Верховна Рада у березні цього року ухвалила законопроєкт №12089 “щодо посилення захисту прав добросовісного набувача”, який обмежує можливість повернення незаконно приватизованих земель. Зокрема, він легалізує відчуження земель лісового та водного фонду. Документ передали на підпис Президенту, проте свідомі громадяни закликали накласти на нього вето. На сторінці електронних петицій було створено декілька звернень, одна з петицій вже набрала понад 25 тис. підписів та має бути передана на розгляд Володимиру Зеленському.
Про збір підписів КВ дізналася з електронної петиції №22/243846-еп, розміщеній на сайті офіційного інтернет-представництва Президента України Володимира Зеленського.
Петиція до Президента України “щодо збереження лісів, прибережних смуг, історико-культурної та історико-архітектурної спадщини шляхом накладення вето на законопроєкт №12089” була зареєстрована 17 березня 2025 року.
ЇЇ автор, Мішель Терещенко, наголосив, що усупереч назві “Про внесення змін до Цивільного кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача” законопроєкт №12089 спрямований на захист недобросовісних набувачів, тих, хто незаконно, через підставних осіб, отримав у приватну власність землі, які належать державі та територіальним громадам. Ідеться про ліси, водойми та прибережні смуги, пам’ятки археології, землі оборони, які водночас можуть бути лісами, землі природно-заповідного фонду.
Станом на 28 березня петиція вже набрала понад 25 тисяч голосів, необхідних для розгляду Президентом:
Скриншот сторінки петиції №22/243846-еп
Слід зауважити, що законопроєкт №12089 зокрема, легалізує крадіжку землі, в тому числі, рекреаційного призначення, якщо така крадіжка відбулася понад 10 років тому. Також цей законопроєкт унеможливлює повернення у спільну власність співвласників багатоквартирного будинку (ОСББ і ЖБК) допоміжних приміщень і земельних ділянок, які були незаконно привласнені органами державної влади та місцевого самоврядування. Крім того, №12089 фактично узаконює знищення археологічних пам’яток.
Як інформувала КВ, петиції проти згаданого законопроєкту створили не тільки Мішель Терещенко, а і екснардеп, лідер партії “Народовладдя” Юрій Левченко та зареєстровані ще два звернення – петиція Людмили Тимошенко і петиція Олександра Рака.
Петиція Юрія Левченка від 17 березня ще не сягнула показника 3000 підписів. Петиції Олександра Рака та Людмили Тимошенко ще не мають по тисячі підписів.
Водночас інтересанти законопроєкту 12089 активно збирають підписи під своєю петицією до Президента, щоб він його підписав. Серед інтересантів законопроєкту 12089 – великі забудовники, IT-інвестора тощо та, зокрема, Денис Комарницький.
Читайте: Підписуємо петицію про вето на законопроєкт 12089, який легалізує вкрадені землі
Фото: Українська природоохоронна група
КиївВлада