Наміри центральної влади вилучити “військовий” ПДФО з місцевих бюджетів, перенаправивши його до державного, в громадах називають згортанням реформи децентралізації. В Асоціації міст України та Всеукраїнській асоціації ОТГ впевнені, що це поставить хрест на фінансовій незалежності тергромад. Більше того – під загрою зриву опинилися опалювальний сезон та фінансування освітньої реформи. У громадах бояться, що без цих коштів ускладниться оперативне забезпечення військових на місцях. У свою чергу, уряд наполягає, що вилучення військового ПДФО з місць підсилить обороноздатність держави. Плюс, позаочі урядовці кажуть, що це трошки стишить скандал навколо місцевих закупівель під час війни. Тож, такі факти, як “барабани” чи “ремонт стадіону”, не будуть повторюватися і збурювати суспільство.
Як дізналася KВ, 20 вересня Верховна Рада підтримала урядовий законопроєкт № 10037 про зміни до Бюджетного кодексу у першому читанні щодо забезпечення підтримки обороноздатності держави та розвитку оборонно-промислового комплексу України.
Із низки запропонованих змін, найбільшого суспільного резонансу набула стаття щодо вилучити з 1 жовтня 2023 року до 31 грудня 2024 року до держбюджету 4% від загального ПДФО та ПДФО від оподаткування доходів у вигляді грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу та Уряд пропонує спрямувати 50% цих коштів на на здійснення заходів із закупівлі спеціальної техніки та обладнання Адміністрацією Держслужби спецзв’язку та захисту інформації. Ще 50% на реформування та розвиток оборонно-промислового комплексу Мінстратегічних галузей промисловості України.
Також у 2024 році до загального фонду держбюджету зараховуватимуть надходження дорожнього фонду, а місцеві ради зобов’яжуть спрямовувати залишки коштів виключно на оборону та безпеку і, звісно, на оплату праці, першочергові гуманітарні потреби, погашення боргів.
Та у ЗМІ та соцмережах в один голос почали стверджувати, що вилучення військового ПДФО посеред бюджетного періоду несе за собою низку ризиків. І в перше чергу – недофінансування та виникнення заборгованостей по бюджетних програмах та заходах.
Б’ють на сполох
Так, на сайті Асоціації міст України вже підрахували, що бюджети тергромад втратять у 2023 році близько 20 млрд гривень надходжень. В АМУ впевнені, що вилучення 4%ПДФО призведе до зриву опалювального сезону та підвищення тарифів. Під загрозою і фінансування реформи “Нова українська школа”. Адже у разі прийняття вищезгаданого законопроєкту, громади втратять ресурс і просто не зможуть виконати умови необхідного співфінансування низки заходів. враховуючи і так наявний дефіцит по освітній субвенції.
Асоціація міст України виступила проти вилучення у громад “військового” ПДФО та звернулась з відповідними зверненнями до Президента України Володимира Зеленського, до голови ВРУ Руслана Стефанчука, до Прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля.
У зверненнях зауважується, що за час повномасштабної війни громади одержали 106,4 млрд гривень “військового” ПДФО, з якого 45% спрямували на пряму допомогу силам безпеки та оборони. Тож просять не лише зберегти “в доходах місцевих бюджетів “військове” ПДФО” а й “64% ПДФО з замороженням реверсних вилучень”, а також легалізують допомогу громад. Об’єднаним силам ЗСУ.
Крім того, Всеукраїнська Асоціація ОТГ напрацювала і представила свою позицію щодо проєкту, в якому також “не підтримує положення щодо цільового спрямування вільних залишків коштів місцевих бюджетів та вилучення військового ПДФО”.
Говорять громади
Як зауважив у коментарі KВ секретар Бучанської міської громади Тарас Шаправський, за попередніми розрахунками на майбутній бюджетний рік, скарбниця громади втратить щонайменше 140 мільйонів гривень. І якщо держава таки вилучить цей вид податку з нового року, то це напряму вплине на спроможності громади допомагати військовим.
“Для нашого, та і будь-якого бюджету, в нинішніх умовах це досить відчутна і велика сума. Громада зазнала суттєвих ушкоджень та руйнувань (більше 3100 об’єктів знищено або пошкоджено). Процес відновлення активно триває, а на це потрібні ресурси. Очікували, що цей ресурс буде надходити від військового ПДФО, і що ми зможемо і відбудовувати, і допомагати ЗСУ. Бучанська громада є однією із тих громад, яка прийняла відповідну профільну бюджетну програму, спрямовану на допомогу Збройним Силам. Активно практикуємо пряму фінансову підтримку військових частин, підрозділів, які зареєстровані на території, як платники податків. І це сьогодні, напевно, найбільш швидкий і ефективний спосіб допомоги ЗСУ. Оскільки ніхто краще, ніж самі військові, не знають, що краще на ці гроші купити, обладнання чи дрони. Крім того, на “Прозоро” можна відслідкувати, що ми намагаємося закуповувати все необхідне за запитами військових частин. Звісно, ми продовжуємо допомагати в будь-якому випадку, але ця допомога, з огляду на брак фінансового ресурсу, стане набагато меншою”, – розповів він.
І додав, що громада загалом закупила і передала військовим вже близько 100 дронів, 30 автівок та десятки одиниць зарядних станцій та “старлінків”. Лише прямої грошової підтримки у вигляді субвенції було перераховано близько 20 мільйонів.
“Ми розуміємо мотиви уряду і не сприймаємо ініціативи агресивно, бо вже говорять, про звернення реформи децентралізації. Очевидно, наступного року дефіцит держбюджету буде відчутним, очевидна і необхідність фінансування військових видатків, які тільки зростатимуть. Разом з тим, громади сам на сам залишають із наявними проблемами: фінансуванням освітньої та медичної сфер, ремонтів, програм допомоги переміщеним особам та багатьох делегованих державою функцій. Розуміємо, яким складним може виявитися і опалювальний сезон. Тож необхідно шукати компроміс, хоча би із розрахунку розподілу 50 на 50. І тоді це буде збалансований підхід, який надасть змогу зберегти фінансування відповідних соцпрограм і не секвеструвати бюджети, обмежуючи видатки по галузях. Маємо надію, що всі рекомендації від відповідних асоціацій та думки місцевого самоврядування почують. Адже обговорюється ініціатива взагалі вилучити ПДФО працівників поліції, ДСНС, прокуратури та інших силових відомств. До місцевих бюджетів надходить 64% ПДФО, а 36% – йде на загальнодержавний рівень. І наразі розглядається ініціатива із цих 64% вилучити ще додатково 4%. Розуміємо, який це буде тягар та удар по спроможності, і що це може призвести до соціального бунту та напруги, які згодом відчують як уряд, так і Президент”, – впевнений секретар ради.
У коментарі KВ голова Фастівської міської громади Михайло Нетяжук наголосив, що нині це питання із фахової фінансової площини переросло в політичну, де намагаються грати на емоціях населення. Та відокремлює два важливі фактори у цій ситуації, на які варто звернути увагу. По-перше, військові частини потребують додаткової підтримки і коштів на те, аби військовослужбовці, особливо на передовій, були всім забезпечені. З іншого боку, дуже велику частину чоловіків, які були задіяні в виробничій сфері, в народному господарстві, мобілізували. Деякі підприємства взагалі згорнули свою діяльність через те, що їхні працівники на фронті. І рішення щодо вилучення військового податку може досить ускладнити фінансування обов’язкових видатків по певним громадам.
“Треба робити серйозні фінансові розрахунки. І коли говорять виключно про дрони, забувають, що дійсно здійснює місцеве самоврядування – надає допомогу та лікування пораненим військовослужбовцям, які повертаються в громади, підтримує сім’ї загиблих. І, на жаль, не бачу, що намагаються вирішити якось питання з виділення коштів за цим напрямом. Єдине, що ми чуємо, що буде якась субвенція по помічникам ветеранам. Хоча ця субвенція буде оплачувати тільки заробітну плату тих, хто можливо, буде допомагати ветеранам, але не вирішувати проблеми самих ветеранів. Як свідомий громадянин, готовий до будь-якого рішення, прийнятого на державному рівні. Проте, щоб не було, коли з однієї сторони говорять: всі кошти треба забрати в держбюджет, а з іншої – поранений військовий одержує на місяць 600 гривень грошового забезпечення. Рішення має прийматися з урахуванням потреб тих, хто нас захищає. Найприкріше, якщо ці кошти не зайдуть в бюджет, і військові частини не зможуть одержувати допомогу напряму, то всі заявки нам доведеться скеровувати до Кабміну та Міноборони”, – говорить він.
За його словами, місцеве самоврядування готове підтримати це рішення, якщо воно дійсно покращить ситуацію з матеріальним забезпеченням військовослужбовців. Адже мова йде не лише про пряму фінансову підтримку, за ці кошти утримуються й інші структури, що здійснюють діяльність з безпеки та захисту населення.
“Якщо йде мова про військове ПДФО, то до чого тут одразу і Нацполіція та ДСНС, які і до повномасштабного вторгнення здійснювали свою діяльність на території і одержують послуги в громаді? Більше того, громади допомагають. Є відчуття якоїсь не зовсім правдивої гри. Розуміємо, що йдуть певні політичні торги та процеси. Особисто готовий, щоб все ПДФО від військових забирали, але тоді треба зовсім інший підхід до міжбюджетного вирівнювання так званих вилучень і реверсних дотацій. Бо є громади біля лінії фронту, яким надзвичайно великі кошти потрібні на відновлення, з іншої сторони громади, які в окупації, в яких зареєстровані військові частини, і які справді не знають, куди дівати ці кошти. А є громади далекі від лінії фронту і в них надзвичайно зросли дані видатки, враховуючи витрати, які зараз несуть громади. Тому питання дуже неоднозначне”, – зауважив Нетяжук.
Точка зору
У коментарі KВ депутат обласної ради від партії “Слуга народу” Володимир Удовиченко, який очолював Офіс реформ в Київській області та займався процесами децентралізації від старту реформування місцевого самоврядування, зауважив, що це рішення було спровоковано діями Києва та інших міст, довкола яких обговорювалися скандальні мільйонні закупівлі із ремонту бруківки чи будівництва стадіонів у малих містечках.
“Ми маємо наразі якийсь ресурс завдяки підтримці та допомоги Америка та Європи, партнерів. А так наш сьогоднішній бюджет не є спроможним. Тому в військовий час не можна таким чином розпоряджатися коштами, треба виділяти пріоритети. А пріоритет – це Перемога, Збройні Сили та поле брані. Тож це рішення було необхідне. Проте, разом з тим, я залишаюсь прихильником децентралізації. Хтось надумав собі, що голови громад, яких обрала вся громада, які користуються найбільшим авторитетом, які сьогодні служать громадам з депутатськими корпусами, що вони “не такі” і є начебто ті, хто зробить все краще за них. Звісно взяти і централізувати систему набагато легше. Я переконаний, що 95% голів віддали би ці кошти на потреби ЗСУ. Треба було просто прийняти рішення, яке б врегулювало це питання. А не спровокувати ситуацію із практично недовірою до влади на місцях, вважаючи, що зверху таку довіру мають. Не маєте. З урахуванням всього – це рішення необхідне, але не можна принижувати децентралізацію. Вона відбулась, але не завершилась. Треба вносити зміни до Конституції, приймати їх і не боятись. Навпаки, децентралізація довела свою спроможність.
Читайте:
Проект Децентрализация: Софиевская и Петропавловская Борщаговки не спешат объединяться
Проект “Децентрализация”: Войти в Озернянскую ОТО готовы лишь два сельсовета из шести
Проект “Децентрализация”: Великодымерская теробщина этой осенью идет на выборы
Проект “Децентрализация”: Медвинская теробщина идет на выборы в неполном составе
Проект “Децентрализация”: Фурсовская теробщина может лишиться части бюджета
Проект “Децентрализация”: Села Переяслав-Хмельницкого района отказались примкнуть к городу
Проект “Децентрализация”: Кагарлыкская теробщина объединит город и 26 сельсоветов
Проект “Децентрализация”. Политические амбиции мешают состояться большой Боярской теробщине
Проект “Децентрализация”: Тетиевская терробщина готовится к выборам в декабре
Проект “Децентрализация”. Узинской терробщине придется поработать над развитием
Проект “Децентрализация”: КОГА тормозит назначение выборов в Циблевской терробщине
Проект “Децентрализация”: Студениковская терробщина готовится к выборам в декабре
Проект “Децентрализация”: Предусмотренная Кабмином Дымерская ОТО может не состояться
Проект “Децентрализация”: Мироновская терробщина ждет позитивного вывода от КОГА
Проект “Децентрализация”: Ржищевская терробщина может стать проблемой для Кагарлыкского района
Проект “Децентрализация”: Ходосовская терробщина может объединить села трех районов
Проект “Децентрализация”: села Ставищенского района готовы митинговать против объединения
Проект “Децентрализация”: Яготинская терробщина не спешит на выборы
“Проект Децентрализация”: Создание Боярской ОТО дошло до суда
Проект “Децентрализация”. Сельсоветы потенциальной Вороньковской ОТО не готовы объединяться
Проект “Децентрализация”: Власти Згуровщины не готовы терять полномочия
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Дмитровская терробщина уже год дожидается выборов
“Проект Децентрализация”: Создание потенциальной Бышевской ОТО остановилось в 2015 году
Проект “Децентрализация”: Козин поборется за право быть центром терробщины
Проект “Децентрализация”: Пирновская терробщина может быть создана только принудительно
Проект “Децентрализация”: Процесс объединения в Барышевке даже не начали
Проект “Децентрализация”: Терробщина с центром в Украинке может быть названа Трипольской
Проект “Децентрализация”: Рожновская терробщина не может определиться с центром
“Проект Децентрализация”: Обухов может присоединить окрестные села
Проект “Децентрализация”: Иванковская ОТО поборется за зону отчуждения
Проект “Децентрализация”: Ташанская терробщина год ждет позитивного вывода КОГА
Проект “Децентрализация”: Березанская терробщина будет проходить процедуру создания ОТО заново
Проект “Децентрализация”: Володарский район не планирует объединяться в ближайшее время
Проект “Децентрализация”: Полесский район этим летом планирует начать процесс объединения
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО может объединить не все сельсоветы
Проект “Децентрализация”: Ракитнянский район может объединиться в две терробщины
Проект “Децентрализация”: Калиновская терробщина может быть создана с разрешения Кабмина
Проект “Децентрализация”: Белая Церковь может присоединить три сельсовета
Проект “Децентрализация”: В Броварском районе может появиться Придеснянская терробщина
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Вишневская ОТО начала процесс объединения
Проект “Децентрализация”: Германовка и Григоровка Обуховского района хотят быть центрами одной ОТО
Проект “Децентрализация”: Сельсоветы Таращанского района не хотят объединяться в терробщину
Проект “Децентрализация”: Процесс создания Чабановской терробщины стоит на месте
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Томашовская терробщина объединит два района Киевщины
Проект “Децентрализация”: Ржищев начал присоединять села двух районов
Проект “Децентрализация”: Потенциальная Бородянская терробщина готова идти на выборы
Проект “Децентрализация”: Фастов планирует присоединить окружающие села
Проект “Децентрализация”: потенциальная Киево-Святошинская терробщина разделилась на две ОТО
Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила Мироновскую терробщину
Проект “Децентрализация”: Заборский сельсовет не отдадут Боярке
Проект “Децентрализация”: Барышевская ОТО готовится к выборам
Проект “Децентрализация”: вялое руководство, имитация объединения и недостаточный результат
Проект “Децентрализация”: Обухов планирует присоединить один сельсовет
Проект “Децентрализация”: Березань присоединила пять сельсоветов
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО не пошла на зимние выборы из-за бездействия КОГА
Проект “Децентрализация”: Ковалевскую терробщину за один день утвердили в КОГА и отправили на выборы
Проект “Децентрализация”: жители Клавдиево-Тарасово просят президента ускорить их объединение
Проект “Децентрализация”: выборы в терробщинах Киевщины под угрозой срыва
Проект “Децентрализация”: 4 сельсовета Иванковского района тормозят создание терробщины
Проект “Децентрализация”: в Бузовском сельсовете скандал из-за присоединения к Ирпеню
Проект “Децентрализация”: потенциальная Вишневская терробщина готовится подавать документы в КОГА
Проект “Децентрализация”: в Ирпене со скандалом пытаются присоединить два сельсовета
Проект “Децентрализация”: Полесский район отложил объединение на следующий год
Проект “Децентрализация”: еще 6 сельсоветов могли бы присоединиться к Ржищеву
Проект “Децентрализация”: терробщины Киевщины просят парламент провести объединение по закону
Проект “Децентрализация”: Киевщина оказалась в числе аутсайдеров рейтинга формирования ОТО
Проект “Децентрализация”: терробщинам Киевщины урезали дотацию на содержание школ и больниц
Проект “Децентрализация”: протестующий Ворзель войдет в состав Бучанской ОТО
Проект “Децентрализация”: Киевская ОГА одобрила создание Томашовской терробщины
Проект Децентрализация: в Васильковском районе может появиться Калиновская терробщина
Проект Децентрализация: КОГА утвердила создание Глевахской ОТО
Проект Децентрализация: Созданию Макаровской ОТО угрожает новоявленная Комаровская община
Проект Децентрализация: Ташанская терробщина готова идти на выборы
Проект Децентрализация: Гребенковская терробщина поборется за положительное заключение КОГА
Проект Децентрализация: Гатное и Вита-Почтовая хотят спастись от столицы совместным объединением
Проект Децентрализация: Гостомель борется с Ирпенем за создание отдельной общины
Проект “Децентрализация”: администрация Терещука выдала общинам Киевщины еще два позитивных вывода
Проект “Децентрализация”: Калиновская община Броварского района может объединить четыре сельсовета
Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины жалуются на нехватку инфраструктурной субвенции
Проект “Децентрализация”: судебное дело о присоединении Заборья к Боярке рассмотрят заново
Проект “Децентрализация”: смена власти в Копылове заблокировала создание Березовской терробщины
Проект “Децентрализация”: села Бориспольщины хотят спастись от города созданием Золочевской общины
Проект “Децентрализация”: КОГА утвердила создание Обуховской терробщины
Проект “Децентрализация”: процесс утверждения Вишневской общины может затянуться до конца года
Проект “Децентрализация”: в Бородянском районе суды тормозят объединение общин
Проект “Децентрализация”: миллионные долги могут оставить жителей Калитянской ОТО без воды и света
Проект “Децентрализация”: Таращанский район может разделиться на две общины
Проект “Децентрализация”: теробщины Киевщины недополучают налоги за землю
Проект “Децентрализация”: бюджеты четырех теробщин Киевщины оказались под угрозой
Проект “Децентрализация”: Киевщину могут поделить на шесть районов
Проект “Децентрализация”: пять теробщин Киевщины хотят расшириться за счет окрестных сел
Проект “Децентрализация”: Бориспольщина и Белая Церковь не определились с центрами развития теробщин
Проект “Децентрализация”: Киевоблсовет просит ВРУ и Кабмин разобраться с проблемными селами Киевщины
Проект “Децентрализация”: вокруг потенциальной Боярской теробщины разгорелся новый скандал
Проект “Децентрализация”: КОГА может вынести негативный вердикт потенциальной Пристоличной ОТО
Проект “Децентрализация”: села Киево-Святошинского района спешно взялись за объединение
Проект “Децентрализация”: Бориспольщину разделят на шесть теробщин
Проект “Децентрализация”: потенциальная Березовская ОТО под угрозой срыва
Проект “Децентрализация”: судьбу потенциальной Феодосиевской общины решит Кабмин
Проект “Децентрализация”: Мироновская ОТО расширила границы за счет трех сельсоветов
Проект “Децентрализация”: Богуславская ОТО просит Кабмин откорректировать перспективный план
Проєкт “Децентралізація”: найгучніші провали й успіхи Київщини у 2019 році
Проєкт “Децентралізація”: на Київщині стартувало примусове об’єднання громад
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини вимагають від уряду обіцяного ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: зміни в Конституцію та права громад
Проєкт “Децентралізація”: десятки громад на Київщині запізнились втрапити в перспективний план
Проєкт “Децентралізація”: Київщина виступила за ліквідацію районних рад
Проєкт “Децентралізація”: одиниці тергромад Київщини потрапили в рейтинг потужних ОТГ України
Проєкт “Децентралізація”: Ірпінь та Бородянка поборються за звання райцентру субрегіонального рівня
Проєкт “Децентралізація”: громади Фастівського району виступили проти примусового об’єднання
Проєкт “Децентралізація”: Обухівська громада планує розширюватися за рахунок суміжних сіл
Проєкт “Децентралізація”: Кабмін схвалив ще 45 ОТГ Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Вишгород зазіхнув на звання центру Приірпіння
Проєкт “Децентралізація”: Кабмін змінив конфігурації п’яти громад Києво-Святошинського району
Проєкт “Децентралізація”: Урядовий проєкт укрупнення районів обурив Київщину (опитування)
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини позбавлять фінансової залежності від районних рад
Проєкт “Децентралізація”: села Київщини боронитимуть право на добровільне об’єднання в суді
Проєкт “Децентралізація”: Мінгромад обіцяє ОТГ поповнення бюджетів за рахунок ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: асоціаціям Київщини не вдалось відстояти “мажоритарку” для сіл
Проєкт “Децентралізація”: Миронівська ОТГ планує заробляти на природі та інвестиціях
Проєкт “Децентралізація”: Фурсівській ОТГ не вистачає коштів на розвиток громади
Проєкт “Децентралізація”: Бородянська ОТГ розвиватиметься за рахунок донорів
Проєкт “Децентралізація”: Баришівка мітить у п’ятірку найбагатших громад Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Пісківська ОТГ хоче стати популярним курортом Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Бучанська ОТГ направить мільйони на розбудову комфортної інфраструктури
Проєкт “Децентралізація”: Великодимерська ОТГ проведе інвентаризацію землі
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини взялися ділити ОТГ на округи та обирати старост
Проєкт “Децентралізація”: Узинська ОТГ шукає 65 млн гривень на будівництво очисних споруд
Проєкт “Децентралізація”: держава переклала на старост владні компетенції сільських голів
Проєкт “Децентралізація”: обіцяні громадам землі за межами населених пунктів пустили з молотка
Проєкт “Децентралізація”: у тергромад Київщини бракує коштів на якісні адмінпослуги
Проєкт “Децентралізація”: на зміну дільничним у об’єднаних громадах прийдуть поліцейські офіцери
Проєкт “Децентралізація”: найгучніші провали й успіхи Київщини у 2020 році
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини не можуть отримати від районів комунальне майно
Проєкт “Децентралізація”: статус і повноваження старост у громаді залежатимуть від Верховної Ради
Проєкт “Децентралізація”: на Київщині почали ліквідовувати райони, перший на черзі – Згурівський
Проєкт “Децентралізація”: голови громад мають право накладати вето лише на прийняті рішення ради
Проєкт “Децентралізація”: ліквідації Баришівського району заважають комунальні борги
Проєкт “Децентралізація”: Миронівську райраду ліквідують із боргами по зарплаті
Проєкт “Децентралізація”: депутати ВРУ взялися за урбанізацію міст
Проєкт “Децентралізація”: Київщина втрачає першість у рейтингу заможності громад
Проєкт “Децентралізація”: майно та активи Бородянського району розділили між шістьма громадами
Проєкт “Децентралізація”: Обухівський район віддасть Букринський плацдарм на утримання області
Проєкт “Децентралізація”: пандемія та безгрошів’я блокують розвиток культпослуг на Київщині
Проєкт “Децентралізація”: Держгеокадастру дозволили і далі розпоряджатися землями Київщини
Проєкт “Децентралізація”: Славутич збільшить бюджет за рахунок бізнес-парку та інвестицій
Проєкт “Децентралізація”: Васильківський район ліквідують упродовж місяця
Проєкт “Децентралізація”: уряд взявся за діджиталізацію тергромад
Проєкт “Децентралізація”: Київщина позмагається за гранти для розвитку громад
Проєкт “Децентралізація”: дві селищні громади Київщини заявили про бажання стати містом
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини формують партнерські об’єднання для збільшення ресурсів
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини планують оптимізацію освітніх закладів
Проєкт “Децентралізація”: громади та асоціації Київщини виступають за збільшення ПДФО
Проєкт “Децентралізація”: громади можуть втратити мільйони разом з акцизом на тютюн
Проєкт “Децентралізація”: новоствореним райрадам Київщини бракує коштів на існування
Проєкт “Децентралізація”: громади просять уряд та Раду закріпити реформу на законодавчому рівні
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини скаржаться на дублювання повноважень та бідність
Проєкт “Децентралізація”: тергромади навчать, як правильно роздавати землю
Проєкт “Децентралізація”: із бюджетів громад вилучатимуть кошти на охорону культурної спадщини
Проєкт “Децентралізація”: громади масово розпродують комунальне майно
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини скаржаться на ProZorro
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини стурбовані вимогами закону щодо заснування ліцеїв
Проєкт “Децентралізація”: найуспішніші громади Київщини
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини хочуть зекономити на благоустрої за рахунок держсубвенції
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини шукають кошти на покращення послуг своїх КП
Проєкт “Децентралізація”: громадам Київщини роздали кошти на інфраструктуру та ремонт доріг
Проєкт “Децентралізація”: тепломережі столичного регіону загрузли у боргах
Проєкт “Децентралізація”: тривають дискусії щодо права власності на майно тергромад
Проєкт “Децентралізація”: громадам Київщини не додали освітньої субвенції
Проєкт “Децентралізація”: Богуслав та Яготин розвиватимуться за рахунок ландшафтних парків
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини просять уряд не нищити їхню фінансову незалежність
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини жаліються на порожні скарбниці
Проєкт “Децентралізація”: на Київщині громади ділять на округи та обирають старост по-новому
Проєкт “Децентралізація”: на Київщині взялися за створення безпечних громад
Проєкт “Децентралізація”: проблемні довгобуди перекладуть на місцеві громади
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини не хочуть брати на себе компенсацію проїзду пільговикам
Проєкт “Децентралізація”: реформа вийшла на фінішну пряму
Проєкт “Децентралізація”: підсумки 2021 року
Проєкт “Децентралізація”: на Київщині сперечаються через “ресурсний” закон та нове оподаткування
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини затвердили бюджети на 2022 рік (частина 1)
Проєкт “Децентралізація”: громади Київщини затвердили бюджети на 2022 рік (частина 2)
Проєкт “Децентралізація”: Пірнівська та Вишгородська громади стануть партнерами в медсфері
Проєкт “Децентралізація”: Богуславська громада хоче розвиватися за рахунок інвесторів та туристів
Проєкт “Децентралізація”: рейтинг інвестиційно привабливих громад Київщини за 2021 рік
Фото: колаж КВ