Відкати з підрядників “Київзеленбуду”: ДБР розслідує корупційні витівки групи “Бахмута-Лукаша”

Відкати з підрядників “Київзеленбуду”: ДБР розслідує корупційні витівки групи “Бахмута-Лукаша”

ДБР продовжує слідство у справі щодо ймовірного отримання “відкатів” керівництвом КО “Київзеленбуд”. Наразі правоохоронці попередньо встановили 5 фактів надання такої неправомірної вигоди на загальну суму 3,47 млн гривень від двох компаній та одного ФОПа, а усього, за інформацією прокуратури, посадовці комунального об’єднання збиралися заробити близько 25 млн гривень. Вказані кошти сплачувалися підрядниками за підписання актів виконаних робіт (15% від суми договору) і за можливість подальшої співпраці з “Київзеленбудом”. Наразі як мінімум трьом тепер вже експосадовцям даного КО вручено підозри, у т.ч. колишнім гендиректору Юрію Бахмату і його першому заступнику Олексію Лукашу (на колажі ліворуч та праворуч), після чого їх було відправлено до СІЗО із можливістю внесення застави в розмірі 51,4 млн гривень за кожного. Також підозри отримали і двоє бізнесменів, які співпрацювали з “Київзеленбудом”. Схоже, усю цю схему правоохоронцям вдалося розкрити завдяки тим підрядникам КО, які були незадоволені таким станом речей.

Як стало відомо КВ, відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №62025100110000031 від 25 січня 2025 року, яке було відкрито територіальним управлінням Державного бюро розслідувань (ДБР) у Києві. 

У цій справі вже було вручено низку підозр за трьома статтями Кримінального кодексу України, а саме:

  • ч. 2 і ч. 3 ст. 255 – участь у злочинній організації, а також цей же злочин, вчинений службовою особою з використанням службового становища;
  • ч. 3 і ч. 4 ст. 368 – прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди службовою особою, у т.ч. якщо предметом була неправомірна вигода в особливо великому розмірі, або якщо злочин було вчинено службовою особою, яка займає особливо відповідальне становище;
  • ч. 1 і ч.2 ст. 369 – пропозиція, обіцянка або надання неправомірної вигоди службовій особі, а також цей же злочин, вчинений повторно.

Що з’ясували правоохоронці

Як встановили слідчі, не пізніше січня 2025 року у тоді ще генерального директора КО “Київзеленбуд” Юрія Бахмата і його першого заступника Олексія Лукаша виникла “ідея” збирати неправомірну вигоди з суб’єктів господарювання, які визначались переможцями тендерів, що проводились КО «Київзеленбуд». За даними правоохоронців, до складу своєї злочинної організації вказані посадовці також залучили заступника начальника управління капітальних вкладень «Київзеленбуду» Олександра Гору, ще двох працівників цього комунального об’єднання, інформації про імена та прізвища яких у відкритих джерелах не зазначаються, а також інших “невстановлених досудовим розслідуванням осіб”.

“Для забезпечення стабільності та безпеки функціонування вказаної злочинної організації під час підбору зазначених осіб враховувалися їх особисті якості, навички, здатність до підпорядкування та організації діяльності інших осіб, схильність до вчинення правопорушень та готовність їх вчинювати, зв`язки серед керівників юридичних осіб, які надають товари, роботи та послуги за договорами з КО «Київзеленбуд», визнання авторитету її лідерів та безумовне їм підпорядкування”, – зазначається в судових ухвалах по цьому слідству.

Згідно з “планом Бахмата-Лукаша”, підрядники «Київзеленбуду» повинні були “віддавати” цим особам 15% від загальної суми коштів, які були отримані ними за виконання різних робіт. За версією слідства, хабарі мали сплачуватися після підписання актів прийому-передачі виконаних робіт в якості «відкатів» за підписання цих документів посадовцями комунального об’єднання без зауважень та за “нестворення штучних перешкод для участі вказаних контрагентів у подальших процедурах публічних закупівель «Київзеленбуду». При цьому, правоохоронцям стало відомо, що учасники цієї злочинної організації постійно вживали заходи конспірації, зокрема – уникали зустрічей у службових кабінетах і зустрічей всієї організації разом, використовували «шифри» при обговоренні протиправної діяльності тощо.

Протягом лютого 2025 року посадовці “Київзеленбуду” провели низку зустріч з представниками компаній-підрядників, під час яких повідомили останнім про необхідність сплати “відкатів”. Ці зустрічі відбувалися як на території комунального об’єднання на вул. Кудрявській, 23, так і в “нейтральних місцях” – автозаправних станціях “КЛО” (вул. Холодноярська) і “Окко” (вул. Новокостянтинівська), а також ресторанах “Моменто” (вул. Золотоустівська) і “Флагман” (вул. Глибочицька) тощо. 

Повідомляється, що такі вимоги були озвучені посадовцям наступних підрядників: ТОВ «Електромережбуд-7», УДНДПІ «УкрНДІпроектреставрація», ТОВ «Бобкетрент», ТОВ «Тімбудсервіс», ТОВ «Буд Альянс Україна», ТОВ «Еко Компані Сервіс» і ПП «Ріалбуд», а також неназваному у судових ухвалах по цьому слідству фізичній особі – підприємцю. У результаті правоохоронці зафіксували 4 фактів отримання відкатів посадовцями “Київзеленбуду” на загальну суму понад 3,47 млн гривень – при цьому, спочатку в столичній прокуратурі повідомляли про 5 таких фактів. 

Так, за даними слідства, двічі таку неправомірну вигоду сплачували представники ТОВ “Еко Компані Сервіс” – по 1 млн гривень кожного разу в якості відкатів за низкою договорів. Також двічі передавали кошти представники ТОВ “Тімбудсервіс” – усього 1,4 млн гривень. Ці відкати компанія сплачувала за підписання актів виконаних робіт по договору щодо озеленення території та влаштування поливо-зрошувальної системи біля Північного мосту і по договору щодо таких же робіт у парку “Відрадному”. Ще 56,8 тис. гривень посадовці “Київзеленбуду” отримали від все того ж ФОПа.

Що стосується інших компаній та підприємств, що отримали пропозиції, “від яких неможливо відмовитися”, то в судових ухвалах по цьому слідству відсутні дані стосовно передачі їхніми посадовцями коштів членам “групи Бахмата-Лукаша”. Із високою долею ймовірності можна припустити, що правоохоронці або не змогли зафіксувати факти передачі відкатів з тих чи інших причин, або просто “не встигли”, адже вже на наступного місяця “полетіли перші підозри” по цій справі. 

Відкати з підрядників “Київзеленбуду”: ДБР розслідує корупційні витівки групи “Бахмута-Лукаша”

Скріншот судової ухвали по цьому слідству від 25 березня 2025-го

Водночас саме завдяки деяким підрядникам правоохоронцям вдалося задокументувати факти отриманні вищезгаданих відкатів – про це свідчить відеосюжет від ДБР і Нацполіції, у якому продемонстровано окремі випадки надання цими особами коштів працівникам “Київзеленбуду”. При цьому, за даними прокуратури, загальна сума, яку планували отримати члени вказаної злочинної організації за договорами 2024 року, складала щонайменше 25 млн гривень. Цікавим є і те, що саме у кабінеті одного з керівників “Київзеленбуду” було знайдено книгу українського адвоката Дениса Овчарова “Обшук – ознака успіху”, що активно обговорювалося у соцмережах.

6 березня 2025 року правоохоронці повідомили про підозри Юрію Бахмату, Олексію Лукашу (обом – за ч. 3 ст. 255 і ч. 3, ч. 4 ст. 368 КК України), Олександру Горі (за ч. 2 ст. 255), одному з ФОПів (ч. 1 ст. 369) і директору ТОВ “Тімбудсервіс” (схоже, йдеться про Віталія Євдокимова, ч. 1, 2 ст. 369). 

Вже наступного дня, 7 березня, Печерський районний суд Києва за клопотанням правоохоронців обрав вказаним трьом посадовцям “Київзеленбуду” запобіжні заходи у вигляді тримання під вартою на термін до 6 травня 2025 року із можливістю внесення застави в розмірі 51,4 млн гривень (!) з кожного. Суд визначив, що в разі внесення застави ці підозрювані мають здати на зберігання до відповідних держорганів свої закордонні паспорти, прибувати до правоохоронців на першу вимогу тощо. До слова, невдовзі після цього Віталій Кличко повідомив про те, що ці троє підозрюваних будуть звільнені.

Що стосується підрядників, то їм було визначено більш м’які запобіжні заходи. Так, 12 березня все той же суд визначив, що вищезгаданий ФОП має заплатити заставу в розмірі 60,5 тис. гривень, після чого також має здати свій “закордонник”, приїжджати на допити тощо. У свою чергу, директор ТОВ “Тімбудсервіс” 14 березня отримав від Печерського районного суду домашній арешт до 6 травня 2025 року.

Як працює “Київзеленбуд”

За інформацією аналітичної платформи Clarity Project, із усіх вищезгаданих підрядників найактивніше з “Київзеленбудом” співпрацювало ПП “Ріалбуд” – усього сторони уклали 10 договорів на суму 63,5 млн гривень. Далі йдуть ТОВ “Буд Альянс Україна” (15 угод на 44,9 млн), ТОВ “Еко Компані Сервіс” (14 договорів на 32,9 млн), ТОВ “Бобкетрент” (9 договорів на 17,7 млн), ТОВ “Тімбудсервіс” (5 договорів на 15,1 млн), ТОВ «Електромережбуд-7» (2 договори на 5,1 млн) і УДНДПІ «УкрНДІпроектреставрація» (1 договір на 1,4 млн).

Як регулярно повідомляла КВ, правоохоронці щорічно відкривають чимало кримінальних проваджень за фактами корупційних правопорушень з боку керівництва “Київзеленбуду” та його підрядників. Наразі відсутня точна статистика щодо таких справ, але можна припустити, що за їхньою кількістю це комунальне об’єднання входить до ТОП-5 столичних структур, підпорядкованих Київраді та Київській міськдержадміністрації (КМДА), які фігурують у Єдиному реєстрі досудових розслідувань. Але головною проблемою є те, що у більшості випадків справи не доходять навіть до повідомлень про підозри, а у ситуаціях, коли вони все ж бувають вручені – до обвинувальних вироків судів.

Так, в рамках провадження, відкритого ще в 2017 року, правоохоронці попередньо встановили, що група осіб, до якої входять у т.ч. колишні посадовці “Київзеленбуду”, могла в 2016-2018 роках привласнити понад 115 млн гривень під час проведення цим КО закупівель спецтехніки. За даними слідства, бюджетні кошти привласнювалися шляхом сумнівного подорожчання техніки вже після укладання договорів на її постачання, а надалі фігуранти даної справи вкладали ці фінансові ресурси у будівництво житла в Італії. Втім, схоже, станом на сьогоднішній день ніхто з чинних чи колишніх “керівних кадрів” КО “Київзеленбуд” не отримав обвинувального вироку за цією справою.

Читайте: Рекордные распилы, вывод денег в Италию и харьковский след: НАБУ завершило следствие по “группировке из “Киевзеленстроя”

Також наразі Нацполіція розслідує можливе привласнення бюджетних коштів посадовцями цього КО при закупівлі в 2022 році вантажних автомобілів з кранами-маніпуляторами загальною вартістю майже 23 млн гривень. Зокрема, слідчі вже встановили, що постачальник цих транспортних засобів – ТОВ “Ріно Тракс Трейд” – “готувався” до відповідного тендеру задовго до його проведення і що за кожну вантажівку було переплачено близько 1,5-2 млн гривень – порівнюючи з цінами у офіційних дилерів. Крім того, правоохоронці з’ясували, що частину отриманих від “Київзеленбуду” коштів у сумі 8,1 млн гривень вищезгадана компанія перерахувала на рахунки суб’єктів господарювання з ознаками фіктивності. 

Читайте: Тендерна змова і “золота” спецтехніка: Нацполіція розслідує чергові “бюджетні розпили” в “Київзеленбуді”

Правоохоронці й раніше фіксували факти надання “відкатів” посадовцям “Київзеленбуду”. Наприклад, в рамках відкритої у 2022-ому справи ДБР встановило, що один із посадовців цього комунального об’єднання у 2021-2022 роках отримав від трьох компаній-підрядників близько 1,6 млн гривень “відкатів” з проєктів, які виконувалися за кошти столичного бюджету. Зазначається, що до схеми отримання хабарів також було долучено “кур’єра” та працівника Бюро економічної безпеки (БЕБ). На першого була покладена функція “транспортування грошей”, а другий мав робити так, щоб нікого “не спіймали на гарячому”. 

Читайте: Відкати кур’єром: посадовцю “Київзеленбуду” та його спільникам загрожує до 12 років позбавлення волі

Крім того, Нацполіція продовжує слідство по відкритій у 2024 році справі щодо можливих “бюджетних розпилів” при проведенні низки капітальних ремонтів столичних зелених та “відпочинкових” зон. В рамках цього кримінального провадження правоохоронці попередньо встановили, що із 31,2 млн гривень, які були витрачені у 2023 році на проведення цих робіт, близько 5,3 млн було привласнено посадовцями КО “Київзеленбуд” та як мінімум трьох компаній, які реалізовували ці проєкти, у т.ч. вищезгаданого ТОВ “Буд Альянс Україна”. 

За версією слідства, все було зроблено за звичною для столиці “традицією”: декілька осіб домовилися між собою “заробляти” на цьому – шляхом завищення вартості матеріалів, неповного виконання договорів та обготівковування коштів через підконтрольних суб’єктів господарювання. Нещодавно низка фігурантів даної справи вже отримали підозри – зокрема, йдеться про підрядників та ексначальника одного з відділів “Київзеленбуду”, якому вже було обрано запобіжний захід у вигляді застави. 

Читайте: Підозри на 5,3 млн гривень: посадовців “Київзеленбуду” та компаній-підрядників спіймали на “бюджетних розпилах”

Обов’язки генерального директора КО “Київзеленбуд” наразі виконує Ольга Манько (у 2015-2020 роках керувала підпорядкованим цьому комунальному об’єднанню КП по утриманню зелених насаджень Подільського району). На цю посаду вона вступила якраз після затримання ексгендиректора вказаного КО Юрія Бахмата, який очолював його з 19 жовтня 2023 року. До нього, з 1 серпня 2023-го, обов’язки керівника цього комунального об’єднання виконувала Вікторія Середіна – тодішня перша заступниця гендиректора цього КО. Що стосується вищезгаданого Олексія Лукаша, то він працював на посаді заступника Юрія Бахмата з серпня 2024 року. Про Олександра Гору інформацію КВ знайти не вдалося.

У своїй діяльності КО “Київзеленбуд” підпорядковане Департаменту захисту довкілля та адаптації до зміни клімату КМДА (до червня 2023 року – Управління екології та природних ресурсів), яким з 11 січня 2021 року керує Олександр Возний

Читайте: Хабарі за “екологічні” дозволи: топпосадовцю КМДА Олександру Возному загрожує десять років в’язниці

Сферу екології столиці контролює заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

Фото: колаж КВ

Іван Кулик

КиївВлада
Рекомендуємо до перегляду
Злочинна “Торгівля”: НАБУ і САП оприлюднили нові деталі резонансної справи щодо заволодіння столичною землею
Злочинна “Торгівля”: НАБУ і САП оприлюднили нові деталі резонансної справи щодо заволодіння столичною землею
09:00 НАБУ і САП продовжують слідство по резонансній кримінальній справі щодо масштабних махінацій зі столичною землею. Окрім раніше оприлюднених фактів, правоохоронці повідомляють, що “злочинна…
Відкати з підрядників “Київзеленбуду”: ДБР розслідує корупційні витівки групи “Бахмута-Лукаша”
Відкати з підрядників “Київзеленбуду”: ДБР розслідує корупційні витівки групи “Бахмута-Лукаша”
09:00 ДБР продовжує слідство у справі щодо ймовірного отримання “відкатів” керівництвом КО “Київзеленбуд”. Наразі правоохоронці попередньо встановили 5 фактів надання такої неправомірної вигоди на…
Справи насущні: скільки та на що у березні 2025-го витрачали Нові Петрівці
Справи насущні: скільки та на що у березні 2025-го витрачали Нові Петрівці
09:00 У березні 2025 року бюджетні витрати Нових Петрівців — центру Петрівської сільської громади — сягнули 2,77 млн гривень. Найбільший акцент там зробили на…
Banner
QlU7mDx4