Через неякісну підготовку і ускладнений доступ до укриттів розгорівся скандал і на Київщині. У Студениківській громаді в результаті службового розслідування звільнено директора Переяславської гімназії. Влада закидає йому неналежне забезпечення освітнього процесу в умовах війни, невиконання вимог ДСНС та місцевої влади щодо навчання учнів із доступом до сховища від школи на відстані понад 100 метрів. Та такі порушення одноголосно заперечують депутати, батьки та педагоги. Чому питання облаштування укриттів стало причиною чергового скандалу між керівництвом школи та громади та зверненням до суду – дізнавалася KВ.
Як стало відомо KВ, 28 червня на позачерговій 38 сесії Студениківської сільської громади було розглянуто питання звільнення з посади директора Переяславської гімназії Романа Корнієнка, а вже 5 липня у місцевій групі “Семенівський прованс” було опубліковано протокол засідання постійної комісії з питань освіти, на якій було вирішено рекомендувати голові Студениківської громади Марії Лях скликати ще одну позачергову сесію.
Причина – члени цієї комісії рекомендували включити до порядку денного проєкт рішення про скасування розпорядження сільського голови № 93-07-03 “Про розірвання контракту” від 27 червня 2023 року та відновити на посаді директора Переяславської гімназії Романа Корнієнка.
За відповідне рішення проголосувало чотири депутати – Тетяна Турченкова, С Кириченко, А Аврамич та Р. Смілий.
Як роз’яснила у дописі до оприлюднених матеріалів депутатка Тетяна Турченкова, голова звільнила з посади директора Переяславської гімназії Корнієнка за статтею 40 п. 2 КЗпП України – невідповідність займаній посаді.
“На думку педагогічного колективу та батьків учнів с. Переяславське, таке рішення є безпідставним та необґрунтованим, оскільки Роман Феліксович протягом 10 років сумлінно та якісно виконував свої обов’язки та завжди переймався доступністю, якістю та безпекою освітнього процесу школярів […] рішення Лях М.О. необґрунтоване та носить упереджений характер, оскільки службове розслідування, яке передувало даному розпорядженню явно було “спущене зверху” з метою пошуку будь-якої причини звільнити Романа Феліксовича з посади”, – йдеться у дописі.
Таку позицію у коментарях підтримали і місцеві мешканці та педагоги:
Вже у коментарі KВ депутат Тетяна Турченкова по округу № 2 (самовисування) додала, що, на її думку, всі ці події відбуваються через упереджене ставлення голови громади до керівника цього закладу.
“Вона просто хоче прибрати його із посади директора, тому що він “незручний”. Об’єктивно, у нас у раді авторитарна влада. Марія Лях приймає одноосібні рішення, бо в неї є більшість у раді, а не у тих, хто голосує, відповідно, за своїм баченням та враховуючи думку громади. І ті рішення, які вона хоче, щоб проголосували, говорить: прошу проголосувати. А Роман Корнієнко та ще п’ять-вісім депутатів піднімають незручні питання щодо рішень і просять їхнього обґрунтування. Це точно якесь політичне замовлення. Можливо, бачить у ньому конкурента. Це – показове звільнення, пов’язане виключно з тим, що він відстоює інтереси громади”, – розповіла Турченкова.
Як розповів у коментарі KВ директор гімназії та, за сумісництвом, депутат Студениківської громади Роман Корнієнко (самовисуванець), 12 червня на його користь завершився судовий процес щодо адмінпорушення пов’язаного із корупцією та конфліктом інтересів – прийняття участі в голосуванні про виплату додаткової заробітної плати вчителям шкіл Студениківської громади. Переяслав-Хмельницький міськрайонний суд Київської області закрив справу у зв`язку з відсутністю складу та події адміністративного правопорушення. Та на час судового процесу Корнієнка тимчасово відсторонили від займаної посади очільника навчального закладу і 23 червня мали поновити на роботі.
Та замість розпорядження про поновлення, надали на додачу про нове службове розслідування на підставі доповідної записки начальника відділу освіти Олесі Крамаренко, яке стосується, начебто, неналежного забезпечення освітнього процесу в Переяславській гімназії в умовах війни та ще – розпорядження на розірвання контракту у зв’язку з виявленою невідповідністю займаній посаді.
“Про те, що була створена відповідна комісія, я дізнався лише 26 червня. За наполягання колективу у школі відбулася зустріч із начальником відділу освіти, яка розповіла: мені сказали – я написала. На питання, навіщо підписувати те, з чим ви не погоджуєтесь, відповіла, що має двох дітей і не бажає втратити роботу. Тобто здійснюється тиск з боку голови. Розпорядження про моє звільнення колектив сприйняв негативно. Делегація із батьків і колективу зустрілися з головою, яка абсолютно не хотіла нічого чути щодо скасування цього ганебного рішення. Та з рештою пообіцяла це питання вирішити. Вона запропонувала написати заяву на нові трудові відносини. На мою думку, це нелогічно. Адже розпорядження стосувалося невідповідності займаної посади, тобто втратив кваліфікацію. Сьогодні звільняють, а на другий день призначають. Виходить, я погоджуюсь, що мене законно звільнили по пункту 2 стаття 40 КЗпПУ. Тому наполягав на скасуванні розпорядження, як виходу із ситуації. Та компромісу не відбулося. Тому готую документи до суду”, – розповів у коментарі KВ депутат Роман Корнієнко.
Ситуація
У Акті ж про службове розслідування зауважено, що у ході розслідування було встановлено систематичне невиконання нормативно-правових актів директором гімназії, який таким чином нібито поставив під загрозу життя та здоров’я учнів та колективу.
Так, зазначається, що 8 червня 2022 року було створено комісію, до якої увійшли і представники відділу організації заходів цивільного захисту Бориспільського РУ ГУ ДСНС України у Київській області було обстежено всі наявні підвальні приміщення в радіусі 500 метрів від гімназії та складено Акт оцінки готовності захисної споруди по вул. Переяславська, 1-А, поруч з дитсадком гімназії). Інші ж підвальні приміщення були визнані непридатними.
Крім того, фахівці ДСНС наголошували на віддаленості від дозволеної відстані і що водити дітей до укриття є вкрай небезпечним, оскільки шлях до нього лежить повз залізничну колію та елеватори та в безпосередній близькості від нафтобази.
У документі йдеться, що з 1 вересня 2022 року Корнієнко таки самовільно почав навчальний процес у приміщенні школи з вказівкою переміщати під час “повітряної тривоги” дітей до віддаленого укриття. Згодом у вересні ДСНС рекомендувало проводити учнів та вихованців гімназії до укриття дитсадка, адже за новими рекомендаціями відстань від школи до укриття не мала перевищувати 100 метрів. Були надані і відповідні роз’яснення від Бориспільської РВА щодо неможливості використання школи для укриття та здійснювати навчання учнів в дошкільному приміщенні. Відповідне розпорядження було затверджене і головою громади.
“Та всупереч всім цим рекомендаціям, Корнієнко Р.Ф. продовжив освітній процес в приміщенні школи посилаючись на те, що листи носять рекомендаційний характер і не є обов’язковими до виконання. Розпорядження голови було не виконано та грубо проігнороване. Як й інші питання організації освітнього процесу”, – додається в документі.
Обвинувачують керівника школи і в приховуванні та необлаштуванні під укриття підвального приміщення площею 32 кв.м.
“Розпорядником і засновником є сільрада і говорити, що ми будемо робити своїми силами укриття – це слова голови громади в червні 2022 року, коли я звернувся з тим, щоб потрібно заключати договір з будівельниками на ремонт укриттів, Що означає своїми силами – підфарбувати. Це був намір і бажання голови, щоб діти навчалися виключно онлайн. Під час зборів з батьками, переважна більшість були за очну форму, та, у цьому випадку, має бути укриття. Тож ми почали думати, що можемо зробити. Певні фінансові витрати закрили батьки і безпосередню допомогу надав меценат – “Нива Переяславщини”. Будівлю привели у належний стан силами колективу та батьків, її в нас прийняла ДСНС. Максимум від ради – закупівля сантехніки, фарби на суму до 20 тис. гривень”, – розповів у коментарі KВ директор закладу Корнієнко.
І додав, та виникла проблема: укриття знаходилася під багатоквартирним будинком на відстані від гімназії у межах 400 м. Рекомендація ДСНС – доступ до укриття у межах 100 м. Але в будівельних нормах – рекомендація 500 м. Тож керівництву закладу порекомендували користуватися укриттям приміщення дитсадку, яке знаходиться в 100 метрах.
“Там вільні дві кімнати, де могли розміститися лише 2 класи. Я вже не кажу про відсутність там необхідного обладнання. Тобто це негативно відобразилося би на якості знань і здоров’ї дітей. Батьки хотіли, щоб діти навчалися в саме у школи. Кожен написав персональну заяву, в якій не заперечували, що діти ходитимуть саме в укриття за 400 м. Під час експериментів ми проходили цю відстань за 4-6 хв. Я написав Наказ і взяв на себе відповідальність. Так ми пропрацювали рік. Мені зауважували і за підвал біля школи. Та він у дуже занедбаному аварійному стані. Своїми силами ми б його не відремонтували. І його площа складає всього 30 кв.м, а те укриття – на 120, тим паче паспортизоване. І кошти з бюджету на ці потреби не виділяли. Так, нині ремонти здійснюється за кошти бюджету, бо змінилася обстановка і, певно, є вказівка зверху. А тепер мені закидають, претензію, що я це укриття приховав. Як це можна було зробити? Тим паче, що в ДСНС його, навіть, не розглядали як можливе укриття, до якого і потрапити було неможливо. Складається враження, що всі свої прогалини та відповідальність вирішили просто перекласти на керівника закладу і, відповідно, звільнити. Моя точка зору: суд просто закінчився не так, як хотілося голові громади”, – резюмував він.
Позиція голови
KВ також поцікавалися точкою зорою з приводу сиутації і в голови ради і чи буде таки винесено питання про поновлення Корнієнка на посаді директора школи на позачергове засідання сесії. У коментарі KВ голова громади Марія Лях розповіла, що комісія із службового розслідування зафіксувала невиконання посадових обов’язків, тих розпоряджень, які були сформовані головою ради на основі протоколів штабів, наказів, розпоряджень районної та обласної військових адміністрацій.
“Він їх не виконував. Яка може бути позачергова сесія? Ми вже розглядали це питання на сесії. Це бажання чотирьох депутатів. Він вважає себе хорошою опозицією, двічі балотувався на голову сільради. Та я їх переконую, яка опозиція може сьогодні бути у військовий стан? Якщо ми повинні працювати в єдиному руслі, ефективно на наближення перемоги. І першочергове – це питання безпеки. Була створена комісія, була доповідна записка начальника відділу освіти, все вивчено і задокументовано. Він доповідав на сесії і підтверджував своїм виступом, що не виконував розпорядження, а радився із батьками та колективом. Є вимоги, яких ми повинні дотримуватися у першу чергу. Це – військовий стан, безпека дітей. Були надані акти, які не дозволяли навчатися в офлайні через те, що сховище на відстані в 500 м. Крім того, були накази від обласного департаменту щодо навчання дітей онлайн. А я тільки взнала, що він таки проводив навчання і водив дітей до сховища за 500 метрів, ігноруючи ці всі розпорядження, створюючи небезпеку для дітей. Є вимоги в системі освіти, а він вважає, що це методичні рекомендації”, – розповіла Лях.
За її словами, від школи розташоване приміщення за 100 метрів, де можна організувати одну чергову групу в садочку, аби ще три класи мали можливість навчатись.
“Ми максимально вишукували, де можна облаштувати тимчасове укриття. Ти керівник, якщо це і звичайний погреб, маєш знати, в якому він стані, враховуючи, що приміщення в 20 м від школи. Як, проробивши стільки років, не знати, що в тебе перебуває на балансі. Приміщення було в не належному стані. Думаю, що за пару тижнів ми завершимо його ремонт із розрахунком на 67 діток. І ми закриємо це питання. Він наполягав, щоб я анулювала своє розпорядження на основі звернення батьків та колективу. Але є порушення і невідповідність посадовим обов’язкам. Він зауважив, що напише заяву на поновлення на посаді, але при виконанні чотирьох його умов. Перша – одержання зарплати у попередньому розмірі,понад 20 тис. гривень, щоб збереглися виплати в розмірі 2 950 на доїзд, щоб влітку працювали дві групи в садочку. Він давить на колектив, щоб ті написали заяви на розрахунок, на батьків, депутатів. Дуже прикро, що сьогодні є керівники такого рівня. Свого часу він підбурював депутатів не голосувати за створення інклюзивно-ресурсного центру. У школі мають працювати люди великої душі. Напевно, він шукає знову можливості, щоб балотуватися на голову. Гадаю, керівник, який не виконує декларування штабів, військових адміністрацій, має нести і певну відповідальність. Ми зараз в небезпеці. Такі питання не обговорюються з батьками. Є правила і недаремна вимога в 100 метрів. Він планує подавати в суд, тож і нехай суд і вирішує, хто має рацію”, – резюмувала Лях.
Нагадуємо, що ще у квітні влада і депутати Студениківської громади поскандалили через освітню субвенцію. У грудні 2021 році депкорпус ради не зміг проголосувати за розподіл залишків держдопомоги у розмірі 3 млн на зарплати вчителям. Скандал вибухнув новою силою, коли до громади з перевіркою завітав Департамент стратегічних розслідувань Нацполіції. Перевірка встановила адмінпорушення і передала відповідні протоколи до суду. Як виявилось, один із депутатів під час сесії не повідомив про конфлікт інтересів і проголосував за виділення коштів вчителям, очолюючи одну із шкіл громади.
Читайте: Конфлікт інтересів: у Студениках поскандалили довкола розподілу освітньої субвенції вчителям
Фото: колаж KВ