Борщагівська сільрада, незважаючи на карантин, спромоглася затвердити більше сотні питань про надання дозволів на розробку детальних планів територій (ДПТ). “Розподіл” перспективної для забудови землі не пройшов без протестів місцевих активістів. Особливе обурення викликало погодження змін до детального плану територій на ділянці, де біля водойми поміж приватних будинків хочуть “втулити” багатоповерхівку. Резонансним стало й отримання більше 200 гектарів землі забудовниками з орбіти “Слуг Народу” та “Євросолідарності” Київщини.
Скандальна сесія
Як стало відомо KV, 26 квітня відбулося засідання 5-ї чергової сесії Борщагівської сільської ради VIIІ скликання.
В порядку денному більше 70 питань, окремим блоком йдуть земельні питання, яких більше 100. Надання дозволу на розробку та погодження детальних планів – 12 рішень, з них шість стосуються багатоквартирної житлової забудови. Серед них було прийняте одне рішення, яке найбільше обурило мешканців громади – “Про надання дозволу на розробку детального плану територій під розміщення багатоквартирної житлової та громадської забудови в районі вулиць Соборна та Островського в селі Петропавлівська Борщагівка”.
Забудова на Островського
Мова йде про 4 конкретні ділянки із наступними кадастровими номерами: 3222485901:01:045:0023 – 0.2391 га, вул. Соборна, 31; 3222485901:01:045:5087 – 0.0689 га, вулиця Островського, 30; 3222485901:01:045:5086 – 0.07 га, вул. Островського, 28; 3222485901:01:045:5441 – 0.0135 га, вул. Соборна, 29. Власником наступних земельних ділянок і замовником будівництва є Федоренко Сергій Валентинович. Про нього, у першу чергу, відомо те, що він побудував ЖК “Волошковий” в селі Софіївська Борщагівка.
Мешканці Борщагівської громади впевнені: майбутня забудова на Соборній та Островського порушує державні будівельні норми (ДБН), оскільки у ДПТ вказується, що вона буде 7-поверхова. У цьому секторі, згідно ДБН, максимальна висота багатоквартирного будинку має сягати не більше 4 поверхів. Більш того, “вищевказані земельні ділянки розташовані посеред приватного сектора та дуже близько, фактично впритул (до першого будинку відстань приблизно 1 м) до індивідуальних житлових будинків”, кажуть занепокоєні мешканці, ділянки розташовані на найнебезпечнішому повороті, на виїзді з села, де дуже пожвавлений рух.
“Громада виступає категорично проти зміни цільового призначення земельних ділянок під багатоповерхову забудову. Зараз ділянки мають цільове призначення під індивідуальну житлову забудову. […] Через існуюче масштабне перевантаження перехрестя тут часто трапляються ДТП. На цьому перехресті вже зараз небезпечно переходити дорогу через обмежену видимість. А наявність додаткових багатоповерхівок на цих ділянках значно погіршить стан безпеки руху, що несе додаткові ризики для жителів села Петропавлівська Борщагівка, які виїжджають по вул. Соборній до Києва і в зворотньому напрямку” , – пише місцева небайдужа мешканка Юлія Сергієнко у фейсбуці.
Актив громади, який чинить спротив забудові, не допустили у сесійну залу 26 квітня. Туди, утім, зміг потрапити місцевий громадський активіст Володимир Покрасенко, який засвідчив, що земельні рішення на сесії узгоджувалися без обговорень.
“Уся сесія відбувалася дивно. Ставили питання, зокрема, стосовно поверховості будинків [голові департаменту архітектури] – відповідей не було. Я спостерігав за ситуацією. Громадськість на сесію не пускали. Голова каже, що всі охочі прийшли, а потім депутати без обговорень затверджували усі проєкти. Це їхнє право, звісно, але це дуже дивно. Є державні будівельні норми, що забудова у сільській місцевості не має перевищувати 30 м, або близько 4 поверхів”, – каже Покрасенко.
На відміну від занепокоєних активістів, голова Борщагівської громади Олексій Кудрик проблем не бачить. Він стверджує, що рішення були прийняті із врахуванням обговорень.
“Було прийнято декілька рішень щодо детальних планів територій. Це і житлова багатоповерхова та індивідуальна забудова, будівництво магазинів, є різні ДПТ. Не йдеться про добудови, це нові будівництва. Наприклад, магазин “Новус” у нас будуватиметься. Які компанії чи приватні особи будуватимуть та тих ділянках – сказати не можу. Це приватні землі. Вони викуплені близько 10 років тому. Обговорення проводились, депутати там були присутні. Рішення ухвалювалися на сесії під камерами. Всі бачили, як відбувалось голосування. Так, є депутати, які не підтримали. І це цілком нормально”, – каже він.
30 квітня, через 4 дні після сесії, люди зібралися на будмайданчик на Соборній та Островського для збирання підписів проти ймовірного початку незаконної забудови. Будмайданчик – бо там вже був виритий котлован глибиною 3-4 метри та велися роботи, хоча на сесії розглядався дозвіл на розробку ДПТ, а не на будівництво, зауважують мешканці громади. Як виявилося, дозволу на початок робіт в забудовника немає.
“Громада побачила виритий котлован і це при тому, що ніякого дозволу на будівництво немає. Є тільки дозвіл на розробку детального плану території під багатоповерхову житлову забудову від 26.04.2021. В результаті “названий” представник забудовника відчутно нервував, ніяких документів, дозволів не надав, бо їх просто немає. Показав тільки право власності на земельні ділянки.
Підключили генерального прокурора Київської області. Представники забудовника явно нервували, жодного дозволу на початок будівельних робіт немає. Крім права власності на землю, нічого більше показати не могли. Техніку повинні були евакуювати, вивезти на штрафмайданчик. Але камаз з піском сам поїхав. Склали протокол у поліцію”, – пише Юлія Сергієнко, місцева небайдужа мешканка.
Збір підписів продовжився і наступного дня біля центрального фонтану ЖК Щасливий, додає активістка:
“Ми наполягали, щоб техніку евакуювали та вивезли на штрафний майданчик і домоглися, щоб камаз покинув територію. Ми і далі будемо контролювати і не допустимо початку незаконної забудови біля озера в селі Петропавлівська Борщагівка. Громада готує звернення до відповідних органів”.
5 травня мешканці подавали письмове звернення до всіх депутатів ради з питань проблемної забудови на Островського, Соборної електронною поштою. Юлія Сергієнко розповіла, що не змогла дізнатися у сільраді, чи колективне звернення з підписами від громади зареєстрували належним чином.
Політичний інтерес
На засіданні ради також без обговорення прийняли зміни до ДПТ багатоквартирної житлової та громадської забудови в селі Софіївська Борщагівка в районах вулиць Соборної (проєкт 1), Будівельників, Санаторної, Фруктової, Дмитрівської (проєкт 2) та проспекту Героїв Небесної Сотні (проєкт 3). Три відповідні проєкти рішення були розроблені після розгляду заяв Імана Гулієва – це зміна до ДПТ на 183 га землі.
Борщагівська рада прийняла також два рішення про надання згоди на розробку ДПТ на два клаптики землі у Петропавлівській Борщагівці: перше – на 1 га землі в межах кварталу вулиць Херсонська, Запорізька, Зелений Гай та Одеська в селі Петропавлівська Борщагівка; друге – в районі вул. Олександра Довженка та проспекту Героїв Небесної Сотні в селі Петропавлівська Борщагівка Бучанського району Київської області площею 38 га. Відповідні заяви направила громадянка Верес Людмила Іванівна.
На ці рішення звернув увагу журналіст Дмитро Гнап: на його думку, сільрада влаштувала дерибан землі громади, віддавши “своїм” людям понад 180 га.
“183 (!) гектари “золотої” землі, що межує з Києвом, планується віддати депутату від “ЄвроСолідарності” Іману Гулієву. Але, не хвилюйтесь за “Слуг Народу”, їхнього забудовника теж не образять. Сьогодні йому депутати планують віддати 39 (!) гектарів під забудову багатоповерхівками. І поки нардепи Зеленського та Порошенка несамовито поливають одне одного лайном під куполом Ради, у 30-ти хвилинах їзди від вулиці Грушевського, їхні місцеві осередки в солодкому екстазі разом дерибанять землю Борщагівської громади. Ворон ворону око не виклює, еге ж?”, – пише Гнап.
21,5 га на вул. Соборній та 12 га по проспекту Героїв Небесної сотні, до ДПТ забудови на яких внесено зміни – це, імовірно, територія ЖК “Софіївська Сфера”. Забудовник ЖК – ТОВ “Сфера Житлобуд”.
Згідно інформації на сайті (або кеш сайту), ТОВ входить до азербайджанської групи компаній Nyu Sfera. Зареєстрована ТОВ за тою ж адресою, що і компанії Імана Гулієва. За даними аналітичної системи YouControl, ці компанії пов’язані між собою: Гулієв входив до складу її засновників.
Контакти забудовника та вихідні дані зі згадуванням групи компаній Nyu Sfera.
Розташування ЖК Джерело: Flatfy
Оскільки у цих проєктах, на що теж звернула увагу громадськість, відсутні кадастрові номери, а обговорення з громадськістю не відбувалися, зрозуміти, які саме ділянки за іншими адресами підпадатимуть під забудову, не є можливим.
Під час сесії керівниця відділу містобудування та архітектури Тетяна Резваницька пояснила необхідність прийняти таке рішення бажанням власника земель продовжити будівництво та змінами до державних будівельних норм: “Змінились ДБН, змінилося бачення людини стосовно ділянки, можливо, хоче більш осучаснити розміщення”.
Хто ці люди
За даними аналітичної системи YouControl, Федоренко Сергій Валентинович є засновником та вигодоотримувачем у ТОВ “ЖЕК “Волошковий”, має 95% частку. Балотувався у депутати Києво-Святошинської райради на місцевих виборах 2015 року від “Європейської солідарності” (колишній “Блок Петра Порошенка”, (№39 у виборчому списку, 18,9% голосів), але не пройшов.
У 2019 році “Волошковий” втрапив у скандал: згідно позову Державної авіаційної служби України, забудовник був відповідачем у справі щодо невиконання ТОВ “ЖЕК “Волошковий” і особисто Федоренком рішень Державної авіаційної служби України № 48, 49 про припинення будівництва за адресою: Київська область, Києво-Святошинський район, с. Софіївська Борщагівка, вул. Волошкова, 1. У позові зазначалося, що будівництво ніби-то заважало польотам цивільної авіації, бо територію ЖК адміністрація аеропорту “Жуляни” відносить до приаеродромної.
Що ж до ЖК “Волошковий”, то як вказує сервіс Bildcontrol, “дозволу на виконання будівельних робіт на порталі ДАБІ не виявлено. У той же час представлені повідомлення і декларації про початок підготовчих робіт і початку будівництва. Замовник будівництва виступає власником тільки однієї з ділянок. Документи, що підтверджують його право на забудову інших ділянок не виявлено”.
Іман Гулієв – це депутат Сумської обласної ради від фракції “Європейська солідарність”, його повне ім’я – Гулієв Іман Араз Огли. Він має нерухомість та бізнес, зареєстровані у Софіївській Борщагівці.
За даними його декларації про доходи за 2020 рік, з нерухомості в нього – 16,99 га землі, три квартири (57,3, 38,3 та 62,3 кв.м) і два приміщення (85,3 та 40 кв.м) – усі на території селища. Причому квартири та приміщення придбані у квітні 2020 року.
З бізнесів – разом із батьком тримає ТОВ “Ан-Фабер”, у повній його власності – ТОВ “Гіа-Сфера”, БФ “Благосфера” та ТОВ “Сфера Секьюріті”, має частку 89% у ТОВ “Бренд Стейк”. Усі компанії зареєстровані на одну й ту саму адресу у Софіївській Борщагівці. Цікаво, що народний депутат на 95 окрузі (Ірпінь) від “Слуги народу” Олександр Горобець станом на 2019 рік працював заступником директора у ТОВ “Сфера-житлобуд”.
Згаданий у дописі Гнапа “забудовник “слуг” – це і є Людмила Верес. Вона є дружиною Віктора Вереса, який є бізнес-партнером Андрія Мартинова – забудовника і, як стверджує Гнап, фактичного “хазяїна” фракції “Слуг Народу” у Борщагівській громаді.
Подружжя Верес є партнерами з Мартиновим у різних бізнесах. Ось тут, наприклад, чоловік Верес є партнером депутата Борщагівської сільради Романа Гаха (фракція “Слуга народу”) у фірмі забудовнику. Гах – голова фракції “Слуг народу” у сільраді, у жовтні 2020 року Мартинов підтримав кандидатуру Романа Гаха, якого партія “Слуга народу” висунула кандидатом на посаду голови Борщагівської ОТГ.
Нагадаємо, Верховний суд 30 січня 2020 року остаточно визнав протиправним і скасував рішення Петропавлівсько-Борщагівської сільської ради про затвердження Генерального плану села від 6 червня 2012 року. Таким чином було поставлено крапку в майже чотирирічної судовому позові місцевої громади, яка виступає проти тотальної забудови села і урочища “Вумовський ліс”. При цьому, керуючись нині скасованим генпланом, забудовники встигли звести чимало житлових комплексів на непризначеній для цього землі. Найчастіше з цього приводу згадують компанію BD Holding, дружню до радника заступника керівника Офісу президента Сергія Трофимова і студії “95 Квартал”.
Читайте: Петропавловскую Борщаговку застроили жильем по незаконному Генплану
У квітні 2020 року столичні активісти були обурені будівництвом ЖК “Ехо Парк” (Echo Park), яке веде компанія BD Holding на території лісу заводу “Електронмаш” по вул. Велика Кільцева, 9 на Петропавлівській Борщагівці. Мера Києва Віталія Кличка просили розібратися, ким видавалися дозвільні документи на таке будівництво.
Детальніше: Кличко попросили отчитаться, кто разрешил строительство ЖК “Эхо Парк” в лесу на Борщаговке (документ)
Між тим, станом на 2019 рік найбільше житла було введено в експлуатацію саме в Софіївській та Петропавлівській Борщагівці. Такі показники пояснюють наближеністю населених пунктів до столиці.
Читайте: Киево-Святошинский район Киевщины лидирует по количеству жилой застройки
Як писала KV, 18 грудня тодішній голова Київської ОДА Олексій Чернишов підписав розпорядження № 735 “Про затвердження висновку Київської облдержадміністрації щодо відповідності Конституції та законам України проєктів рішень “Про добровільне об’єднання територіальних громад”. Цим розпорядженням КОДА затвердила добровільне об’єднання сіл колишнього Києво-Святошинського району (нині Бучанського), а саме: Петропавлівська Борщагівка та Чайки (Петропавлівсько-Борщагівська сільрада) та Софіївська Борщагівка (Софіївсько-Борщагівська сільрада) у Борщагівську сільську об’єднану громаду з адмінцентром у селі Петропавлівська Борщагівка.
Фото: коллаж KV