Про рівень злочинності у Святошинському районі, специфіку кримінальних злочинів у “спальнику”, про проблеми та успіхи прокуратури району, а також мотивацію, яка змусила повернутися успішного адвоката та підприємця до правоохоронної діяльності після 12-річної перерви, ми поговорили з керівником Київської місцевої прокуратури №8 Василем Ярошовцем.
KV: Наскільки складна криміногенна ситуація у Святошинському районі?
В.Я.: Щиро кажучи, ситуація є досить складною, враховуючи територію розташування та специфіку спального району. Тому і рівень злочинності досить високий, особливо, у порівнянні з центральними районами міста, де менше населення, багато офісних споруд і т.д.
Ця специфіка Святошина відображається і на структурі злочинності. Це, в першу чергу, майнові злочини: крадіжки, пограбування, розбої, продаж наркотиків.
Окрім того, у районі багато великих супермаркетів та гіпермаркетів, тому великий відсоток злочинів – це саме крадіжки.
Втім, прокуратура у взаємодії з поліцією та службами безпеки великих маркетів досить успішно розкриває такі злочини, і значна частина їх швидко спрямовується в суд.
Якщо говорити про статистику, то у 2017 році станом на кінець травня до суду було спрямовано 324 кримінальних провадження, а в цьому році вже 500. Тобто нам вдалося суттєво наростити кількість направлених до суду справ. Перш за все, завдяки кращому контролю за розслідуваннями, кращій взаємодії з поліцією.
Торкаючись теми важких злочинів, з розкриттям вбивств у нас одна з кращих ситуацій в місті. Більшість з них, звичайно здійснюються на побутовому рівні – у стані сп’яніння чи на грунті неприязних стосунків.
Але є випадки і більш складні, як наприклад, справи двох банд клофелінщиків, які ми розслідували. Жертвам підливали у алкоголь чи каву медичні препарати і людей, які втрачали свідомість, грабували. На жаль, траплялись випадки, коли людина помирала, не приходячи до тями.
Загалом, статистика свідчить, що правоохоронні органи працюють ефективно. Що, в свою чергу, дає можливість знижувати рівень злочинності, адже у високий рівень розкриття та великий відсоток справ спрямованих до суду виконує профілактичну роль. Коли люди бачать, що настає відповідальність, то тричі подумають чи йти на злочин.
KV: Як у районі справи з економічними та корупційними злочинами?
В.Я.: В боротьбі з корупційними правопорушеннями, порівняно з минулим роком, ми досягли відчутних зрушень. Наприклад, за 5 місяців 2018 року було відкрито 5 проваджень щодо корупції, а у минулому році не було жодного.
Серед них є і серйозна справа “маленької Еліта-центр” – довгобуду біля станції метро “Житомирська”. Там було ошукано близько 200 інвесторів. Ми вже завершили розслідування і направили до суду справу щодо директора одного з держпідприємств та заступника гендиректора з капітальних вкладень “Київзеленбуду”.
Загалом, з початку року за втручанням місцевої прокуратури Святошина було відшкодовано коштів на загальну суму 10 млн 357 тис. гривень. Ще 65 млн гривень будуть повернуті в інтересах міста у комунальну власність в найближчій перспективі – мова йде про величезний будинок і земельну ділянку, вже є відповідне рішення суду.
В бюджетній сфері були виявлені два правопорушення. Після розслідування вони направлені до суду – в минулому році теж не було жодного.
Окрім того, ми беремо участь у розслідуванні випадків ухилення від сплати податків. У цій сфері 1 млн 660 тис. гривень вже відшкодовано у держбюджет.
KV: Враховуючи специфіку району, про яку ви кажете, наскільки серйозно стоїть проблема з продажем наркотиків у Святошино?
В.Я.: Високий рівень злочинності у Святошинському районі, в тому числі, пов’язаний з обігом наркотиків. Ми ведемо серйозну боротьбу з незаконним обігом шляхом виявлення та фіксації збувачів наркотичних речовин, перш за все тих, хто збуває наркотики великими партіями – 1-2 і більше кілограм.
Успіхи в цьому плані є. У цьому році до суду передано 5 справ, і вже є 2 вироки, серед них один – 10 років з конфіскацією майна.
У сфері боротьби з наркоторгівлею в 2018 році нам вдалося накрити серйозну банду, для затримання якої довелося проводити спецоперацію, залучивши поліцію Києва та області, спецпризначенців КОРД та бронегрупи, оскільки було встановлено, що злочинці мають вогнепальну зброю. Під час затримання у них була вилучена значна кількість вогнепальної зброї – шість пістолетів, велику кількість наркотиків, набої, вибухівка.
Окрім того, незважаючи на об’єктивні складнощі, нам вдається боротися з розповсюджувачами наркотиків через так звані “закладки” – коли покупець та продавець фактично не контактують вживу, а всі домовленості відбуваються за допомогою месенджерів та соцмереж.
Для того, щоб ефективно боротися з цим злом, потрібні не тільки гарно підготована кібер-поліція, але оперативні підрозділи, які займаються фіксацією та спостереженням, потрібно відслідковувати рух коштів, які передані за наркотики.
На жаль, комп’ютерні та банківські технології пішли далі, ніж криміналістичні. До того ж, на кожну процесуальну дію, згідно діючого Кримінального кодексу, потрібен дозвіл суду, що впливає на швидкість процесу розкриття.
Але ми знаходимо можливості для того, щоб знайти збувачів. Наприклад, зараз одна з таких справ слухається в суді, були виявлені зв’язки, проведена оперативна робота, вилучено на квартирі продавця значну партію амфетаміну.
KV: З якими головними проблемами зараз доводиться мати справу правоохоронним органам у своїй діяльності?
В.Я.: Перш за все, це величезна кількість справ – одночасно у прокуратурі знаходиться 11 тис. проваджень. Новий Кримінальний кодекс не дає можливість відмовляти у відкритті провадження на етапі звернення. Будь-яке повідомлення про злочин має бути зареєстроване.
У нас величезна кількість кримінальних проваджень, які не мають ніяких перспектив у розслідуванні, тому що не мають зазвичай складу злочину. Це може бути повідомлення на кшталт “прорвало труби”, або “сусід зранку голосно заводить мотоцикл”. Реквізити звернення є, але немає ні фабули, ні часу, ні місця, ні повідомлення кого cаме це стосується.
Але слідчий зобов’язаний внести ці данні до ЄРДР, провести розслідування, виконати певні процесуальні дії – і вже потім вирішувати закривати в зв’язку з відсутністю складу злочину чи ні. І таких “справ” насправді багато, вони серйозно сповільнюють роботу. В ЄРДР доводиться вносити купу непотрібної інформації.
Як наслідок, у слідчого одночасно є 400-500 проваджень, що, звичайно, заважає сконцентруватися на реальних справах, які треба швидко і якісно розслідувати.
Варто зазначити, що наш районний суд теж працює з величезним навантаженням.
По-перше, не всі судді призначені, цей процес триває. Але не дивлячись на труднощі, я вважаю, суд працює добре і розглядає справи об’єктивно.
KV: Чи вистачає кадрів у місцевій прокуратурі, враховуючи таку завантаженість?
В.Я.: Прокуратура більш-менш укомплектована. Наприклад, у нас в Святошинській прокуратурі працює 40 чоловік.
Насправді, головне питання навіть не в прокуратурі, а в тому що велике навантаження на слідчих і їх не вистачає. До того ж, вони ж офіцери поліції, і тому мають ще й чергувати чи брати участь в охороні масових заходів. Їх доволі часто залучають і, власне, на основну роботу в них залишається набагато менше часу.
KV: Як ви самі прийшли в прокуратуру, чому вирішили присвятити себе цій сфері?
В.Я.: В період з 1996 по 2005 рік я вже працював у органах прокуратури – помічником прокурора, потім був прокурором відділу у прокуратурі міста Києва, потім старшим прокурором управління підтримки державного обвинувачення в судах у Генпрокуратурі. Згодом залишив цю сферу, працював адвокатом, третейським суддею, директором приватних підприємств.
У минулому році дізнався що буде конкурс на посаду, впевнився, що новий закон про прокуратуру дає кращі можливості і перспективи. Пройшов конкурс, що складався з чотирьох етапів, і з квітня минулого року займаю цю посаду.
Якщо порівнювати з моїм першим періодом роботи в органах прокуратури, то зміни відбулися дуже значні. Інші повноваження, у прокуратури більше немає загального нагляду та слідства. Це істотно вплинуло на питання зловживань у прокуратурі – бо під личиною загального нагляду періодично у декого з’являлось бажання частіше перевіряти бізнес з метою вигоди. Зараз все спрямовано на захист прав громадянина, і це, безперечно, позитив.
Важливою мотивацією, крім, звичайно, гідної зарплати, стало також і те, що я сам понад 20 років живу в Святошинському районі і особисто зацікавлений у тому, щоб тут був порядок. До того ж пропрацювавши 7 років у місцевій прокуратурі, знаю багато людей з правоохоронної та юридичної сфери, відповідно, вдалося швидко знайти спільну мову з людьми, які забезпечують правопорядок в районі.