У Берліні Володимир Зеленський та Олаф Шольц підписали двосторонню безпекову угоду між Україною та Німеччиною у межах Вільнюської декларації G7. В угоді йдеться про безпекові зобов’язання, однак не про “гарантії безпеки”.
Про це KВ дізналася з офіційних повідомлень.
“Цією безпрецедентною угодою Німеччина засвідчує свою непохитну підтримку незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в межах міжнародно визнаних кордонів від 1991 року. Німеччина має намір надавати підтримку Україні стільки, скільки буде потрібно для того, щоб допомогти нашій державі захистити себе та відновити територіальну цілісність”, – сказано в релізі на Офіційному інтернет-представництві Володимира Зеленського.
Вказується, що двостороння угода діє протягом десяти років з моменту її підписання та чітко закріплює конкретні компоненти безпекових зобов’язань, які Німеччина надала Україні. Зокрема, документ визначає пріоритетні сфери двосторонньої безпекової співпраці – військової, політичної, фінансової та гуманітарної.
“Так довго, скільки буде потрібно. Володимир Зеленський і я підписали сьогодні угоду про наші довгострокові зобов’язання у сфері безпеки. Історичний крок. Німеччина і далі підтримуватиме Україну в боротьбі з російською агресивною війною”, – сказано в короткому дописі Олафа Шольца в соцмережі.
Пресслужба Президента України повідомляє, що в угоді, україномовний текст якої оприлюднено на сайті Президента, зафіксовано, що у 2024 році Німеччина надасть кошти на військову допомогу Україні на загальну суму понад 7 млрд євро, що значно посилить українську армію. ФРН продовжуватиме надавати підтримку Україні протягом усього строку дії документа.
Також сторони визнають важливість застосування санкцій для обмеження доступу рф до фінансів, товарів, технологій та послуг, які вона використовує у своїй агресивній війні.
Відповідно до документа Німеччина працюватиме над підтримкою санкційного тиску на Росію та боротьбою з ухиленням від санкцій, доки триватиме війна рф проти України та доки не буде відновлено територіальної цілісності нашої держави.
Крім того, Німеччина продовжуватиме роботу в Коаліції щодо створення трибуналу щодо злочину агресії проти України для забезпечення ефективної відповідальності.
Угода також передбачає механізм екстрених консультацій у разі можливого майбутнього збройного нападу росії на Україну, що застосовується на вимогу будь-кого з учасників протягом 24 годин для визначення відповідних подальших кроків.
Окрім того, документ закріплює відданість Німеччини підтримці зусиль України на шляху реформ, необхідних для реалізації прагнень до членства в ЄС і НАТО. ФРН також сприятиме поточній та майбутній підтримці України з боку Європейського Союзу.
Нинішня угода – це другий документ щодо безпекових зобов’язань (а не гарантій, на чому наголошують експерти), підписаний після того як у січні 2024 року подібний документ Зеленський підписав з прем’єр-міністром Великобританії Ріші Сунаком.
Рамка таких двосторонніх угод була встановлена влітку 2023 року. Це формат, на який зголосилися країни “Великої Сімки”, розглядаючи можливі для себе межі військової підтримки України.
Фото: Пресслужба Президента