Державні органи продовжують спроби зупинити в столиці будівництво клубного будинку (КБ) на вул. Августина Волошина, 32-А (Караваєві Дачі, Солом’янський район). Мова йде про житлову багатоквартирну шестиповерхівку, яка зводилася на землі, яка призначена виключно для зведення “приватних будинків”. Наразі Державіаслужба намагається добитися знесення цього об’єкта, але поки що досягти результату в суді не змогла. Як раніше і прокуратура, яка теж наполягала на знесенні цього КБ. Також раніше безрезультатно розслідувала кримінальне провадження за фактом порушень законодавства при реалізації цього проєкту і Нацполіція (добились тільки накладення арешту на землю). Схоже, причина таких невдач в тому, що скандальне будівництво в свій час “благословили” два департаменти КМДА, видавши на сумнівних підставах замовникам і дозвіл на проєктування і кілька разів оформивши декларацію на початок робіт.
Як стало відомо КВ, нещодавно Запорізький окружний адмінсуд відмовив Державній авіаційній службі України в задоволенні його вимог по справі №640/12720/19 (раніше цю справу розглядав Окружний адмінсуд Києва (ОАСК), однак наприкінці 2022-го його було ліквідовано, тому справу за автоматичним розподілом передали на розгляд до Запоріжжя. – КВ). Втім, у Державіаслужби ще залишається шанс подати апеляційну скаргу на програшне для себе рішення суду.
Про що справа
8 лютого 2019 року КП “Міжнародний аеропорт “Київ” (Жуляни) здійснило перевірку стану своєї приаеродромної території. Тоді спеціальна комісія при цьому підприємстві. виявила об`єкт, будівництво якого ведеться без узгодження з експлуатантом аеродрому, провайдером аеронавігаційного обслуговування та без погодження Державіаслужби – йшлося якраз про роботи на будмайданчику КБ на Волошина (вул. Августина Волошина, 32-А). 12 лютого того ж року аеропорт звернувся з цього приводу до Державіаслужби. Надалі, 5 квітня 2019-го, ця служба видала наказ про припинення будівництва на приаеродромній території за вказаною адресою – з тієї підстави, що дані роботи проводяться “без попереднього погодження місця розташування і висоти такого об’єкта будівництва з відповідними державними органами та органами місцевого самоврядування”.
Клубний будинок на карті порталу “ЛУН”
Втім, відповідне рішення Державіаслужби не було виконано замовником будівництва – обслуговуючим кооперативом (ОК) “Інстрой Девелопмент” і служба подала до суду вищезгаданий позов. У ньому держорган висунув вимоги зобов`язати ОК «Інстрой Девелопмент» виконати рішення Державіаслужби від 5 квітня 2019 і зобов`язати кооператив знести самочинне будівництво на вул. Августина Волошина, 32-А, визнати протиправною бездіяльність Департаменту містобудування та архітектури Київської міськдержадміністрації КМДА щодо видачі містобудівних умов та обмежень (МУО) від 22 лютого 2017 року на проєктування забудови земельної ділянки за вищезгаданою адресою та скасувати їх тощо.
Підставою для цього в Державіаслужбі назвали, зокрема, ті факти, що будівельні роботи на вул. Августина Волошина, 32-А не були погоджені з нею і що Департаментом містобудування та архітектури КМДА при видачі МУО не було враховано, що ділянка за цією адресою знаходиться у межах приаеродромної території аеродрому “Київ”. (Жуляни). Втім, цих та інших аргументів суду не вистачало для прийняття рішення на користь Державіаслужби.
Зокрема, суддя Марина Семененко зазначила, що висота будинку на вул. Августина Волошина, 32-А менша тієї, при якій забудовникам потрібно було б отримувати погодження від органів, які регулюють діяльність авіації (мінімальна висота для отримання погоджень – 45 метрів). Крім того, підкреслили, що у акті перевірки, яку проводило КП “МА “Київ” (Жуляни), не було зазначено, за яким критеріями спірний об`єкт будівництва віднесено до тих, місце розташування і висота яких підлягають погодженню, зокрема з Державіаслужбою, а лише констатовано, що при обстеженні приаеродромної території виявлено факти будівництва житлового будинку. При цьому, мовляв, не було наведено таких підстав та критеріїв і в рішенні Державіаслужби від 5 квітня 2019 року.
Передісторія
Ще 30 січня 2002 року Київрада рішенням №249/409 погодила передачу ділянки на вул. Ярослава Галана, 32-А (колишня назва вул. Августина Волошина) площею 0,1 га у приватну власність громадянина Володимира Кулініча. Тоді було встановлено, що цільове призначення цієї землі – “для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд”. Надалі дана ділянка декілька разів “переходила із рук в руки”, аж поки у травні 2016 року її новим власником стала фізична особа – Віктор Спаський (про це свідчать дані порталу “Нерухомі”. – КВ).
10 травня 2016 року Головне управління Нацполіції Києва відкрило кримінальне провадження №42016101020000098 за фактами ймовірних порушень законодавства при здійсненні забудови цієї землі. Тоді правоохоронцям стало відомо, що у її забудовників відсутні будь-які дозвільні документи на проведення будівельних робіт. Надалі слідчим стало відомо, що, згідно з Державними будівельними нормами, райони садибної забудови, до якої й відноситься ділянка на вул. Ярослава Галана, 32-А, можуть бути сформовані лише окремими житловими чи блокованими будинками висотою до 4 поверхів, однак, за даними правоохоронців, насправді там здійснювалися роботи з будівництва багатоквартирного багатоповерхового житлового будинку – житлового комплексу ЖК «Solo House» (саме так тоді називався цей клубний будинок. – КВ).
Надалі, 22 лютого 2017 року, Департамент містобудування та архітектури КМДА видав вищезгадані МУО на проєктування будівництва житлового будинку за вказаною адресою. А вже менше, ніж через місяць, 9 березня, Департамент з питань державного архітектурно-будівельного контролю (ДАБК) при КМДА зареєстрував декларацію про початок будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудованими нежитловими приміщеннями та підземним паркінгом по вул. Ярослава Галана, 32-А.
Повна версія першого документу відсутня у відкритому доступі, а тому встановити замовника видачі МУО та вихідні параметри для проєктування наразі проблематично. Що стосується декларації, то її теж наразі в публічному доступі немає, однак відомо, що заявником реєстрації цього дозволу був обслуговуючий кооператив (ОК) “Інстрой Девелопмент”, а генеральним підрядником було заявлено ТОВ “Укркепітал-Буд”. До слова, лише 26 травня 2017-го вказаний кооператив отримав від власника ділянки право освоювати її – відповідно до укладеного тоді договору суперфіцію (угода щодо забудови).
Незадовго до цього, 29 березня 2017 року, Департамент з питань ДАБК при КМДА скасував вищезгадану декларацію про початок будівельних робіт. Серед підстав для цього називався той факт, що ОК “Інстрой Девелопмент” на момент реєстрації цього документу не був власником або користувачем відповідної ділянки. Однак, вже 8 червня того ж року, тим же департаментом була зареєстрована нова декларація щодо початку робіт з будівництва житлового будинку на цій землі, і цього разу її замовником вже було зазначено вищезгаданий кооператив. Втім, і цей документ недовго був діючим – 22 серпня 2017 року Департамент з питань ДАБК при столичній мерії скасував його з огляду на наявність у документі недостовірних відомостей.
Цьому передувало декілька подій. Так, 29 травня 2017 року Головне управління Нацполіції Києва звернулося до Департаменту з питань ДАБК при КМДА з листом щодо необхідності проведення позапланової перевірки дотримання вимог законодавства під час виконання будівельних робіт на вул. Ярослава Галана, 32-А. Чиновники дослухалися до такої “пропозиції”, і неодноразово виїжджали за вказаною адресою, однак кожного разу уповноважені особи ОК «Інстрой Девелопмент» були відсутні, і необхідних для проведення перевірки документів чиновникам так і не було не надано. Після цього Департамент письмово звернувся до Київської місцевої прокуратури №9 (зараз – Солом’янська окружна прокуратура) щодо вжиття заходів прокурорського реагування та сприяння у проведенні перевірки на вказаній ділянці.
А вже 16 серпня 2017 року перевірку на вул. Ярослава Галана, 32-А провів Департамент земельних ресурсів КМДА, і тоді було встановлено, що на ділянці, яка огороджена парканом, облаштовано будівельний майданчик, на якому розташована чотирьохповерхова будівля з цокольним поверхом, тимчасова споруда, відділ продажу та будівельні матеріали. При цьому, чиновники зауважили, що відповідно до декларації про початок будівельних робіт від 8 червня 2017 року, “основні показники об’єкта будівництва у частині поверховості – підвал плюс 3 поверхи”.
У вересні 2017 року ОК «Інстрой Девелопмент» звернувся до ОАСК із позовом щодо оскарження наказу Департаменту з питань ДАБК при КМДА про скасування “другої” декларації, а також щодо зобов’язання чиновників поновити запис про цю декларацію в Єдиному реєстрі документів, що дають право на виконання підготовчих та будівельних робіт. У кооперативі зазначали, що ніяких недостовірних відомостей до документу він не вносив, а у Департаменту земельних ресурсів КМДА відсутні повноваження щодо здійснення державного архітектурно-будівельного контролю (йшлося про “серпневу” перевірку. – КВ)
У першій інстанції ОК «Інстрой Девелопмент» не мав успіху – 23 березня 2020 року ОАСК відмовив йому в задоволенні позову. Однак, 20 січня 2021 року Шостий апеляційний адмінсуд частково задовольнив апеляційну скаргу кооперативу, постановивши скасувати вищезгаданий наказ. А 15 вересня 2023 року Вищий касаційний адмінсуд, до якого звернувся Департамент з питань ДАБК при КМДА, залишив у силі рішення суду апеляційної інстанції. Що цікаво, на порталі Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДЕССБ) вказана декларація досі має статус “скасована”. Тобто, вочевидь, рішення суду з невідомих причин не було виконано.
При цьому, ще під час розгляду вказаної справи, 7 серпня 2018 року Голосіївський районний суд в рамках вищезгаданої справи за клопотанням правоохоронців наклав арешт на ділянку на вул. Ярослава Галана, 32-А із забороною проведення будь-яких будівельних, земельних, шляхових та інших робіт на земельній ділянці. Однак невдовзі Нацполіції стало відомо, що будівельні роботи після цього там продовжувалися (було встановлено перекриття п’ятого поверху і арматура для будівництва шостого поверху), а в Інтернеті здійснювалася реалізація квартир. Через це правоохоронцям довелося повторно звертатися до суду із клопотанням щодо накладенні заборони на проведення будівельних, земельних, шляхових та інших робіт, і 13 вересня 2019 року Голосіївський райсуд задовольнив його. До слова, після цього, справа, схоже, розслідувалася не надто активно – остання судова ухвала по ній датована 19 жовтня 2020 року.
Читайте: “Инстрой Девелопмент” и “Укркепитал-буд” продолжают незаконную стройку на киевской Соломенке
Скріншот судової ухвали по вказаному слідству від 13 вересня 2019 року
Крім того, у липні 2019 року, до ОАСК надійшов позов щодо оскарження наказу Департаменту з питань ДАБК при КМДА про скасування “першої” декларації про початок будівельних робіт на цій земді. Позивачем виступило ТОВ “Укркепітал-Буд” – генпідрядник будівництва на вул. Ярослава Галана, 32-А. Однак, 3 березня 2020 року суд відмовив компанії в задоволенні її вимог, і оскаржувати такий вердикт вона не стала.
Також у липні 2019 року свій позов до ОАСК подала і прокуратура Києва. Правоохоронці висунули до ОК «Інстрой Девелопмент» вимогу за власний рахунок здійснити знесення недобуду на на вул. Ярослава Галана, 32-А.
В обґрунтування своїх вимог у прокуратурі зазначили, що в порушення вимог “другої” декларації на даній території здійснюється зведення будинку висотою понад 5 поверхів (згідно з декларацією, нагадаємо, можна будувати не більше 3 поверхів плюс підвал). Цей факт, на думку правоохоронців, свідчить про “перевищення гранично допустимої поверховості забудови, визначеної у дозвільній документації”. Окрім того, у прокуратурі вказали на те, що, відповідно до результатів комплексної будівельно -технічної експертизи, проведеної в рамках вищевказаного кримінального провадження, було встановлено, що усунення вказаних порушень іншим шляхом, крім знесення об`єкта, є неможливим.
Правоохоронцям вдалося виграти у першій та апеляційній інстанціях. Однак, врешті-решт фортуна відвернулася від прокуратури. 20 грудня 2021 року Касаційний адмінсуд частково задовольнив скаргу ОК «Інстрой Девелопмент» та відправив справу на розгляд суду першої інстанції. Втім, останній 13 жовтня 2022 року залишив позов прокуратури без розгляду. Підставою для цього стало те, що, мовляв, “розбиратися” із цим забудовником має Департаменту з питань ДАБК при КМДА і що останній все ж “щось робить” – наприклад, скасовує декларації. При цьому, під час розгляду даної справи, у лютому 2020-го, вказаний департамент виніс забудовникам припис про порушення вимог законодавства при проведенні робіт на вул. Ярослава Галана, 32-А і склав протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності.
При цьому, 15 вересня 2022 року в Департаменті з питань ДАБК при КМДА було зареєстровано чергову, вже третю за ліком, декларацію про початок будівельних робіт за вказаною адресою. Замовником та підрядником в ній були зазначені все ті ж ОК “Інстрой Девелопмент” і ТОВ Укркепітал-Буд”. При цьому, в даному документі було вказано і деякі техніко-економічні показники майбутнього будинку: загальна площа – 4,5 тис. кв.м., житлова площа – 1,6 тис.кв.м, висота – 3 поверхи плюс підвал. Надалі, 24 листопада 2022-го, в тому ж держоргані було зареєстровано декларацію про готовність вказаного будинку до експлуатації – із тими ж техніко-економічними показниками.
Разом з тим, за даними порталу “ЛУН”, будівництво КБ на Волошина в 2022 році було заморожено. Також вказане джерело повідомляє, що в цьому будинку має бути облаштовано 55 квартир, а його висота складатиме 6 поверхів плюс мансарда. Тобто, ні про які “3 поверхи плюс підвал” у даному випадку не йдеться.
Фотографії з будмайданчика демонструють, що насправді будинок буде шестиповерховим
Дійові особи
За даними аналітичної системи Youcontrol, столичний ОК “Інстрой Девелопмент” був зареєстрований у квітні 2015 року в Києві. Його керівником із момент заснування є киянин Артем Юрченко, засновниками – члени кооперативу, кількість та прізвища яких не уточнюються. При цьому, раніше засновниками кооперативу було зазначено того ж Артема Юрченка, його батька Віктора Юрченка (на той час був зареєстрований в нині окупованому місті Сєвєродонецьк Луганської області) та мешканця Миколаєва Антона Гордієнка. До слова, останній також є співзасновником компанії зі схожою назвою – ТОВ “ВП “Інстрой-Юг”.
Ще одним співзасновником останньої компанії є ще один миколаївець Артем Дахов – керівник, засновник та кінцевий бенефіціар ТОВ “Укркепітал-Буд” (генпідрядник будівництва на вул. Августина Волошина, 32-А). Ця компанія була зареєстрована у Миколаєві у грудні 2014 року. При цьому, з моменту заснування “Укркепітал-Буд” і до жовтня 2016 року його засновником було зазначено вищезгаданого Віктора Юрченка. Крім того, Дахов разом з Гордієнком є співзасновниками ТОВ “Будівельна компанія “Корабел”, яке було замовником будівництва ЖК “Никола-Град” у Миколаєві.
Зелене світло від КМДА
Як раніше повідомляла КВ, у столиці регулярно виникають скандали через зведення багатоквартирних житлових будинків на землях, де можна будувати лише приватні будинки “на одного господаря” або дачні будинки. Найчастіше нечисті на руку забудовники отримують “законні” дозволи на будівництво типу “зблокованих будинків” на декілька поверхів, але по факту зводять повноцінні житлові комплекси, квартири в яких оформлюються, наприклад, під виглядом “частини домоволодіння”.
Нерідко проти таких забудов виступають місцеві мешканці, які проживають у “справжніх” приватних будинках і яких лякає потенційне сусідство з багатоквартирними комплексами. Вони вказують на те, що такі території просто не призначені для ЖК – через відсутність необхідної кількості шкіл, дитячих садочків, неналежну інженерну інфраструктуру (на територіях садибної забудови відсутня централізована каналізація, люди користуються т.зв. “вигрібними ямами”) тощо.
При цьому, у столичному муніципалітеті нерідко “сприяють” таким забудовам шляхом видачі відповідних МУО. Так було і в нашому випадку і, наприклад, у жовтні 2021 року, коли Департамент містобудування та архітектури КМДА дозволив обслуговуючому кооперативу “Київбуд-2” проєктувати будівництво триповерхового зблокованого житлового будинку з мансардою на вул. Козацькій, 55-Е, З, І, Ж. Цими “містобудами” фактично було легалізовано зведення багатоповерхівки на вже підготовлених під забудову чотирьох земельних ділянках загальною площею 0,4 га (на них тоді вже було знесено зелені насадження та вирито котлован), що знаходяться в зсувонебезпечній зоні та призначені для житлової садибної забудови.
Читайте: В КГГА разрешили проектировать многоэтажный дом на оползнеопасной территории Голосеева
У деяких випадках на подібні забудови звертають увагу правоохоронні органи. Для прикладу, так було з ЖК “Parkland” у мікрорайоні Жуляни (Солом’янський район) – проєкту девелоперської компанії “ZIM Group”, яку пов’язують з народним депутатом VII та VIII скликань Верховної Ради Дмитром Андрієвським (обирався від “ВО “Батьківщина” та “Блоку Петра Порошенка”). Цей комплекс зводився на 12 ділянках з цільовим призначенням “для індивідуального житлового, гаражного та дачного будівництва”. У ході розслідування, яке розпочалося у червні 2020 року, правоохоронці, зокрема, отримали підтвердження порушення вимог дотримання цільового призначення цієї землі від Головного управління Держгеокадастру у Києві. Втім, станом на сьогодні ця справа, схоже, не розслідується – остання судова ухвала по ній датована 23 червня 2021 року.
Читайте: Нацполиция расследует, на каких основаниях застройщик из орбиты Андриевского строит ЖК в Жулянах
Крім того, наразі столична Нацполіція розслідує порушення при будівництві житлового будинку у пров. Прополісному, 13. Наразі правоохоронцям вже стало відомо, що це фактично житловий комплекс (ЖК), який зводиться на землі, що призначена для будівництва “звичайного” приватного будинку, і при реалізації даного проєкту було проігнорувано низку ДБНів. Через накладення арешту на цю будівлю забудовник вже майже рік не може ввести цей ЖК в експлуатацію. Паралельно з цим група мешканців Бортничів намагається в судовому порядку добитися скасування права на проведення будівельних робіт та знесення вже зведеної “коробки”.
Цікавим є і те, що власник ділянки під нею і замовник будівництва Артем Чаплигін, разом зі своїм компаньйоном Максимом Ганцевим, схоже, мають відношення до низки інших резонансних забудов у цій же місцевості. Серед таких варто згадати скандальний будинок на вул. Хвойній, 12-А – проти цього будівництва виступала місцева громада, яка скаржилася, зокрема, на залякування з боку забудовників.
Читайте: Багатоповерхівки де завгодно: нацполіція розслідує будівельний хаос у столичних Бортничах
Посаду директора Департаменту містобудування та архітектури КМДА з 1 листопада 2016 року обіймає Олександр Свистунов. Департамент земельних ресурсів КМДА з 29 червня 2021 року очолює Валентина Пелих (виконувала обов’язки керівника цієї структури з 2 квітня 2021 року). Із квітня 2021-го роботу обох цих структурних підрозділів столичної мерії в якості заступника голови КМДА з питань здійснення самоврядних повноважень контролював Петро Оленич, аж поки у березні 2025-го не був звільнений після отримання підозри у справі щодо можливих махінацій зі столичними комунальними ділянками. Наразі ж сферу земельних відносин столиці контролює інший заступник голови КМДА – Владислав Андронов.
Департаментом з питань ДАБК при КМДА з 13 січня 2020 року керує Оксана Попович (на колажі). Діяльність цього департаменту, а також вищезгаданого Департаменту містобудування та архітектури столичної мерії наразі контролює заступник голови КМДА Вячеслав Непоп.
Читайте: Забудова Щекавиці: правоохоронці борються, в КМДА ігнорують
Фото: колаж КВ
Олександр Глазунов
КиївВлада