Сміттєві війни: суд зобов’язав ТОВ “Утілсервіс” відшкодувати Бородянці понад 1,2 млн гривень

Сміттєві війни: суд зобов'язав ТОВ "Утілсервіс" відшкодувати Бородянці понад 1,2 млн гривень

Обласна прокуратура у Господарському суді Київської області домоглася від місцевого підприємства відшкодування понад 1,2 млн гривень на користь  Бородянської громади. Причиною стало самовільне зайняття земельної ділянки — смітника в селі Нове Залісся, яке контролює ТОВ “Утілсервіс”. На ділянці площею в 13 га компанія господарювала у сфері збирання твердих побутових відходів. Підписантом компанії є очільник обласного авіаційного центру в Бородянці Олександр Бадрудінов, за яким тягнеться шлейф скандалів не лише довкола цього смітника, а й Бородянського аеродрому.  

Як дізналася КВ, 2 травня Київська обласна прокуратура домоглась у суді стягнення з юридичної особи понад 1,2 млн грн шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки.

“Прокуратура встановила, що підприємство без будь-яких законних підстав самовільно зайняло земельну ділянку комунальної власності площею 13 га на території  Бородянської селищної об’єднаної територіальної громади. На ній підприємство здійснювало господарську діяльність зі збирання твердих побутових відходів”, – йдеться у дописі.

На своїй сторінці у Facebook нардепка від “Слуги народу” Ольга Василевська-Смаглюк (округ 96, Київщина) зауважила, що мова йде саме про смітник в селі Нове Залісся, що на Бородянщині, яке перебуває під контролем ТОВ “Утіл сервіс”.

“Нагадаю, роками Бадрудінов, граючи в політику на Бородянщині, уміло захищав інтереси свого сміттєвого напівлегального бізнесу, а місцева влада закривала очі на те, що сміття скидається в невідповідному місці без будь-яких дозволів. Аж поки Держаудит не перевірив незаконність користування цією ділянкою, відсутність обладнання для утилізації сміття, відсутність оцінки впливу на довкілля від експлуатації полігону тощо. Захищав інтереси Нового Залісся лише староста села й декілька активістів”, – йдеться у дописі нардепки.

Сміттєві війни: суд зобов'язав ТОВ "Утілсервіс" відшкодувати Бородянці понад 1,2 млн гривень

Сміттєві війни: суд зобов'язав ТОВ "Утілсервіс" відшкодувати Бородянці понад 1,2 млн гривень

Судова тяганина

На сайті Судової влади України зареєстрована господарська справа за № 911/3872/23, яку розглядав Господарський суд Київської області за позовом Київської обласної прокуратури в інтересах Державної екологічної інспекції Столичного округу та Бородянської селищної ради. Відповідачем у справі є ТОВ “Утілсервіс”. Справу суд відкрив у грудні 2023 року та по суті розглянув 2 квітня 2024 року.

Суть позову в тому, що у ТОВ “Утілсервіс” користувалося земельною ділянкою без належних на це документів. Тож прокуратура просила суд зупинити роботи підприємства до усунення порушень. Наразі ділянка (кадастровий номер 3221082200:05:001:0753) належить Бородянській селищній раді і перебуває в постійному користуванні КП “Благоустрій-Бородянка” для будівництва та обслуговування будівель закладів комунального обслуговування.

Сміттєві війни: суд зобов'язав ТОВ "Утілсервіс" відшкодувати Бородянці понад 1,2 млн гривень

Суд встановив, що у 2004 році між Бородянською РДА та ТОВ “Утілсервіс” було укладено тимчасовий договір оренди площею в 13 га, але сам смітник на той час займав 11,5 га. Але термін тимчасової угоди закінчився, а дійсну так і не було укладено.

У 2017 році Господарський суд Київської області визнав договір оренди та додаткову угоду недійсними за низкою порушень під час реєстрації, тож земельну ділянку з користування в “Утілсервіс” забрали і повернули у власність Новозаліської сільської ради.

У лютому 2019 року Бородянська громада (утворилася в грудні 2018 року – прим. ред. КВ) у ході інвентаризації забороняє “Утілсервіс” завозити побутові відходи на цю земельну ділянку.

У 2020 році Державна екологічна інспекція Столичного округу провела позапланову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства та виявила порушення – ТОВ “Утілсервіс” не здійснила держреєстрацію ділянки. Як показали ще дві повторні перевірки, компанія так і не виконала приписи. Уперше її оштрафували на 765 гривень, згодом “Утілсервіс” отримало претензію від держінспекції про відшкодування збитків вже у розмірі 1 226 912 гривень за самовільне зайняття земельної ділянки та за завдану шкоду навколишньому середовищу. 

Через Київський окружний адміністративний суд інспекція у липні 2022 року домоглася зупинки роботи “Утілсервіс” на земельній ділянці до усунення порушень. Це рішення намагалися оскаржити, проте Шостий апеляційний адміністративний суд залишив рішення суду першої інстанції без змін.

Крім того, суд підтвердив бездіяльність компетентних органів, які знали про порушення інтересів держави, однак не звертались до суду з відповідним позовом. Мова йде про Бородянську громаду та Держекологічну інспекцію Столичного округу, які бездіяли протягом тривалого часу.

З рештою відповідач так і не сплатив штрафи та не вжив жодних заходів щодо усунення шкоди довкіллю.

Зауважимо, це не перший випадок, коли ТОВ “Утілсервіс” притягували до судової відповідальності. Суд двічі зупинив роботи підприємства на цій ділянці.

Ще у 2017 році прокуратура Київщини вимагала визнати незаконним договір на утилізацію сміття на полігоні твердих побутових відходів в Новому Заліссі, укладений на суму майже 1,5 млн гривень між УЖКГ “Ірпінь” та ТОВ “Утілсервіс”, яке не оформляло документи для надання цих послуг. 

На тлі екологічної катастрофи

Історія питання сміттєзвалища у межах села Нове Залісся, що прилягає до Бородянки, тягнеться вже не один десяток років. У мережі вже неодноразово повідомляли про екологічну катастрофу, яка назріла через вивезення сміття на це стихійне звалище.

Сміттєві війни: суд зобов'язав ТОВ "Утілсервіс" відшкодувати Бородянці понад 1,2 млн гривень

Сміттєві війни: суд зобов'язав ТОВ "Утілсервіс" відшкодувати Бородянці понад 1,2 млн гривень

Виявилося, КП громади “Благоустрій-Бородянка” не має необхідних дозвільних документів для захоронення твердих побутових відходів, а полігон не був обладнаний для екологічної утилізації. Це створювало загрозу довкіллю та здоров’ю людей через ризик забруднення ґрунтових вод і річок. Цей факт було встановлено під час аудиту Держаудитслужбою у січні цього року.  

Крім того, протягом майже трьох років КП Благоустрій-Бородянка не мав офіційних тарифів на утилізацію сміття, але віддавав цю роботу на вивезення компаніям за суму щонайменше 1,14 млн гривень. Серед них, ТОВ “Утілсервіс” отримало близько 883 тис. грн, а ТОВ “Утіл-Сервіс” – понад 250 тис. гривень. За даними системи Prozzorro, у 2022 та 2023 роках ці компанії та ще одна, ТОВ “Укр-Еко-Сервіс”, уклали договори на послуги розміщення відходів на полігоні на суму понад 2,5 млн гривень.

Аудит підтвердив, що посадові особи “Благоустрій-Бородянка” своєю бездіяльністю допустили розміщення сміття на комунальній землі, дозволивши компаніям одержати дохід у понад 3,64 млн гривень. 

Вже у березні аудитори Північного офісу Держаудитслужби спільно з фахівцями Державної екологічної інспекції Столичного округу встановили, що цей смітник вже приніс громаді й екології збитки, які оцінюється в 630 млн гривень. 

Виявилося, що на непристосованому для того полігоні неправомірно утилізували сміття не лише з Бородянки, а й інших населених пунктів. Аудитслужба зауважила, що зловмисники роками утилізували відходи без дозволів, заробивши понад 4,6 млн гривень. Після обстеження земельної ділянки зафіксували ткож і перевищення показників вмісту амонію, хлоридів і нітратів у ґрунті. 

Як зауважували активісти громади, проблема цього сміттєзвалища тягнеться ще з 1980 років, а розташоване воно поряд із селами громади та геріатричними та психоневрологічними закладами. Спочатку сюди звозили побутове сміття, але нині смітник почав активно заповнюватися і “відходами” від зруйнованих рашистами осель – будівельним сміттям. 

Як розповів у коментарі КВ екссекретар та ексдепутат Бородянської громади, ексголова Бородянської районної ради Георгій Єрко, радою підіймалося питання рекультивації цього полігону, але, через воєнний стан, це питання довелося відкласти. Зараз же перед громадою, дійсно, постало питання й утилізації будівельного сміття. Лише на території села Загальці зруйновано близько 250 будинків, а з одного будинку вивозиться до 100-150 тонн будівельного сміття. Тобто це близько 25 тис. тонн сміття, і це лише одне село, а на території громади є й інші зруйновані населені пункти. І це не враховуючи багатоповерхову забудову, яка також зазнала руйнацій від війни.   

За його словами, потенціал сміттєзвалище на ліміт заховання вичерпало, але смітник досі активно приймає сміття. І це враховуючи, що на сесії на той час ще діючої Бородянської райради приймалося рішення про заборону прийняття сміття з інших регіонів. Проте сміття, всупереч цьому, продовжували звозити.

Сміттєві війни: суд зобов'язав ТОВ "Утілсервіс" відшкодувати Бородянці понад 1,2 млн гривень“Сміттєзвалище необхідно закривати, але на території Київщини немає ліцензованих полігонів, то ж виникає питання: куди навіть власне сміття дівати? Тому депутатами приймалося рішення продовжити його дію, але приймати сміття лише із власного регіону. На мою думку, ці 1,2 млн потрібно направити на рекультивацію цього сміттєзвалища, що хоча б мати змогу прийняти те ж саме будівельне сміття, яке сьогодні накопичилось у наших населених пунктах через наслідки війни. На території громади зруйновано безліч будинків. І одна така маленька купка сміття за два-три тижні одразу перетворюється на стихійне сміттєзвалище, і зупинити це практично неможливо. Це проблема не лише регіональна, а всієї України. Перш за все, потрібно одержати ці кошти. Треба розуміти, що є процедура, дане питання, куди спрямувати боргові кошти, буде спиратися за висновками профільної, земельної та екологічної комісій, позиції депутатів та громадськості, які мають розглянути це питання. Але потрібно розуміти, що можна запланувати, а ці кошти не надійдуть, компанія збанкрутує чи затягне виплати, і це не залежить від влади на місцях”, – резюмував він.

Та мешканці громади вже починають втрачати надію дочекатись обіцяної рекультивації сміттєвого полігону і сумніваються, що одержані кошти громада таки витратить на розв’язання екологічної проблеми.

Сміттєві війни: суд зобов'язав ТОВ "Утілсервіс" відшкодувати Бородянці понад 1,2 млн гривень

Сміттєві війни: суд зобов'язав ТОВ "Утілсервіс" відшкодувати Бородянці понад 1,2 млн гривень

Нинішня очільниця Бородянки Ірина Захарченко ще у лютому цього року наголошувала, що з початку 2025 року громада таки припинить приймати сміттєві відходи з інших населених пунктів. 

Сміттєві війни: суд зобов'язав ТОВ "Утілсервіс" відшкодувати Бородянці понад 1,2 млн гривень

Від авіації до “сміттєвого” бізнесу

Про “Утілсервіс” відомо, що вона була зареєстрована у жовтні 2004 року на Олександра Бадрудінова та Станіслава Здебського. Нині власниками компанії зі статутним капіталом у розмірі 16 тис. гривень є Раїса Бадрудінова (57%) та Вікторія Здебська (43%). Проте уповноваженими особами та підписантами залишилися попередні власники та вказана ще одна особа – Михайло Березюк. Підприємство, за даними YouControl, зареєстроване у Бородянці за адресою: Бородянка, пров. Польовий, 9 та займається збиранням безпечних відходів. 

Цікаво, що за цією ж адресою зареєстрована низка підприємств, що теж займаються збиранням безпечних відходів. Практично з однаковою назвою, але вже ТОВ “Утіл-Сервіс”. У цій сфері ТОВ підприємство працює куди довше – 26 років, адже було зареєстроване ще у 1998 році. І належить воно також Олександру Бадрудінову (53,25%) та Станіславу Здебському (26,75%). Розмір статутного капіталу – 200 тис. гривень. Ще одне – ТОВ “Адванст Енваеренментал Енерджі Сістемс”, де крім Бадрудінов-Здебський, 5% підприємства належить Володимиру Цибулько. 

Інше підприємство, ТОВ “Ековорлд”, перебуває у власниці Вікторії Бадрудінової (частка – 50%) та американської компанії з обмеженою відповідальністю “Bulmer Green Technology” (40%). Статутний капітал компанії, яка була зареєстрована у 2018 році, складає 100 тис. гривень. Уповноважена особа – той самий Олександр Бадрудінов. 

Олександр Бадрудіновкерівник обласного авіаційного центру в Бородянці. Це – приватне акціонерне товариство “АС” зі статутним капіталом майже в 10 млн гривень, де найбільшим пакетом акцій володіють Концерн “Титан” та вже згадані  Раїса Бадрудінова, Вікторія Бадрудінова, ймовірно, син Бадрудінова, Сергій, та ще – Владіслав Здебський. З-поміж підписантів є вже також озвучений Станіслав Здебський.

Сміттєві війни: суд зобов'язав ТОВ "Утілсервіс" відшкодувати Бородянці понад 1,2 млн гривеньНа фото: Бадрудінов (по центру) разом із гендиректором у ДП “Державна інвестиційна компанія” Олександром Шаповаловим (зліва) та депутатом Бучанської громади від партії “Нові Обличчя” Володимиром Коротя (справа) 

Читайте: Буча домовилась про вивіз сміття на полігон під Бородянкою

Як керівник “АС”, у 2015 році Олександр Бадрудінов балотувався від БПП до Київоблради, а в 2010 році – до Бородянської районної ради від Партії відродження села. 

І саме діяльності довкола цього підприємства у квітні цього року ЗМІ опублікували викривальне розслідування. Журналісти з’ясували, що у 2021 році ПрАТ “АС” незаконно передав державну землю Бородянського аеродрому у приватну власність компанії з аналогічною назвою ПАТ «АС», зауваживши, що власником обох товариств є Бадрудінов. Журналісти стверджують, що ПАТ «АС», ймовірно, не купляв та не оформлював договору оренду на Бородянський аеродром, а фактично привласнив землю та за увесь час користування не сплатив жодного податку за землю. Орієнтовна сума, яку втратив бюджет Бородянки – близько 4 млн гривень. 

Та на цьому список керівних посад 65-річного підприємця не завершується. Крім того,  він очолює Бородянську районну організацію ветеранів України, ГО “Об’єднання ветеранів праці Бородянського району” (де серед списку власників є й Станіслав Здебський), Асоціацію розвитку авіації України, Українській асоціації екстремальних видів спорту.

З-поміж цього, разом зі Станіславом Здебським він володіє ТОВ “Бородянський експозиційно-торговий центр “Прогрес”, яке займається транспортним обробленням вантажів. А у 2014 році припинило існування ТОВ “Центр повітряно – вантажних перевезень”, яким володів Бадрудінов разом із загиблим мером Гостомеля – Юрієм Прилипко. 

Нагадаємо, як раніше повідомляла КВ, невід’ємною складовою відбудови українських громад після наслідків війни є правильне поводження з відходами від руйнувань, яких утворилися сотні тисяч тонн після початку повномасштабного вторгнення. Серед міст Київщини найбільший виклик у цьому контексті постав перед Ірпенем, який зазнав катастрофічних наслідків під час окупації. 

Рік тому партнери з Японії передали місту техніку для переробки відходів руйнації. Однак виявилося, що станом на зараз проєкт так і не запустили  насамперед тому, що в Ірпені не знайшлося місця майданчику для поводження з таким сміттям. Тому відходи звезли на тимчасове звалище – в заплаву річки Буча. 

Використання такого місця суперечить урядовій постанові та тепер досліджується в рамках кримінального провадження через згубні наслідки для довкілля. 

Читайте: Ірпінське сміттєзвалище в заплаві річки: кримінал, наслідки та перспективи

Фото: колаж КВ

КиївВлада
Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у червні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у червні 2024-го витрачав Київ
09:00 Загальна вартість замовлень столичних розпорядників бюджетних коштів в червні 2024 року сягла майже 5 млрд гривень – це ледь не вдвічі більше, ніж…
Столична прокуратура судиться за землю під житловими комплексами Андрія Вавриша
Столична прокуратура судиться за землю під житловими комплексами Андрія Вавриша
09:00 Київська міська прокуратура наразі в судовому порядку намагається “відібрати” у Національної академії внутрішніх справ (НАВС) 29,9 га землі на 22 км  Дарницького шосе…
“Розпил” на 25 млн гривень: БЕБ і Офіс Генпрокурора розслідують як у 2021-2023 роках “Київпастранс” купував шини
“Розпил” на 25 млн гривень: БЕБ і Офіс Генпрокурора розслідують як у 2021-2023 роках “Київпастранс” купував шини
09:00 Бюро економічної безпеки (БЕБ) спільно з Офісом Генпрокурора розслідують справу щодо можливих розкрадань посадовцями КП “Київпастранс” бюджетних коштів при закупівлі пневматичних шин. Наразі…
Banner
QlU7mDx4