Біля корпусу Києво-Могилянської академії без узгодження з археологами були зупинені розкопки фундаменту Богоявленського собору Києво-Братського монастиря. Ділянку з фрагментами підмурку та недослідженими підземними ходами заасфальтували, поблизу планують розпочати зведення будівлі.
Про це, як передає КВ, йдеться дописі на Facebook – сторінці журналістки, юристки та дослідниці Марини Траттнер.
“Потрібна ваша увага і дії задля того, щоб запобігти руйнуванню культурної спадщини України. Це питання активно замовчується і я бачу, що потрібно реагувати і зупиняти цей процес. Ви всі чули про те, що варварським чином і без узгодження з археологами були зупинені розкопки фундаменту Богоявленського собору на території, яку орендує Києво-Могилянська академія”, – звернулася дослідниця до громадськості.
Марина Траттнер зазначила, що у 2023 році виявлений фундамент зруйнованого радянською владою Богоявленського собору планували дослідити та музеєфікувати його підвали й підземні ходи.
“Цього не зробили і все, що досліджували, тупо заасфальтували без узгодження з археологами. В тих підземних ходах можуть бути важливі для всієї України поховання. Вони напряму повʼязані з ідентичністю українців, як нації, і України, як держави, а не території”, – наголосила журналістка, наводячі дані з дослідження “Історичної правди”.
Далі авторка, посилаючись на статтю в LB.ua, зазначає що у Могилянці планують знести другий корпус і «побудувати на його місці футуристичну будівлю».
“Це планують зробити прямо над цими можливими похованнями нашого гетьмана та інших, які можуть бути у цих підземних ходах. Все це просто необхідно зараз захистити і дослідити. Без відповідної якісної співпраці з археологами, які проводили розкопки на цій території, і якісної музеєфікації усіх знахідок в рамках законодавства України, ніякі футуристичні будівлі там будувати не можна”, – підкреслила пані Траттнер.
Вона закликала добитися відновлення археологічних досліджень і якісного захисту цієї дуже важливої культурної спадщини України.
“Я знаю, що мої дописи читають журналісти, військові, міністри, дипломати та представники інтелектуальної еліти України, ЄС і США. Ви іноді питаєте мене: «Що важливо зробити? Як допомогти?» Це важливо зробити. Ви реально увійдете в історію, якщо зможете захистити це для сучасних українців і для майбутніх поколінь”,- резюмувала Марина Траттнер.
Нагадаємо, у листопаді 2023 року почали дослідження залишків Богоявленського собору Києво-Братського монастиря на території Києво-Могилянської академії. У ході робіт законсервували черговий віднайдений фрагмент фундаменту стародавньої церкви. Автентичність та цінність залишків споруди полягають в тому, що вона була зразком храмового будівництва ранньомодерної доби, нерозривно пов’язаним з історією Києво-Братського монастиря, Києво-Могилянської академії та Київської духовної академії. Крім того, науковці припускають, що в склепі Богоявленського собору, який мали намір шукати в 2024 році, може перебувати поховання Петра Сагайдачного.
Як інформувала КВ, невдовзі, також у листопаді 2023 року, розгорівся скандал навколо робіт з реконструкції Келій Братського монастиря, визначної пам’ятки історії та архітектури, що розташована на території Києво-Могилянської академії. Причина – те, що попри заяви керівництва навчального закладу про реставрацію стародавніх Келій на місці проведення робіт було зафіксовано реконструкцію приміщень, а не реставрацію.
Фото: “Історична правда”
КиївВладаОлександр Попов