Досьє: Умєров Рустем Енверович

Досьє: Умєров Рустем Енверович

Міністр оборони України. Член Ради національної безпеки і оборони (РНБО). Ексголова Фонду державного майна (з 7 вересня 2022 року по 5 вересня 2023 року). Народний депутат Верховної Ради (ВР) IX скликання (серпень 2019 – вересень 2022 рр., №18 за списком партії “Голос”). Депутат Курултаю кримськотатарського народу (2007 і 2012 роки).

Місце народження, освіта

Рустем Умєров народився 19 квітня 1982 року у місті Булунгур Самаркандської області Узбецької РСР в сім’ї депортованих Сталіним кримських татар з міста Алушта Автономної Республіки Крим (АРК, Україна). Етнічний кримський татарин, мусульманин за віросповіданням. В 1991 році, коли Рустему Умєрову було дев’ять років, родина повернулась в Крим.

З 1993 по 1998 роки навчався у Кримській гімназії-інтернаті для обдарованих дітей Міністерства освіти і науки, розташованій в селі Танкове (Бахчисарайский район Криму). За даними турецького видання Cumhuriyet, ця гімназія була частиною освітньої мережі турецького проповідника та громадського діяча Фетхуллаха Ґюлена, рух якого в Туреччині вважається “терористичним”, а сам Фетхуллах Ґюлен звинувачується у спробі військового перевороту в 2016 році. 

Після закінчення гімназії Умєров став стипендіатом та пройшов стажаування в США за “Програмою обміну майбутніх лідерів” ( Future Leaders Exchange, FLEX), яка фінансується Державним департаментом США.

У Національній академії управління здобув дипломи: бакалавра за спеціальністю “Економіка” і магістра за спеціальністю “Фінанси”.

Студентом брав участь у проєктах і студентських спільнотах: “Канадсько-українська парламентська програма”, “Американо-українська програма лідерства”, “Європейський молодіжний парламент”, “Європейський студентський форум AEGEE”, саміт “Форум Майбутнього”, “Європейська асоціація студентів-юристів”.

Вільно володіє англійською і турецькою мовами.

Родина

Батько – Енвер Сейдаметович Умєров, інженер-технолог. Мати – Мер’єм Ірфановна Умєрова, інженер-хімік.

Родина Рустема Умєрова мешкає в штаті Флорида (США).

Дружина міністра оборони – Лейля Сеит-Яг’я Кизи (Лейля Умєрова). В американських реєстрах вона значиться менеджеркою фірми Astem Capital Llc, яку зарєстровано в місті Серфсайд (штат Флорида). Родина виховує трьох дітей. Відомі імена двох дітей – син Сеїд Ахмет і донька Мер’єм.

Старший брат- Аслан Омєр-Кірімли. Разом з братом є співзасновником Astem Real Estate Llc (штат Флорида). Також є співзасновником Astem Ventures Inc. і керівником American Gallery of Art Llc (обидві компанії зареєстровані в містечку Бока Ратон, штат Флорида, США). Його дружина Едіє Кенгієва є членкинею правлння Astem Ventures Inc. Їхні діти навчаються у Pine Crest School – кращій приватній школі Флориди (США).

Двоюрідний брат – Рефат Умєров, активно співпрацює з Рустемом Умєровим в його проектах.

Один із прадідів Рустема Умєрова – Сейт-Ібраїм був сільським головою в одному з сіл поблизу Алушти, володів кав’ярнею в Алушті. Інший прадід, Амет Мустафа, був імам-хатибом Алуштинської мечеті.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

18 травня 1944 року сім’я Умєрових була насильно депортована разом з усім кримськотатарським народом з історичної батьківщини – Криму до Центральної Азії. Після 50 років в депортації у вигнанні та з початком репатріації кримських татар наприкінці вісімдесятих – дев’яностих років минулого століття, сім’я Умєрових змогла повернутися на історичну батьківщину в український Крим.

Кар’єра

В Lincedin Рустем Умєров вказав, що з серпня 1999 року по жовтень 2003 року він управляв проєктами в галузі нафти та газу, сталі та металів, хімікатів та мінералів, агропродукції, техніки – в СНД, Європі та Північній Америці. Тобто Умєров почав працювати на важливих посадах з 17 років.

В 2003 році прийшов у телекомунікаційну компанію “Lifecell” (з 2004 р. – “Астеліт”, згодом, до 2016 р.  – “Life”), де одним з власників компанії був донецький олігарх Рінат Ахметов, на той історичний період – один з неформальних лідерів татар в Україні. Зараз “Lifecell”, третій за величиною оператор мобільного зв’язку в Україні, належить компанії Euroasia Telecommunications Holding BV (Нідерланди), якою володіє турецький оператор Turkcell. 

Посади в “Lifecell”:

  • з 2003 по 2007 рук – начальник відділу управління сайтами та юридичного супроводу технічної дирекції департаменту розвитку мережі GSM/TDMA;

  • з 2007 по 2010 рік – начальник департаменту закупівель, логістики і управління контрактами фінансової дирекції;

  • 2010 рік – начальник департаменту трансформації дирекції продажів в індивідуальному сегменті – начальник департаменту дистрибуції та альтернативних каналів продажу дирекції маркетингу, продажу та відносин з абонентами.

Після звільнення з “Lifecell”:

  • з 2010 по 2011 рік – керуючий директор в ICG Investments;

  • з 2011 по 2013 рік – керуючий директор в iCapital.

У 2013 році став співзасновником і в подальшому головним виконавчим директором компанії ASTEM Foundation, одного із донорів програми Ukrainian Emerging Leaders університету Стенфорда, яка розроблена для підготовки українських політичних діячів, юристів, соціальних підприємців, бізнесменів, а також лідерів громадських організацій. 

Двічі був делегатом Курултаю кримськотатарського народу V (2007 р.) та VI (2012 р.) скликань. З 2007 року Умеров – радник Мустафи Джемілєва. У серпні 2012 року брав участь у зустрічі Джемілєва з владою самопроголошеної Турецької Республіки Північного Кіпру. Мустафа Джемілєв очолював Меджліс з 6 червня 1991 по 26 жовтня 2013 року і є депутатом ВР ІІІ – ІХ скликань (у ВР ІХ скликання – фракція “ЄС”, №6 за списком партії).

З 29 серпня 2019 по 7 вересня 2022 року – народний депутат ВР IX скликання. Обраний за №18 по списку партії “Голос”. Увійшов до складу однойменної фракції. У виборчому списку партії “Голос” був умовно віднесений до т. зв. групи “бізнес”, разом із партнером юридичної компанії “Василь Кісіль і партнери” Олегом Макаровим (№6 за партійним списком) і операційною директорку Ring Ukraine Кірою Рудик (№3 за списком партії).

Був секретарем комітету ВР з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій у Донецькій, Луганській областях та АРК, міста Севастополя, національних меншин і міжнаціональних відносин. Працював заступником тодішнього Керівника Постійної делегації у Парламентській асамблеї Ради Європи Єлізавети Ясько. Був співголовою груп з міжпарламентських зв’язків з Королівством Саудівська Аравія, з Турецькою Республікою, членом груп з міжпарламентських зв’язків із Ізраїлем, Китаєм, Великою Британією, США, Японією та Канадою.

З грудня 2020 року був співголовою депутатського об’єднання “Кримська платформа”.

Відповідно до указу Президента Зеленського від 1 вересня 2022 року №622/2022 є уповноваженим Консультативної ради з питань взаємодії України з арабськими та мусульманськими державами, яку очолив керівник Офісу Президента (ОП) Андрій Єрмак.

7 вересня 2022 року за власним бажанням склав повноваження народного депутата України в зв’язку з призначенням головою Фонду держмайна (ФДМУ) – постанова ВР від 7 вересня 2022 року №2579-IX. На посаді голови ФДМУ Рустем Умєров змінив в. о. голови ФДМУ Ольгу Батову, яка наприкінці липня подала у відставку (почала виконувати обов’язки голови ФДМУ у лютому 2022 року після скандального звільнення Дмитра Сенниченка).

18 жовтня 2022 року місце Умєрова у фракції “Голос” зайняв заступник голови секретаріату голови ВР Максим Хлапук (№22 за списком партії), який став членом комітету ВР з питань енергетики та ЖКХ.

4 вересня 2023 року з повідомлення Президента Володимира Зеленського у Telegram стало відомо, що протягом тижня парламенту буде запропоновано замінити міністра оборони. Замість Олексія Резнікова очолити міністерство мав Рустем Умєров. У цей же день Умєров подав у ВР заяву про звільнення з ФДМУ.

5 вересня на черговому засіданні ВР 302 голосами прийняла відставку Рустема Умєрова з посади голови ФДМУ. На посаді керівника ФДМУ Умерову вдалося уникнути гучних корупційних скандалів, під час його керівництва ФДМУ розпродав державне майно (в рамках малої приватизації) на 5,2 млрд гривень.

6 вересня 2023 року усі фракції парламенту 338 голосами підтримали призначення Рустема Умєрова на посаду міністра оборони України.

Слідкуйте за “КиївВладою” в Телеграм

Під час розгляду питання про призначення міністром оборони, Рустем Умеров у своїй промові з трибуни ВР окреслив своє бачення пріоритетів для міністерства і для себе, як його нового керівника: 

  1. Озброєння:

  • фокусування на нарощуванні можливостей та стратегічне планування потреб наперед;

  • серед важливих стратегічних завдань – необхідність підвищити оборонні здібності українського виробника, все, що може вироблятися в Україні, повинно робитися в Україні; міністерство забезпечить максимально можливими контрактами українських виробників;

  • активна підготовка необхідної інфраструктури до повноцінної експлуатації F-16.

    2. Забезпечення:

  • український воїн має бути забезпечений усім необхіднним державою: озброєння, військова техніка, форма, спорядження, засоби індивідуального захисту, харчування;

  • для цього необхідно налагодити систему завчасного планування та прогнозування потреб, діджиталізувати усі процеси. Необхідно запровадити практику формування стратегічних запасів – щоб у разі виникнення нагальних потреб можна було б оперативно відреагувати.

    3. Медицина:

  • необхідно трансформувати систему, в яку потрапляє воїн, особливо поранений. ВВК – ця абревіатура у сьогоднішньому розумінні має залишитися у минулому;

  • завдання – цифровізувати всі процеси: запустити єдиний реєстр призовників, який унеможливить будь-які корупційні ризики;

  • прифронтова медицина – шлях пораненого з поля бою до надання медичної допомоги повинен працювати так, щоб кожен солдат вчасно отримав допомогу;

  • забезпечити необхідними броньованими медичними машинами для евакуації;

  • налагодити процес своєчасного інформування стабілізаційних пунктів про поранених – щоб після приїзду воїн одразу отримав допомогу, бо кожна хвилина вирішальна.

    4. Навчання:

  • необхідно повністю змінити філософію та підходи до військової підготовки;

  • впровадити Базову загальновійськову підготовку – систему підготовки громадян до моменту їх мобілізації;

  • реформувати систему військової підготовки з урахуванням отриманого досвіду у бойових діях;

  • розгорнути центри рекрутингу із створенням цільових програм.

5. Діджитал:

  • все, що можна оцифрувати, повинні оцифрувати. Вся інформація про воїна має бути у диджиталі: електронний військовий квиток, цифровізація ВВК та шпиталів, електронний журнал, звіт для військових;

  • питання кібербезпеки – це окремий пріоритет роботи. Військові не повинні витрачати свій час на заповнення стосів непотрібних паперів;

    6. Справедливість:

  • необхідно створити дієву та ефективну систему військової юстиції: військової поліції, військової прокуратури, військових судів.

    7. Боротьба з корупцією:

  • нуль толерантності та терпимості до корупції. Кожна вкрадена гривня варта життя та безпеки нашим воїнам. Корупціонери прирівнюються до терористів, а з терористами жодних переговорів не ведуть;

  • план – максимально запобігти корупційним проявам. Необхідно повноцінно запустити Агенції із закупівель, які мають працювати за стандартами НАТО.

  • Агентство оборонних закупівель. Наш план – створити реєстр закупівель, який буде відкрито наступного дня після закінчення військового стану;

  • все, що не стосується зброї (їжа, одяг тощо), опрацьоватиме окреме Агентство, яке планується запустити повноцінно до кінця року. Все має бути прозорим та відкритим.

8. Міжнародна взаємодія:

  • ще більш посилено працювати з міжнародною коаліцією над тим, щоб оперативніше завезти в Україну важке озброєння, необхідне українським воїнам;

  • продовжити залучення всіх міжнародних партнерів, щоб забезпечити військових на полі бою.

  • головне завдання, щоб від домовленостей на найвищому політичному рівні з партнерами до доставки озброєння на полі бою проходив мінімальний термін доставки;

  • один із найбільших ресурсів, який сьогодні є – це час. Необхідно його використовувати ефективно та з кожним днем посилювати українських військових.

Указом Президента Зеленського від 8 вересня 2023 року №571/2023 Олексій Резніков був виведений із складу РНБО і замість нього туди був призначений Рустем Умєров. В цей же день на підставі указу №572/2023 Умєров змінив Резнікова у Ставці Верховного Головнокомандувача.

Громадська діяльність

Рустем Умєров активно підтримує своїх співвітчизників кримських татар в Україні та за кордоном. З 1999 року брав участь у різних студентських, громадських і благодійних заходах.

У 2007 році Рустем Умєров був одним з засновників та керівником ГО “Земляцтво кримських татар” (ЄДРПОУ 35394145), яка зосереджена на розвитку регіональних представництв кримських татар на території України. В даний час об’єднанням керує брат – Аслан Омер-Кірімли. ГО має пять філіалів в Україні:  у Вінниці, Херсоні, Генічеську, Дніпрі та Львові.

У 2007 році Умєров також став співзасновником міжнародної організації “Bizim Qırım” (“Наш Крим”, ЄДРПОУ 33848940), метою якої було зберегти національні інтереси, сприяти відновленню політичних, соціально-економічних, культурних, мовних та релігійних прав кримськотатарського народу.

З 2011 по 2013 рік Рустем Умєров і його брат були співзасновниками БО “Фонд розвитку Криму” (ЄДРПОУ 37594271), метою якої було сприяння соціальній активності жителів Криму, формування відповідального співтовариства і подолання наслідків геноциду – депортації кримських татар в 1944 році. У цьому фонді Рустем Умєров також був президентом.

У 2012 році сім’я Умєрових виступила ініціатором і меценатом реставрації мечеті Орта-Джамі – архітектурної пам’ятки XVI – XVII ст. в Бахчисараї (Крим). Реалізація ініціативи стартувала в рамках національного проєкту відновлення культурної та історичної спадщини Криму. 16 серпня 2013 року відбулося урочисте відкриття історично реконструйованої мечеті, яка не експлуатувалася близько 95 років.

У 2013 Рустем Умєров став співзасновником, керівником і членом правління Міжнародної ГО “Кримська Міжнародна Бізнес Асоціація” (ЄДРПОУ 38544813, перебуває в стадії припинення). Серед цілей організації значилося сприяння в розробці та впровадженні стратегії розвитку економіки Криму, підтримка малого і середнього бізнесу, впровадження перспективних інноваційних технологій, розвиток міжнародного співробітництва та поліпшення інвестиційного клімату Криму.

Після тимчасової окупації Криму в 2014 році Рустем Умєров, як представник Меджлісу, зайнявся міжнародною адвокацією звільнення тимчасово окупованих території та визволення політв’язнів Криму.

У 2015 році Рустем Умєров спільно з братом заснував і став операційним директором БО “БФ Астем Фаундейшн” (ЄДРПОУ 39656486).  Фонд орієнтований на поліпшення суспільного життя за допомогою підтримки ініціатив в сферах розвитку соціальних інновацій, регіональних спільнот, освіти, медицини, спорту, культури, прав людини і релігійних свобод в рамках бачення і місії організації, які пов’язані прогнозуванням нових викликів в майбутньому.

Фонд “ASTEM Foundation” став партнером Kyiv School of Economics (приватний ВНЗ, президент – Тимофій Милованов, позаштатний радник керівника ОП Андрія Єрмака). У партнерстві із Київською школою економіки Astem Foundation облаштував освітній простір у її новій будівлі.

У 2015 році разом з братом Рустем Умєров, через ASTEM Foundation, заснував БО “БФ Евкаф Україна” (ЄДРПОУ 39653580), створений з метою надання допомоги у розвитку мусульманських громад і інституту благодійності, а також сприяння громадянської активності.

У 2016 році фонд “ASTEM Foundation” надав допомогу в створенні БО “Благодійний фонд Культурної Спадщини” (ЄДРПОУ 40308262). Фонд здійснює свою діяльність в інтересах корінних народів Криму, а також займається захистом прав і основних свобод громадян в галузі освіти, культури та мистецтва, охорони культурної спадщини, охорони здоров’я і навколишнього середовища, соціального захисту громадян, розвитку територіальних громад.

У 2017 році Рустем Умєров сприяв звільненню двох кримських татар, політв’язнів Кремля: члена Меджлісу кримськотатарського народу Ахтема Чийгоза (нині депутат ВР ІХ скликання, №8 за списком “ЄС” і член однойменної фракції), та Ільмі Умєрова. Рустем Умєров постійно комунікує із державними органами України в питаннях обміну кримських політв’язнів та військовополонених.

У 2018 році Фонд ASTEM Foundation заснував БО “МБФ “Фонд національного добробуту Криму” (ЄДРПОУ 42090065), а Рустем Умєров увійшов до складу його Опікунської ради. Фонд національного добробуту Криму  – це міжнародна благодійна організація, яка фінансує стратегічні національні програми та підтримує найменш соціально захищених кримських татар.

Серед проєктів Фонду: будівництво за підтримки Туреччини Кримськотатарського культурно-освітнього комплексу у Києві, який має стати громадським, культурним, соціальним, освітнім та духовним центром кримських татар і мусульман України в цілому. Також заплановане будівництво Соборної мечеті та духовного центру, етнографічного центру з національним музеєм і конференц-залом, школи, ресторанів та зони відпочинку.

10 вересня 2021 року на сторінці в соцмережі Facebook нардеп Рустем Умєров повідомив, що у селі Чайки під Києвом відкрилася нова сучасна школа для кримських татар. Тепер 100 дітей зможуть навчатися рідною кримськотатарською мовою, втім школа відкрита для навчання дітей усіх національностей та конфесій. Уточнюється. що школа функціонує на базі кримськотатарського культурно-освітнього центру Birlik, у навчанні застосовується новітня методика “Steam”.

У травні 2022 року, завдяки підтримки фонду Умєрова ASTEM Foundation був відремонтований рейдовий буксир “Яни Капу” ВМС України, який був захоплений росією в листопаді 2018 року біля Керченської протоки.

Подейкують, що багато в чому завдяки кримсько-татарським фондам, тісно пов’язаним із Туреччиною та ролі Туреччини у підтримці кримських татар, ОП в особі Андрія Єрмака “висунув” Умєрова на посаду міністра оборони. 5 вересня 2023 року у прямому етері з т.зв. “хорошою росіянкою” Юлією Латиніною ще один т.зв. “хороший росіянин” Станіслав Бєлковський, який живе в Ізраїлі, висловив думку, що Рустем Умєров має давні і добрі стосунки з Президентом Турції Реджепом Ердоганом.

Що звучить дивно, зважаючи на дотичність Рустема Умєрова до руху Фетхуллаха Ґюлена, якого Ердоган вважає своїм особистим ворогом. Так, у березні 2022 турецький історик Мехмет Перінчек під час прямого ефіру на каналі Habertürk заявив, що Умєров пов’язаний з рухом FETÖ. Цю організацію та її лідера Фетуллаха Гюлена влада Туреччини звинувачує в організації путчу 15 липня 2016 року. Цікаво, що у вечірньому повторі програми цитату про Умєрова було прибрано.

Парламентська діяльність 

За час роботи у ВР Рустем Умєров зареєстрував у співавторстві з колегами майже 100 законопроєктів. Працював над відновленням історичних та політичних прав кримських татар на державному рівні . 

Активно лобіював ухвалення двох важливих для кримських татар законопроєктів: про статус корінних народів і статус кримськотатарського народу. Постійно проводив зустрічі із міжнародними партнерами з метою інформування про системні порушення прав людини, у тому числі кримських татар у тимчасово окупованому Криму.

У березні 2020 року Рустем Умєров ініціював парламентські слухання з деокупації та реінтеграції Криму та Севастополя. Метою слухань є напрацювання єдиного стратегічного документу щодо повернення Криму й Севастополя в Україну. Цей документ мав бути частиною Стратегії розвитку України-2030.

У 2020 році Умєров ініціював заяву ВР щодо нелегітимності проведення росією загальнодержавного голосування по поправках до Конституції у тимчасово окупованому Криму.

У травні 2020 року Рустем Умєров був одним із авторів закону щодо оплати лікарняних медикам у зв’язку з COVID-19 незалежно від страхового стажу та у розмірі 100 % середньої зарплати.

Також у травні 2020 року Рустем Умєров ініціював звернення ВР до ООН, Європейського Парламенту, ПАРЄ, ОБСЄ, НАТО, Організації чорноморського економічного співробітництва, урядів та парламентів держав світу: 

  • щодо вшанування жертв геноциду кримськотатарського народу та засудження порушень прав і свобод кримських татар росією; звернення підтримали 310 депутатів українського парламенту;

  • щодо засудження тимчасової окупації  Криму та Севастополя, порушень там прав і свобод людини та звільнення українських політичних в’язнів; звернення підтримали 314 депутатів.

З трибуни ВР він виступив з ініціативою стосовно утворення Міжвідомчого координаційного центру, який зосередиться виключно на питанні звільнення українських політв’язнів.

У вересні 2020 року Умєров увійшов до групи з розробки державної стратегії деокупації Криму та Севастополю, яка була створена при РНБО. Його кандидатура була підтримана парламентським Комітетом з прав людини. 24 березня 2021 року указом №117/2021 Президент Володимир Зеленський затвердив рішення РНБО про стратегію деокупації Криму.

У вересні 2020 року Умєров разом з іншими депутатами ініціював постанову щодо перерозподілу грошей з Фонду боротьби з COVID-19 на забезпечення безпечного навчального процесу і якісної освіти в умовах карантину.

12 жовтня 2020 року Президент Зеленський підписав закон, поданий до парламенту депутатами у співавторстві з Рустемом Умєровим, який звільняє внутрішньо переміщених осіб від сплати туристичного збору за проживання у тимчасових помешканнях. 

У грудні 2020 року у ВР створили міжфракційне об’єднання “Кримська платформа”. Рустем Умєров був обраний співголовою об’єднання разом із Мустафою Джемілєвим, Ахтемом Чийгозом, Єлизаветою Ясько та Вадимом Галайчуком (фракція “СН”, №44 за партійним списком). Мета об’єднання –  формування та реалізація парламентського треку в рамках єдиної державної стратегії деокупації та реінтеграції Криму, створення міжпарламентської асамблеї з метою адвокації питання відновлення контролю над частинами Чорного й Азовського морів.

Міжфракційне об’єднання “Кримська платформа” розробляло близько 20 законопроєктів, що стосуються тимчасово анексованого півострова, зокрема, про статус кримськотатарського народу, про внесення змін до Конституції України в частині питань Криму. Також є ідеї законопроєктів про політв’язнів і про санкції.

Раніше Президент Зеленський ініціював створення нового переговорного майданчику “Кримська платформа”, яка мала б координувати міжнародні зусилля для захисту прав кримчан та деокупації півострова. 

Перший установчий саміт “Кримської платформи” відбувся в Києві 23 серпня 2021 року. У саміті взяли участь представники 46 країн та міжнародних організацій. За його підсумками було підписано т. зв. “Кримську декларацію”. Створення “Кримської платформи” викликало шалений спротив та інстеричну реакцію у володимира путіна та його посіпак у владній верхівці росії.

У січні 2021 у складі делегації на зимовій сесії ПАРЄ Рустем Умєров звернув увагу європарламентарів на проблему порушення прав українців та кримських татар в Криму з боку російських окупантів. Йдеться про те, що українці та кримські татари через етноконфесійну приналежність та проукраїнську позицію піддаються репресіям з боку окупаційної адміністрації рф.

У червні 2021 року ПАРЄ ухвалила резолюцію про порушення прав кримських татар на півострові.

1 липня 2021 року ВР на позачерговому засіданні ухвалила пакет законів, якими скасувала закон про вільну економічну зону (ВЄЗ) “Крим” (його прийняли у 2014 році з терміном дії на 10 років), а також пов’язані з ним зміни до Податкового та Митного кодексів. У законі про скасування ВЕЗ “Крим”, зокрема, прописано, що Україна не постачатиме воду в Крим до моменту його деокупації. Рустем Умєров заявляв, що саме Росія порушила міжнародне право, тож вона несе відповідальність за гуманітарні потреби людей в Криму.

Того ж дня ВР ухвалила закон №1616-IX “Про корінні народи України”, внесений Президентом Володимиром Зеленським, який зробив це 18 травня – у День пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу. Відомо, що закон викликав неабияке невдоволення володимира путіна.

Разом із Мустафою Джемілєвим Рустем Умєров став є одним з ініціаторів будівництва за підтримки Туреччини квартир для внутрішньо переміщених кримських татар та пільгових категорій громадян України, про що на початку квітня 2021 року домовились Президенти України та Туреччини. Тодішній  міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій Олексій Резніков і міністр довкілля та містобудування Туреччини Мурат Курум підписали угоду, в якій турецька сторона зафіксувала намір побудувати 500 квартир: 200 запланували звести в Миколаєві, 200 – у Херсоні, 100 – у Києві. У липні 2021 року ВР ратифікувала відповідну Рамкову угоду.

18 липня 2021 року вступив в дію закон, який встановлює процедуру визнання особою без громадянства. Цей закон дасть змогу для такої категорії осіб законно перебувати на території України і отримати документ, що посвідчує їх особу та підтверджує законність перебування на території держави. Одним із авторів законопроєкту був Рустем Умєров.

У вересні 2021 року, після чергової хвилі репресій проти кримських татар в тимчасово окупованому Криму, а також затримання першого заступника Меджлісу кримськотатарського народу Джелялова, Рустем Умєров разом із Мустафою Джемілєвим та Ахтемом Чийгозом ініціював Парламентську заяву щодо “незаконного затримання Нарімана Джелялова та інших представників кримськотатарського народу на тимчасово окупованій території Криму державою-агресором російською федерацією”, яка була ухвалена 293 голосами.

У липні 2022 року Умєров очолив Тимчасову слідчу комісію ВР з питань моніторингу отримання і використання міжнародної матеріально-технічної допомоги під час воєнного стану.

Регалії та нагороди

23 серпня 2021 року Указом Президента Зеленського №406/2021 нагородив Рустема Умєрова орденом “За заслуги” ІІІ ступеня – за “значний особистий внесок у державне будівництво, зміцнення обороноздатності, соціально-економічний, науково-технічний, культурно-освітній розвиток Української держави, вагомі трудові досягнення, багаторічну сумлінну працю та з нагоди 30-ї річниці незалежності України”.

Схеми, зв’язки, скандали

У червні 2010 року управління містобудування та архітектури КМДА видало ТОВ “Комплекс Жовтневий 40” (ЄДРПОУ 35430874) МУО на проєктування будівництва багатофункціонального комплексу громадського призначення на місці історичної броварні Шульца площею 3 га на Деміївці, за адресою – просп. 40-річчя Жовтня, 6. На той час ТОВ “Комплекс Жовтневий 40” володіли компанії з орбіти “SCM”, якій столична влада ще в 2007 році продала ЗАТ “Київський пивзавод №1” (нині ліквідований).

За інформацією “Економічної правди”, у 2019 році це майно за рішенням Ріната Ахметова було “подароване кримськотатарській громаді для будівництва Київського кримськотатарського культурно-освітнього центру із мечеттю”. Тоді власник землі – ТОВ “Комплекс Жовтневий 40” отримав нових кінцевих бенефіціарів в особі Рустема Умєрова та його двоюрідного брата Рефата Умєрова.

У 2021 році ГО “Мапа реновації” звернулася до Офісу Генпрокурора із заявою про вчинення кримінального правопорушення – початку незаконного демонтажу однієї з двох будівель комплексу пивоварні Шульца. У своїй заяві активісти вказували на те, що ця будівля має архітектурну та культурну цінність, і до демонтажних робіт значною мірою зберегла свою автентичність. 

У березні 2023 року низка громадських організацій звернулася до керівництва Турецької Республіки щодо недопустимості знищення броварні Шульца. 

24 березня 2023 року Голосіївський районний суд наклав арешт на комплекс будівель броварні Шульця в рамках кримінального провадження №42021102010000021 (що саме розслідують правоохоронці, у відкритих джерелах не уточнюється – ). Втім, не дивлячись на це, роботи з демонтажу продовжилися.

Із початком повномасштабного вторгнення Рустем Умєров увійшов до складу делегації України для участі у переговорах з рф з підготовки та узгодження проєкту договору про гарантії безпеки України. Займався питаннями обмінів військовополонених, політв’язнів, дітей та цивільних, а також евакуацією цивільних з тимчасово окупованих територій.

Вперше у публічному просторі Рустем Умєров з’явився 28 лютого 2022 року. Тоді він у складі української делегації вирушив до Білорусі на зустріч із російськими колегами. За даними The New York Times, Умєров був одним із ключових представників України на переговорах з росією в перші місяці повномасштабного вторгнення (пізніше Рустем Умєров був залучений до переговорів щодо Чорноморської зернової ініціативи).

Через кілька днів у Києві Умєров зустрівся з російським олігархом – “гаманцем путіна” Романом Абрамовичем, який виступав посередником. Згодом в нього та Абрамовича були виявлені симптоми отруєння невідомою хімічною речовиною. Про це повідомила міжнародна група розслідувачів Bellingcat та видання The Wall Street Journal із посиланням на анонімні джерела. За даними Bellingcat, серед симптомів потерпілих були почервоніння очей, хвороблива сльозотеча, лущення шкіри обличчя та рук. За даними британських джерел, Абрамович на якийсь час втрачав зір. Джерела The Wall Street Journal припускають, що до можливого отруєння або його спроб причетні прихильники “жорсткої лінії” Кремля, які виступають за ультимативну форму ведення переговорів з українською владою.

В квітні 2022 року член української делегації Рустем Умєров прокоментував роль Романа Абрамовича на переговорах України та рф. З його слів, російський мільярдер допомагає налагоджувати неформальний канал комунікації. “З одного боку він веде медіацію цього процесу, з іншого боку, як людина без дипломатичного бекграунду, допомагає налагодити неформальний канал комунікації”, – сказав він.

Вже перебуваючи в ранзі глави ФДМУ Умєров займався обміном полоненими. У березні 2023 року Умеров супроводжував першу леді Олену Зеленську під час візиту до ОАЕ, а травні – Президента Володимира Зеленського під час візиту до Саудівської Аравії. 

На думку багатьох аналітиків, Рустем Умєров присутній практично в усіх історіях, пов’язаних з арабськими країнами.

20 червня 2023 року Президент Зеленський підписав прийнятий ВР законопроєкт, який, зокрема, запустив  “велику приватизацію”, раніше поставлену на паузу через “COVID”. У серпні 2023 року Президент Зеленський підписав закон №3272-ІХ від 27 червня 2023 року, згідно з яким  Кабмін має передати під ФДМУ державні землі для проведення аукціонів оренди на Prozorro. Крім того, в законі прописана можливість перетворення ДП на ТОВ із зберіганням 100% статутного капіталу у власності держави для того, щоб вони платили не земельний податок, а орендну плату державі. Головне – закон передбачає, що оренда і суборенда державних земель проводиться виключно на відкритих торгах. Подейкували, що ініціатором змін був голова ФДМУ Рустем Умєров – за завданням заступника керівника ОП та досі депутата Донецької облради від Партії регіонів Ростислава Шурми, щоб консолідувати прибутки від землі для ОП.

Під безпосереднє “кураторство” Ростислава Шурми Умєров у позаконституційний засіб потрапив одразу після призначення на посаду голови ФДМУ. Варто нагадати, що Шурма працював гендиректором металургійного комбінату “Запоріжсталь” (“Метінвест”) Ріната Ахметова, тобто може мати більш старі зв’язки з Рустемом Умєровим. Як, наприклад, ці зв’язки Шурма має з очільницею партії “Слуга народу” та керівницею містобудівного комітету ВР Оленою Шуляк.

Втім, Як пише ВВС, Рустем Умєров має добрі стосунки з головою ОП Андрієм Єрмаком, якого часто називають наймогутнішою людиною в країні. Саме Єрмак підключив Умєрова до обміну військовополоненими, зокрема, “азовців” – за активної участі Туреччини. Недарма на одній з перших фотографій із звільненими азовцями фігурує саме Умєров.

На думку драматурга, поета та лідера “Братства” Дмитра Корчинського, Умєров, зокрема, знаходиться “під дахом” Туреччини та її спецслужб. 

4 вересня 2023 року на сторінці у соцмережі Facebook український журналіст Юрій Бутусов написав, що Рустем Умєров – “далека від війни людина”, яка є креатурою керівника ОП Андрія Єрмака і яка не повинна заважати його людям в МОУ (Денису Шарапову та іншим) вирішувати всі фінансові, майнові та інформаційні питання МО. Наразі думка журналіста підтверджується: Умєров не зробив жодних рухів до звільнення єрмаківських креатур в МОУ та заміни державного секретаря міністерства Костянтина Ващенка з російським дипломом, якого привів з собою в МОУ Олексій Резніков (дружба Ващенка та Резнікова тягнеться з часів, коли Резніков ще був секретарем Київради).

В політичній царині, за даними Руху Чесно, має зв’язки, крім “Голосу”, з ВО “Батьківщина” Юлії Тимошенко, з “Європейською солідарністю” Петра Порошенка, а також мав зв’язки з “Нашою Україною” та “Нашою Україною – Народною самообороною”  третього Президента України Віктора Ющенка та його “любих друзів” (мем часів Ющенка, який узагальнює його оточення типу Юрія Луценка, Олександра Третьякова, Віктора Балоги тощо).

Доходи, майно

До 2019 року Рустем Умєров був бенефіціаром ТОВ “Астем”, зараз ТОВ належить його брату. 

Рустем Умєров разом з братом Рефатом є бенефіціаром ТОВ “Комплекс Жовтневий 40” (ЄДРПОУ 35430874), профіль – купівля та продаж власного нерухомого майна; надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту.

За даними Опендатабот, Умєров також є власником ТОВ “Компанія Блек Сі”, якій належить квартира, де зареєстрований Рустем Умєров.

За 2020 рік Умєров задекларував 457 958 гривень зарплати у Верховній Раді. Дохід від відчуження цінних паперів і корпоративних прав становив 2,8 млн гривень. На банківських рахунках політик зберігав 2,8 млн гривень і 20027 доларів. Готівкою тримав 126 тис. гривень і 4000 доларів.

В декларації вказана квартира в США, що належить компанії Sentinel Investments Inc – родинному бізнесу. Також з жовтня 2019 року Рустем Умєров орендував квартиру в США.

В аналітичній системі YouControl обліковані дані про два будинки родини Умєрових, розташовані в Бахчисараї та Алушті (Крим).

Останнє оновлення: 14.09.2023 року.

Фото: колаж KВ

КиївВлада

Рекомендуємо до перегляду
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
Справи насущні: скільки та на що у жовтні 2024-го витрачав Київ
09:00 У жовтні столичні розпорядники бюджетних коштів назамовляли робіт, товарів та послуг на 4,91 млрд гривень, що майже на півтора мільярди більше цього показника…
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
Депутатські ротації: 31 депутат покинув районні ради Київщини у 2024 році
09:00 На районному рівні в Київській області за рік відбулися значні політичні зміни, які відбилися на складі рад та політичному ландшафті регіону. У 2024…
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
“Рибне місце”: прокуратура намагається забрати в оточення Івахіва-Пилипишина 7,8 га столичного лісу
09:00 Наразі в судах вирішується доля 7,8 га лісу в заказнику “Дарничанка” – біля колишнього хутору Рибного в Дніпровському районі Києва. Столична прокуратура вимагає…
Banner
QlU7mDx4