У п’ятницю, 24 січня 2025 року, в Дніпропетровському окружному адміністративному суді відбулося засідання, на якому громадська спілка «Свобода совісті» виступила з вимогою до державних органів виконати свої обов’язки. Суд задовольнив позов та постановив повернути будівлю костелу Святого Миколая у повноцінне користування релігійній громаді Римсько-Католицької Церкви.
Про це, як передає КВ, йдеться в повідомленні Римсько-католицької парафії святого Миколая в Києві.
Як зазначили у повідомленні, проблема повернення костелу Святого Миколая парафії триває вже багато років. Незважаючи на рішення вищих органів влади, Мінкульт продовжує затягувати цей процес.
Упродовж тривалого часу католицька громада України неодноразово зверталася до державних органів з вимогою повернути їм приміщення костелу Святого Миколая, що його понад сто років тому збудували католики.
У 2005 році Указом Президента України Віктора Ющенка було доручено уряду та місцевим органам влади вжити необхідних заходів для повернення костелу Святого Миколая громаді. Однак, незважаючи на чіткі інструкції, доручення залишалося досі невиконаним.
Настоятель парафії отець Павло Вишковський ОМІ детально виклав позицію громади під час судового засідання: «Ми приїхали сюди з парафіянами з Києва, адже саме тут, у 2009 році, суд ухвалив справедливе рішення про повернення костелу св. Йосипа його законним власникам. Упродовж 10 років парафіяни стояли надворі, вдень і вночі, на дощу і морозі, борячись за своє право. Також і ми сьогодні, після 20 років оманливих обіцянок, прийшли до суду, бо суд в Україні залишається останнім форпостом надії на справедливість та реалізацію правосуддя. І запевняю, що римсько-католицька спільнота стоїть у молитовному марафоні за кожного суддю, на долю якого випало розглядати цю історичну справу».
Настоятель, висловлюючи своє сподівання на відновлення справедливості, наголосив, що те, що костел досі не повернутий в користування релігійній громаді є не лише порушенням прав парафії, а й обманом понад 25 тисячі громадян, які рік тому підписали петицію на підтримку повернення і порятунку костелу, який попередні «власники» довели до руїни.
Суд, детально вивчивши всі надані докази, визнав правомірність вимог громади та ухвалив рішення на її користь.
Громадська спілка «Свобода совісті» заявила: «Цей позов є важливим кроком у відновленні справедливості та захисті прав католицької громади України на використання своєї культової будівлі згідно з її призначенням. Висловлюємо глибоку вдячність судді Голуботовському Роману Зіновійовичу який виніс правосудне рішення. Воно зміцнює нашу віру в перемогу справедливості в нашій країні, і що якимось чином ми її доб’ємося. Якщо виконавчі органи влади не виконують доручення президента, то сподіваємось, що рішення суду будуть змушені виконати, бо за невиконання судового рішення передбачена вже кримінальна відповідальність».
Варто зазначити, що у боротьбі за повернення костелу св. Миколая громаду підтримали нащадки тих, що будували цей храм: Марк Зіновійович Гінзбург, Ришард Янковський – онук Леонарда Янковського, очільника будівельного комітету костелу, та Фонд імені Графа Фелікса Собанського, який подарував різні статуї святих до костелу, що їх комуністи розкрали і розтрощили. Крім того, на підтримку позову виступили численні міжнародні організації, зокрема Всесвітня організація «Лицарі Колумба», яка налічує понад 3 млн чоловіків-католиків, та інші громадські організації з Італії, Польщі, Канади та США.
«Архівні документи та історичні факти однозначно свідчать про те, що костел спершу був призначений для релігійних обрядів, а його перетворення на концертний зал було незаконним актом радянської влади. Тому прошу Вас стати на бік справедливості, правди і чесності, щоб храм не був, як це є тепер, – руїною, а знову став не лише окрасою Києва, а й гордістю і духовною спадщиною України», – говорив під час судового засідання отець Павло Вишковський ОМІ.
Нагадаємо, у січні 2025 року парафія святого Миколая в Києві звернулася до Президента України, прем’єр-міністра та міністра культури з вимогою виконати зобов’язання щодо повернення костелу релігійній громаді.
Читайте: Римо-католицька парафія Києва закликає владу повернути костел святого Миколая вірянам
Як інформувала КВ, в костелі внаслідок удару росії по столиці 20 грудня 2024 року були пошкоджені шибки на вежах та вітраж на головному фасаді.
Читайте: В костелі св. Миколая прибирали наслідки російського удару (фото)
Зауважимо, костел все ще знаходиться у стадії відновлення після того як 3 вересня 2021 року в храмі сталася пожежа. Наприкінці січня 2022 року було завершено протиаварійні роботи в будівлі, кошти зібрали представники бізнесу та благодійники. Після пожежі Київсько-Житомирська дієцезія РКЦ в Україні закликала передати постраждалий костел в управління парафії. 1 червня 2022 року столичний костел святого Миколая мали передати у постійне користування римо-католицькій громаді.
Читайте: Костел святого Миколая буде переданий у постійне користування римо-католицькій громаді
Передачі святині так і не відбулося. Згодом прем’єр-міністр України Денис Шмигаль запевнив,що Міністерство культури та інформаційної політики вживатиме всіх заходів для передання костелу св. Миколая в Києві релігійній громаді Римо-католицької церкви (РКЦ) до 1 травня 2024 року. Парафія очікувала передачі святині, але на жаль цього знову не сталось.
Читайте: Довгоочікуваної передачі не відбулося: у костелі святого Миколая відбулася Свята Літургія
3 вересня 2024 року, коли виповнилося три роки з пожежі у костелу св. Миколая, релігійна громада, нагадала, що обіцянки влади все ще лишились невиконаними.
5 листопада 2024 року закінчився термін дії Меморандуму між римсько-католицькою парафією св. Миколая в Києві та Міністерством культури та інформаційної політики (нині Міністерство культури та стратегічних комунікацій), умови якого міністерство не виконало вже вдруге.
Читайте: Мінкульт знову не виконав обіцянки повернути костел св. Миколая у Києві релігійній громаді
Фото: Римсько-католицької парафії Святого Миколая в Києві
КиївВлада