Росіяни танками переїжджали тіла ірпінців, – мер Ірпеня Маркушин

Росіяни танками переїжджали тіла ірпінців, - мер Ірпеня Маркушин

Кількість загиблих мирних жителів Ірпеня сьогодні перевалила за три сотні, і це – лише попередні дані, зібрані в перші дні.  Мер міста впевнений: кількість підтверджених жертв російських загарбників тільки зростатиме, оскільки під час окупації безліч тіл були поховані просто у дворах будинків та парках. Також невідомо, скільки українців загинуло під завалами будинків.  Про те, як жив в окупації Ірпінь, якими були перші дні війни та як насправді поводилися із мирним населенням окупанти, журналістам розповів мер міста Олександр Маркушин.

Як дізналася KВ, подробицями життя в окупації та оперативною інформацією голова Ірпінської міської ради Олександр Маркушин поділився в ході брифінгу після звільнення міста.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

За його словами, 28 березня, одразу після звільнення місцева влада розпочала пошук зниклих та евакуацію поранених з міста. А також вивозити з Ірпеня тіла загиблих для захоронення.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Звільнений Ірпінь

“Станом на 30 березня місто Ірпінь повністю під контролем наших військових та тероборони. Є на території наша поліція, спецпідрозділ особливого призначення, ми з ними комунікуємо. Поки в Ірпені ще небезпечно. Нас постійно обстрілюють з боку Бучі та Гостомеля. Стріляють з градів, важкої артилерії та стрілецької зброї. При цьому в Ірпені немає російський загарбників, територія повністю наша. У місті залишається багато місцевих, не тільки тих, хто не захотів виїхати, але й тих, хто залишався на 30% контрольованої ЗСУ території”, – розповів Маркушин.

Маркушин повідомив, що третю добу спецпідрозділи повністю зачищають Ірпінь від залишків російських окупантів. Частково на незначній території, яка на межі в районі Стоянки 2, ще залишаються війська рф. Проте їх там незначна кількість, 10-20 військових, у яких є БМТ. Проте є впевненість в тому, що вони і самі почнуть відходити з тієї локації. Місто же було перевірено та ймовірність того, що ворог ще десь може намагатися переховуватися, залишається. Та, голова впевнений, що для них же краще буде здатися. 

Евакуація, загиблі містяни та поховання

Наразі у місті продовжуються евакуація цивільного населення у більш безпечні місця. 

“Сьогодні (30 березня, – прим. KВ), ми забирали родину з ЖК “Синергія” з маленькою дитиною та двома дітками шкільного віку. Батьки, бабуся, дідусь. Всіх вивезли, вони були дуже щасливі. Виявилось, що квартиру в Ірпені вони придбали лише півроку тому і вперше побачили міського голову, військовим. Розповідали дуже сумні історії, як загарбники хотіли розділити чоловіків та жінок. Але якось їм вдалося сховатись у підвалі. Їх обшукували, забирали мобільні телефони, аби місцеві не могли сповістити ЗСУ де розміщена техніка ворога. Ірпінців, які їм не подобались, розстрілювали на місці. Це злочин проти людяності”, – впевнений він.

За його словами, чіткої інформації щодо кількості загиблих цивільних в Ірпені наразі немає. Відомо лише, що коли тривали жорсткі бої, коли ні вдень, ні вночі не припинялися обстріли, жителі ховали вбитих просто у дворах будинків, парках. 

“На жаль, близько 200-300 загиблих. Є загиблі під завалами приватних та багатоповерхових будинків, зруйнована вся критична інфраструктура. Потрібен час, щоб розібрати завали. 50% міста зруйновано. Під завалами однозначно є люди”,  – говорить він.

Так, місцева влада разом з поліцією та військовими займались вивезенням мирних жителів, які загинули. 

“Інформація важка, але це правда – московити танками переїжджали тіла українців. Просто вкатували в асфальт. Цього ми точно не пробачимо. Я за цей час багато надивився, це дуже страшно”, – запевнив мер міста.

Росіяни танками переїжджали тіла ірпінців, - мер Ірпеня Маркушин

На фото: загиблі в Ірпені


І додав, що наразі за їхніми підрахунками у місті залишається до 4 тисяч людей. Тривають пошуки, обшуки підвалів та тої території, де були російські окупанти. Тож кількість загиблих буде лише збільшуватись. Загалом за два дні вдалось вивезти 300 цивільних, третина з них – діти. 

Евакуйовані мешканці ж у своїх розповідях зізнавались, що окупанти закривали їх у підвалах, змушуючи роздягатись і тримали їх там в заручниках по декілька днів поспіль. Мер міста поспілкувався з багатьма мешканцями, хто був змушений перебувати у таких підвалах і підтвердив цю інформацію. Адже такі випадки були непоодинокі. І додав, що агресор не лише роздягав мешканців, а й обушукував їх. Відомі і факти знущання над жінками, які були відокремлені від чоловіків. Останніх же планували обмінювати надалі на своїх полонених. 

Крім того, в битві за визволення Ірпеня гинули не лише українські військові та цивільне населення, зафіксовані випадки загибелі і представників ЗМІ, у тому числі й іноземних. 

Читайте: Росія вбиває журналістів, щоби приховати свої військові злочини, – Денісова

Очільник міста також висловив подяку всім тим, хто з першого дня війни допомагав втримати місто і звільнити його. 

“Це – наші військові, підрозділ СБУ “Альфа”, “Омега”, бійці головного розвідуправління, інші підрозділи, хлопці з повстання, та всі, хто боронили. Завдяки ним вдалося утримати Ірпінь. Це наші герої. На жаль, 16 бійців з нашої тероборони загинули, 29 в лікарні. Разом з ЗСУ загалом загинуло близько 50 бійців, близько 100 – отримали поранення. Але відвоювали. Маленьке місто, вже герой, дякуючи Президенту. Ірпінь не дав пройти ворогу в Київ, бо ми стали плацдармом наступу на столицю”, – каже він.

На відео ДСНС: пошук та вивезення тіл загиблих ірпінців

Зруйнована інфраструктура

Критичну інфраструктуру у Ірпені відновлювати ще не розпочинали. За словами мера – це небезпечно і неможливо через обстріли. Щодо водопостачання, то завдячуючи “Київводоканалу”, є можливість підключити місто до водоканалу столиці. Там, де це безпечно, бригади вже починають “тягнути” воду з Києва у Ірпінь.  Щодо енерго- та газопостачання, то тут ситуація куди складніша. 

“Розбомблено частину підстанцій. У зруйнованих будинках потрібно заварювати газові труби. Але наголошую – критичну інфраструктуру ми запустимо тоді, коли буде безпечно у місті. Всю ніч на 30 березня були обстріли. Під обстрілами можна сказати, що все місто. Але особливо обстрілюють наразі з напрямку Гостомеля, Ворзеля, Житомирської траси та Романівки. Це території, які тимчасово окуповані московитами”, – наголосив Маркушин. 

Замінований Ірпінь

За словами Маркушина, наразі у місті ще працюють сапери, чистять територію та об’єкти, які замінували росіяни, коли полишали Ірпінь. Вже відомо, що були частково заміновані парки, а також ті території, де велися бойові дії та окопувалися війська. Ці території снайпери вже повністю пройшли і ліквідували снаряди. Також розмінована територія базування окупантів. Там, зокрема, були розтяжки, але перевірки ще тривають. 

“Вже перевірили майже всі тіла загиблих цивільних, які також могли бути заміновані, проте вибухових пристроїв не було виявлено. Далі йшли ліси, що поруч”, – додав він.

Щодо нерозірваних снарядів – у місто заходять саперні групи, які будуть їх знешкоджувати. В одному з парків місцеві жителів зібрали 5 чи 6 нерозірваних снарядів, принесли нам. Місцеві взагалі безстрашні. Але самостійно вилучати снаряди не можна, це небезпечно. Взагалі наша громада дуже згуртувалась. Хоч і згуртувало горе, але всі великі молодці і я дуже пишаюсь, що маю честь бути в них міським головою. 

Небезпечна домівка

Також очільник міста звернувся до містян з проханням не повертатися до Ірпеня з міркувань безпеки й очікувати на офіційне повідомлення від місцевої влади щодо цього. 

“Найближчий місяць беззаперечно повертатися буде не можна. Я повинен з нашою командою відновити інфраструктуру, принаймні, у першу чергу, має запрацювати критична інфраструктура. Далі, звичайно, ми будемо щасливими побачити вас тут. Але дайте нам час впоратися з ворогом. Бо не буває вільного Ірпеня без вільних Бучі, Ворзеля та Гостомеля. Коли звільнимо ті міста, то буде легше працювати вже над відновленням нашого прекрасного міста. Прошу нікого не повертатися! Діє суворий пропускний режим. Подобається чи ні, але до міста нікого не пропускатимуть. Ми не будемо наражати наших містян на небезпеку!

Триває війна і ми мусимо всі об’єднатися, бо ми воюємо за свою землю та свою Україну, свої сім’ї. Ми, як ніколи, всі разом потужна команда. Ми надміцна нація і нас ніхто ніколи не подолає. Ми воюємо з другою армією світу – і в нас це добре виходить. Ми обов’язково переможемо”, – резюмував він. 

На відео: брифінг мера Ірпеня від 30.03.2022 року

Нагадаємо, що радник міністра внутрішніх справ Вадим Денисенко в ефірі телемарафону також закликав місцевих жителів Ірпеня, які були змушені покинути свої домівки, не поспішати повертатися в них. Адже в Київській області знаходять багато мін і розтяжок, які залишили російські окупанти – повертатися все ще небезпечно. 

“Дуже багато мін, розтяжок, заміновані навіть трупи знаходимо. Тому просто величезне прохання до всіх тих, хто хоче повернутися в свій будинок, подивитися, що там – почекайте трохи. Потім буде офіційно сказано, що можна в місто заходити”, – зазначив він.

Денисенко розповідав, що в Ірпені залишалося багато людей, які відмовлялися їхати, тож поліція шукала їх по підвалах і намагалася вмовити поїати у більше безпечне місце.

Крім того,  Київська ОВА разом з місцевою владою Ірпеня взялася за формування плану відбудови міста. Російські агресори знищили 50% місцевої інфраструктури. На відновлення території знадобиться не один місяць. 

Читайте: У КОВА озвучили плани щодо відбудови зруйнованого московитами Ірпеня

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Вероніка Злацька
Рекомендуємо до перегляду
Київ виділив 10 млн гривень громадам області (на що пішли гроші)
Київ виділив 10 млн гривень громадам області (на що пішли гроші)
16:00 Цьогоріч дві громади Київщини – Козинська селищна та Феодосіївська сільська – вчергове отримали зі столичного бюджету по 5 млн гривень в якості компенсації…
Справи насущні: скільки та на що у червні 2024-го витрачало Рокитне
Справи насущні: скільки та на що у червні 2024-го витрачало Рокитне
09:00 Протягом червня 2024 року Рокитне Білоцерківського району Київщини здійснило публічних закупівель на 2,33 млн гривень. Найбільшою покупкою селища став модульний будинок, де цілодобово…
Нацполіція хоче припинити “бездозвільну” житлову забудову “КСМ-Груп” на столичному Академмістечку
Нацполіція хоче припинити “бездозвільну” житлову забудову “КСМ-Груп” на столичному Академмістечку
09:00 Правоохоронці розслідують факти порушень законодавства при будівництві житлових будинків на більш ніж 6,9 га землі столичного Академмістечка. Мова йде про забудову на земельних…
Banner
QlU7mDx4