Заповідна зона: на річці Ірпінь почали створювати ландшафтний заказник

Заповідна зона: на річці Ірпінь почали створювати ландшафтний заказник

Річка Ірпінь разом зі своїми заплавами може стати заповідною зоною, це унеможливить забудову на цій території. Ініціативу вже підтримали в Бучі та Білогородці, однак, далеко не всі вітають такі плани. Зокрема, в Ірпені, де заплаву почали активно забудовувати ще декілька років тому, ігнорують пропозицію екологів. Саме там будується ЖК “Синергія Сіті” забудовника з орбіти екс-мера Ірпеня Володимира Карплюка. Київський еколого-культурний центр, який став ініціатором створення заказнику, не полишає спроби переконати керівництво міста.

Рішення про створення заказнику Бучанська міськрада підтримала на 42 позачерговій сесії міськради від 22 березня.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 


Заказнику бути?

Розмови про створення ландшафтного заказнику “Річка-герой Ірпінь” тягнулись на Київщині роками, однак, тільки цього року у цій справ відбулись суттєві зрушення. Створення заказнику є спільною ініціативою Комісії по екології Київської обласної ради та Київського еколого-культурного центру (КЕКЦ). 

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Першими створення ландшафтного заказнику погодили в Білогородці – там під охорону хочуть взяти фрагмент річки Ірпінь на всій території Білогородської громади. Його загальна довжина складатиме 19,7 км, а площа – 198 га. Таке рішення сільська рада прийняла ще 24 січня.

Заповідна зона: на річці Ірпінь почали створювати ландшафтний заказник

Заповідна зона: на річці Ірпінь почали створювати ландшафтний заказник“Ландшафтний заказник “Ріка-Герой Ірпінь” – спільний проєкт комісії з питань екологічної політики Київської обласної ради (КОР) та Київського еколого-культурного центру (КЕКЦ). Він дуже важливий з екологічної точки зору. Рішення Білогородської сільської ради (згода землекористувача) вже є, сумнівів у тому, що наші депутати це питання також підтримають, в мене немає. Треба лише дочекатися, коли профільний департамент КОДА винесе на розгляд облради відповідний проєкт рішення, робота над яким триває, збираються усі необхідні погодження. Думаю, КОР підтримає цей документ вже через 1 – 1,5 місяці. Після цього територія площею 198 га відразу стане заповідною, хоча ще залишиться винести межі заказника в натуру”,- проінформував KВ голова екологічної комісії КОР Роман Титикало (фракція Європейська солідарність). 

Створення заповідної зони підтримали й в Бучанській громаді. Мова йде про 55,4 гектари заплавних земель річки Ірпінь, яка протікає у Синяківському старостаті. Під охорону хочуть взяти фрагмент річки довжиною біля 8 кілометрів й шириною біля 10 метрів. Таке рішення депутати Бучанської міської ради підтримали одноголосно. 

Заповідна зона: на річці Ірпінь почали створювати ландшафтний заказник“Можу проінформувати, що рішення було підтримано всіма присутніми депутатами одноголосно. Позиція нашої фракції – максимальна підтримка ініціатив, спрямованих на забезпечення комфортного життя наших мешканців, особливо коли мова йде про екологію. Це рішення було прийнято за пропозицією КЕКЦ. Ми маємо на меті створити цей природо-заповідний фонд, який надалі буде знаходились під охороною держави і відповідних інстанцій. Ця ініціатива і перспективі буде поширюватись й на інші громади Київської області, надалі маємо надію що це рішення буде затверджено КОР і воно буде обговорене на профільних комісіях. Дуже важливо створити цю заповідну територію, аби унеможливити назконне будівництво. Бо ми розуміємо, що попри контроль зі сторони міських та сільських рад, є такі випадки”, — розповів KВ Микита Геращенко, депутат Бучанськоі міської ради (Слуга народу).

Земля особливого призначення

У першу чергу, заплаву річки захищають від планів забудовників. За словами Титикала, заказник за початковою ідеєю також мав простягатись по руслу річки й по території Ірпінської громади, де якраз найактивніше намагаються забудувати заплаву річки.

Заповідна зона: на річці Ірпінь почали створювати ландшафтний заказник“Стратегічну та тактичну важливість долини Ірпеня ще раз було доведено в наші дні, коли захисники Києва підірвали міст через Ірпінь, а споруджений путінськими військами понтонний міст через Ірпінь знищили. В результаті ворожі війська вперлися в залиту талою водою болотисту долину річки-рятівниці, що тисячоліттями захищала Київ. Ріка Ірпінь наче ангел, захистила своїми руками Київ від окупантів весною 2022 р. На жаль, заплава річки Ірпінь забудовується. Особливо це можна побачити біля м. Ірпінь. Це може взагалі знищити історічну річку”, –  вважає директор КЕКЦ Володимир Борейко.

Заповідна зона: на річці Ірпінь почали створювати ландшафтний заказник

На фото: забудова річки Ірпінь


Така пропозиція екологів керівництвом Ірпінської громади підтримана не була, а на відповідні листи КЕКЦ не отримав жодної відповіді. 

За словами Борейка, у Київського еколого-культурного центру вже були переговори з керівником Ірпінської міської ради Олександром Маркушиним, але, поки, безрезультатні. В межах Ірпінської громади хочуть зберегти 127,9 га території. Під охороною міг би бути фрагмент річки загальною довжиною  біля 14, 800 км , ширина річки біля 10 м, ширина двох прибережних захисних смуг – 50 м.

Відсутність згоди на створення заповідної зони з боку Ірпінської міської ради пов’язують з амбіціями забудовників, які мають види на заплавні землі. Так, у ЗМІ ще з 2017 року повідомляли, що забудова заплави може спричинити екологічну катастрофу, а землі під цю забудову взагалі виділялись з порушеннями.

Найчастіше, за словами місцевих, в Ірпені масова забудова заплав річки з 2019 року пов’язана з початком будівництва ЖК “Синергія Сіті”. Там будується 72 будинки, середня ціна на квадратний метр складає від 25 до 38 тисяч гривень, залежно від площі квартири і планування квартири.

Заповідна зона: на річці Ірпінь почали створювати ландшафтний заказник


Фото: ЖК “Синергія Сіті”


Одним з власників будівельної групи “Синергія” є Ігор Оверко, екс-депутат Ірпінської міської ради від партії “Нові обличчя”.

 Згідно інформації Руху “Чесно”, у 2019 році Оверко фінансував парламентську кампанію екс-мера Ірпеня Володимира Карплюка, який балотувався по 95 округу як самовисуванець і неодноразово ставав фігурантом кримінальних проваджень щодо розкрадання коштів. На цю кампанію забудовник Оверко віддав 1,5 млн грн.

У 2019 році ЗМІ повідомляли, що суд наклав арешт на ділянки в Ірпені, де будується ЖК “Синергія Сіті” Оверка. 

Провадження було відкрито по ч. 1 ст. 364 КК (зловживання владою або службовим становищем), щодо Ірпінської міської ради. 

За даними слідства, 5 із 6 ділянок, на яких проводиться будівництво, відносяться до заплавних меліорованих земель загальнодержавної осушувально-зволожувальної системи річки Ірпінь, і потрапляють до захисних смуг відведення каналів.

Заповідна зона: на річці Ірпінь почали створювати ландшафтний заказник


Фото: Наші Гроші


Однак, будівництво це не зупинило. Комплекс досі успішно будується, продає квартири, а заплавні землі продовжують виділяти під забудову.

“За рік до війни правляча депутатська більшість в Ірпінській міськраді під командуванням того ж Карплюка, який уже очолював так звану Інвестиційну раду Ірпеня, проголосувала за відведення ще 50 га території заплави річки Ірпінь під будівництво 40 тис. квартир у таунхаусах, котеджах та багатоповерхівках. Цікаво, що все це свавілля відбувалося за 25 км від Офісу Президента України. На жаль, центральна влада ніяк серйозно не впливала на безлад, який чинить Карплюк та його спільники” – повідомляв KВ Володимир Борейко.

Тиск сусідів

За словами директора КЕКЦ, спроби домовитись з Ірпенем досі тривають. Також, у планах включити в заказник території Боярської та Димерської громади. 

“Ми знову направили лист до Ірпінської міської ради із проханням погодити створення заказнику. Про цей лист нас просила громадськість і це вже друга спроба. Поки якоїсь відповіді ми не маємо. Взагалі, ми плануємо підключити Боярку, Димер, плануємо зробити заказник вздовж всієї річки. Думаю, що Ірпеню буде вже важче чинити супротив, коли решта громад прийме позитивне рішення. Їм було добре, коли жодна громада не підтримувала цю ініціативу, але тепер ради голосують, й Ірпеню потрібно буде захищати своє ім’я”, – розповів у коментарі KВ Володимир Борейко.

Як раніше писала KВ, найближчим часом столична міськрада може розглянути проєкт рішення щодо поновлення простроченого договору оренди більше 2 га землі в районі Броварського проспекту для ТОВ “Будівельні технології груп”. Власницею даної компанії є Вікторія Царенко – дружина ексдиректора КО “Київзеленбуд”, діючого депутата Київради Михайла Царенка (обирався від нині забороненої “ОПЗЖ”, на колажі ліворуч). Цю землю у 2007 році, за часів мерства Леоніда Черновецького, Київрада передала згаданому ТОВ під будівництво об’єктів відпочинку з готелем та ресторанним комплексом за разунок лісових площ Дніпровського лісництва. Наразі роботи ще не розпочалися у зв’язку з “поганим інвестиційним кліматом”, але орендар вже розробляє проєктну документацію. Розгляд міською владою даного питання вже не раз ставав причиною скандалу. Наприклад, восени минулого року колеги Михайла Царенка звинуватили його в шантажі – мовляв, фракція його політичної сили погрожувала не голосувати за жодні проєкти рішень, якщо не буде погоджено питання по вказаній землі.

Читайте: Шантаж заради забудови: Київрада знову може віддати дружині депутата Царенка землю в колишньому лісі

Фото: колаж KВ

КиївВлада

Автор:
Анастасія Олійник
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
Генпрокуратура намагається не допустити нової забудови НПП “Голосіївський” компаніями “КСМ-Груп”
09:00 Генпрокуратура через суд намагається повернути державі земельну ділянку площею 5,69 га на просп. Академіка Глушкова, 65 (територія НПП “Голосіївський”). У 2022 році право…
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
Banner
QlU7mDx4