Кінець епохи державних монополій?

Роман Титикало
Роман Титикало

Адвокат, Заслужений юрист України, голова постійної комісії КОР з питань екології, природокористування, водних ресурсів, мисливства, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій

Верховна Рада 3 грудня 2019 року скасувала державну монополію на виробництво спирту.

Впродовж кількох десятиліть одним із найболючіших напрямів реформування в Україні залишається вирішення проблеми державних монополій у державі та зупинення деградації інфраструктури, що триває в підконтрольних їм секторах вітчизняної економіки.

По суті, система державних монополій залишалася скелетом української економіки й за десятиліття свого існування обросла численними схемами.

А вони в свою чергу забезпечують вилучення фінансового ресурсу офіційними каналами як до бюджетів різних рівнів, так і до компаній, пов’язаних із провладними кураторами відповідних монополій або ж олігархічним бізнесом без належного відшкодування.

Контроль над державними монополіями та можливості, які це відкриває, залишаються одними з ключових мотиваторів участі в політичній боротьбі та основним інструментом монетизації голосів, отриманих під час виборчих кампаній.

Як і у випадку із земельною реформою, ціна питання надзвичайно висока.

Подписывайтесь на новости “КиевVласть”
 

3 грудня Верховна Рада України ухвалила у другому читанні законопроєкт №2300, внесений на розгляд Верховної Ради Президентом України Володимиром Зеленським, яким скасувала державну монополію на виробництво спирту.

За ухвалення закону “Про внесення змін до закону України “Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального” щодо лібералізації у сфері виробництвата обігу спирту етилового” проголосували 284 народних депутатів при мінімально необхідних 226.

Законопроєкт передбачає, що державну монополію на виробництво спирту скасують із 1 січня 2020 року, а отже, в цій галузі зможуть працювати приватні підприємства, яким дають ліцензію.

Закон впроваджує повну лібералізацію експорту спирту з України.

Відповідно до ухваленого Радою законопроєкту, передбачено, що імпорт спирту до 1 січня 2022 року зможуть здійснювати лише спеціально уповноважені Кабінетом Міністрів України державні підприємства.

На сьогодні ж спирт легально продукують тільки заводи державного підприємства “Укрспирт”, який є найбільшим виробником продукту в Україні. За рік він здатен випускати понад 360 млн літрів.

Нові ж підприємства з виробництва спирту в Україні зможуть будувати вже з 1 січня 2021 року.

Міністерство фінансів виступає за продаж “Укрспирту”. В Офісі президента заявили,що приватизація “Укрспирту” може дати бюджету 5 млрд грн.

Вивести цю галузь із тіні, зробити її прозорою, демонополізованою, конкурентоспроможною – надзвичайно складне, але вкрай нагальне завдання.

Тож покладаємо великі надії на його успішне вирішення.

Роман Титикало, адвокат, керуючий адвокатського бюро “Титикало та партнери”, заслужений юрист України, депутат Київської обласної ради

КиевVласть

Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Київрада “зарезервувала” для підлеглих Непопа понад 13 млрд гривень на закупівлю “пільгового” житла
Київрада “зарезервувала” для підлеглих Непопа понад 13 млрд гривень на закупівлю “пільгового” житла
09:00 Столична міськрада затвердила цільову програму забезпечення житлом громадян, які потребують поліпшення житлових умов, на 2025-2027 роки. На її реалізацію передбачено більш ніж вдвічі…
Свистунову дозволили терміново освоїти 141 млн гривень на темі Генплану Києва
Свистунову дозволили терміново освоїти 141 млн гривень на темі Генплану Києва
09:00 Київрада внесла зміни до програми реалізації містобудівної політики на 2024-2025 роки, збільшивши її фінансування більше ніж удвічі – з 66,5 до 172 млн…
Війна та релокація: як фермери знаходять прихисток на Київщині та відновлюють агробізнес
Війна та релокація: як фермери знаходять прихисток на Київщині та відновлюють агробізнес
12:00 Військові дії у багатьох регіонах країни змусили фермерів шукати більш безпечні місця для ведення бізнесу. Аграрні підприємства, що релокуються, стають прикладом адаптації в…
Banner
QlU7mDx4