Кабінет міністрів просять під час розробки законодавства підходити до вирішення церковного питання виважено, і “не покладати провину окремих представників УПЦ на всю інституцію, якою є Українська Православна Церква”. Разом з тим автори петиції “Не забороняйте УПЦ” наголошують, що повністю підтримують необхідність розслідування кожного випадку колаборації.
Про це KВ стало відомо з петиції № 41/004953-23, зареєстрованої 13 січня 2022 р. на сайті Кабінету Міністрів.
Автори петиції “Не забороняйте УПЦ” наголошують, що повністю підтримують необхідність розслідування кожного випадку колаборації та притягнення до відповідальності згідно з чинним законодавством України, якщо провина людини буде доведена.
“Однак вважаємо неможливим покладати злочини окремих громадян на всю розгалужену інституцію, якою є Українська Православна Церква, і на цій підставі вдаватися до її юридичної заборони. Так, УПЦ об’єднує людей з різними поглядами, але здебільшого ми всі бажаємо перемоги нашій країні в цій війні та відновлення її територіальної цілісності”, – наголошується в петиції.
У документі сказано, що всередині Української Православної Церкви теж шукають виходи зі складної ситуації, але є розуміння, що наявні протиріччя не можуть бути подолані так швидко, як хотілося б.
“Ми не заслуговуємо на тавро “колаборантів” та “агентів ФСБ”. З сумом констатуємо, що таке ставлення лише призводить до значної деморалізації частини суспільства, яка є вірянами УПЦ, і насправді може служити прихованим інтересам російської федерації щодо дестабілізації та роз’єднання українців в умовах війни”, – заявляють автори звернення.
Автори петиції нагадують, що Конституція України гарантує всім громадянам України свободу совісті та віросповідання.
Як повідомляють ЗМІ, прем’єр-міністр Денис Шмигаль у відповідь на петицію із закликом не забороняти Українську Православну Церкву доручив опрацювати документ Державній службі з етнополітики та свободи совісті, яка раніше вже оприлюднювала свою позицію щодо УПЦ.
“Враховуючи, що порушені у петиції питання носять комплексний характер, Державній службі з етнополітики та свободи совісті доручено опрацювати їх та про результати поінформувати автора петиції та Кабінет міністрів України”, – повідомляється у відповіді уряду.
Як повідомляла KВ, раніше Державна служба України з етнополітики та свободи совісті провела релігієзнавчу експертизу Статуту Української православної церкви на наявність церковно-канонічного зв’язку з Російською православною церквою. Члени експертної групи наголосили, що не знайшли жодних документів чи дій, які б свідчили про те, що Українська православна церква є самостійною релігійною організацією.
Читайте: Держетнополітики провела експертизу і знайшла церковно-канонічний зв’язок УПЦ з РПЦ
Як інформувала KВ, 19 січня 2023 року у Верховній Раді (ВР) було зареєстровано урядовий законопроект №8371 “Про внесення змін до деяких законів України щодо діяльності в Україні релігійних організацій”, яким пропонується заборонити діяльність релігійних організацій, керівний центр яких розміщується в державі-агресорі.
Текст законопроекту містить таке положення: “Не допускається діяльність релігійних організацій, які афілійовані із центрами впливу релігійної організації (об’єднання), керівний центр (управління) якої знаходиться за межами України в державі, яка здійснює збройну агресію проти України”.
В такому випадку діяльність релігійної організації може бути припинена у судовому порядку за позовом центрального органу виконавчої влади (ЦОІВ), що реалізує державну політику у сфері релігії, або прокурора.
Таким ЦОІВ є Державна служба України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС). Її очолює релігієзнавець, екснардеп (VIII скликання, “Народний фронт”) Віктор Єленський, який багато зробив для створення ПЦУ.
Фото: УПЦ