Верховна Рада (ВР) України прийняла за основу законопроект про відновлення електронного декларування в умовах воєнного стану. Це стосується осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Враховуючи воєнний стан, пропонується обмежити публічний доступ до деякої інформації в деклараціях. Але на думку антикорупційних активістів, “дірки” в деклараціях прописані в законі не задля безпеки в умовах війни, а щоб приховати реальні статки декларантів.
Про результативне голосування KВ довідалась з повідомлення народного депутата Ярослава Железняка в ході пленарного засідання Ради 27 липня 2027 року.
За словами нардепа, проект закону №9534 “Про про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану” за основу підтримали 299 народних депутатів (при мінімально необхідних 226 голосах).
Як пояснив нардеп раніше, однією з новацій законопроєкту (крім відновлення декларацій) є подання декларацій не лише за нинішній рік, а й за всі попередні.
Законопроект передбачає публічність реєстру декларацій.
Але на період до припинення або скасування воєнного стану в Єдиному державному реєстрі декларацій у відкритому доступі відображатимуться декларації без:
-
реєстраційного номера облікової картки платника податків або номера паспорта громадянина України,
-
місця проживання,
-
дати народження фізичних осіб,
-
місцезнаходження об’єктів, які наведені в декларації,
-
номера рахунка в банківській або іншій фінансовій установі.
У публічному доступі також не буде відомостей про населені пункти, де розташовані об’єкти, що зазначаються в декларації, або де розташоване місце фактичного проживання декларанта, зареєстроване місце проживання, прізвища, імена, по батькові всіх інших осіб, зазначених у декларації (крім суб’єкта декларування).
Крім цього, документ пропонує відновити призупинені на час війни спецперевірки для осіб, які претендують на відповідальні державні посади. Проект закону зобов’язує проводити спецперевірки і стосовно тих посадовців, які були призначені на свої посади без проведення таких перевірок.
Ухвалений за основу документ піддали критиці в Центрі протидії корупції. Там вважають, що депутати пропонують відкрити декларації з “дірками”, що дають можливість можливість сховати “доброчинців”, які дарують чи за безцінь продають чиновниками елітне майно.
Серед головних ризиків ЦПК називає те, що на період воєнного стану пропонується ховати всі прізвища, окрім ініціалів декларанта: “Це значить, що прізвище, ім’я та по батькові всіх родичів та третіх осіб, на яких, оформлені статки, лишаться закритими від суспільства. Без інформації про третіх осіб також не буде зрозуміло, у кого посадовці орендують або купують житло чи інші дороге майно, позичають кошти, від кого отримують подарунки”.
По-друге, “можна буде не декларувати будь-яке майно, якщо ринкова вартість користування ним коштує менше 124 тисяч грн. І якщо посадовець користується ним менше 183 днів та/або два останні місяці звітного року. Це дозволить чиновникам зареєструвати майно на родичів, зманіпулювати ціною його оренди, оскільки не зрозуміло, як саме має обраховуватись ринкова вартість, і взагалі не вказувати таке майно у декларації. Таким чином, посадовці зможуть ховати, наприклад, елітну нерухомість, авто та інше майно, які оформлені на третіх осіб. Ініціали останніх, нагадаємо, теж приховують”.
ЦПК закликає народних депутатів забезпечити повернення декларування з відкриттям даних декларацій у тому ж вигляді, що й до початку вторгнення і без “дірок” із декларуванням майна: “Сусільство має знати за які кошти посадовці змогли скупити численні активи. Ще й під час війни. Цього вимагають і наші союзники”.
Як повідомлялося, електронне декларування для чиновників ВР скасувала навесні 2022 року на час дії воєнного стану у зв’язку з повномасштабним вторгненням рф в Україну. Ухвалення закону про відновлення декларування необхідне Україні для початку переговорів про вступ до Європейського Союзу.
Читайте: Статки за 2021 рік добровільно задекларував лише кожен десятий нардеп
Фото: ЦПК