Столична влада збільшила розмір знижки на оренду комунальної нерухомості. Так, тепер до кінця 2025 року орендарі сплачуватимуть 50% від вартості, вказаної у відповідних договорах оренди (замість 75%), а протягом 2026 року – 75% (замість 85%). Таку ініціативу в Київраді пояснили просто: мовляв, якщо не підтримати бізнес, то він просто не буде орендувати комунальні приміщення та будівлі, що призведе до ще більших збитків для міського бюджету. Скільки усього коштів недоотримає столична скарбниця через такі пільги, наразі достеменно невідомо, але, схоже, керівництву Києва буде важко виконати свій же план щодо її наповнення за рахунок орендної плати в розмірі 69,4 млн гривень. Тим більш, що профільний департамент КМДА постійно спіткають “невдачі” на шляху поповнення бюджету міста за рахунок комунальної власності.
Як стало відомо КВ, під час пленарного засідання Київради, яке відбулося 30 січня 2025 року, депутатський корпус ухвалив проєкт рішення №08/231-1990/ПР від 26 грудня 2024 року “Про особливості нарахування орендної плати за договорами оренди суб’єктам господарювання під час дії воєнного стану в Україні та внесення змін до деяких рішень Київради”.
Суб’єктом подання цього документу виступила комісія міськради з питань власності та регуляторної політики. У сесійній залі за його затвердження проголосували 62 депутати.
Згідно з прийнятим рішенням, столична влада встановила, що на період з 1 березня до 31 грудня 2025 року розмір орендної плати за користування комунальної нерухомості становить 50% від визначеної у відповідних договорах оренди. Надалі, на період з 1 січня 2026 року до 31 грудня 2026 року розмір цієї орендної плати буде становити 75%.
Зазначимо, що у період дії воєнного стану, який було введено 24 лютого 2022 року, міськрада вже надавала орендарям низку пільг. Наприклад, з березня 2022-го були звільнені від орендної плати ті орендарі, які використовують приміщення для потреб сил оборони і безпеки, різні підприємства критичної інфраструктури тощо. А у грудні 2024-го, столична влада надала пільги всім іншим орендарям, але тоді сума “знижки” була меншою: 75% на період з 1 січня по 31 грудня 2025 року і 85% на увесь 2026 рік.
Необхідність надання додаткових преференцій у Київраді пояснюють просто: під час війни бізнес переживає не найкращі часи, а якщо підприємці в умовах економічної кризи будуть масово відмовлятися від оренди комунального майна, бюджет міста втратить більше, ніж якщо просто надати їм знижки.
“Київрада в умовах воєнного стану має підтримувати суб’єктів господарювання міста, а отже зниження орендної плати допоможе зберегти робочі місця та підтримати малий та середній бізнес, який відіграє важливу роль в економіці міста в умовах воєнного стану. Слід зазначити, що у зв’язку із значним рівнем індексу інфляції у 2024 році, який становить близько 40%, орендодавці та балансоутримувачі змушені здійснювати відповідний перерахунок орендної плати, що в підсумку несе ризик масової відмови від договорів оренди через збільшення орендної плати до рівня, що значно перевищуватиме ринкові ціни”, – зазначено у пояснювальній записці до проєкту рішення, затвердженого 30 січня 2025 року.
Примітно, що 29 січня 2025 року цей документ без погодження повернуло управління правового забезпечення діяльності Київради – як такий, що в цілому не відповідає вимогам законодавства. Зокрема, юристи міськради вказали на те, що даний проєкт рішення має ознаки регуляторного акту, а тому повинен був пройти відповідну більш складну процедуру підготовки до затвердження. Крім того, в юруправління зазначили, що документ не містить обгрунтування зменшення орендної плати ще й на 2026 рік.
Цікавим є і те, що в затвердженому проєкті рішення не уточнюється, скільки саме коштів “втратить” міська скарбниця через надання цих пільг. Разом з тим, при затвердженні бюджету Києва на 2025 рік міськрада визначила, що від орендної плати до нього має надійти 69,4 млн гривень.
Як раніше повідомляла КВ, столичний бюджет під час війни недоотримує значні обсяги коштів від оренди і приватизації комунального майна. Наприклад, від такої оренди у 2023 році до міської скарбниці надійшло 33,9 млн гривень, що більш ніж в половину менше планових показників, а від продажу комунальної нерухомості – 81,9 млн гривень (плюс ще 18.9 млн гривень, які були перераховані у 2024 році), що набагато менше ніж у попередні роки.
Крім того, чимало коштів міська скарбниця, схоже, втрачає і через те, що чиновники Департаменту комунальної власності Київської міськдержадміністрації (КМДА) на сумнівних підставах звільняють орендарів комунальної нерухомості від необхідності сплачувати орендну плату. Наприклад, у травні 2023 року стало відомо, що столична прокуратура вже направила до суду обвинувальні акти по приблизно шести таким епізодам злочинів, які були скоєні посадовцями – вони були складені відносно директора вказаного Департаменту комунальної власності Андрія Гудзя (на колажі праворуч) та його першого заступника Олега Шмуляра. Серед будівель, орендарі яких, ймовірно, незаконно отримували такі “пільги”, правоохоронці називали у тому числі кінотеатр “Київ”. Як наслідок – в результаті таких дій чиновників, за попередніми даними, столичній скарбниці були нанесені збитки на суму близько 24 млн гривень. Ці кошти обвинуваченим доведеться відшкодувати в разі доведення їхньої вини.
Читайте: Системна корупція: Гудзю та Шмуляру “світить” до 5 років позбавлення волі
Нагадаємо, комісію Київради з питань власності з 8 грудня 2020 року очолює депутат Михайло Присяжнюк (на колажі ліворуч). Вищезгаданий Андрій Гудзь очолює Департамент комунальної власності КМДА з 5 листопада 2014 року. З червня 2022 року здійснення повноважень КМДА у галузі управління комунальним майном та приватизації забезпечує депутат Київради від фракції “УДАР”, заступник голови КМДА Владислав Андронов.
Також 31.01.2025 року Київрада внесла перші зміни до бюджету міста-2025 і відкоригувала Програму економічного та соціального розвитку (ПЕСР) у розрізі видатків на 2025 рік.
Читайте: Допомога армії та захисні споруди: Київрада відкоригувала бюджет-2025 і Програму соцекономрозвитку
Фото: колаж КВ
Іван Кулик
КиївВлада