НАК “Нафтогаз України”, яка напередодні допустила дефолт за двома з трьох випусків єврооблігацій, запропонує власникам облігацій нову угоду на відтермінування виплат. Напередодні НАК оголосила про дефолт через відмову уряду погодити виплати за цінними паперами.
Про це KВ стало відомо з релізів “Нафтогазу України”.
“Національна компанія невідкладно запропонує держателям єврооблігацій угоду на відтермінування виплат у відповідності до умов, визначених урядом у розпорядженні КМУ № 625-р від 21.07.2022.
Цей процес має бути частиною спільних дій уряду та інших державних компаній щодо пропозиції аналогічних умов відтермінування виплат за єврооблігаціями.
Нафтогаз працює з усіма зацікавленими сторонами, аби отримати згоду держателів єврооблігацій”, – йдеться у релізі НАК 27 липня.
Раніше в “Нафтогазі” повідомляли, що 26 липня 2022 року сплив термін виплат НАК держателям єврооблігацій: “У своєму офіційному листі до уряду національна компанія вказала на наявність на її рахунках коштів, достатніх для виплат за єврооблігаціями, а також описала ризики й негативні наслідки для Нафтогазу та країни у випадку “жорсткого дефолту” за єврооблігаціями компанії.
У свою чергу КМУ не надав посадовим особам Нафтогазу дозволу виконати зобов’язання перед держателями євроблігацій щодо здійснення необхідних платежів для сплати основної суми і відсотків (щодо випуску 2022) та відсотків (щодо випуску 2024 року).
Таким чином уряд пішов на дефолт за єврооблігаціями НАК “Нафтогаз України”. Оскільки невиконання зобов’язань за єврооблігаціями практично позбавило Нафтогаз доступу до міжнародного ринку капіталу, КМУ своєю забороною на їх виплату фактично взяв на себе повну відповідальність за залучення коштів, необхідних для імпорту природного газу для проходження опалювального сезону 2022/2023”, – заявили в НАК.
Зараз на ринку обертаються три випуски єврооблігацій “Нафтогазу”. Усі вони були розміщені у 2019 році: у липні – трирічні на $335 млн під 7,375% та п’ятирічні на EUR600 млн під 7,125% (п’яту частину бондів у євро викупив ЄБРР), а у листопаді – 7-річні на $500 млн із прибутковістю 7,62. Термін погашення єврооблігацій-2022 та виплат відсотків за ними та єврооблігацій-2024 настав 19 липня, крайній термін – 26 липня.
“Економічна правда” пояснює, що “раніше тримачі євробондів “Нафтогазу” відмовились погоджуватись на відтермінування виплат на два роки. Це означало, що НАК повинен був до кінця вівторка виплатити 335 млн доларів тіла боргу (за випуском 2022 року) і 45 млн євро відсотків (щодо випуску 2024 року).
Аби провести ці виплати, Нафтогаз повинен був отримати погодження уряду. НАК стверджує, що має на рахунках достатньо коштів для виплат за єврооблігаціями, та попереджає про негативні наслідки для Нафтогазу та країни у випадку “жорсткого дефолту”.
Кабмін, натомість, це погодження не надав, а доручив компанії невідкладно розпочати другий раунд переговорів з інвесторами щодо реструктуризації боргу.
За даними джерел ЕП, відмова уряду зумовлена нерозумінням з боку іноземних партнерів України, чому за умови замороження виплат за державним боргом, приватні інвестори продовжують отримувати кошти. Спроби “Нафтогазу” сплатити за боргом при цьому викликають занепокоєння у ключових кредиторів держави, вважають в уряді.
Уряд наполягає, що “Нафтогазу” необхідно зберегти ліквідність для закупівлі газу в рамках підготовки до опалювального сезону. Акціонер компанії очікує, що “Нафтогаз” діятиме за прикладом “Укренерго” та “Укравтодору”, які також розпочинають процес реструктуризації боргів”.
Читайте: Кличко попередив киян про непростий опалювальний сезон
Фото: “Новинарня”