“Розпил на розпилі”: столичні правоохоронці знайшли нові порушення при будівництві ЖК “Forest”

“Розпил на розпилі”: столичні правоохоронці знайшли нові порушення при будівництві ЖК “Forest”

Правоохоронці продовжують встановлювати нові факти порушень при будівництві ЖК “Forest” на Лісовому масиві столиці (саме сюди міська влада давно обіцяє переселити мешканців “будинка-вбивці” на вул. Мілютенка, 23-А). Нещодавно стало відомо, що столичний бюджет міг втратити 79,8 тис. гривень при прокладанні інженерних мереж до цього комплексу. За версією слідства, грошові кошти були привласнені керівником ТОВ “БК “Інжбудмонтаж” (компанія-субпідрядник), нещодавно він отримав від правоохоронців відповідну підозру. Його долю також можуть повторити перший заступник директора КП “Спецжитлофонд” (замовник будівництва) та керівник ТОВ “Скайбуд Груп” (генпідрядник), які, ймовірно, вступили між собою у змову. Паралельно з цим, слідчі продовжують “вести справу” щодо нанесення збитків міському бюджету через неповернення авансу за ці будівельні роботи, в рамках якої директор “Спецжитлофонду” Володимир Шарій (на колажі) не тільки отримав статус підозрюваного, а й був відсторонений від своєї посади. 

Як стало відомо KВ, правоохоронці продовжують розслідування фактів  “бюджетних зловживань” при будівництві житлового комплексу (ЖК) “Forest”, замовником якого виступає КП “Спецжитлофонд”.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №42023102070000148, яке було відкрито 19 червня 2023 року Подільським управлінням Нацполіції Києва. Фігурантам цієї справи попередньо інкримінується вчинення злочинів, передбачених ч. 3 ст. 191 (заволодіння майном шляхом зловживання службовим становищем, вчинене попередньою змовою групою осіб) та ч. 1 ст. 366 (службове підроблення) Кримінального кодексу (КК) України. Санкції цих статей передбачають покарання у вигляді позбавлення волі на термін до 8 років.

Що встановили слідчі

6 липня 2020 року між КП “Спецжитлофонд” і ТОВ “Скайбуд Груп” було укладено договір на виконання будівельних робіт з прокладання зовнішніх інженерних мереж до житлового будинку з вбудовано-прибудованими приміщеннями на перетині вулиць Мілютенка та Шолом-Алейхема у Деснянському районі (згаданий вище ЖК ““Forest”. – KВ). Загальна вартість робіт за цією угодою мала б скласти 60,4 млн гривен, але з умовою, що ця ціна є динамічною, тобто може змінюватися. Завершити прокладання інженерних мереж ТОВ “Скайбуд Груп” повинно було до липня 2021 року.

8 липня того ж року між вказаною компанією і ТОВ “Будівельна компанія (БК) “Інжбудмонтаж” було укладено договір субпідряду на виконання вищезазначених робіт. Вартість цієї угоди теж не була прямо визначена – сторони домовилися, що вона є динамічною та визначається у тому числі й за актами приймання виконаних робіт.

Протягом 2020-2021 років КП “Спецжитлофонд” і ТОВ “Скайбуд Груп” декілька разів укладали додаткові угоди до “початкового” договору, в тому числі – продовживши термін виконання робіт до травня 2022 року. Надалі, 31 серпня 2022 року, “Спецжитлофонд” в односторонньому порядку розірвав вказаний договір – офіційною підставою стало те, що компанія не виконала свої зобов’язання у визначені терміни і не звернулася до КП щодо пролонгації угоди. На той момент ТОВ “Скайбуд Груп” отримало за виконання даних робіт 16,4 млн гривень.

Вже у ході слідства правоохоронці встановили, що до трьох актів виконаних будівельних робіт (за листопад 2020 року, а також за липень і грудень 2021 року), за якими відбувалися “проплати”, було внесено недостовірні відомості. Йдеться про необґрунтоване завищення вартості чавунних люків з логотипом ПрАТ “АК “Київводоканал”. За результатами судово-економічної експертизи, яка була проведена в рамках даного слідства 27 липня 2023 року, через це завищення цін територіальній громаді Києва було нанесено збитки на загальну суму 79,8 тис. гривень.

11 серпня 2023 року директору ТОВ “БК “Інжбудмонтаж” було повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених вищезгаданими ч. 3 ст. 191, ч. 1 ст. 366 КК України. 

Надалі, 17 серпня поточного року Подільський районний суд обрав йому запобіжний захід у вигляді застави на суму 80,5 тис. гривень. У відкритих джерелах не уточнюється, чи сплатив підозрюваний ці грошові кошти, але у випадку, якщо це трапилося, на нього ще було покладено зобов’язання прибувати до слідчого, прокурора або суду за кожним їх викликом та вимогою, не відлучатися за межі Києва без дозволу правоохоронців, здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій закордонний паспорт тощо.

Що цікаво, за інформацією слідства, вчиняючи вищезгадані злочини, підозрюваний знаходився у змові з керівником ТОВ “Скайбуд Груп” і першим заступником директора КП “Спецжитлофонд”. Втім, наразі у відкритих джерелах відсутня інформація щодо вручення підозр цим посадовцям. 

“Розпил на розпилі”: столичні правоохоронці знайшли нові порушення при будівництві ЖК “Forest”

Скріншот ухвали по цьому провадженню від 17 серпня 2023 року

Зазначимо, вказане кримінальне провадження було відкрито за результатами позапланового аудиту діяльності КП “Спецжитлофонд”, який у 2021-2022 роках здійснював Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту Київської міськдержадміністрації (КМДА). В рамках цієї перевірки було встановлено, що протягом 2020-2021 років керівництво вказаного підприємства допустило порушень та недоліків у своїй роботі на загальну суму 70,4 млн гривень, з яких 6,8 млн гривень було втрачено. Одним із головних напрямків перевірки “ревізорів” столичної мерії було саме будівництво ЖК “Forest”. При цьому, за інформацією аудиторів КМДА, вартість робіт з прокладання зовнішніх інженерних мереж до даного ЖК могла бути завищена на більш “солідну” суму – 1,3 млн гривень.

Читайте: Управлінський хаос та відсутність контролю: аудитори знайшли на КП “Спецжитлофонд” порушень на 70 млн гривень 

При цьому, спочатку в рамках вказаного слідства правоохоронці вивчали інші факти можливих розпилів” при зведенні ЖК “Forest”. Так, слідчі попередньо встановили, що при виконанні безпосередньо самих робіт з будівництва цього комплексу столичному бюджету було нанесено збитки на суму 21,1 млн гривень – йдеться про ті кошти, які все те ж ТОВ “Скайбуд Груп” отримало в якості авансових платежів за роботи і які цей підрядник не використав. Втім, надалі правоохоронці почали розслідувати це ймовірне порушення в рамках окремого провадження№12023100070001785 від 29 серпня 2023 року. Натомість вищезгадані “інженерні” роботи слідчі продовжували вивчати в межах поточного провадження.

Ще 5 липня 2023 року в рамках провадження №42023102070000148 правоохоронці повідомили про підозру директору КП “Спецжитлофонд” Володимиру Шарію – йому інкримінувалося вчинення злочину, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України (службова недбалість, що спричинила тяжкі наслідки). Максимальне покарання за цією статтею – до 5 років позбавлення волі. Надалі, 18 вересня 2023 року, Подільський районний суд відсторонив його від посади на один місяць.

Читайте: Директору столичного КП “Спецжитлофонд” загрожує до 5 років в’язниці за службову недбалість

Зазначимо також, саме до ЖК “Forest” міська влада дуже давно планує переселити мешканців горезвісної багатоповерхівки на вул. Мілютенка, 23-А. Остання відома як “будинок-вбивця”, адже перебування в цій будівлі негативно впливає на здоров’я мешканців через наявність шкодочинних мікроскопічних грибів. 

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Скандальні фігуранти

За даними аналітичної системи Youcontrol, столичне ТОВ “Скайбуд Груп” було зареєстроване у червні 2015 року. Засновником та кінцевим бенефіціаром цієї компанії є киянин Олександр Степенко (з червня 2019 року), керівником – Ігор Софтенко (з липня 2021 року). Його попередником на цій посаді був Михайло Музиченко (з 2019 року і до призначення Софтенка).

ТОВ “Скайбуд Груп” є активним учасником тендерів, які проводять різні державні та комунальні структури Києва та Донецької області. Із моменту запровадження системи Prozorro ця компанія отримала 15 підрядів на загальну суму близько 973 млн гривень. Найбільш активним клієнтом ТОВ “Скайбуд Груп” є саме КП “Спецжитлофонд” – 7 контрактів на суму 705,5 млн гривень. При цьому, очевидним є факт, що дана компанія отримала набагато більше бюджетних коштів за час свого існування – наприклад, той же договір щодо будівництва ЖК “Forest” було укладено ще до того, коли всіх “бюджетників” України зобов’язали здійснювати закупівлі товарів та послуг через відкриті електронні аукціони.

У свою чергу ТОВ “БК “Інжбудмонтаж” було зареєстроване Києві в червні 2019 року. Засновниками та кінцевими бенефіціарами цієї компанії є мешканка міста Покровська Донецької області Юлія Лисенко, а також кияни Надія Потіха і Олександр Важкий. Останній також є керівником цієї ТОВки, і вочевидь саме він отримав підозру від правоохоронців.

Дана компанія також брала участь у різних тендерах, але жодного разу не перемагала в них. При цьому, “БК “Інжбудмонтаж” двічі було конкурентом ТОВ “Скайбуд Груп”, причому – зокрема і в тендері на будівництво інженерних мереж до ЖК “Forest”. Ймовірно, факт конкуренції на ринку ніяк не вплинув на ділові відносини цих компаній, що і дозволило їм надалі співпрацювати. Зазвичай в таких випадках правоохоронці розглядають версію змови учасників тендерів, але в даному випадку про такі ймовірні підозри з боку слідчих інформація відсутня.

Як раніше повідомляла KВ, КП “Спецжитлофонд” неодноразово фігурувало в кримінальних справ за фактами можливих “розпилів”, і його посадовці наразі мають статус обвинувачених в рамках відповідних кримінальних проваджень.

Так, у липні 2022 року Київська міська прокуратура передала до суду обвинувальний акт відносно першого заступника директора КП “Спецжитлофонд” Анатолія Волківського у провадженні щодо привласнення близько 760 тис. гривень при будівництві дитячого садка №536 на вул. Бахмацькій, 35 (Святошинський район). При цьому, що цікаво, під час слідства правоохоронці при обшуках в КП “Спецжитлофонд” не могли знайти деякі важливі для справи документи, а також встановили, що Волківський має російське громадянство.

Читайте: Исчезновение документов, российское гражданство и следы “смотрящего” – подробности дела о “распилах” в КП “Спецжитлофонд”

Крім того, у липні 2022 року столична прокуратура повідомила про передачу на розгляд суду справи щодо двох ексзаступників директора “Спецжитлофонду”, які звинувачуються в службовій недбалості. В рамках відповідного слідства правоохоронцям стало відомо, що у 2018-2020 роках через завищення вартості робіт при прокладанні та перекладанні інженерних мереж в Голосіївському та Солом’янському районах, замовником яких виступало вказане КП, столичний бюджет втратив 495,5 тис. гривень. При цьому, екскерівнику ТОВ “ВЛД Груп” (підрядник по цим проєктам) вдалося “вийти сухим із води” завдяки так званому “дійовому каяттю” – компанія перерахувала на рахунки КП “Спецжитлофонд” грошову компенсацію за спричинені збитки.

Читайте: Правоохоронці готують “судний день” для підлеглих Вячеслава Непопа 

Нагадаємо, Володимир Шарій очолює КП “Спецжитлофонд” з березня 2016 року, а до цього з лютого 2015 року працював на посаді заступника директора вказаного підприємства. У минулому VIII скликанні Київради Шарій паралельно був депутатом від “Солідарності” і входив до постійної комісії міськради з питань містобудування, архітектури та землекористування. 

Вказане КП підпорядковане Департаменту будівництва та житлового забезпечення КМДА, яким із 2 липня 2021 року керує Борис Работнік. З 22 березня 2016 року по 25 жовтня 2019 року цей департамент очолював Костянтин Федотов, з 25 жовтня 2019 року по 1 липня 2020 року – Володимир Денисенко, з 1 липня 2020 року по 14 грудня 2020 року – Сергій Мартинчук.

Діяльність цього департаменту з 2018 року контролює заступник голови КМДА Вячеслав Непоп. Останній відомий як екс-директор КП “Житлоінвестбуд-УКБ” (з 2002 по 2018 рік) і депутат IV, V, VII, VIII скликань та чинного IX скликання Київради (на останніх виборах пройшов від партії мера Києва Віталія Кличка “УДАР”).

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Іван Кулик
Рекомендуємо до перегляду
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
09:00 Генпрокуратура через суд намагається повернути державі земельну ділянку площею 5,69 га на просп. Академіка Глушкова, 65 (територія НПП “Голосіївський”). У 2022 році право…
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
Banner
QlU7mDx4