Сміття і політика: екоактивісти заблокували полігон на Бориспільщині через київські відходи

Сміття і політика: екоактивісти заблокували полігон на Бориспільщині через київські відходи

Навколо Глибоцького сміттєзвалища поблизу Борисполя продовжується багаторічний скандал. Останніми тижнями активізували діяльність екоактивісти, блокуючи проїзд сміттєвозів на полігон. Вони переконують, що компанія-орендар землі протизаконно звозить відходи зі столиці. У компанії не заперечують, що обслуговують різні фірми, в тому числі з Києва, але вказують, що все за законом. У кулуарах міськради подейкують, що сміттєвий скандал – лише видима частина айсбергу. А невидима – це конфлікт всередині мерської політсили. 

Початок конфлікту

Як стало відомо KV, 13 липня на сесію Бориспільської міської ради прийшли активісти, які вимагали зустрічі з головою громади Володимиром Борисенком з приводу припинення роботи Глибоцького сміттєзвалища. 

Як зазначив представник активістів, міська влада ігнорує проблему стихійного сміттєзвалища і не чує місцевих жителів, тому вони були вимушені прийти на сесію. Борисенко сказав, що він переконаний, що “це чітко спланована проплачена акція” і він відносить їх до терористів, а не до друзів, і “з терористами перемовин не ведуть”. Після цього почалася словесна перепалка, яка переросла у бійку. Далі активісти покинули залу і сесія продовжилася. 

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Варто зазначити, що, за даними ЗМІ, у 2002 році ТОВ “Еко-Сервіс” з метою будівництва полігону твердих побутових відходів взяло в оренду у комунального підприємства “Виробниче управління комунального господарства” земельну ділянку площею 6,0382 га. Полігон ТПВ у результаті не побудували, однак сміття все одно приймали. У результаті це призвело до утворення сміттєзвалища.

На сайті Всеукраїнської екологічної ліги повідомлялось, що при обстеженні на ділянці було виявлено витоки фільтрату на поверхню, зокрема, за межі полігону.

На сміттєзвалищі відсутні необхідні норми для роботи полігону. Це огорожі вздовж периметра території висотою 2-2,5 м або земляний вал висотою 1,5-1,7 м, шириною 3-3,5 м; система збору зливових, талих вод та метод їх відводу через очисні споруди; система збирання фільтрату; протифільтраційний екран з природних або штучних матеріалів із коефіцієнтом фільтрації води не більше 10-9 м/с; система очищення коліс автомобілів при виїзді зі сміттєзвалища; заходи з ущільнення відходів та укриття ущільнених відходів мінеральним грунтом через кожні 2-2,5 м відходів.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Блокування роботи

19 липня активістами було заблоковано проїзд до полігону, про що повідомили на сторінці КП “Виробниче управління комунального господарства”. Через це був порушений графік вивезення сміття з міських майданчиків поблизу багатоповерхівок, з приватного сектору та сіл Бориспільської громади.

Як повідомлялось у сюжеті “Всесвітньо-Броварського телебачення”, активісти перевіряли документи у автомобілів, які везуть сміття із Борисполя. Зазначається, що жодних документів вони не мали, більш того, з’ясувалося, що лише 7 автомобілів дійсно везли сміття з громади, а ще близько сотні – з Києва, Броварів та інших міст. 

За інформацією КП “ВУКГ”, відновили вивезення сміття лише наступного дня, 20 липня. За півтора дні на території міста були повністю переповнені сміттєві баки. 

Сміття і політика: екоактивісти заблокували полігон на Бориспільщині через київські відходи

Ще декілька днів активісти блокували та розблоковували роботу сміттєзвалища. 24 липня керівник ПОПП “Національний Корпус” та голова “Молодіжної Ради” Павло Донченко повідомляв, що директор ТОВ “ЕкоСервіс” спробував силовим шляхом розігнати протест, на місце привезли автобус з “тітушками”. Однак, активісти змусили їх піти. 

Сміття і політика: екоактивісти заблокували полігон на Бориспільщині через київські відходи

Станом на 27 липня ТОВ “ЕкоСервіс” зачинив сміттєзвалище, утворився затор із комунального транспорту. Активісти продовжували акцію протесту, але пропускали весь міський транспорт і протестували лише проти київського сміття. Після обіду КП “ВУКГ” повідомило, що робота розблокована. 

За словами Донченко, ПП “Національний Корпус”, ГО “Союз Захисників Природи”, ГО “Традиція і Порядок”, ГО “Український Стяг” вимагають рішучих дій міської влади та керівника “ВУКГ” у ситуації, яка склалася.

Сміття і політика: екоактивісти заблокували полігон на Бориспільщині через київські відходи

Як розповів KV директор ТОВ “ЕкоСервіс” Геннадій Каргін, він не виключає, що причина даної ситуації може стосуватись політики.

Сміття і політика: екоактивісти заблокували полігон на Бориспільщині через київські відходи“Я не знаю, чого хочуть добитись активісти і які насправді причини їхній дій, можливо все це через політику. Але наразі моє підприємство зазнає колосальних збитків, я змушений відправляти працівників у відпустку, хто не захоче, взагалі звільниться. Техніка простоює. Колись на цьому місці було сміттєзвалище і зараз сценарій повторюється. Я два роки приводив полігон у нормальний стан. Зараз же автомобілі почнуть висипати сміття там, куди змогли довести. Воно буде всюди, у полях. Ми продовжуємо фіксувати порушення законодавства з боку цих активістів. Звертались до поліції, прокуратури, СБУ, мерії, відкриті кримінальні провадження. Але жодної реакції я не бачу. Мені невідомо, що відбувається у кабінетах чиновників, але я добре бачу, що відбувається тут. Якщо ще місяць ми працюватимемо у такому підвішеному стані, то на ліквідацію наслідків потрібно буде мінімум півроку. Вже зараз сміття відкрите, такого не має бути. Ми регулярно закупаємо грунт, зараз ці активісти не пропускають наші автомобілі із матеріалом для пересипання, дизпаливом, ні автомобілі фірм, які реально сплачують нам кошти за тарифом 189,14 гривень. Тому що КП “ВУКГ” сплачує у шість разів менше, як орендодавець, ми завжди йшли їм назустріч. Лише автомобілі КП активісти пропускають, але і вони вивозять сміття не з усього Бориполя та району”, – каже він. 

За його словами, компанія вимушена зупиняти прийом усіх автомобілів на 3-4 години і маленьким автомобілем їздити на сусідні заправки за паливом. 

“А за цей час утворюється черга і всі одночасно скидають сміття. У нормальному режимі його неможливо обробити. Якщо з нас почнуть вимагати якісь гроші, то нам простіше закрити підприємство і поїхати в інше місце. Ми маємо договори із різними компаніями. Кожного року підбиваємо цифри, скільки сміття ми зможемо взяти і на які суми, щоб перекрити “шару”, яку має “ВУКГ” і вирівняти ситуацію. Це і Бориспільський район, і Київ. Особисто мені взагалі не важливо, чиє це сміття, головне, що це не хімічно небезпечні відходи. Я впевнений, що за три дні це сміття буде повсюди. А мені цього б дуже не хотілось, я сам живу у Бориспільському районі. Тому сподіваюсь, що люди почують і зацікавляться тим, що відбувається насправді”, – закінчив він.

Перемовини 

21 липня Павло Донченко повідомляв, що “Національний Корпус” виступив гарантом домовленостей між активістами та міською владою. На зустрічі були присутні  активісти з “Союзу Захисників Природи”, які, за його словами, блокують сміттєзвалище, міський голова Володимир Борисенко та його заступник. 

За його словами, були прийняті альтернативи вирішення конфлікту. По-перше, КП “ВУКГ” надав список сміттєвозів, які знаходяться на балансі підприємства, і на сміттєзвалище починають пропускати місцеві сміттєвози для уникнення екологічної катастрофи в Бориспільській громаді. Проїзд на сміттєзвалище для автомобілів з інших регіонів надалі заборонений. 

По-друге, “Національний Корпус” та “Союз Захисників Природи” вимагають від міського голови та профільних заступників публічного звіту з виконаною роботою в напрямі утилізації сміттєзвалища, будівництва сміттєпереробного заводу та всіх інших кроків у вирішенні даного питання.

І останнє – був підписаний тристоронній меморандум між “НК”, “СЗП” та міською радою, в якому міська рада зобов’язується не продовжувати договір оренди з ТОВ “ЕкоСервіс” після його закінчення, а по можливості достроково розриває договір та називає часові рамки будівництва сміттєпереробного заводу або комунальної лінії з сортування сміття. Також зазначається, що активісти “НК” та “СЗП” долучаються до робочої групи з пошуку інвесторів для будівництва заводу. 

Сміття і політика: екоактивісти заблокували полігон на Бориспільщині через київські відходи

В свою чергу голова громади Володимир Борисенко зазначив, що від міської влади були надіслані всі необхідні документи та звернення до відповідних відомств щодо діяльності полігону. 

Сміття і політика: екоактивісти заблокували полігон на Бориспільщині через київські відходи

“Друга зустріч, що відбулася, коли я став міським головою, стосувалася саме Глибоцького сміттєзвалища. Ми не просто хочемо розв’язати цю проблему, а активно рухаємося в цьому напрямку. Та це не вирішується сьогодні за помахом чарівної палички. На все потрібен час. Але  найголовніше — суттєві кроки ми вже зробили й надалі рухатимемося в цьому напрямку. […]Як я бачу вирішення ситуації, що склалася? Лише у законний спосіб. Брати на себе відповідальність — задача не з простих. Я це знаю, як ніхто інший”, – написав він у Facebook.

Сміття і політика: екоактивісти заблокували полігон на Бориспільщині через київські відходи

При цьому на засіданні виконкому Бориспільської міськради 26 липня було порушено два кримінальних провадження щодо Глибоцького сміттєзвалища. 

“Поліція продовжує забезпечувати охорону публічного порядку на сміттєзвалищі біля Глибокого. Загалом, начальник Бориспільського районного управління поліції Тарас Кравчук повідомив, що станом на сьогодні за фактом перешкоджання екоактивістами проїзду техніки КП “ВУКГ” на Глибоцьке сміттєзвалище складено 6 адмінматеріалів (які відправлені на розгляд) та порушено 2 кримінальних провадження”, – йдеться в повідомленні виконкому.

У керівництва району щодо ситуації протилежна думка. Голова Бориспільської РДА Руслан Дяченко вважає, що полігон плацює законно. 

“Глибоцький сміттєвий полігон діє законно, нині його часткове блокування призвело до ситуації, коли відходи з громад не завжди можуть потрапити на місце призначення. Тому дане питання окремо обговорено з головами ОТГ”, – писав він у Facebook. 

Як розповів у коментарі KV колишній секретар Бориспільської міськради Ярослав Годунок, щодо Глибоцького сміттєзвалища вже було відкрито купу кримінальних проваджень, тривали суди.

Сміття і політика: екоактивісти заблокували полігон на Бориспільщині через київські відходи

“Дві третини звалища наразі знаходяться на території паю, який належить пенсіонерці. Коли ще не було кадастру, одночасно видали пай і дали дозвіл на смітник. Я був одним із ініціаторів розірвання договору оренди. Ми виграли всі суди від міської ради. Коли дійшло до касаційної справи у Верховному суді, тодішній перший заступник Микола Корнійчук відкликав позов, мер пішов у відпустку. Сума оренди там взагалі смішна – 2 400 гривень. Договір оренди по закінченню строку у три роки мав бути завірений нотаріусом. Цього не зробили. Тому договір – це просто папірець. А взагалі ситуація не вирішиться, пока люди не почнуть сортувати сміття. Зараз його везуть на полігон просто трактором, все підряд. А сортування зменшило б його обсяг на 40%”, – каже він. 

Сміття і політика: екоактивісти заблокували полігон на Бориспільщині через київські відходи

Сміття і політика: екоактивісти заблокували полігон на Бориспільщині через київські відходи

Як розповів KV депутат Київської обласної ради (“Європейська солідарність”) Володимир Горковенко, ситуація трохи виходить за межі Борисполя.

Сміття і політика: екоактивісти заблокували полігон на Бориспільщині через київські відходи“Тут грають не місцеві, а грають місцевими – і мером, і політичними силами. Конфлікт спровокований зовні, про причини мені складно здогадатись. Але саме мешканці не страждають від того, що відбувається. Сміття вивозиться, активісти жодним чином не блокують вивезення сміття з Борисполя. Вони лише перевіряють документи і “необліковане” сміття не пропускають. Про те, що проблему сміття потрібно вирішувати, говорили всі політичні сили перед виборами. Найбільш оптимальний варіант наразі – рекультивація існуючого сміттєзвалища і створення передумов для будівництва сміттєпереробного заводу. Який шлях тут обере міська влада, залежить тільки від їхнього бажання. На жаль, поки ніяких дій у бік будівництва не відбувається. Навчити людей сортувати сміття за рік – неможливо, потрібно років 10. Тому такий варіант не вирішить проблему. А сміттєвий коллапс станеться тут вже через рік – коли згідно меморандуму буде розірвано договір із сміттєзвалищем. Для цього багато розуму не потрібно. Але ж потрібно мати альтернативу”, – каже він. 

Політична складова

Як вдалось дізнатись KV, в стінах міськради існує кілька версій щодо причин боротьби активістів із полігоном, але позиція більшості депутатського корпусу – місто не повинно взагалі влазити у цю історію, тому повністю абстрагувалось. 

“Там є броварські активісти, люди Корчинського, а сам він – від “порошенків”. Поставили завдання, активісти погнали. Одна з версій – боротьба суто між активістами та “ЕкоСервісом”, щоб ті закрились. Але питання – закрились для покращення екології чи для покращення власного матеріального стану? Цих персонажів у нашому місті ніколи не було. І раптово з’явились. Інша версія їхньої появи ще цікавіша. Вони приїхали на сесію, коли заступником голови призначили Грону. Зараз він від ОПЗЖ, але колишній “бппшник”. Його кандидатуру подав сам Борисенко, який від “ЄС”. І проголосували за це майже всі його однопартійці. Після цього з областного штабу дали команду “валити” мера. Що в місті найбільш болюче та смердюче? Смітник! Срач почався всередині партії. Скинути Борисенко нереально, бо він обраний людьми. Але виключити із фракції і потім спробувати застосувати імперативний мандат збором підписів нібито пригрозили. Але до сьогодні жодних рухів у цей бік немає, можливо ситуацію замяли. А активісти мабуть ще розраховують збити грошей з “ЕкоСервісу” і поїхати”, – каже співрозмовник KV, який побажав залишитись анонімним. 

Читайте: Глава Бориспольской общины Борисенко получил нового заместителя

Дійсно 13 липня на сторінці Бориспільської організації “Європейської солідарності” з’явився допис, у якому зазначено, що “голосування депутатів фракції “Європейська солідарність” у Бориспільській міськраді за представника окупаційної платформи за життя Євгенія Грону – це плювок у мешканців бориспільської громади”. Також там додали, що за результатами цього голосування будуть прийняті кадрові рішення. 

Сміття і політика: екоактивісти заблокували полігон на Бориспільщині через київські відходи

З анонімного джерела в центральному офісі політичної сили “Європейська солідарність” KV повідомили, що розмова з депутатами в офісі відбулась і будуть прийняті політичні рішення.

“Тут потрібно розмежувати – до мера нехай питання ставлять виборці. А щодо депутатів дійсно рішення будуть прийняті. За призначення Грони вистачило б голосів і без “ЄС”. Але деякі депутати від “ЄС” проголосували за таке рішення всупереч ідеології та партійних принципів. Після того була зустріч з керівником партійної організації і була розмова з депутатами, які підтримали призначення Грони. Будуть прийняті відповідні рішення на рівні партійної організації. Таке ходіння “наліво” ніхто пробачати не буде. Вони підірвали репутацію партії на всій Київщині. І насправді ситуація не пов’язана із активістами. Те, що вони прийшли на сесію, де призначили Грону, просто співпадіння. Просто одночасно тривають два процеси і здається, що вони пов’язані”, – зазначили там.

“У цій історії однозначно є політика та гроші. За останніми даними, у міськраді почався конфлікт між головою, секретарем і заступником. Заступник Горкун каже, що розривати договір оренди не потрібно. Борисенко підписав меморандум про розірвання договору. А один із засновників “ЕкоСервісу” повязаний із Юрієм Довгалюком. Грубо кажучи, це “хазяїн” секретаря Байчаса. Тому заяви міськради протирічать одна одній. Вже заявили, що активісти на Байчаса наїзджають”, – прокоментували KV з ще одного анонімного джерела у міськраді.

Нагадаємо, як раніше писала KV, КП “Броваритепловодоенергія” за 1,48 млн гривень замовило техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) проєкту реконструкції каналізаційних очисних споруд Броварів. Ймовірно, влада все ж таки вирішила здійснити ще одну спробу оновлення місцевої каналізації. Перша спроба була здійснена ще у 2016 році. Тоді вказували на необхідність збільшення  потужності очисних і навіть затвердили відповідний проєкт реконструкції, який мали реалізувати у 2017-2019 роках. Але далі справа не пішла. Місцевим мешканцям, які потерпають від смороду і нерідко нарікають на прориви каналізації, залишається лише надіятися, що ця спроба буде вдалою. 

Читайте: Мэр Борисполя Борисенко не знает, кто претендует на должность его замов

Фото: коллаж KV

КиевVласть

Автор:
Виктория Билоус
Рекомендуємо до перегляду
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
16:00 Демонтаж держави-агресора та спонсора тероризму, російської федерації, є безумовним і обов’язковим запобіжником проти подальших злочинних дій з боку кремлівських режимів. Тільки це убезпечить…
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об'єктів на приватизацію
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об’єктів на приватизацію
14:00 Столична міськрада затвердила новий перелік комунальних будівель та приміщень, які підлягають “малій приватизації”. До нього увійшли близько сотні об’єктів загальною площею понад 16…
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Banner
QlU7mDx4