Київська митрополія Української православної церкви (УПЦ), що до травня 2022 року чітко заявляла про зв’язок з Московською патріархією (МП), а потім на словах відхрестилася від того зв’язку, – УПЦ (МП) й досі має ознаки афілійованості з російською православною церквою (РПЦ, інакше – Московська партріархія, Московський патріархат). Такого висновку дійшли спеціалісти Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС).
Як дізналася КВ з повідомлення ДЕСС, як про те повідомляє “УП”, дослідницька група виявила, що обсяг прав “незалежності і самостійності в управлінні”, який надала РПЦ для УПЦ (МП) не означає повної незалежності, в тому сенсі, який надається автокефальним церквам.
За висновком експертів, у статуті Української православної церкви (МП) є ознаки входження до структури РПЦ, вказуються у результатах дослідження. Крім того, статутом РПЦ передбачено, що архієреї УПЦ (МП) є членами Помісного і Архієрейського Соборів РПЦ, і беруть участь у їх роботі.
Серед інших ознак, фахівці не виявили в офіційних документах та рішеннях керівних органів УПЦ та Київської митрополії УПЦ (назва за даними YouControl), що припис Глави Х Статуту РПЦ втратив чинність для УПЦ. Тобто рішення Архієрейського Собору Російської церкви є обов’язковими для виконання УПЦ.
Як інформувала КВ, на початку липня 2025 року Президент України Володимир Зеленський підписав досі не опублікований на Офіційному інтернет-представництві Глави держави уаз про припинення громадянства Ореста Березовського, більш відомого як митрополит УПЦ (МП) Онуфрій, через отримання ним російського паспорта ще у 2002 році та зв’язки з московською патріархією, які становлять загрозу національній безпеці.
Читайте: Кабмін затвердив порядок перевірок релігійних громад на зв’язок із РПЦ
Фото: Вікіпедія
Олексій Ігнатьєв