Експерти з економіки оцінили досягнення 63 громад Київщини за півроку і відібрали двадцятку лідерів. Вони увійдуть до всеукраїнського рейтингу громад, що можуть похизуватися стабільним розвитком та успішними проєктами. У трійці успішних опинилися Славутич, Переяслав та Тетіївська ОТГ. Задніх пасуть Вишневе разом із Миронівською та Дівичківською громадами.
Як стало відомо KV, Регіональний центр економічних досліджень та підтримки бізнесу оприлюднив черговий рейтинг спроможних громад України, до якого потрапила і Київська область.
“Громадська організація Фонд “Регіональний центр економічних досліджень та підтримки бізнесу” продовжує формування всеукраїнського рейтингу інституційної спроможності і сталого енергетичного розвитку малих та середніх громад станом на 01.07.2020 року, який враховує 40 критейних показників і відображає інвестиційну привабливість громад”, – йдеться у повідомленні.
У Центрі зауважили, що під перевірку потрапили 1542 громади з усіх областей. На прохання підписників вони публікують кращі 20-ки по всіх регіонах. Далі буде сформовано рейтинг 200 інституційно спроможних громад країни.
Як відбирали
Під інституційною спроможністю експерти мають на увазі спроможність громади вирішувати самостійно довгострокові плани, розробляти стратегічні завдання та мати при цьому стабільний розвиток.
У самому ж Центрі пояснюють, що рейтинг має допомогти владі, бізнесу, громадськості зорієнтуватися: як розвивається громада, на якому рівні працюють органи самоврядування і чи приваблива певна територія для ведення бізнесу. На їхню думку, громади мають конкурувати між собою та зацікавлювати у співпраці.
Тож кожній громаді при оцінюванні нараховували бали за виконання певних критеріїв.
Найбільшу оцінку громади можуть одержати за реалізацію енергетичних проєктів чи довгострокові кредитні угоди. Якщо вони мають власний бренд і працюють з ЕСКО контрактами, чи втілюють проєкти за участі міжнародних партнерів. Загалом же критеріїв 40, але індикатори можуть змінювати.
ТОП-20 Київщини
Експерти вже вдруге тестують громади Київщини. Цього разу вони промоніторили діяльність 63 громад за останні півроку. У результаті маємо 20-ку найбільш інвестиційно привабливих громад області.
Так, у порівнянні з минулими показниками, вдалося утримати позиції лідера місту Славутич. Здала позиції і поступилася Переяславу другою сходинкою Тетіївська ОТГ.
Не відстають від міст та громад і декілька селищ. Козин посів сьому позицію у рейтинговому списку, Чабани – 14, а Немішаєве – 16.
Вдалося утриматися серед кращих, проте вже на останній позиції, Дівичківській ОТГ. Увірвалася до рейтингу, хоч і на передостанню позицію, Миронівська ОТГ. Вище неї вдалося піднятися Вишневому. Хоча до цього вони займали 16 позицію й опереджали Дівички.
Опитування
KV вирішила поцікавитись у керівників територій, які очолили рейтинг, займають середні та останні позиції, які програми їм вдалося втілити за останні шість місяців для підвищення інвестиційної привабливості своїх громад.
Голова Славутської міськради Юрій Фомічев:
Так, ми тримаємо лідерство по Київщині. По країні, на жаль, трохи втратили позиції. Поступаємося Тростянцю, Миргороду, які відставали, а тепер за певними критеріями вдалося обійти нас. Тож проаналізуємо кожен показник, де нам потрібно піднапружится, щоб область знову стала першою в Україні. Наразі підписали новий договір з німецькою компанією, перші в Україні, щодо впровадження ЕСКО контракту з зовнішнього освітлення. Це – більше 400 вуличних світлоточок. Місто одержить інвестиції у розмірі майже 7 млн гривень. Ці кошти дистанційні і будуть повернуті за рахунок економії електроенергії. За півроку вдалося завершити і вводимо в експлуатацію вже восени свій бізнес-парк. Розвиваємо спортивну інфраструктуру – відкривається декілька нових об’єктів. Думаю, що місто серед кращих саме через програми енергоефективності та відкритість до інвестування. Через те, що прозоро надає адміністративні та електронні послуги. Ми в 200 км від Києва, маємо розвинуту інфраструктуру і потребуємо якісного утримання. Таким чином, компенсуються робочі місця і для працівників, які щороку вивільняються з Чорнобильської АЕС. У місті, наприклад, відкрився завод з виробництва базальтової нитки за унікальною технологією.
Голова Переяслав-Хмельницької міськради Тарас Костін:
Переяслав – відкрите місто: максимально надаємо інформацією, залучаємо громадськість до прийняття рішень. Упродовж п’яти років на високому рівні здійснюються енергоефективні заходи, завдяки чому заощаджуємо до 1 млн гривень. Востаннє вдосконалили теплові пункти в навчальних закладах. Місто має одержати інвестиції в близко 29 млн гривень і нові робочі місця – будуються два потужних магазини. На жаль, ЕСКО контракти і проєкт НЕФКО депутати не підтримали. Минулого року затвердили стратегію розвитку громади до 2025 року. До карантину мали перевиконання бюджету та ситуація потроху стабілізується. Також беремо участь в ініціативі ЄС “Угода мерів” та міжнародних грантах. Укладені угоди про співпрацю з громадами Славутича, Білою Церквою, Борисполем, Ірпенем, Яготином.
Голова Немішаївської селищної ради Сергій Замідра:
Козин та Чабани наближені до столиці. Немішаєво же входить у Бородянський район, який по дотаційності в області серед перших.
І, як селищу, нам вже вдалося сформувати концепцію розвитку смарт-спеціалізації. Маємо план економічного розвитку, який у 2018 році одержав найвищу оцінку від експертів світового банку. Проводимо перемовини з партнерами, адже Немішаєве є найкращою експериментальною площадкою для впровадження розумних рішень для громад. Відпрацювали механізм роботи майбутнього ЦНАПУ з електронним документообігом. І ми все це робимо, ще навіть не об’єднавшись в ОТГ. Проводимо спеціалізовані громадські ради, молодіжні парламенти. Ми робимо ставку на соціальний капітал громади. Це є більш важливим, аніж інші ресурси. Це про довіру до громади і тоді вона стає більш привабливою для інвесторів.
Голова Миронівської ОТГ Віталій Савенко:
Нам допомагає співпраця з U-LEAD. Спільно розробили стратегію розвитку громади. Крім того, громада виконує бюджет. Маємо ще і перевиконання, завдяки потужним підприємствам на території. У громаді працюють програми “Відкрите місто”, “Відкритий бюджет”, діють електронні петиції. Працює і багато соціальних програм, благодійний фонд. Розіграно сім грантів у розмірі 50 тис. гривень на втілення проєктів громадськими організаціями. Значні кошти спрямовуємо на розвиток спорту. Цьогоріч відремонтували багато доріг, маємо співфінансування з областю. Все це в сукупності і дало такі значні результати.
Голова Дівичківської ОТГ Тимофій Девко:
Найбільшу увагу громада приділяє модернізації матеріальної бази закладів освіти. Завершуємо будівництво мультимедійного спортивного майданчику. Вдосконалюємо і надання адмінпослуг. За власні кошти з нуля створили Єрківецьку амбулаторію загальної практики сімейної медицини, соцпроєкт – Центр безпеки. Залучаємо в громаду власного сільського поліцейського, який наразі проходить відповідне навчання. Громаді є над чими працювати. Задумів багато та стримує саме фінансовий бік. В основному працюємо над соціальним напрямом.
Нагадаємо, у січні економісти та бізнес-експерти проаналізували роботу громад у 2019 році. Тоді до уваги брались 38 показників і було досліджено 1 321 громади України з населенням до 100 тис. мешканців. Із 50 громад та міст Київщини до рейтингу тоді потрапили всього 25 найкращих. У загальному ж всеукраїнському рейтингу Київщині тоді вдалося посісти перше місце.
Серед найуспішніших ОТГ столичного регіону тоді опинилася Тетіївська, гарні темпи були у міст Славутич, Українка, Переяслав та Фастів. Найгірше, на думку фахівців, жили Ржищівська, Пісківська, Медвинська ОТГ та міста Кагарлик і Сквира.
Читайте: Найслабша ланка. Стали відомі переможці та лузери всеукраїнського рейтингу громад
Фото: колаж KV