У столиці спалахнув черговий будівельний скандал. Інвестори низки ЖК будівельної компанії SAGA Development стверджують, що не перший рік чекають на обіцяні квадратні метри, які мали ввести в експлуатацію ще наприкінці 2022-го, а деякі – ще у 2020 році. Та всі будівельні процеси зупинились з повномасштабним вторгненням рф. Натомість девелопер пообіцяв відстрочку на пеню на час дії воєнного стану, проте вже з квітня цього року обіцянку порушив. Майбутнім власникам квартир почали надходити не лише повідомлення про нарахування пені, а й завищені рахунки. В компанії запевняють: діють винятково в рамках підписаних договорів.
Як стало відомо KВ, 28 квітня у Facebook юрист та СЕО Monitor.Estate Володимир Копоть звернувся з відкритим листом до будівельної компанії SAGA Development.
Причина – у інвесторів вимагали до кінця квітня оплатити пропущені платежі по розстрочці. Інакше – до інвесторів застосують штрафні санкції у вигляді пені.
“До нас звернулося вже більше десятка ваших інвесторів з одним і тим же питанням. Усім інвесторам, в кого була розстрочка, прийшли дуже дивні повідомлення: “Шановні інвестори Назва ЖК, при повному погашенні заборгованості за договорами розтермінування до 30.04.2023, компанія бере на себе витрати, пов’язані з пенею […] Менеджери в телефонному режимі повідомляють, що при несплаті до 30 квітня буде нарахована пеня […] вимагати від людей грошей в той час, коли самі не виконуєте зобов’язань, м’яко кажучи, дико […] Сподіваюсь на дорослу комунікацію та вирішення цього питання шляхом зупинення процесу незаконного вимагання сплати пені”, – йдеться у листі.
Також зауважується, що з інвесторів вимагали погасити одразу всю заборгованість у стислі строки, враховуючи, що жодної офіційної комунікації через погоджені канали з інвесторами здійснено не було, ігноруючи той факт, що на період дії воєнного стану, платники податку звільняються від нарахування та сплати штрафних санкцій, передбачених п. 50.1 ст. 50 Податкового кодексу України.
У Державній податковій службі України зауважували, що “починаючи з 27.05.2022 і на період дії воєнного стану “карантинний” мораторій щодо незастосування штрафних санкцій, зокрема за порушення вимог законодавства в частині нарахування, декларування та сплати податків, зборів, платежів, не застосовується”.
Ситуація
Як з’ясувала KВ, з початку повномасштабного вторгнення рф компанія оголосила про відтермінування до кінця воєнного стану нарахування пені через невчасно внесені платежі за договором.
“SAGA Development призупиняє платежі за придбані квартири та відміняє штрафи і пені на цей період”, – відповідне оголошення компанія опублікувала ще 1 березня 2022 року на своїй офіційній сторінці у Facebook.
Скандал же почав набирати обертів вже через рік, коли раптом з’ясувалося, що компанія таки відновила виплати за умовами договорів, а отже, і нарахування пені за прострочені терміни ще з червня 2022 року. Під цим же вищезгаданим постом в соцмережі інвестори почали вимагати у девелопера роз’яснень. А саме – чому компанія офіційно не сповістила інвесторів про відновлення “стягування штрафів та пені”, хоча термін дії воєнного стану в країні було офіційно продовжено.
Компанія ж, у свою чергу, вела діалог із інвесторами, пояснюючи, що пеня нараховується згідно з умовами договору і її скасовували саме на період, поки Київ перебував у зоні бойових дій. Інвестори ж жалілися, що таких уточнень офіційних вони також не одержували. І що будівельник, просячи виконання взаємних зобов’язань, у той час сам затримав здачу об’єктів в експлуатацію, а тепер, на додачу, має намір стягнути додатково і пеню.
“… ви виконуєте всі свої зобов’язання за договором. Крім будівництва!!! На моєму об’єкті з осені 2021 року нікого і не було. А за договором, на який ви посилаєтеся, вказано орієнтовний термін здачі 4 квартал 2022. Так от, що б я виконав свої зобов’язання за договором, чого ви очікуєте, напишіть що Saga Development зробила з 1 січня 2022 року на саме моєму об’єкті?”, – коментують в Facebook інвестори.
Варто додати, що це стосувалося, зокрема, і ЖК, які забудовник обіцяв добудувати не лише наприкінці 2022 року, а й ще у 2020 році. Що також викликало хвилю невдоволення з-поміж вкладників.
Підтвердила у коментарі KВпро безпідставне нарахування пені без попереджень й інвесторка ЖК “Бостон”.
“Я інвестувала у ЖК “Бостон”. Коли почалась війна ми одразу написали менеджерам відділу продажів з питанням: як буде нараховуватись оплата. Вони сказали, що вони все призупинили, зупинили нарахування пеню і у разі змін повідомлять про це. Потім заворушився чат інвесторів, люди почали писати, що їм без ніякого попередження нарахували пеню. Згідно контракту, там є пункт 6.4, за яким вони мали б повідомити нам про це нарахування заздалегідь. Я була готова заплатити, з ними немає сенсу сваритись”, – прокоментувала Владислава.
Додаючи, що вслід за штрафами без офіційних попереджень та змістовних обґрунтувань зросла і вартість придбаного житла на 20%.
“До того ж просто з повітря з’явилось подорожчання квартири приблизно на 20%. Я цікавилася у відділі продажів: як і чому так сталось, але вони просто ігнорують. Вони не роз’яснюють ні звідки пеня, нізвідки здорожчання квартири. Житловий комплекс, в який я інвестувала зараз, до речі, взагалі не будується – на майданчику знаходяться 4-5 людей, що радше можна назвати видимістю будівництва, щоб люди почали здійснювати проплати”, – резюмувала вона.
Що далі?
Як розповів KВ юрист та керівник проекту Monitor.Estate Володимир Копоть, з початком повномасштабної війни будівельна компанія особисто кожного клієнта запевнила, що ніякої пені під час військового стану нараховуватись не буде.
“Особисто кожному клієнту це підтвердили менеджери компанії. Пройшло пів року і вони почали звертатись до інвесторів і казали, що до квітня всі мають сплатити розстрочку, а інакше буде нараховано пеню. Вони всім надіслали розрахункові таблиці, без печаток і жодних натяків на офіційність, де було б вказано, хто скільки має заплатити”, – розповів він.
За його словами, разом із колегами наразі вони готують юридичне обгрунтування, щоб зрозуміти як мають діяти інвестори в такій ситуації.
Під час з’ясування обставин виплила і низка нюансів щодо укладання договорів на купівлю нерухомості та ведення будівництва об’єктів самою компанією. Так, виявилось, що в усіх інвесторів різні договори, де чітко прописано про нарахування пені, а в деяких взагалі про це і мови не велося.
“Перш за все, хочемо зробити історію публічною, щоб інвестори знали, куди вони несуть кошти. Ми думали, що договори в усіх однакові, виявилось, що ні – в деяких пеня навіть не прописана в договорі, в когось прописана дуже криво. Будівництво зараз не ведеться на всіх об’єктах “Саги”. Вони створюють видимість роботи з 2-3 робітників, але це – не будівництво. Вони дороблюють те, що вже готове для введеня в експлатацію. Наприклад, в Рибальському, новий об’єкт компанії, де вже зібрали гроші з людей, вони, навіть, ще з котловану не вийшли. Тобто вони пройшлись по інвесторах, зібрали данину, як колектори, і роблять своє”, – розповідає юрист.
І додав, що деяким клієнтам взагалі перепланували площу квартир без їхнього на те відома.
“Але це ще не вся історія, є окремі інвестори, які мають проблеми з тим, що в них перепланували площу, забетонували вікна: люди купляли одне, а одержали зовсім інше. Комусь підняли ціну, сказали, що ви маєте доплатити на 24% більше. Історій насправді дуже багато. В мене особистого якогось упередженого ставлення до цієї компанії немає, я не вклав туди ні копійки, але ті клієнти, яких ми колись вели і говорили, що в “Саги” все добре з документами й можна туди інвестувати, зараз отримують до себе таке відношення. Ми хочемо добитись справедливості”, – резюмував він.
Згодом, 12 травня, у Телеграм-каналі було створено для обговорення групу, до якої увійшли зв’язані “по рукам і ногам” інвестори SAGA Development, адже по договору забудовник дійсно має право нараховувати пеню при тому, що обовʼязок будувати в строк залишається без наказаним. І, ймовірно, такий крок як розірвання договору не врятує ошуканих інвесторів. Адже, крім пені за неоплату, матиме сплати і 10% компенсації за дострокове розірвання. Довести незаконність стягнення пені можливо лише через суд.
Наразі інвестори лише продовжують отримувати неофіційні документи із даними прорахунку пені у вигляді електронних таблиць.
Як проінформував KВ Володимир Копоть, який представляє інтереси інвесторів, розрахунок до повернення в компанії на прикладі одного з інвесторів вимагають такий:
“Фактично оплачено – 1 483 909,31 грн.
Пеня – 430 338,94 грн.
Штраф 10% – 402 241,91 грн.
До повернення – 651 328,46 грн”, — повідомили менеджери SAGA Development одному з клієнтів.
Позиція забудовника
У компанії девелопера кореспонденту KВ відмовилися прокоментувати ситуацію, апелюючи тим, що це питання стосується лише забудовника та інвесторів.
“Ми не коментуємо цю тему. Ми вважаємо, що це питання взаємодії виключно між нами й клієнтами”, – додали в компанії.
У відповідному запиті редакція KВ хотіла отримати роз’яснення щодо нарахування пені, умов розірвання договору у разі відмови від сплати за договором та побачити звіт щодо динаміки будівництва об’єктів компанії.
Варто зауважити, що у соцмереживих дискусіях, компанія зауважувала, що вона таки офіційно сповіщала інвесторів про відновлення прийому платежів за придбані квартири. Так, на офіційному сайті компанії відповідна публікація розміщена від 27 грудня 2022 року.
“… попри обставини SAGA Development продовжує працювати над завершенням проєктів. Ми усвідомлюємо свою відповідальність перед інвесторами, партнерами, співробітниками та містом, тому ще з травня SAGA Development відновила свою роботу та робить все, щоб наблизитись до довоєнних обсягів і темпів будівництва. Проте ми розуміємо, що динаміка робіт на об’єкті у певній мірі залежить від платежів наших інвесторів, які придбали нерухомість на виплат. У зв’язку з цим, було прийнято рішення відновити прийом платежів за придбані квартири та повернути нарахування штрафів і пені за несвоєчасне внесення оплати”, – зауважили в компанії.
Про компанію
Згідно із даними на офіційній сторінці SAGA Development, компанія була заснована у 2016 році як Riverside Development. На той час компанія займалися розвитком територій біля Дніпра та почала працювати над першим масштабним проєктом – житловим районом RYBALSKY, розташованим на Рибальському півострові. У 2018 році компанія здійснила ребрендинг у SAGA Development. Наразі це одна з найбільших компаній-забудовників Києва, у портфелі якої понад 20 об’єктів у Києві, Борисполі та Одесі..
Засновником компанії є бізнесмен-девелопер, ексзаступник директора Департаменту містобудування та архітектури Київської міськдержадміністрації (КМДА), колишній начальник Служби містобудівного кадастру Києва Андрій Вавриш, відомий також як друг екскерівника Офісу Президента Андрія Богдана.
Згідно із даними YouControl, компанія була ще зареєстрована у 2012 році. Наразі її статутний капітал складає 10 тис. гривень, а працює фірма під керівництвом Оксани Войналович. З-поміж власників, крім Андрія Вавриша, значиться панамська корпорація “Тревор бізнес С.А.” із 100% часткою.
Досьє компанії налічує низку судових процесів, в тому числі із кримінальною формою судочинства. Останній і один із гучних – це питання накладання арешту на майно ПАТ “Київпроект” по вул. Богдана Хмельницького, 16-22. Ще у лютому 2022 року Київський апеляційний суд розглядав справу про заборону ПАТ “Київпроект”, ТОВ “НІКА” ЛТД, ТОВ “Perfect Group” (власник – нардеп від ОПЗЖ Дмитро Ісаєнко), а також ТОВ “Saga Development” здійснювати реконструкцію нерухомого майна та проводити будівельні, земляні роботи на відповідній земельній ділянці.
Читайте більше : Корупція чи реконструкція: голова ДІАМ Семен Кривонос підтримує будівництво “KYЇVPROEKT City Space” на місці знищеного “Київпроекту”
Нагадаємо, як раніше повідомляла КВ, столична прокуратура виграла перший раунд судових баталій щодо повернення до комунальної власності громади Києва ділянки площею майже 5 га у пров. Приладному, 10. На цій землі компанії, що входять до орбіти девелопера “Інтергал-Буд”, зводять ЖК “Академ-Квартал”.
Претензії правоохоронців більш ніж прості: орендар ділянки ПрАТ “КДЕЗ “Вугілля” використовувало територію не за цільовим призначенням, адже столичний муніципалітет відводив її під експлуатацію промислових будівель. Скандали навколо цього проєкту тривають вже близько п’яти років, але жодному органу влади не вдалося зупинити будівництво.
Читайте: Немає часу чекати на сприятливі умови – потрібно будувати вже сьогодні, – Олександр Насіковський
Фото: колаж KВ