Незабаром у Київській області з’явиться новий об’єкт природно-заповідного фонду – ландшафтний заказник “Ріка-Герой Ірпінь”. Мова йде про територію вздовж русла річки Ірпінь на землях Білогородської ОТГ, загальною довжиною 19,7 км та площею 198 га. Білогородська сільська рада цю ініціативу вже погодила. Лишається дочекатись коли Департамент екології Київської облдержадміністрації (КОДА) винесе відповідний проєкт рішення на розгляд депутатів облради, що орієнтовно займе 1-1,5 місяці.
Про це KВ розповів голова голова постійної комісії Київської обласної ради (КОР) з питань екології, природокористування, водних ресурсів, мисливства, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій Роман Титикало (фракція “Європейська солідарність”, на колажі ліворуч).
“Ландшафтний заказник “Ріка-Герой Ірпінь” – спільний проєкт комісії з питань екологічної політики Київської обласної ради (КОР) та Київського еколого-культурного центру (КЕКЦ). Він дуже важливий з екологічної точки зору. Рішення Білогородської сільської ради (згода землекористувача) вже є, сумнівів у тому, що наші депутати це питання також підтримають, в мене немає. Треба лише дочекатися, коли профільний департамент КОДА винесе на розгляд облради відповідний проєкт рішення, робота над яким триває, збираються усі необхідні погодження. Думаю, КОР підтримає цей документ вже через 1 – 1,5 міцяці. Після цього територія площею 198 га відразу стане заповідною, хоча ще залишиться винести межі заказника в натуру”,- проінформував голова екологічної комісії КОР.
Зазначимо, за його словами, початкова ідея полягала в тому, щоб заказник “Ріка-Герой Ірпінь” був більшим – простягався по руслу річки й по території Ірпінської ОТГ. Але, нажаль, такі пропозицію екологів керівництвом Ірпінської громади підтримані не були – на відповідні листи КЕКЦ не отримав жодної відповіді.
Вчора на своїй сторінці у Facebook Роман Титикало висловив величезну подяку за підтримку екологічних ініціатив депутатам Білогородськоі сільської ради, зокрема членам Фракції Європейська солідарність – Юрій Марченко, Михаїл Ткач, Сергій Петровський, Юлія Очеретюк, В’ячеслав Воловик та голові громади Антон Овсієнко, без яких ця ініціатива ніколи не реалізувалась би.
“Малі річки є основним джерелом живлення великих рік, тому їх збереження має найважливіше значення для захисту водних ресурсів від виснаження. На моє переконання – збереження малих річок і водойм – обов’язок кожного з нас. Ми повинні берегти і підтримувати їх в належному естетичному й екологічному стані”,- зазначив Титикало.
Нагадаємо, що ідею стосовно присвоєння річці Ірпінь статусу “Ріка-Герой” очільник КЕКЦ Володимир Борейко (на колажі праворуч) озвучив ще на початку квітня 2022 року, невдовзі після вигнання російських окупаційних військ з території Київської області. Він впевнений, що минулого року ця ріка знов, як і багато разів в історії, завадила ворогу просунутись до Києва – російські війська не змогли перетнути цю природну перешкоду на своїй важкій техніці. Тому, на думку природозахисника, треба зробити все, аби зберегти ріку, не допустивши забудови її заплави.
Читайте: Река Ирпень должна получить звание “Река-Герой”
Вже наприкінці квітня 2022 року Володимир Борейко у своєму Facebook доклано написав про те, як безконтрольно в минулі роки забудовувалась заплава ріки Ірпінь в однойменному місті.
Читайте: Кто и как застраивал пойму Речки-Героя Ирпень
У свою чергу, Роман Титикало завжди був послідовним прихильником розширення територій природно-заповідного фонду в області. Ще в травні 2021 року він інформував про те, що у Київській області налічується 238 територій та об’єктів природно-заповідного фонду загальною площею 344,9 тис. га, що складає 10,41% від адміністративної площі області. При цьому, у більшості країн Європи площі, зайняті природно-заповідними територіями, становлять у середньому 15% території.
Читайте: Розширення природно-заповідного фонду – ефективний важіль у процесі охорони природних екосистем
Фото: колаж KВ