Заповідні котеджі: навколо Чернечого лісу розгорівся будівельний скандал

Заповідні котеджі: навколо Чернечого лісу розгорівся будівельний скандал

З початку літа не вщухають пристрасті навколо можливої забудови Чернечого лісу. Тут планують звести базу відпочинку з котеджами. Жителі Феодосіївської громади, яка вісім років тому уклала договір оренди із забудовником, всіляко намагаються відстояти заповідну зону: мітингували, проводили слухання. Наразі домоглися створення робочої групи, яка розгляне можливість розірвання договору. Тим часом активісти підготували позов до суду для зміни цільового призначення землі і у подальшому – створення там Національного парку. Але йти до суду планує і забудовник – він вимагатиме компенсації. 

Ліс та аренда

Як стало відомо KV, вже більше місяця триває запекла боротьба місцевих жителів та активістів Феодосіївської громади проти намірів забудувати 19 гектарів місцевого Чернечого лісу. 

Відомий Чернечий ліс росте на площі 420 га і розташований між селами Ходосівка і Лісники, в п’яти кілометрах на південь від Києва. Ліс – частина Боярської лісодослідної станції, яка займає 17 тисяч га соснових і дубових лісів, які об’єднують вузьким коридором долини річок Дніпро і Ірпінь.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

Він є історично значною частиною станції. Тут розташовані Змієві вали, за допомогою яких захищали Русь від кочівників, а в роки Другої світової війни через ліс проходила “лінія Сталіна” – оборонна лінія в СРСР. Крім того, ліс вважається “легенями” у південній частині Києва. Тут є найстаріші дерева області – деяким близько 300 років тощо. 

З кінця 90-х років минулого століття територія лісу скорочувалася за рахунок забудови, але в 2018 році він потрапив під охорону держави, отримавши статус ландшафтного заказника. Виняток – якраз та частина лісу – ділянки на 19 га, до якої проклали дорогу і обнесли парканом.

Як стало відомо, у 2004 році земля була надана Ходосівською сільрадою в оренду на 49 років ЗАТ “Топаз-електронікс” для будівництва бази відпочинку на березі озера. Однак, будівельні роботи так і не почались. Згодом, у 2013 році, орендаря за згодою сторін було замінено на ТОВ “Ходосівські системні інвестиції”.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть” в Телеграм

Цільове призначення

У кінці 2020 року орендар зустрівся із місцевими жителями та розповів про намір будівництва котеджного містечка. Тоді ж територію огородили парканом, вглиб лісу проклали дорогу, в кінці якої встановили будівельну “будку” зі шлагбаумом. 

Заповідні котеджі: навколо Чернечого лісу розгорівся будівельний скандал

Однак, за даними активістів, будувати котеджне містечко там не можна, оскільки цільове призначення ділянок на 19 га – “будівництво та обслуговування об’єктів рекреаційного призначення”. 

Наразі ж громада переймається, що в результаті забудови втратить доступ до великого шматка Чернечого лісу і Ходосівського озера, тому вважають, що забудова напряму порушує права громадян на безперешкодний доступ до лісу та водних об’єктів.

У червні було зареєстровано електронну петицію, де активісти вимагають змінити цільове призначення ділянок з кадастровими номерами: 3222487001:01:002:0013 та 3222487001:01:002:0016 та надати їм цільове призначення “09 Землі лісогосподарського призначення”. Відповідний проєкт рішення вони вимагають винести на розгляд найближчої сесії Феодосіївської громади.

“Рішення про зміну цільового призначення було прийнято сесією сільської ради незаконно, адже зміна цільового призначення земель лісогосподарського призначення здійснюється лише за погодженням Кабінету Міністрів України, що не було зроблено в даному випадку”, – йдеться у петиції, яка 17 червня набрала необхідну кількість голосів. 

Мітинги та слухання

Та петиція – не єдиний інструмент боротьби громадськості. Щотижня активісти влаштовували акції протесту. На одному з таких мітингів 5 червня вони завалили паркан, встановлений забудовником. 

Долучилась до акції співачка Руслана, яка проживає в Лісниках. В ході спілкування з жителями громади вона повідомила, що вже подала, як фізособа, заяви про злочин з боку забудовника в різні інстанції – правоохоронні органи і екологічні відомства. Крім того, вона закликала продовжувати мирні акції протесту. Також підтримав громаду на акції протесту співак Павло Зібров. 

Заповідні котеджі: навколо Чернечого лісу розгорівся будівельний скандал

10 червня відбулись громадські слухання, де забудовник заявив, що “всі люди, які прийшли захищати Чернечий ліс, проплачені” та він буде писати заяву до правоохоронних органів.

Чергові громадські слухання пройшли 16 червня. На них прийшло більше 200 місцевих жителів, як мінімум 154 з них мали місцеву прописку і пред’явили її при реєстрації. Головувати на слуханнях очільнику громади Миколі Пянчуку не дозволили та обрали місцевого жителя Віктора Рубана. 

Дали слово представнику забудовника, який переконував, що компанія має усі необхідні дозволи та документи. Також він запропонував запросити юриста для більш чіткого роз’яснення, але громадськість була проти. Далі отримали слово люди, які записалися на виступ: еколог, котрий опікується Смарагдовою мережею, в яку входить Чернечий ліс, місцеві мешканці включно з Русланою Лижичко, котра мешкає в громаді та є однією з ініціаторок захисту цих ділянок Чернечого лісу. Виступ голови громади Миколи Пянчука супроводжувався вигуками “Ганьба!”. 

Заповідні котеджі: навколо Чернечого лісу розгорівся будівельний скандал

Наприкінці слухань відбулось голосування за проєкт рішення “Про розірвання договорів оренди та ініціювання переведення ділянок в лісовий фонд”, яке підтримали 103 присутніх жителів, 2 – проголосували проти. 

Як розповів у коментарі KV голова ГО “Мальовниче передмістя” Леонід Городецький, мета громади та активістів – домогтися зміни цільового призначення ділянок. 

Заповідні котеджі: навколо Чернечого лісу розгорівся будівельний скандал“Ми намагались зрушити ситуацію у позасудовому порядку, відбувались громадські слухання. І наразі вже ми підготовували позов до суду. Все залишається у стадії протистояння. На цьому все не закінчується, ситуація буде розвиватись надалі. Поки забудовник не проводить ніяких робіт на ділянці, голова громади надіслав листа, аби тимчасово вони утримались від забудови, але розчистку територію вони встигли розпочали і деякі дерева були вирубані”, – каже він.

Заповідні котеджі: навколо Чернечого лісу розгорівся будівельний скандал

Заповідні котеджі: навколо Чернечого лісу розгорівся будівельний скандал

За його словами, громада виступає за створення там Національного парку. 

“Там планується будівництво бази відпочинку – великий корпус і котеджі, які будуть здаватись в оренду. Така собі елітна база, схожа на “Шелест”, що на Київському морі. Але будь-яка забудова легко трансформується в об’єкт, який важко контролювати. В документах щодо видачі дозволів на забудову чітко видно, що вона стала можливою не без участі НУБІП. Це були землі запасу Феодосіївської сільради, “Київагроліс” навіть дав дозвіл на вирубку лісу, але з формулюванням – для облаштування зони відпочинку. В результаті все перетворилось у забудову. Тому громада налаштована категорично – заповідний ліс, який має статус місцевого заказника має бути розширений за рахунок цих 19 гектарів. Це найвузькіше місце екологічного коридору, всі це прекрасно розуміють. Люди підтримують створення там Національного парку”, – каже він. 

Хто такий забудовник 

Засновником ТОВ “Ходосівські системні інвестиції” є Ігор Завіновський, Рой Буберман і ТОВ “Група “Системні інвестиції”. Кінцеві бенефіціарні власники – Олександра Михайліченко, Сергій Мушенко, Михайло Тележко, які мають вплив через ТОВ “Група “Системні інвестиції” та Рой Буберман, який володіє 40% капіталу та має прямий вирішальний вплив. 

Керівником ТОВ “Ходосівські системні інвестиції” є Станіслав Завіновський, підписантом – Олена Горбенко. 

Ігор Завіновський – голова правління ПрАТ “Кривий Ріг Цемент”, власником якої є інвесткомпанія ConcordeCapital банкіра Ігоря Мазепи. 

Журналісти проєкту “Свідомо” ще в 2014 році пов’язували ТОВ “Група “Системні інвестиції” із оточенням екс-секретаря Київради Олеся Довгого (сьогодні позафракційний народний депутат). 

Поспілкуватись із представником забудовника KV не вдалося. У коментарі LIGA.net у компанії повідомили, що ще обмірковують деталі будівництва. 

“Основна концепція проєкту – вписати в існуючий ліс і ландшафт інфраструктуру для відпочиваючих”, – говорить директор “Ходосівського системних інвестицій” Ігор Завіновський. За його словами, в проєкті передбачені стежки здоров’я, сухі струмки, а в комерційну частину увійде ресторан зі ставком, магазин, зона відпочинку для дітей, причал для байдарок, зона пляжу.

“Раніше законність передачі земельної ділянки в оренду ні у кого не викликала сумнівів. Чому саме зараз?”, – додав Завіновський та запевнив, що компанія планує видалити незначну кількість дерев, щоб провести будівельні роботи та упорядкувати містечко.

Позиція влади 

Долучились до проблеми також депутати Київської обласної ради. 10 червня вони підтримали звернення до Прокуратури Київської області, Головного управління Національної поліції в Київській області, Державної екологічної інспекції в Київській області, Державної архітектурно будівельної інспекції України щодо ініціювання, порушення фактикам кримінальних проваджень, ініціювання кожним органом відповідно до компетенції проведення відповідних перевірок та вжиття заходів реагування стосовно ситуації, яка склалася навколо Чернечого лісу. 

Цікаво, що перша сесія Феодосіївської громади, де підняли питання Чернечого лісу, відбулась 4 червня. Тоді голова громади Микола Пянчук заявляв, що всі дії навколо Чернечого лісу відбуваються в рамках чинного законодавства. До того ж орендар сплатив гроші за лісовтрати та сплачує вчасно всі кошти, передбачені договором оренди. Однак, сільська рада відкрита і готова надавати всі потрібні документи, якщо правоохоронні органи за такими звернуться.

Наступного дня на мітингу, як повідомляють ЗМІ, лунали серед іншого заклики відкликати сільського голову і призначити в Феодосіївській ОТГ дострокові вибори нового керівника. Зокрема, як повідомлялось, жителі вирішили ініціювати відповідний збір підписів за відставку керівника ОТГ Пянчука, а звернення про його бездіяльність подані в правоохоронні органи. Однак, за даними KV, збір підписів так і не почався.

На сесії Феодосіївської сільради 29 червня ініціативній групі не вдалось вплинути на депутатів, аби вони проголосували за розірвання договору оренди із забудовником. Питання навіть не винесли на голосування. 

У коментарі KV Микола Пянчук розповів, що розірвання договору оренди не виключається, однак для цього необхідно отримати висновки державних установ та юристів. 

Заповідні котеджі: навколо Чернечого лісу розгорівся будівельний скандал

“На минулій сесії 29 червня було продовжено роботу комісії, яка буде розробляти можливі варіанти розриву договору оренди з ТОВ “Ходосівські системні інвестиції” у двосторонньому порядку. Односторонній розрив договору – це порушення. Тому ми вирішили, що депутатська комісія опрацює можливі варіанти розриву цього договору, але з мінімальними втратами для громади. Забудовник вже висловився, що подаватиме до суду і вимагатиме відшкодування збитків. Наразі комісія має отримати відповіді від усіх державних органів, які так чи інакше мали дотичність до відведення земельної ділянки. Також скоріш за все комісія приділить увагу отриманню незалежного юридичного висновку підстав та наслідків розірвання договору. Я разом із громадою та депутатами вирішили йти шляхом пошуку можливостей”, – каже він. 

Нагадаємо, як раніше писала KV, дитячий оздоровчий табір “Святошин”, що на території Біличанського лісу, продали на аукціоні. Майже 8 гектарів землі, де розташовано кілька будівель і споруд, придбала компанія, власник якої – підприємство із кіпрською пропискою. Сама ж компанія спеціалізується на будівництві, тому на місці табору може з’явитися будь-який об’єкт. Тим часом на сусідній ділянці бізнесмен і забудованик з Тернопільщини планує розпочати реконструкцію і відкрити готельно-туристичний комплекс. 

Читайте: Бюджет Київщини-2021: довгоочікуваний, але без новацій

Фото: колаж KV

КиевVласть

Автор:
Виктория Билоус
Рекомендуємо до перегляду
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
Мішші Орєшніков: “Чувашія-Волзька Булгарія стане найбільш інвестиційно привабливою державою Європи”
16:00 Демонтаж держави-агресора та спонсора тероризму, російської федерації, є безумовним і обов’язковим запобіжником проти подальших злочинних дій з боку кремлівських режимів. Тільки це убезпечить…
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об'єктів на приватизацію
Розпродаж на 130 млн: Київрада затвердила черговий перелік комунальних об’єктів на приватизацію
14:00 Столична міськрада затвердила новий перелік комунальних будівель та приміщень, які підлягають “малій приватизації”. До нього увійшли близько сотні об’єктів загальною площею понад 16…
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
Калашник, Старенька і Коваленко: що відомо про нових заступників голови КОДА
19:22 Київщина отримала трьох нових заступників голови Київської ОДА — Євгена Коваленка, Ірину Стареньку та Миколу Калашника. Коваленко працюватиме над питаннями відновлення інфраструктури та…
Banner
QlU7mDx4