради має увійти 26 депутатів. Наразі ЦВК ще не оголосила результати виборів депутатів. Минулої каденції в раді були присутні представники лише від Радикальної партії Олега Ляшка, решта – позафракційні.
На території ОТГ діють три загальноосвітні заклади та 4 дошкільні навчально-виховні, а ще – Броварські районні центри дитячої та юнацької творчості та патріотичного виховання учнівської молоді. Крім того, функціонує вісім закладів охорони здоров’я амбулаторного типу та 10 закладів культури (сім БК і три бібліотеки), дев’ять спортивних споруд. Загалом у 2018 році чисельність населення громади становила 22928 осіб, а загальна площа ОТГ – 13945,56 га.
Великі плани
“Після об’єднання, основний напрямок роботи громади – це зміцнення навчальних закладів. Багато роботи було зроблено як в школах, так і садочках. Це – ремонти приміщень, їдалень, дахів. Необхідно продовжувати роботу над утепленням приміщень. У Тарасівці переповнена школа, тож із стратегічних об’єктів – з наступного року розпочати там будівництво дитячого садочка. Проєкт вже розроблено. Увага також приділятиметься розвитку культурно-спортивного життя мешканців громади. До прикладу, завершується облаштування спортивного майданчика в Бобрику. На такі об’єкти є попит і вони плануються в Тарасівці, Рудні. Як і відновлення роботи будинку культури у Шевченково та Руднях. У Руднях частково була запущена робота спортзалу, але не вистачає приміщень для роботи інших гуртків та колективів. У Шевченково діють танцювальні гуртки та боксерські секції”, – розповів голова ОТГ.
За його словами, потребує належної уваги і благоустрій території. Це і поліпшення вуличної мережі, будівництво доріг. На території громади на державному рівні триває будівництво ФАПу, а у Бобриках – житла для сімейного лікаря.
“Після доєднання, географія всіх проблемних питань, звичайно, розширеться. Це і ті ж дороги, освітлення. Всі території дієздатні і не мають занедбаних питань. Необхідно відпрацювати злагоджену роботу всіх сфер, щоб не допустити зупинку роботи культурного, спортивного чи медичного спрямування тощо”, – додав він.
Основними же слабкими місцями ОТГ в Стратегії визначено недостатній розвиток комунальної сфери, як забезпечення якісного водопостачання та збирання й утилізації відходів, а також соціокультурних закладів. Під час же опитувань мешканці жалілись на стан тротуарів і доріг, інфраструктуру відпочинку та дозвілля.
Згідно до Плану дій з реалізації Стратегії розвитку, за напрямом “Удосконалення управління комунальною власністю” за рахунок місцевого бюджету у 2019 році громада мала провести інвентаризацію земель за 5-6 млн гривень, розробити генеральні плани територій за 6 -7 млн гривень, з 2019 по 2024 роки на території триватиме інвентаризація будівель і приміщень. Щороку на ці цілі планують спрямовувати 0,1 млн гривень.
За напрямом “Створення нових інвестиційних продуктів” передбачено створення індустріального парку “Шевченківський” та формування інвестиційних пропозицій з розміщення бізнесів на території ОТГ.
Ціль “Промоція інвестиційного потенціалу” передбачає за 100 тис. гривень створення бренду ОТГ, а за 10 тис. гривень – поширення рекламно-презентаційних матеріалів про громаду.
Крім того, у 2022 році в ОТГ мають витратити 400 тис. гривень на запровадження комплексної консультації з відкриття бізнесу залежно від виду економічної діяльності у рамках покращення надання адмінпослуг. А у 2023 році 500 тис. гривень на створення Центру підтримки та розвитку бізнесу Великодимерської ОТГ. Також до прикладу, протягом 2021-2022 років 3-5 млн гривень підуть на розроблення Плану розвитку рекреаційного-туристичного потенціалу громади, а щороку (2024 -2027 роки) по 1 млн гривень – на прокладання доріжок для катання на велосипедах, роликах. І один мільйон, з 2019 по 2022 роки, витратять на сучасний інтерактивний Музей сільського розвитку.
Заплановані і масштабні проєкти. Щороку, з 2019 по 2023 роки, по 26 млн гривень виділятимуть на будівництво і капітальний ремонт доріг та тротуарів. Загалом 3,6 млн гривень піде на мережу бюветів питної води, понад 40 млн гривень – на реконструкцію очисних споруд, 7,5 млн гривень – на будівництво нових і капітальний ремонт наявних мереж водопостачання та водовідведення, понад 20 млн гривень – на заходи з підвищення енергозбереження громадських будівель, понад 10 млн гривень – на вуличне освітлення.
А ще понад 30 млн гривень – на будівництво корпусів шкіл для розміщення початкових класів у Великій Димерці, понад 40 млн гривень спрямують на будівництво дитсадків і стільки ж на реконструкцію БК та бібліотек. А у 2023 році 40 млн гривень запланували віддати на будівництво спортивного комплексу, до 2023 року витратять 45 млн гривень на будівництво трьох 16 -квартирних будинків. Та 20 млн гривень у 2019-2020 році виділять на створення КЗ “Центр безпеки громадян та практичного навчання учнів НВК з предмету БЖД”.
Економічна складова
“До реалізації всіх замислених планів намагаємось залучати різні фінансові ресурси. Ми подаємо заявки на участь у різних проєктах, ДФРР, щоб одержати необхідну фінансову підтримку. Адже самотужки фінансово осилити ці проєкти дуже складно. А проєктів є чимало і всі вони дороговартісні. Так, щоб збудувати дитсадок необхідно принаймні 50 млн коштів, за проєктом ремонт школи (покрівля та утеплення) у Великій Димерці потребує понад 10 млн гривень. Всі ці подібні проєкти, звичайно, подаємо на співфінансування. Ми активно співпрацюємо з областю, Мінрозвитком громад, є і позитивні зрушення”, – розповів у коментарі KV Бочкарьов.
Згідно із матеріалами Стратегії, основу промислового комплексу громади складають приблизно 20 підприємств. Найбільші серед них це: ІП “Кока-Кола Беверіджиз Україна Лімітед” (виробництво безалкогольних напоїв), ВАТ “Мономах” (фасування чаю та кави), ТОВ “Маядо” (виробництво ПВХ конструкцій), ТОВ “Бауміт Україна” (виробництво сухих будівельних сумішей), м’ясопереробний комплекс ТОВ “Мік Мега” тощо. А також виробничі підприємства ТОВ “Айс Термінал” (холодильно-логістичний комплекс), “ОККО-НАФТОПРОДУКТ”, АЗС ПАТ “Укрнафта”, ТОВ “Альянс Транссервіс” тощо.
Наприклад, обсяг реалізованої промислової продукції Великодимерської громади у першому півріччі 2018 року становив 535 370,5 тис. гривень.
Великодимерська ОТГ відома і виробництвом сільськогосподарської продукції. Територія має зручне географічне розташування та кліматичні умови, тож тут аграрний сектор громади є привабливим для залучення інвестицій. Він представлений такими основними підприємствами: ФГ “Журавушка”, ТОВ “Шевченкове”, ТЗОВ “Аграрно переробний комбінат”, ТОВ “САД”, ТОВ “Іверія Агро”, ТОВ “Колос”, ТОВ “Мега Менеджмент Проект”, ТОВ “СП Трейдагропостач-200”, ТОВ “СП Трейдаргопостач – 2015”.
Крім того, у 2014 році у Великій Димерці був зареєстрований індустріальний парк (сума інвестицій – 2 725 млн гривень, кількість робочих місць – 6 тис, додатковий валовий регіональний продукт – 2,4 млрд гривень). Нині на її території працює сонячна електростанція “Димерська СЕС-1”. Також на території діють 285 підприємств малого та середнього бізнесу, розгалужена торговельна мережа (найбільші – “Фора”, “Кулиничі”, “Єва”, “Плюс Маркет”).
Так, у 2017 році найбільший розмір заробітної плати на території ОТГ зафіксовано у фахівців з фінансової діяльності селища Велика Димерка – 9800 гривень, найменший – у сфері колективних, громадських, особистих послуг у селі Рудня – 4800 гривень.
А у 2018 році до бюджету громади надійшло 164 423,0 тис. гривень. Серед них: ПДФО – 64 009,9 тис. гривень, податок на прибуток підприємств комунальної власності – 7,3 тис. гривень, місцеві податки та збори – 14 247,1 тис. гривень, плата за землю – 2 442,1 тис. гривень, єдиний податок – 8 382,9 тис. гривень, акциз за пальне – 9 494,0 тис. гривень, неподаткові надходження – 235,9 тис. гривень, офіційні трансферти – 61 544,4 тис. гривень. Видатки сягали суми 113 192,7 тис. гривень.
У структурі доходів провідну роль відіграє саме податок на доходи фізичних осіб. Його частка складає 83,4%.
Точка зору
Районна рада спільно з громадою напрацьовували Стратегію розвитку. До громади приєдналися Гоголів, Світильня, Русанів, Плоске, Кулажинці та Богданівка. І тепер громада має допрацювати план стратегічного розвитку до 2027 року.
У першу чергу, необхідно провести інвентаризацію всіх земель. Це необхідно для того, щоб вся територія була облікована. Це стосується, насамперед, великих сільгоспвиробників, щоб розуміти: хто і як її використовує – дотримання норм сівозмін, запобігання порушенням. Також у земельній сфері громада планує провести аналіз, залучивши юридичну компанію, відносно справедливих угод оренди паїв, адже більшість договорів у населення складені із заниженими відсотковими виплатами.
Громада має працювати над залученням інвестицій, створенням нових робочих місць, щоб населення не виїжджало за межі ОТГ і податки залишалися на місцях. Громада також втілювала екологічні програми. Необхідно продовжити роботу у напрямку відновлення лісових насаджень. І за років 5-10 продемонструвати, що така програма може працювати. Вже є інвестор, який придбав тисячу саджанців павловнії.
Інше екологічне питання – приведення водойм (ставки, озера) у нормативну відповідність після тривалої меліорації. Для цього громада розробляє також програми і планує залучати до цього кошти обласного бюджету. Наразі навіть є разпахані пойми річок – це Русанів, Світильня, Кулажинці.
Всі ці заходи потребують коштів, а для цього необхідно, щоб всі джерела були задіяні. Найбільш потужні підприємства все ж зосереджені у Великій Димерці та вздовж Броварської траси – громада має дуже розвинену логістику. Але не варто відкидати на другий план і Гоголів. За економічним рейтингом Велика Димерка завжди була у першій п’ятірці кращих.
Читайте:
Проект Децентрализация: Софиевская и Петропавловская Борщаговки не спешат объединяться
Проект “Децентрализация”: Войти в Озернянскую ОТО готовы лишь два сельсовета из шести
Проект “Децентрализация”: Великодымерская теробщина этой осенью идет на выборы
Проект “Децентрализация”: Медвинская теробщина идет на выборы в неполном составе
Проект “Децентрализация”: Фурсовская теробщина может лишиться части бюджета
Проект “Децентрализация”: Села Переяслав-Хмельницкого района отказались примкнуть к городу
Проект “Децентрализация”: Кагарлыкская теробщина объединит город и 26 сельсоветов
Проект “Децентрализация”. Политические амбиции мешают состояться большой Боярской теробщине
Проект “Децентрализация”: Тетиевская терробщина готовится к выборам в декабре
Проект “Децентрализация”. Узинской терробщине придется поработать над развитием
Проект “Децентрализация”: КОГА тормозит назначение выборов в Циблевской терробщине
Проект “Децентрализация”: Студениковская терробщина готовится к выборам в декабре
Проект “Децентрализация”: Предусмотренная Кабмином Дымерская ОТО может не состояться
Проект “Децентрализация”: Мироновская терробщина ждет позитивного вывода от КОГА
Проект “Децентрализация”: Ржищевская терробщина может стать проблемой для Кагарлыкского района
Проект “Децентрализация”: Ходосовская терробщина может объединить села трех районов
Проект “Децентрализация”: села Ставищенского района готовы митинговать против объединения
Проект “Децентрализация”: Яготинская терробщина не спешит на выборы
“Проект Децентрализация”: Создание Боярской ОТО дошло до суда
Проект “Децентрализация”. Сельсоветы потенциальной Вороньковской ОТО не готовы объединяться
Проект “Децентрализация”: Власти Згуровщины не готовы терять полномочия
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Дмитровская терробщина уже год дожидается выборов
“Проект Децентрализация”: Создание потенциальной Бышевской ОТО остановилось в 2015 году
Проект “Децентрализация”: Козин поборется за право быть центром терробщины
Проект “Децентрализация”: Пирновская терробщина может быть создана только принудительно
Проект “Децентрализация”: Процесс объединения в Барышевке даже не начали
Проект “Децентрализация”: Терробщина с центром в Украинке может быть названа Трипольской
Проект “Децентрализация”: Рожновская терробщина не может определиться с центром
“Проект Децентрализация”: Обухов может присоединить окрестные села
Проект “Децентрализация”: Иванковская ОТО поборется за зону отчуждения
Проект “Децентрализация”: Ташанская терробщина год ждет позитивного вывода КОГА
Проект “Децентрализация”: Березанская терробщина будет проходить процедуру создания ОТО заново
Проект “Децентрализация”: Володарский район не планирует объединяться в ближайшее время
Проект “Децентрализация”: Полесский район этим летом планирует начать процесс объединения
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО может объединить не все сельсоветы
Проект “Децентрализация”: Ракитнянский район может объединиться в две терробщины
Проект “Децентрализация”: Калиновская терробщина может быть создана с разрешения Кабмина
Проект “Децентрализация”: Белая Церковь может присоединить три сельсовета
Проект “Децентрализация”: В Броварском районе может появиться Придеснянская терробщина
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Вишневская ОТО начала процесс объединения
Проект “Децентрализация”: Германовка и Григоровка Обуховского района хотят быть центрами одной ОТО
Проект “Децентрализация”: Сельсоветы Таращанского района не хотят объединяться в терробщину
Проект “Децентрализация”: Процесс создания Чабановской терробщины стоит на месте
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Томашовская терробщина объединит два района Киевщины
Проект “Децентрализация”: Ржищев начал присоединять села двух районов
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Бородянская терробщина готова идти на выборы
Проект “Децентрализация”: Фастов планирует присоединить окружающие села
Проект “Децентрализация”: потенциальная Киево-Святошинская терробщина разделилась на две ОТО
Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила Мироновскую терробщину
Проект “Децентрализация”: Заборский сельсовет не отдадут Боярке
Проект “Децентрализация”: Барышевская ОТО готовится к выборам
Проект “Децентрализация”: вялое руководство, имитация объединения и недостаточный результат
Проект “Децентрализация”: Обухов планирует присоединить один сельсовет
Проект “Децентрализация”: Березань присоединила пять сельсоветов
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО не пошла на зимние выборы из-за бездействия КОГА
Проект “Децентрализация”: Ковалевскую терробщину за один день утвердили в КОГА и отправили на выборы
Проект “Децентрализация”: жители Клавдиево-Тарасово просят президента ускорить их объединение
Проект “Децентрализация”: выборы в терробщинах Киевщины под угрозой срыва
Проект “Децентрализация”: 4 сельсовета Иванковского района тормозят создание терробщины
Проект “Децентрализация”: в Бузовском сельсовете скандал из-за присоединения к Ирпеню
Проект “Децентрализация”: потенциальная Вишневская терробщина готовится подавать документы в КОГА
Проект “Децентрализация”: в Ирпене со скандалом пытаются присоединить два сельсовета
Проект “Децентрализация”: Полесский район отложил объединение на следующий год
Проект “Децентрализация”: еще 6 сельсоветов могли бы присоединиться к Ржищеву
Проект “Децентрализация”: терробщины Киевщины просят парламент провести объединение по закону
Проект “Децентрализация”: Киевщина оказалась в числе аутсайдеров рейтинга формирования ОТО
Проект “Децентрализация”: терробщинам Киевщины урезали дотацию на содержание школ и больниц
Проект “Децентрализация”: протестующий Ворзель войдет в состав Бучанской ОТО
Проект “Децентрализация”: Киевская ОГА одобрила создание Томашовской терробщины
Проект Децентрализация: в Васильковском районе может появиться Калиновская терробщина
Проект Децентрализация: КОГА утвердила создание Глевахской ОТО
Проект Децентрализация: Созданию Макаровской ОТО угрожает новоявленная Комаровская община
Проект Децентрализация: Ташанская терробщина готова идти на выборы
Проект Децентрализация: Гребенковская терробщина поборется за положительное заключение КОГА
Проект Децентрализация: Гатное и Вита-Почтовая хотят спастись от столицы совместным объединением
Проект Децентрализация: Гостомель борется с Ирпенем за создание отдельной общины
Проект “Децентрализация”: администрация Терещука выдала общинам Киевщины еще два позитивных вывода
Проект “Децентрализация”: Калиновская община Броварского района может объединить четыре сельсовета
Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины жалуются на нехватку инфраструктурной субвенции
Проект “Децентрализация”: судебное дело о присоединении Заборья к Боярке рассмотрят заново
Проект “Децентрализация”: смена власти в Копылове заблокировала создание Березовской терробщины
Проект “Децентрализация”: села Бориспольщины хотят спастись от города созданием Золочевской общины
Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила создание Обуховской терробщины
Проект “Децентрализация”: процесс утверждения Вишневской общины может затянуться до конца года
Проект “Децентрализация”: в Бородянском районе суды тормозят объединение общин
Проект “Децентрализация”: миллионные долги могут оставить жителей Калитянской ОТО без воды и света
Проект “Децентрализация”: Таращанский район может разделиться на две общины
Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины недополучают налоги за землю
Проект “Децентрализация”: бюджеты четырех теробщин Киевщины оказались под угрозой
Проект “Децентрализация”: Киевщину могут поделить на шесть районов
Проект “Децентрализация”: пять теробщин Киевщины хотят расшириться за счет окрестных сел
Проект “Децентрализация”: Бориспольщина и Белая Церковь не определились с центрами развития теробщин
Проект “Децентрализация”: Киевоблсовет просит ВРУ и Кабмин разобраться с проблемными селами Киевщины
Проект “Децентрализация”: вокруг потенциальной Боярской теробщины разгорелся новый скандал
Проект “Децентрализация”: КОГА может вынести негативный вердикт потенциальной Пристоличной ОТО
Проект “Децентрализация”: села Киево-Святошинского района спешно взялись за объединение
Проект “Децентрализация”: Бориспольщину разделят на шесть теробщин
Проект “Децентрализация”: потенциальная Березовская ОТО под угрозой срыва
Проект “Децентрализация”: судьбу потенциальной Феодосиевской общины решит Кабмин
Проект “Децентрализация”: Мироновская ОТО расширила границы за счет трех сельсоветов
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО просит Кабмин откорректировать перспективный план
Проєкт “Децентралізація”: найгучніші провали й успіхи Київщини у 2019 році
Проєкт “Децентралізація”: на Київщині стартувало примусове об’єднання громад
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини вимагають від уряду обіцяного ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: зміни в Конституцію та права громад
Проєкт “Децентралізація”: десятки громад на Київщині запізнились втрапити в перспективний план
Проєкт “Децентралізація”: Київщина виступила за ліквідацію районних рад
Проєкт “Децентралізація”: одиниці тергромад Київщини потрапили в рейтинг потужних ОТГ України
Проєкт “Децентралізація”: Ірпінь та Бородянка поборються за звання райцентру субрегіонального рівня
Проєкт “Децентралізація”: громади Фастівського району виступили проти примусового об’єднання
Проєкт “Децентралізація”: Обухівська громада планує розширюватися за рахунок суміжних сіл
Проєкт “Децентралізація”: Кабмін схвалив ще 45 ОТГ Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Вишгород зазіхнув на звання центру Приірпіння
Проєкт “Децентралізація”: Кабмін змінив конфігурації п’яти громад Києво-Святошинського району
Проєкт “Децентралізація”: Урядовий проєкт укрупнення районів обурив Київщину (опитування)
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини позбавлять фінансової залежності від районних рад
Проєкт “Децентралізація”: села Київщини боронитимуть право на добровільне об’єднання в суді
Проєкт “Децентралізація”: Мінгромад обіцяє ОТГ поповнення бюджетів за рахунок ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: асоціаціям Київщини не вдалось відстояти “мажоритарку” для сіл
Проєкт “Децентралізація”: Миронівська ОТГ планує заробляти на природі та інвестиціях
Проєкт “Децентралізація”: Фурсівській ОТГ не вистачає коштів на розвиток громади
Проєкт “Децентралізація”: Бородянська ОТГ розвиватиметься за рахунок донорів
Проєкт “Децентралізація”: Баришівка мітить у п’ятірку найбагатших громад Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Пісківська ОТГ хоче стати популярним курортом Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Бучанська ОТГ направить мільйони на розбудову комфортної інфраструктури
Фото: колаж KV