Чи буде хліб насущний: війна сильно вдарила по аграріям Київщини

Чи буде хліб насущний: війна сильно вдарила по аграріям Київщини

Унаслідок повномасштабного вторгнення рф втрати агросектору України оцінюються у 4,3 млрд доларів США. Ця сума складає майже 15% від нагромадженого капіталу в сільському господарстві. Особливо тяжка ситуація у регіонах, де велись найзапекліші бої. Так, аграрії Київщини втратили майже 1,5 млрд доларів США.


Про це, як передає KВ, йдеться в дослідженні аналітичного центру при Київській школі економіки KSE Institute, проведеного спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України. Згідно з висновками дослідників, непрямі втрати сільського господарства країни сьогодні оцінюються у 23,3 млрд доларів США.

Катастрофа чи тимчасові труднощі?

Головними причинами падіння називають зменшення виробництва, блокаду морських портів військами рф та здорожчання виробничих факторів, які спричинила розв’язана Росією війна.

Підписуйтесь на “КиївВладу”
 

Загальний спад виробництва сільськогосподарських культур та тваринництва для деокупованих навесні територій сягає 15%. Значно вищий коефіцієнт втрат для окупованих та важко пошкоджених у результаті бойових дій територій під час посівної – це 50% для Запорізької та Харківської областей і 100% для Херсонської, Луганської та Донецької областей.

 

Чи буде хліб насущний: війна сильно вдарила по аграріям Київщини


На фото: структура непрямих втрат за категоріями


Непрямі втрати через недоотриманий врожай сільськогосподарських культур складають 9,6 млрд доларів США. Загальна врожайність цьогоріч очікується нижча на 10% від базового сценарію. Більш за все постраждала пшениця – цьогорічний спад  врожаїв оцінюється у 33% порівняно з мирним часом.  Зниження врожаю пшениці сягатиме 32%, а ячменю- 31%. У порівнянні з іншими культурами, війна найменше впливатиме на врожай кукурудзи – очікується зниження врожаю на 18%. Це пояснюється географією виробництва, більшість якого розташована у центрі країни. 

Чи буде хліб насущний: війна сильно вдарила по аграріям Київщини

На фото: структура втрат у рослинництві через зниження врожаю


З огляду на втрати, експерти вже зараз прогнозують потреби аграріїв на майбутній рік.

“Значна частка недоотриманого доходу була б використана для покриття витрат на наступну посівну кампанію та закупку кормів для худоби. Без часткової компенсації втрат фермери в регіонах, що найбільше постраждали від війни, не зможуть відновити виробництво”, – пояснює експерт Центру досліджень продовольства та землекористування KSE Institute Роман Нейтер. 

Ситуація у галузі тваринництва дещо важча, ніж у рослинництві: в той час, як однорічні рослини можна посіяти знову, спад поголів’я у тваринництві призводить до зменшення обсягів виробництва у наступні декілька років. Загальні втрати тваринництва оцінюються у 682 млн доларів США. Найбільші втрати у свинарництві- 48%. Коефіцієнт втрат у виробництві яєць складає 36%, а у птахівництві- 6%. 

Чи буде хліб насущний: війна сильно вдарила по аграріям Київщини

На фото: структура втрат у тваринництві через зменшення виробництва


Втрати через зменшення врожаю багаторічних культур оцінюються у 89 млн доларів США. Для відновлення обсягів виробництва відповідно до 2021 року необхідно щонайменше 5 років, оскільки саме такий проміжок часу знадобиться для відновлення плодоношення багатьох багаторічних культур. За ці 5 років втрати врожаю будуть складати 222,4 млн доларів США.

Ще одна проблема з якою стикнулись аграрії – здорожчання виробничих факторів, зокрема, палива та добрива. Вартість добрива після повномасштабного вторгнення рашистів зросла на 37%. Після коригування обсягів попиту на добриво та паливо через скорочення посівних площ на окупованих територіях, втрати від підвищення цін на добриво складають 378,9 млн доларів США. Ціни на дизельне паливо виросли приблизно на 39 центів США за літр, що підвищило витрати на паливо. Так, додаткові втрати склали 480,4 млн доларів США. 

Натомість, вторгнення РФ дало поштовх для суттєвого зниження цін на експортно-орієнтовані товари всередині країни, у той час як за кордоном ціни зросли майже вдвічі. Це пояснюється блокадою морських портів у Чорному та Азовському морі. До 24 лютого майже 90% зернових та олійних продуктів експортувались саме морським шляхом. 

Чи буде хліб насущний: війна сильно вдарила по аграріям Київщини

На фото: втрати виробників через морську блокаду


Так, всередині країни ціни на експортно-орієнтовні товари впали приблизно на 30%, а оцінка непрямих втрат аграріїв у результаті морської блокади складає 11,9 млрд доларів США.

Чи буде хліб насущний: війна сильно вдарила по аграріям Київщини

На фото: розміри втрат за категоріями


Київщина: надломлена, але не зламана

Як повідомляла раніше KВ, на Київщині від війни найбільше постраждали сільськогосподарські угіддя. За підрахунками KSE, загалом виробники сільгосппродукції на Київщині втратили близько 1,5 млрд доларів США.

На відміну від даних по країні, найбільші втрати через зменшення виробництва у рослинництві Київська область зазнала у виробництві кукурудзи, що, як зазначалось раніше, пов’язано з географією виробництва цієї культури. Тільки через зменшення виробництва кукурудзи Київщина втратила 127,7 млн доларів США. Це в два рази більше, ніж втрати у результаті зменшення виробництва пшениці – вони сягнули 47,3 млн доларів США. Обсяг виробництва кукурудзи у 2021 році склав близько 3,1 млн тонн культури. Натомість, прогнозований обсяг виробництва після повномасштабного вторгнення росії на територію України сягатиме приблизно 2,3 млн тонн кукурудзи. Найменше постраждало виробництво ячменю, який відповідно й найменше виробляється на Київщині порівняно з іншими культурами. Розмір втрат складає 13,2 млн доларів США, а обсяг виробництва зменшується на 67 тисяч тонн ячменю. 

Найбільші грошові втрати у галузі тваринництва у регіоні припали на виробництво яєць – 129,2 млн доларів США. Обсяг виробництва порівняно з довоєнним часом зменшується з 2,6 млн яєць до 2,2. Друге місце за фінансовими втратами посягає свинарництво – це 72,3 млн доларів США. Обсяг виробництва очікувано впаде майже на 100 тисяч голів худоби. Суттєво впаде й обсяг виробництва у галузі птахівництва – виробництво у 2022 році прогнозовано зменшиться на 3 мільйони голів, а грошові втрати сягають 15 млн доларів. Виробництво великої рогатої худоби постраждає на 11,4 млн доларів США із відповідним зменшенням виробництва на 16 тисяч голів. Найменше постраждає виробництво молока, вівець та кіз. Обсяг виробництва у вівчарництві порівняно з минулим роком зменшується на 6 тисяч голів, а збитки складають півмільйона доларів США. Збитки у виробництві молока найменші- 50 тисяч доларів США.

Чи буде хліб насущний: війна сильно вдарила по аграріям Київщини


На фото: розмір втрат по Київщині за категоріями

Втрати від здорожчання виробничих факторів також не обійшли аграріїв Київщини. Необхідна кількість добрива для вдалого господарювання у 2022 році складає близько 219 тисяч тонн. Ціна за тонну добрива у результаті російської агресії неминуче виросла на 117 доларів США, що відбилось на розмірі втрат – 25,7 млн доларів США. Ситуація з паливом, на жаль, не краща – ціна зросла на 39 центів США за літр, і якщо на перший погляд це невеликий зріст порівняно з добривом, то достатньо подивитися на грошові втрати, що сягнули 38,5 млн доларів.

Блокування портів і відсутність експорту трагічно відбилась на втратах регіону. Кукурудза, прогнозований експорт якої за умови відсутності вторгнення мав складати близько 3,1 млн тонн культури (вся кукурудза Київщини була призначена на експорт), втрачає близько 304 млн доларів США. Різниця у ціні виробників через війну складає 10 центів (долар/кг).  Друге місце по втратам від блокування морських шляхів експорту посідає соняшник – майже 152 млн доларів із різницею у 26 центів США. Пшениця і ячмінь, відповідно до обсягів виробництва, постраждали менше – 96 млн доларів на експорті пшениці із різницею у ціні виробників у 9 центів, та близько 20 млн доларів у виробництві ячменю, з різницею у 7 центів США. 

Точка зору

Також KВ поспілкувалася з аграріями, які розповіли про найболючіші питання для фермерства на Київщині.  Найважче зараз дрібним підприємствам – їм просто нікуди продавати продукцію. Щодо виробничих факторів – галузь продовжує виживати завдяки запасам палива, але нестача може стати проблемою під час наступної посівної.

Керівник Асоціації фермерів Згурівського району, ексголова Згурівської райради Степан Кузьмич:

 Чи буде хліб насущний: війна сильно вдарила по аграріям Київщини“Я буду говорити як дрібний фермер, бо для великотоварних підприємств ситуація легша, деякі навіть продають свою продукцію у Європу. Для дрібного фермерства це питання актуальніше, бо фермер, в якого 40 тонн зерна, навіть немає авто, аби загрузити товар та відправити в Європу. На це питання треба звернути увагу на рівні області, прийняти рішення, за яким можна було б сконцентрувати нашу продукцію у перспективі. Великі підприємства ще собі раду дадуть, а дрібні фермери – сьогодні не продав, а завтра вже невідомо відродиться підприємство, чи ні. Для дрібного фермерства я бачу таке рішення зараз: обласна адміністрація, наприклад, мала б організувати продаж цієї продукції державі, щоб вона сама розподіляла цю продукцію за необхідністю. Не обов’язково оплачувати її навіть грошима, це можуть бути дизельне паливо, засоби захисту та добрива. Посівна пройшла завдяки запасам дизельного палива. Проблема наступить восени, коли підуть дуже великі використання дизельного палива, і його треба буде десь брати”, – розповів Кузьмич.

Нагадаємо, як раніше писала KВ, рашистська навала, що з перших днів війни намагалася знищити Київщину, вплинула драматично і на фінансовий стан громад. Вже на початку весни динаміка надходжень до місцевих бюджетів критично знизилась. Доходи столичного регіону впали проти аналогічного показника минулого року на 81,4 млн гривень. Попри це, за майже півроку в грошовому плані окремі громади змогли прирости.

Читайте: Півгектара за “собачу будку”: Київрада погодила скандальний землевідвід на Райдужному масиві

Фото: колаж КВ

КиївВлада

Автор:
Анастасія Олійник
Поділитися
Поділитися
Поділитися
Рекомендуємо до перегляду
Топпосадовцям КМДА загрожує до 5 років в'язниці за продаж “труби” біля залізничного вокзалу
Топпосадовцям КМДА загрожує до 5 років в’язниці за продаж “труби” біля залізничного вокзалу
09:00 Столичні правоохоронці розслідують можливу службову недбалість при здійсненні приватизації знаменитої “труби” – критої пішохідної галереї біля залізничного вокзалу. За інформацією Нацполіції, її орендар…
Як за гроші європейського банку відновлюється освіта Київщини
Як за гроші європейського банку відновлюється освіта Київщини
12:00 Попри війну, фотографії руйнувань на Київщині дедалі частіше поступаються місцем світлинам відбудованих об’єктів, зокрема шкіл. Відновлення навчальних закладів столичного регіону співфінансується численними міжнародними…
“Туалетна помилка”: Київрада забрала землю на вулиці Голосіївській у компанії із орбіти братів Супруненків
“Туалетна помилка”: Київрада забрала землю на вулиці Голосіївській у компанії із орбіти братів Супруненків
09:00 У Київраді виправили свою ж “політичну помилку” – депутатський корпус погодив розірвання договору оренди земельної ділянки на вул. Голосіївській, 13-Д, на якій ТОВ…
Banner
QlU7mDx4